16 tipů na velikonoční tvoření a dekorace pro děti

Hledáte, co vyrábět s dětmi v době velikonočních prázdnin? Vyzkoušeli jsme osm aktivit, které děti velmi bavily. V článku najdete inspiraci a také odkazy na podrobný návod.

🏆Další tipy na velikonoční tvoření najdete v sekci VELIKONOCE.🏆

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Velikonoční přání pro nejmenší děti

Vyrobili jsme velikonoční přání s motivem kuřátka a vajíček. Kuřátko jsme vytvořili obkreslením ručičky na žlutý papír. Dětem se obkreslování líbilo. Tvoření se hodí pro děti od dvou, dvou a půl let. Vyrobit velikonoční přání není složité a děti lepení velmi bavilo. Nejmenší děti budou možná potřebovat pomoc dospělého. Postup je snadný, stejně jako lepení. Nejprve jsem z barevného papíru připravila malá vajíčka, travičku a zobáček. Zelený papír formátu A4 jsem rozpůlila. Na žlutý papír jsem obkreslila ručičku Martínka i Filky. Vystřihla jsem od každé dlaně po dvou kusech a příprava byla hotová. Děti nalepily na zelený papír žluté ruce. Připevnily jim oči a zobáky tak, aby ručičky připomínaly kuřátka. Zelený papír jsme společně nalepili na čtvrtku (A4 přehnutá na A5 jako přání).

Celý článek

Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

DIY velikonoční košíčky z krabiček od čaje

Vyrobili jsme velikonoční košíčky s motivem kuřátka, slepice a zajíčka. Do košíčků uložíme perníčky a další sladkosti. Zatím jsme do nich vložili slepici a kohouta z ruličky od toaletního papíru. 🙂 Tvoření se hodí pro děti od dvou a půl let. Filka zvládl ve dvou a půl letech nalepit vyjma králičího nosu, který připevnil obráceně, vše sám. Martínek (ve čtyřech letech) Filkovi ukazoval, jak je potřeba nalepit zajíčka a kam patří fousy. Lepení bude bavit i pětileté děti. Chtěla jsem vytvořit jednoduché košíčky a po dlouhém přemýšlení jsem využila krabičky od čaje. Ukázalo se, že krabička je poměrně odolná, stabilní, a když jsou na ní zvířátka, stává se vzácným zbožím. Dětem se výsledek velmi líbil. Nosí košíčky sem a tam, uložily do nich papírové slepice a už čekají na velikonoční nadílku. 🙂

Celý článek

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Velikonoční věnec z kartonu a barevného papíru

Z obyčejné krabice jsme vyrobili pěkný velikonoční věnec na dveře. Lepení se hodí pro menší děti, protože u vytváření velikonočního věnce nerozbijí vajíčka, neporaní se o drátek. Lepení je snadné a pro ně zábavné. Na věnec jsme nalepili také papírovou trávu a nakonec jsme jej ozdobili stužkou. Lepení se hodí pro děti od dvou a půl let. Dvouleté děti budou potřebovat pomoc dospělého. Martínek v necelých čtyřech letech zvládl nalepit vejce na věnec sám. Stačilo, abych mu ukázala, kde má vejce být. Filka ve dvou a půl letech nalepil některá vajíčka vzhůru nohama, ale i tak se mu věnec moc povedl. Výroba věnce je pro malé děti zajímavá a zároveň poměrně snadná. Věnec jsme vyrobili z kartonu a barevného papíru, ale můžete si udělat svůj vlastní velikonoční věnec, například ze čtvrtky. Karton se špatně stříhá a při lepení je s ním horší manipulace než se čtvrtkou. Na druhé straně je věnec velmi bytelnou velikonoční dekorací na dveře.

Celý článek

Kohoutek, slepička a kuřátko z ruličky od toaletního papíru

Vytvořili jsme z jedné ruličky od toaletního papíru a barevných papírů kohouta, z jedné ruličky slepičku a z poloviny ruličky jsme nalepili kuřátko. Děti mají doma originální velikonoční dekorace. 🙂

Každé zvířátko je jinak těžké.

  • Kuřátko – snadné na nalepení. Zvládnou vytvořit děti okolo tří let, možná ve věku dvou a půl let s drobnou pomocí dospělého.
  • Slepička – středně obtížné k lepení. Tříleté, čtyřleté, děti zvládnou nalepit téměř samy.
  • Kohoutek – velmi těžké. Martínek ve čtyřek letech měl co dělat, aby kohoutka vytvořil. Lepení se hodí pro děti okolo pěti let.

Doma máme kohoutí a slepičí rodinku. Dětem se líbí, i když jim pro dnešek dalo lepení hodně zabrat. 🙂 Využili jsme ruličky od toaletního papíru, které jsou ke tvoření postaviček velmi vděčné. A tip na samotný závěr. Do malého kuřátka lze vložit vajíčko, a to čokoládové nebo uvařené natvrdo. Kdyby vajíčko propadávalo, můžete jej vypodložit kartonem z vajec.

Celý článek

Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

PDF ke stažení zdarma: Velikonoční omalovánky pro děti

Jak si užít velikonoční čas s dětmi? Vytiskněte jim omalovánky, se kterými si užijí spoustu zábavy. Mohou vybarvovat, obtahovat a lepit různé tvary na papírová vejce. Děti mohou tvořit na třech listech. V prvním mohou vybarvit vajíčko podle vlastní fantazie. Mohou jej vybarvit voskovkami, vodovkami nebo do něj razítkovat. Na druhém listu si procvičí obtahování. Obtahováním čar vznikne rozdělení vajíčka na prhy, které mohou ozdobit kolečky nebo razítky. Na třetím listu mohou lepit na vajíčko tvary, které jsou také součástí PDF. Tvary (čtvrtý list) vytisknete na barevné tiskárně, rozstříháte a děti mohou lepit tvary na vajíčko dle předlohy.

Celý článek a PDF zdarma

Velikonoční vejce na okna

Vyráběli jsme vejce z bílého papíru, na které jsme společně lepili kousky barevného papíru. Martínek poté ještě tvořil „řetěz“ z papíru ve tvaru vajíček. Na vajíčka sypal malé barevné kousky papírků. Každé vajíčko „obarvil“ jednou barvou. Vyrábění není náročné na přípravu. Během chvilky jsem nastříhala kousky barevného papíru, vejce a bylo to. Tvořili jsme čtyři dny. Každý den jsme udělali trošku a ještě jsme do tvoření zapojili barvy, protože nakonec chtěl Martínek také malovat barvami. Lepení se hodí pro děti od 2,5 roku. Možná, že tvořit zvládnou i mladší děti. Filkovi v roce a půl lepení nejde, a tak dostal voskovky, aby maloval s nimi. Kreslení pastelkami ho zabavilo přibližně na dvě a půl minuty, potom zkoušel, jestli všechny pastelky chutnají stejně a jestli vydávají stejný zvuk, když je hodí na zem. 🙂 Martínek lepil vejce moc hezky. Na papírový řetěz nandaval lžičkou barevné kopičky papírků, které dále rukou rozprostřel. Nakonec chtěl řetěz ještě barvit, tak dostal čistý bílý papír.

Celý článek

Velikonoční papírové „stojící“ dekorace (zajíček, kuřátko a vejce)

Z ruliček od toaletního papíru jsme vytvořili zajíčky, z půlky ruličky kuřátka, ozdobili jsme razítky vejce z papíru a z barevného papíru jsme slepili travičku, do které jsme vejce vložili. Výroba velikonočních dekorací je určena pro děti, které ještě nechodí do školy, ale možná, že by bavila také školáky. 🙂 Výrobky můžete tvořit společně s dětmi. Není potřeba žádná speciální příprava. Práci si můžete rozdělit do několika dní. Výroby se hodí pro děti, které ještě nechodí do školy. Nejsnazší je tiskání papírových vajíček. Tuhle činnost zvládne dvouleté dítě. Vajíčka můžete vložit do travičky, s jejíž výrobou budou děti potřebovat pomoc dospělého. Přeci jen schopnosti dvouletého i tříletého dítěte nejsou neomezené. 🙂 Zajíčka nebo kuřátko zvládne s pomocí rodiče vyrobit tříleté dítě a pětileté dítě může vyzkoušet těžší variantu s přidanými očičky. Jestli máte doma lepicí očka, zvládne je nalepit i malé dítě.

Celý článek

Barvení vajec přírodními barvami rychle a snadno

Letos jsem vejce barvila přírodními barvami. Doporučila bych vám bílá vajíčka, která není bohužel snadné před Velikonocemi sehnat. Bílá vejce chytají barvu výrazněji, hlavně u takových barev jako je modrá nebo růžová. Tmavá vejce naopak chytnou lepší odstíny hnědé. Nepoužila jsem v mnoha ohledech ten nejideálnější způsob, protože nebyl čas shánět nové suroviny k barvení. Několik týdnů jsem schovávala cibulové slupky, které mi Matěj den před barvením vyhodil. Můj plán byl zhacen a musela jsem rychle improvizovat.

  • Žlutá barva: Kurkuma, ocet, sůl
  • Hnědá barva: Černý čaj
  • Růžová barva: Červená řepa, ocet nebo nálev z červené řepy (nebarví tak dobře jako červená řepa)
  • Modrá barva: Červené zelí, ocet nebo nálev z červeného zelí řepy (nebarví tak dobře jako červené zelí)

Barvení vajíček přírodními barvami je náročnější, než obarvit vejce klasickými barvami. Budete potřebovat červenou řepu, zelí, kurkumu a černý čaj. V přírodních barvách je potřeba louhovat vejce výrazně déle. Zkoušela jsem nechat vejce v nálevu pět hodin, ale zdálo se mi to málo. Nejlepší je nechat vejce v nálevu přes noc. Toto byl můj první pokus barvení vajec přírodními barvami. Vhodnější je použít čerstvé suroviny, které jsem doma neměla, a nebyl čas je na poslední chvíli shánět. Barvila jsem pouze bílá vejce, která chytala barvu velmi dobře. Výsledek byl lépe vidět.

Celý článek

Pracovní listy Velikonoce

KOUPIT PDF V E-SHOPU

 

DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

Vyškrabování jsem měla jako malá hodně ráda, a chtěla jsem, aby si tuto techniku vyzkoušely také děti. Vytvořili jsme  trošku jiné velikonoční dekorace, které jsem doma zavěsila na lustr. Výsledek vypadá hezky a místnost nám krásně ozvláštnil. Z formátu A4 jsem vystřihla menší papírová vejce.  Filka na černém podkladu škrábal podle své fantazie. Na některá vejce jsem pastelkou předkreslila čáry, které by mohl obtahovat. K vyškrabování jsem zvolila grilovací špejli, která je ostrá, ale ne tolik, aby se o ni děti poranily.

Celý článek

DIY vlasatí panáčci z vaječných skořápek

Letos jsme poprvé vyzkoušeli vlasaté panáčky ze skořápek od vajec. Výroba panáčka je snadná a rychlá. S růstem vlasů to už je trošku horší. 🙂 Do článku jsem sepsala naši zkušenost s tímto tvořením.

Celý článek

Barvení velikonočních vajec s malými dětmi: Košilky, nálepky, barvy i voskovky

Děti dostaly od babičky samolepky na vajíčka, barevné košilky, barvy na vajíčka a takové barevné skřítky. Vyzkoušeli jsme všechny způsoby zdobení vajec, na které jsme měli propriety a také jsme vajíčka nabarvili voskovkami a pastelkami. Do článku jsem sepsala vše, co jsme dělali – jak děti příslušné dekorování bavilo, co je k tomu potřeba, jaký byl výsledek.

Celý článek

Velikonoční dekorace z vizovického těsta pro malé děti

Naše první velikonoční dekorace z vizovického těsta. Na to, že je dělaly děti téměř zcela samy, zdají se mi velmi povedené a doma nám dělají krásnou parádu. V článku najdete tip na to, jak dekorace vyrobit s dětmi, které ještě nechodí do školy. Lze to a vězte, že to je velká zábava. 🙂

Celý článek

DIY vyškrabovací velikonoční přání

Vyrobili jsme vyškrabovací přání. Děti na černý podklad, na který jsem nakreslila vajíčko, vyškrabávaly podle své fantazie ozdobičky a zdobily kraslici. K vyškrabování jsem zvolila grilovací špejli, která je ostrá, ale ne tolik, aby se o ni děti poranily. Voskovky jsme pokryly černou temperou, která byla nepatrně naředěna jarem. Použít můžete také tuš (tu jsme neměli).

Celý článek

VELIKONOČNÍ PDF KE STAŽENÍ ZDARMA (od 4 až 5 let)

Děti mohou tvořit na třech listech. V prvním vybarví kuřátko, vystřihnou skořápku a zobáček a nalepí na kuřátko. Na druhém listu vybarvují podle čísel. Toto vybarvování je snadné a uzpůsobené pro malé děti. Na třetím listu si procvičí grafomotoriku. Obtahují čáry a mohou ozdobit vejce.

Celý článek

Kuřátko z ruličky od toaletního papíru jako stojánek na vajíčka

S Filkou jsme vyráběli snadný stojánek na vejce s pěkným výsledkem. Kuřátko jako stojánek na vajíčka zvládnou vyrábět i děti okolo tří let věku, stejně jako bude bavit malé školáky. V článku najdete tip, jak na to.

Celý článek

DIY velikonoční košíčky z krabiček od čaje a papírových kapesníků + omalovánky v PDF zdarma

Z krabiček od čaje a krabičky od papírových kapesníků jsme vytvořili velikonoční košíčky. Večer, když děti spaly, jsem na krabičky nalepila bílý kancelářský papír, připevnila jsem ucho, krabičku od papírových kapesníčků jsem ještě dozdobila o vlnky. Aby neprosvítal nápis z krabiček, nalepila jsem dvě vrstvy papíru. Děti ozdobily krabičky obrázky.

Celý článek

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart