28 tipů na velikonoční tvoření a dekorace pro děti

Hledáte, co vyrábět s dětmi v době velikonočních prázdnin? Vyzkoušeli jsme 28 aktivit, které děti velmi bavily. V článku najdete inspiraci a také odkazy na podrobný návod.

🏆Další tipy na velikonoční tvoření najdete v sekci VELIKONOCE.🏆

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Velikonoční přání pro nejmenší děti

Vyrobili jsme velikonoční přání s motivem kuřátka a vajíček. Kuřátko jsme vytvořili obkreslením ručičky na žlutý papír. Dětem se obkreslování líbilo. Tvoření se hodí pro děti od dvou, dvou a půl let. Vyrobit velikonoční přání není složité a děti lepení velmi bavilo. Nejmenší děti budou možná potřebovat pomoc dospělého. Postup je snadný, stejně jako lepení. Nejprve jsem z barevného papíru připravila malá vajíčka, travičku a zobáček. Zelený papír formátu A4 jsem rozpůlila. Na žlutý papír jsem obkreslila ručičku Martínka i Filky. Vystřihla jsem od každé dlaně po dvou kusech a příprava byla hotová. Děti nalepily na zelený papír žluté ruce. Připevnily jim oči a zobáky tak, aby ručičky připomínaly kuřátka. Zelený papír jsme společně nalepili na čtvrtku (A4 přehnutá na A5 jako přání).

Celý článek


Houpací kuřátko z papíru 

Tvořit mohou děti od dvou do pěti až šesti let věku. Starší děti by vyrábění nemuselo stoprocentně bavit. Tipy na velikonoční tvoření pro malé i starší děti najdete v sekci Velikonoce. Ze čtvrtky jsem vystřihla kruh. Z barevného papíru jsem připravila nožičky, zobáček, křidélko a peříčka na ocas. Děti nejprve natiskaly na papírový kruh žluté tečky. Když barva zaschla, přeložili jsme papír na polovinu tak, aby vznikl půlkruh. Na něj nalepily zobáček, oči, křidélko, peříčka na ocas a nožičky. Kuřátko se kýve ze strany na stranu. Stačí do něj strčit prstem.

Celý článek


Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU


DIY velikonoční košíčky z krabiček od čaje

Vyrobili jsme velikonoční košíčky s motivem kuřátka, slepice a zajíčka. Do košíčků uložíme perníčky a další sladkosti. Zatím jsme do nich vložili slepici a kohouta z ruličky od toaletního papíru. 🙂 Tvoření se hodí pro děti od dvou a půl let. Filka zvládl ve dvou a půl letech nalepit vyjma králičího nosu, který připevnil obráceně, vše sám. Martínek (ve čtyřech letech) Filkovi ukazoval, jak je potřeba nalepit zajíčka a kam patří fousy. Lepení bude bavit i pětileté děti. Chtěla jsem vytvořit jednoduché košíčky a po dlouhém přemýšlení jsem využila krabičky od čaje. Ukázalo se, že krabička je poměrně odolná, stabilní, a když jsou na ní zvířátka, stává se vzácným zbožím. Dětem se výsledek velmi líbil. Nosí košíčky sem a tam, uložily do nich papírové slepice a už čekají na velikonoční nadílku. 🙂

Celý článek


TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU


Velikonoční věnec z kartonu a barevného papíru

Z obyčejné krabice jsme vyrobili pěkný velikonoční věnec na dveře. Lepení se hodí pro menší děti, protože u vytváření velikonočního věnce nerozbijí vajíčka, neporaní se o drátek. Lepení je snadné a pro ně zábavné. Na věnec jsme nalepili také papírovou trávu a nakonec jsme jej ozdobili stužkou. Lepení se hodí pro děti od dvou a půl let. Dvouleté děti budou potřebovat pomoc dospělého. Martínek v necelých čtyřech letech zvládl nalepit vejce na věnec sám. Stačilo, abych mu ukázala, kde má vejce být. Filka ve dvou a půl letech nalepil některá vajíčka vzhůru nohama, ale i tak se mu věnec moc povedl. Výroba věnce je pro malé děti zajímavá a zároveň poměrně snadná. Věnec jsme vyrobili z kartonu a barevného papíru, ale můžete si udělat svůj vlastní velikonoční věnec, například ze čtvrtky. Karton se špatně stříhá a při lepení je s ním horší manipulace než se čtvrtkou. Na druhé straně je věnec velmi bytelnou velikonoční dekorací na dveře.

Celý článek


Kohoutek, slepička a kuřátko z ruličky od toaletního papíru

Vytvořili jsme z jedné ruličky od toaletního papíru a barevných papírů kohouta, z jedné ruličky slepičku a z poloviny ruličky jsme nalepili kuřátko. Děti mají doma originální velikonoční dekorace. 🙂

Každé zvířátko je jinak těžké.

 • Kuřátko – snadné na nalepení. Zvládnou vytvořit děti okolo tří let, možná ve věku dvou a půl let s drobnou pomocí dospělého.
 • Slepička – středně obtížné k lepení. Tříleté, čtyřleté, děti zvládnou nalepit téměř samy.
 • Kohoutek – velmi těžké. Martínek ve čtyřek letech měl co dělat, aby kohoutka vytvořil. Lepení se hodí pro děti okolo pěti let.

Doma máme kohoutí a slepičí rodinku. Dětem se líbí, i když jim pro dnešek dalo lepení hodně zabrat. 🙂 Využili jsme ruličky od toaletního papíru, které jsou ke tvoření postaviček velmi vděčné. A tip na samotný závěr. Do malého kuřátka lze vložit vajíčko, a to čokoládové nebo uvařené natvrdo. Kdyby vajíčko propadávalo, můžete jej vypodložit kartonem z vajec.

Celý článek


Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU


PDF ke stažení zdarma: Velikonoční omalovánky pro děti

Jak si užít velikonoční čas s dětmi? Vytiskněte jim omalovánky, se kterými si užijí spoustu zábavy. Mohou vybarvovat, obtahovat a lepit různé tvary na papírová vejce. Děti mohou tvořit na třech listech. V prvním mohou vybarvit vajíčko podle vlastní fantazie. Mohou jej vybarvit voskovkami, vodovkami nebo do něj razítkovat. Na druhém listu si procvičí obtahování. Obtahováním čar vznikne rozdělení vajíčka na prhy, které mohou ozdobit kolečky nebo razítky. Na třetím listu mohou lepit na vajíčko tvary, které jsou také součástí PDF. Tvary (čtvrtý list) vytisknete na barevné tiskárně, rozstříháte a děti mohou lepit tvary na vajíčko dle předlohy.

Celý článek a PDF zdarma


Velikonoční vejce na okna

Vejce jako mozaika

Vyráběli jsme vejce z bílého papíru, na které jsme společně lepili kousky barevného papíru. Martínek poté ještě tvořil „řetěz“ z papíru ve tvaru vajíček. Na vajíčka sypal malé barevné kousky papírků. Každé vajíčko „obarvil“ jednou barvou. Vyrábění není náročné na přípravu. Během chvilky jsem nastříhala kousky barevného papíru, vejce a bylo to. Tvořili jsme čtyři dny. Každý den jsme udělali trošku a ještě jsme do tvoření zapojili barvy, protože nakonec chtěl Martínek také malovat barvami. Lepení se hodí pro děti od 2,5 roku. Možná, že tvořit zvládnou i mladší děti. Filkovi v roce a půl lepení nejde, a tak dostal voskovky, aby maloval s nimi. Kreslení pastelkami ho zabavilo přibližně na dvě a půl minuty, potom zkoušel, jestli všechny pastelky chutnají stejně a jestli vydávají stejný zvuk, když je hodí na zem. 🙂 Martínek lepil vejce moc hezky. Na papírový řetěz nandaval lžičkou barevné kopičky papírků, které dále rukou rozprostřel. Nakonec chtěl řetěz ještě barvit, tak dostal čistý bílý papír.

Celý článek


Velikonoční papírové „stojící“ dekorace (zajíček, kuřátko a vejce)

Z ruliček od toaletního papíru jsme vytvořili zajíčky, z půlky ruličky kuřátka, ozdobili jsme razítky vejce z papíru a z barevného papíru jsme slepili travičku, do které jsme vejce vložili. Výroba velikonočních dekorací je určena pro děti, které ještě nechodí do školy, ale možná, že by bavila také školáky. 🙂 Výrobky můžete tvořit společně s dětmi. Není potřeba žádná speciální příprava. Práci si můžete rozdělit do několika dní. Výroby se hodí pro děti, které ještě nechodí do školy. Nejsnazší je tiskání papírových vajíček. Tuhle činnost zvládne dvouleté dítě. Vajíčka můžete vložit do travičky, s jejíž výrobou budou děti potřebovat pomoc dospělého. Přeci jen schopnosti dvouletého i tříletého dítěte nejsou neomezené. 🙂 Zajíčka nebo kuřátko zvládne s pomocí rodiče vyrobit tříleté dítě a pětileté dítě může vyzkoušet těžší variantu s přidanými očičky. Jestli máte doma lepicí očka, zvládne je nalepit i malé dítě.

Celý článek


Barvení vajec přírodními barvami rychle a snadno

Letos jsem vejce barvila přírodními barvami. Doporučila bych vám bílá vajíčka, která není bohužel snadné před Velikonocemi sehnat. Bílá vejce chytají barvu výrazněji, hlavně u takových barev jako je modrá nebo růžová. Tmavá vejce naopak chytnou lepší odstíny hnědé. Nepoužila jsem v mnoha ohledech ten nejideálnější způsob, protože nebyl čas shánět nové suroviny k barvení. Několik týdnů jsem schovávala cibulové slupky, které mi Matěj den před barvením vyhodil. Můj plán byl zhacen a musela jsem rychle improvizovat.

 • Žlutá barva: Kurkuma, ocet, sůl
 • Hnědá barva: Černý čaj
 • Růžová barva: Červená řepa, ocet nebo nálev z červené řepy (nebarví tak dobře jako červená řepa)
 • Modrá barva: Červené zelí, ocet nebo nálev z červeného zelí řepy (nebarví tak dobře jako červené zelí)

Barvení vajíček přírodními barvami je náročnější, než obarvit vejce klasickými barvami. Budete potřebovat červenou řepu, zelí, kurkumu a černý čaj. V přírodních barvách je potřeba louhovat vejce výrazně déle. Zkoušela jsem nechat vejce v nálevu pět hodin, ale zdálo se mi to málo. Nejlepší je nechat vejce v nálevu přes noc. Toto byl můj první pokus barvení vajec přírodními barvami. Vhodnější je použít čerstvé suroviny, které jsem doma neměla, a nebyl čas je na poslední chvíli shánět. Barvila jsem pouze bílá vejce, která chytala barvu velmi dobře. Výsledek byl lépe vidět.

Celý článek


 

Pracovní listy Velikonoce

KOUPIT PDF V E-SHOPU


DIY vyškrabovací velikonoční závěsné dekorace

Vyškrabování jsem měla jako malá hodně ráda, a chtěla jsem, aby si tuto techniku vyzkoušely také děti. Vytvořili jsme  trošku jiné velikonoční dekorace, které jsem doma zavěsila na lustr. Výsledek vypadá hezky a místnost nám krásně ozvláštnil. Z formátu A4 jsem vystřihla menší papírová vejce.  Filka na černém podkladu škrábal podle své fantazie. Na některá vejce jsem pastelkou předkreslila čáry, které by mohl obtahovat. K vyškrabování jsem zvolila grilovací špejli, která je ostrá, ale ne tolik, aby se o ni děti poranily.

Celý článek


DIY vlasatí panáčci z vaječných skořápek

Letos jsme poprvé vyzkoušeli vlasaté panáčky ze skořápek od vajec. Výroba panáčka je snadná a rychlá. S růstem vlasů to už je trošku horší. 🙂 Do článku jsem sepsala naši zkušenost s tímto tvořením.

Celý článek


Barvení velikonočních vajec s malými dětmi: Košilky, nálepky, barvy i voskovky

Děti dostaly od babičky samolepky na vajíčka, barevné košilky, barvy na vajíčka a takové barevné skřítky. Vyzkoušeli jsme všechny způsoby zdobení vajec, na které jsme měli propriety a také jsme vajíčka nabarvili voskovkami a pastelkami. Do článku jsem sepsala vše, co jsme dělali – jak děti příslušné dekorování bavilo, co je k tomu potřeba, jaký byl výsledek.

Celý článek


Velikonoční dekorace z vizovického těsta pro malé děti

Naše první velikonoční dekorace z vizovického těsta. Na to, že je dělaly děti téměř zcela samy, zdají se mi velmi povedené a doma nám dělají krásnou parádu. V článku najdete tip na to, jak dekorace vyrobit s dětmi, které ještě nechodí do školy. Lze to a vězte, že to je velká zábava. 🙂

Celý článek


DIY vyškrabovací velikonoční přání

Vyrobili jsme vyškrabovací přání. Děti na černý podklad, na který jsem nakreslila vajíčko, vyškrabávaly podle své fantazie ozdobičky a zdobily kraslici. K vyškrabování jsem zvolila grilovací špejli, která je ostrá, ale ne tolik, aby se o ni děti poranily. Voskovky jsme pokryly černou temperou, která byla nepatrně naředěna jarem. Použít můžete také tuš (tu jsme neměli).

Celý článek


Interaktivní velikonoční výkres: Košíček s vajíčky

Velikonoční vyrábění mohou vyzkoušet už dvouleté děti, které budou rády vybarvovat vajíčka a tiskat na ně prstíčky. Takto malé děti zvládnou vybarvit velikonoční košíček a ozdobí čtvrtku travičkou. Se stříháním budou potřebovat pomoc dospělého. My jsme využili na jeden výtvor více dětí ve věku 2, 5 a 6 let, které se podělily o veškerou práci. 🙂 Na čtvrtku jsem obkreslila vajíčka dle šablony. Děti vybarvily jednotlivá vajíčka vodovkami. Když byla vajíčka vybarvená, nechali jsme je uschnout. Na čtvrtku jsem namalovala obrys košíčku, který děti vybarvily hnědou vodovkou. Košíček jsme vystřihli a dolepili jsme k němu ucho. Děti na barevná vajíčka prstíčky a temperou natiskaly tečky. Na zelený papír nalepily košíček – lepidlo natřely pouze na okraj, aby bylo možné umístit do košíčku vajíčka. Když byla vajíčka suchá, narovnaly je děti do košíčku a výtvor byl hotový.

Celý článek


PDF ZDARMA: Velikonoční otevírací vajíčko s kuřátkem

Malovat zvládnou děti okolo tří let věku. Interaktivní omalovánku si více užijí děti okolo pěti a více let. Děti, které ještě nechodí do školy, budou s dotvořením (stříhání a spojení) potřebovat pomoc dospělého. Budete potřebovat: 

 • PDF k vytištění
 • Pastelky nebo fixy
 • Nůžky
 • Vzorovou sponu na přichycení kol (místo vzorové spony můžete použít patentek nebo zauzlovat provázek – skrze papír provléknout provázek a na každé straně udělat uzlík)

Celý článek


Krásná papírová velikonoční vajíčka s překvapením

Z barevného papíru jsme vytvořili vajíčko s kapsou, které děti ozdobily kytičkami. Do vajíčka se schová zajíček, kuřátko, slepička nebo ovečka. Záleží na tom, co chtějí děti lepit. S pomocí dospělého mohou lepit už tříleté děti. Pětileté a šestileté děti zvládnou vyrobit vejce samy. Děti budou potřebovat pomoc se stříháním vajec i zvířátek. Z barevného papíru jsem vystřihla dvě stejná vejce, jedno jsem rozdělila na dvě části, větší část jsem schovala. Připravila jsem ovál jako tělo, křidélka, zobáček, oči. U zajíčka jsem potřebovala ovál na tělo, uši, oči, bříško, ruce a nos. Dále jsem přichystala ozdobičky na vajíčka (kytičky a kolečka). Děti k sobě slepily vejce. Lepidlo je potřeba nanášet pouze na okraj vajíčka, aby dva papíry vytvořily kapsu. Poté slepily zvířátka a nakonec ozdobily vajíčko tak, aby do něj bylo možné schovat zvířátko.

Celý článek


VELIKONOČNÍ PDF KE STAŽENÍ ZDARMA (od 4 až 5 let)

Děti mohou tvořit na třech listech. V prvním vybarví kuřátko, vystřihnou skořápku a zobáček a nalepí na kuřátko. Na druhém listu vybarvují podle čísel. Toto vybarvování je snadné a uzpůsobené pro malé děti. Na třetím listu si procvičí grafomotoriku. Obtahují čáry a mohou ozdobit vejce.

Celý článek


Kuřátko z ruličky od toaletního papíru jako stojánek na vajíčka

S Filkou jsme vyráběli snadný stojánek na vejce s pěkným výsledkem. Kuřátko jako stojánek na vajíčka zvládnou vyrábět i děti okolo tří let věku, stejně jako bude bavit malé školáky. V článku najdete tip, jak na to.

Celý článek


DIY velikonoční košíčky z krabiček od čaje a papírových kapesníků + omalovánky v PDF zdarma

Z krabiček od čaje a krabičky od papírových kapesníků jsme vytvořili velikonoční košíčky. Večer, když děti spaly, jsem na krabičky nalepila bílý kancelářský papír, připevnila jsem ucho, krabičku od papírových kapesníčků jsem ještě dozdobila o vlnky. Aby neprosvítal nápis z krabiček, nalepila jsem dvě vrstvy papíru. Děti ozdobily krabičky obrázky.

Celý článek


TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU


Velikonoční dekorace: Kuře z papíru

Vyrábět mohou děti ve školce. Takto malé děti budou potřebovat větší pomoc dospělého s lepením i se skládáním papíru. Děti na prvním stupni základní školy zvládnou vytvořit tuto dekoraci samy nebo s mírnou pomocí dospělého. Ze žlutého papíru jsem vystřihla obdélník, z oranžového papíru jsem vystřihla dvě podlouhlé nohy, pařátky, zobáček a vlásky. Z bílého papíru jsem připravila oči. Děti slepily žlutý papír k sobě tak, aby vznikl kužel. Papír jsem zastřihla, aby dobře stál na rovném podkladu. Děti nožičky zahnuly, přilepily pařátky a dotvořily kuřátko.

Celý článek


Kuřátko: Tvoření pro nejmenší děti

Tvoření je vhodné pro děti od dvou do čtyř let věku. Starší děti by tvoření nemuselo bavit, protože je až příliš jednoduché. Naopak nejmenší děti budou nadšené. 🙂 Na čtvrtku jsem tužkou nakreslila kuře, které vypadalo jako velký ovál. Děti kuře ozdobily razítky – natiskaly na něj žlutou temperu pomocí korkové zátky. Když barva zaschla, vystřihla jsem kuře. Děti na něj nalepily nohy, křídla, zobák a oči a kuřátko bylo hotové.

Celý článek


Velikonoční ozdoba do květináče: Kuře ve vajíčku

Tvoření je vhodné pro děti od tří do osmi let věku. Malé děti budou potřebovat pomoc se stříháním a také s nalepením špejle. Výsledný výrobek se dětem moc líbil. Z bílého papíru, čtvrtky a ze žlutého papíru jsem vystřihla vejce. Děti ozdobily vajíčko z bílého papíru podle fantazie – vybarvily jej pastelkami a fixami. Použít můžete také například zbytky balicího papíru. Když bylo vajíčko ozdobené, nastřihli jsme společně střed vajíčka, abychom ho později mohli roztrhnout. Na žlutý podklad jsme nalepili oči. Žlutý podklad jsme nalepili na čtvrtku, poté jsme na žlutý podklad nalepili barevné vajíčko, které jsme roztrhli, aby z něj vykukovalo kuřátko. Nakonec jsme kuřátku dolepili zobáček. Na zadní stranu vajíčka jsem přilepila pomocí izolepy špejli a také jsem špejli ozdobila stužkou.

Celý článek


Velikonoční řeřichový panáček ve skořápce

Do výroby se mohou zapojit děti okolo čtyř až pěti let. Děti mohou zkusit nandat hlínu lžičkou do vajíčka, nasypat pár semínek, ale hlavně mohou vajíčka pravidelně zalévat. Do čistých skořápek jsme nasypali hlínu a do ní semínka řeřichy. Skořápky jsme položili do obalu od vajec, ale jestli takový obal používat nechcete, můžete vyrobit stojánek. Děti semínka ob den zalévaly. Řeřicha vyrostla přibližně za týden (i když měla vyrůst mnohem dříve 🙂 ). 

Celý článek


Zdobení vyfouknutých vajec s malými dětmi

Děti ozdobily vyfouknutá vejce temperami, které na vajíčku dobře drží a zároveň je zdobení velmi snadné. Ozdobit vajíčka zvládnou už čtyřleté děti. Níže najdete fígl, jak dětem zdobení zjednodušit. Nejprve vyfoukněte vajíčko. Před vyfouknutím jej omyjte houbičkou a jarem, aby bylo vejce čisté. Jak vyfouknout vejce? Nůžkami na nehty do něj udělejte dva otvory (jeden nahoře a jeden dole). Do jednoho otvoru silně foukejte tak, aby druhým otvorem vyteklo vajíčko. Vejce vypláchněte a usušte.

Celý článek


PDF ZDARMA: Velikonoční překvapení – omalovánka

PDF ZDARMA: Velikonoční překvapení - omalovánka

PDF ZDARMA: Velikonoční překvapení – omalovánka

Omalovánku mohou vybarvovat už tříleté děti, i když pro ně bude těžká. Pětileté děti zvládnou vybarvit vejce zcela samy. S vybarvením se můžete inspirovat ve videu nebo na fotografii. PDF vytiskněte, vybarvěte vejce i kuřátko. Prostřední pruh u ohybu by měl mít stejnou barvu (ale nemusí tomu tak být, záleží na fantazii). Pruh je rozdělen na dvě části. V PDF najdete tři varianty vajíček – prázdné, s pruhy, s pruhy a vlnkami. Po vybarvení omalovánku složte podle čar.

Celý článek


PDF ZDARMA: Chodící jarní a velikonoční zvířátka

Omalovánka je vhodná pro děti od čtyř do přibližně sedmi či osmi let. Malé děti budou potřebovat pomoc dospělého při stříhání omalovánky a také při sestavení pohyblivého zvířátka. PDF k vytištění můžete využít ve dvou variantách.

Celý článek


PDF zdarma: Velikonoční dekorace na okna

Lepit mohou už tříleté děti. Děti okolo pěti až šesti let mohou dekorace samy nastříhat, školáci je zvládnou vytvořit zcela samy. Využít můžete přiložené PDF nebo si zajíčky a vajíčka vytvořit podle vlastní fantazie. Z barevného papíru jsem podle šablony vystřihla vajíčka, kuřátka a zajíčky. Z bílého papíru jsem vystřihla velké vejce a také barevné proužky. Filka slepil kuřátka, nalepil zajíčkovi ocásek a také ozdobil vajíčko.

Celý článek

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart