RECYKLUJEME

11 tipů na celoroční tvoření z ruliček od toaletního papíru

Také máte rádi vyrábění z ruliček od toaletního papíru? Do článku jsem připravila tipy na tvoření s dětmi, které využijete po celý rok.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
23 dní (dny) do konce

Obsah

Náramkové hodinky

Vyrábět mohou děti společně s rodiči. Náramkové hodinky ocení prvňáčci a druháci, kteří se učí, kolik je hodin. U hodinek lze otáčet ručičkami podle toho, jak právě potřebujete. Ruličku od toaletního papíru jsem rozstřihla na 3 silnější proužky. Proužky jsem v jednom místě rozstřihla, aby se hodinky dobře nasazovaly. Ze čtvrtky jsem vystřihla ciferníky a ručičky. Děti vybarvily ručičky barevnými fixami. Na ciferníky jsme napsali čísla. Na ciferník jsem připevnila vzorovou sponou ručičky tak, aby se daly otáčet. Vzorovou sponu je potřeba trošku povolit. Ciferník jsem připevnila na náramek z ruličky od toaletního papíru pomocí oboustranné lepicí pásky. Vzorová spona by měla být zakrytá náramkem z ruličky od toaletního papíru. Proto je vhodnější udělat náramky z ruličky trošku širší.


KOUPIT PDF V E-SHOPU


Raketa z ruličky od toaletního papíru

Z ruličky od toaletního papíru a z barevných papírů jsme vytvořili krásné rakety. Raketa může mít jakoukoli barvu. My jsme vyrobili bílou a také jsme nechali ruličku v přírodní barvě neběleného papíru. Z barevného papíru jsem vystřihla barevný proužek na stříšku, kulatí okénka, oheň jako plameny a také konec rakety. Děti na raketu nalepily všechny části a bylo hotovo. Vytvořit přírodní raketu bylo velmi snadné, na bílou raketu bylo potřeba nalepit na ruličku navíc ještě bílý papír.


Autíčko z ruličky od toaletního papíru

Z ruličky od toaletního papíru jsme vyrobili krásná policejní autíčka. Vytvořit můžete také hasiče, formule nebo osobní auto pro jednu či dvě osoby. Na místo spolujezdce jsme posadili panáčka z Dupla. Ze čtvrtky jsem připravila černá kola – na čtvrtku jsem nalepila barevný papír, vystřihla jsem kola, dovnitř jsem udělala otvor a provlíkla jsem sponu. Z barevného papíru jsem připravila obdélník, proužek, hvězdu a kolečko.


Skřítci z ruličky od toaletního papíru

Z ruličky od toaletního papíru jsme vytvořili skřítky podle knížky Skřítci, jejímž autorem je Maciej Szymanowicz. Jestli máte knihu doma, můžete jednoduše vybrat nějakého skřítka a vytvořit jej podle knížky. Jestli knihu doma nemáte, můžete se inspirovat u nás. Dle knihy si děti vybraly svého oblíbeného skřítka. Kdo má knihu doma a komu připadají všichni skřítci téměř stejní, dopadl jako já. 🙂 Dětem ale stejní nepřipadají. Když si děti zvolily, co, nebo spíše koho, chtějí vyrábět, pustili jsme se do tvoření. Z barevného papíru jsme nastříhali proužky na obličej a na tělo. Z krepového papíru jsme připravili čepičku. Z vaty jsme udělali bílé měkké chmýří na čepici a bambuli.


Krásné květinové náramky z ruličky od toaletního papíru

Děti natiskaly na obyčejný bílý papír pomocí houbičky temperové barvy. Použít můžete různé odstíny červené, růžové, fialové, modré, zelené nebo oranžové. Podle toho, jakou barvu si vyberete. Když papír zaschl, obkreslila jsem vykrajovátka na cukroví ve tvaru kytičky. Vytvořili jsme tři různě velké kytičky. Děti kytičky slepily na sebe, do středu nalepily žlutou kuličku z barevného papíru. Z ruličky od toaletního papíru jsem vystřihla 4 proužky, které jsem v polovině rozstřihla, aby bylo možné kroužky lépe navléknout na ruku. Na proužky z ruliček od toaletního papíru děti nalepily připravené kytičky. K lepení kytiček na ruličku můžete použít lepidlo nebo oboustrannou lepicí pásku (tuto možnost jsme využili my).


Mimoni: DIY stojánek na tužky z ruličky od toaletního papíru

Výroba mimoňů je vhodná pro děti od tří let věku. Když děti Mimoně znají a viděli alespoň jeden film, umocní se zážitek z tvoření. Malé děti budou potřebovat pomoc dospělého – alespoň uhladit papír na ruličce a udělat kapsy. Připravila jsem žlutý proužek papíru, který měl pokrývat přibližně polovinu ruličky, a také modrý proužek papíru, který měl pokrývat druhou polovinu ruličky. Dále jsem připravila dva krátké žluté proužky na ruce, dvě kapsy na kalhoty a černou pásku na oko. Ruličku jsem podlepila čtvrtkou. Děti nalepily žlutý proužek jako hlavu a modrý proužek jako kalhoty. Pomohla jsem jim trošku uhladit barevný papír, aby Mimoň nebyl šišatý. Poté jsme nalepili černý proužek v místě oka, ruce a kapsy. Na kapsy jsem udělala malé tečky (jako švy). Vznikl panáček s rukama v kapsách, na kterého děti nalepily oko a já jsem mu kolem oka namalovala černou linku a na obličej pusu.


DIY fotoaparát z ruličky od toaletního papíru a krabičky od mýdla

Postup je velmi snadný a příprava nezabere příliš času. Na krabičku od mýdla jsem obkreslila kolečko z ruličky od toaletního papíru. Nůžkami na nehty jsem kolečko vystřihla. Z druhé strany krabičky jsem nakreslila malý obdélníček tak, aby bylo skrze něj a kolečko vidět na druhou stranu – jednoduše řečeno, aby byla v krabičce skrz naskrz díra. Děti nalepily na ruličku kolem dokola černý papír. Když přečníval, zastřihla jsem jej. Poté jsme společnými silami obalili krabičku do černého papíru. Opět jsem vystřihla kolečko a čtvereček. Můžete nejprve obalit krabičku a až následně stříhat. Já jsem zvolila tento postup, protože materiál krabičky prosvítal a to mi vyhovovalo při měření kukátka. Navíc jsem ve druhém případě stříhala na jistotu, vedl mě měkký papír. Nakonec  děti nasadily objektiv do otvoru a fotoaparát byl hotový. Na malý papírek jsem napsala jména FILIP a MARTIN (místo značky CANON) a nalepila jsem jména na foťák.


Včelí úl z ruliček od toaletního papíru a včelky z Kinder vajíček

Z ruliček od toaletního papíru, kartonu a barevného papíru jsme vyrobili včelí úl. Z obalu od Kinder vajíčka a barevného papíru jsme vytvořili malé včelky, které si do úlu mohou zalézt a zase jdou hezky vyndat ven. Nejprve jsem připravila všechny potřebné části. Nastříhala jsem na proužky ruličky od toaletního papíru, nachystala jsem z bílého papíru křídla a z černého papíru proužky na včelku. Filka nalepil na karton žlutý papír. Společně jsme tekutým lepidlem k sobě lepili slzičky z ruliček od toaletního papíru. Když jsme měli úl nachystaný, natřela jsem žlutý podklad silnější vrstvou tekutého lepidla a přemístila jsem na ni ruličky, aby vznikla plástev. Plástev jsme nechali schnout. Mezitím děti vyrobily včelky. Na obal od Kinder vajíčka nalepily černé proužky, oči a křídla. Když plástev zaschla, natřel ji Filka žlutou temperou. Opět jsme ji nechali uschnout a nakonec jsme dovnitř vsunuli včeličky. Není třeba včelky lepit. Hezky se do plástve vejdou.


DIY domácí “promítačka” z ruličky a mobilního telefonu

Nejprve jsem si připravila čtvrtku. Rozstříhala jsem krabici, na papír jsem obkreslila ruličku od toaletního papíru a papír jsem rozstříhala na čtverečky. Ruličku jsem obkreslila osmkrát a vytvořila jsem osm čtverečků. Do obkresleného kolečka jsem nakreslila různé tvary – srdce, panáčka a podobně. Tvary jsem vystřihla nůžkami na nehty. Na mobilním telefonu jsem pustila baterku, ke které jsem přiložila ruličku a na ní jsem položila vystřiženou šablonu. Šablony je možné snadno vyměnit. Změřila jsem si, jak je krabice od kapesníků široká a připravila jsem si stejně velkou čtvrtku, která velikostně odpovídala kratší straně krabice. Čtvrtkou jsem zalepila otvor, kterým se vytahují kapesníky. Menší (kratší) stranu krabice jsem rozlepila a ostřihla jsem papír tak, aby na každé straně zbýval přibližně jeden centimetr. Okraje jsem k sobě přilepila lepicí páskou, ale není to nutné. Do krabice jsem udělala dvě díry – jednu na mobilní telefon a druhou na předlohu. Na připravené papíry jsem nakreslila kytičky, srdíčka a souhvězdí. Předlohy jsem vystřihla, zasadila jsem do děr mobilní telefon se zapnutou baterkou a “promítačka” byla hotová.


Chytání ryb: Akvárium z ruliček od toaletního papíru a vodovek

Ruličky od toaletního papíru jsme natřeli vodovkami. Můžete použít také tempery nebo na ruličky nalepit barevné papíry. My jsme zvolili vodovky. Z ruliček jsem vystřihla rybičky. Na jednu rybičku jsem potřebovala celou jednu ruličku. Dále jsem vystřihla žáby. Na jednu žábu jsem potřebovala polovinu ruličky. Hlavu jsem sešila sešívačkou. Chytali jsme také chobotnice. Na jednu chobotnici jsem potřebovala jednu ruličku. A nakonec jsem připravila medúzy. Z jedné ruličky jsem připravila tři medúzy. Na všechny živočichy jsem připevnila kancelářskou sponku a oči. Z vařečky jsem vyrobila prut. Přivázala jsem na ni provázek, na který jsem připevnila kancelářskou sponku a izolepou magnet. Izolepu jsem vzala silnou, pevnou, aby dobře držela. Magnet sám o sobě přitahoval sponku. Nakonec jsem na stolek rozprostřela modrý krepový papír (ten jsem po hře zase složila a schovala) a také zelené chaluhy ze zeleného krepového papíru. Děti nejprve chytaly ryby jen tak. Soutěžily, kdo jich nachytá víc. Na každého živočicha jsem připevnila papírek s barevnou tečkou. Filka chytal rybičky s modrou tečkou a Martínek zase s fialovou. Takhle lze hrát také chytání ryb s čísly, kdy děti mají za úkol chytat ryby a hledat své číslo (jeden má číslo 1, druhý číslo 2) nebo chytat ryby tak, aby součet chycených čísel byl co největší – hra na body. Dále je možné procvičovat abecedu. Děti mohou chytat ryby se svým začátečním písmenem, v našem případě F a M.


DIY Roboti z ruliček od toaletního papíru (+ pohyblivé ruce)

Z barevného papíru jsem vystřihla malá kolečka a čtverečky. Připravila jsem gumičky, tvrdší papír z krabice od sušenek, který se později proměnil v ruce. Děti nalepily na ruličku barevný papír. Pomohla jsem jim se zastřiháváním. Poté roboty ozdobily podle své fantazie. Nalepily oči, barevná kolečka nebo čtverečky. Z tvrdšího papíru jsem vystřihla proužky, které děti polepily barevným papírem. Proužky jsem nastříhala na dvě stejně velké části, udělala jsem do nich díru a spojila je gumičkou. Do robota jsem řezačkou vyřízla dva proužky, otvory, skrze které jsem provlékla ruce. Robot byl hotový. Děti tahaly ruce sem a tam a moc se jim tahání líbilo. Občas se gumička přetrhla a musela jsem ji vyměnit. Nakonec jsme společně vytvořili oblíbené roboty podle logopedické knížky, načež si děti hravou formou, aniž by si to uvědomovaly, procvičovaly těžká slova jako robot, roboti, robotka Otka nebo robot Robi. Vyrábění robotů se hodí nejen pro nejmenší děti, ale právě čtyřleté či pětileté děti si mohou, vyjma lepení a své fantazie, procvičit problematické písmenko R hravou a zábavnou formou.


TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart