Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Jestli si něco pamatuji z dětství, je to hra Smolíček Pacholíček. Když jsem si všimla, že je možné tuto hru pořídit pohodlně přes internet, hned jsem ji dětem koupila. A jsem moc ráda. V článku najdete recenzi, návod, jak se hra hraje, fotografie, a také, kde ji koupit.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
23 dní (dny) do konce

Obsah

Pro koho je hra určena

Hra Smolíček Pacholíček se podle výrobce hodí pro děti od tří let. Pro tříleté děti může být hra ještě hodně těžká, čtyřleté ji budou milovat. My ji hrajeme pravidelně. Hra je skvělým dárkem k Vánocům nebo k narozeninám.

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Princip hry

Jestli Smolíčka neznáte, překvapí vás snadný, ale skvělý princip hry. Na kolečka se rozestaví předměty, přiklopí se stromeček a každý z hráčů po jednom hází kostkou. Jejich úkolem je najít totožný předmět pod stromečkem jako na kostce. Pod jedním stromečkem je schovaný Smolíček. Když ho někdo najde, hra končí. Poté se spočítají body a vyhrává ten, kdo má nejvíce bodů.

Návod a pravidla hry

Možnost č. 1: Hru hraje 3 až 5 hráčů. Jeden z hráčů rozestaví figurky a stromečky a toto kolo vynechá. Ostatní hráči hází kostkou a hledají pod stromečkem stejný symbol a také Smolíčka. Když se po hodu kostkou v hledání nestrefí, vezmou si stromeček a nechají na políčku předmět. Pokud se strefí, předmět si ponechají a stromeček dají hráči, který nehraje. Pokud najde někdo Smolíčka, hra končí a sečtou se body. Body počítají všichni hráči, i ten, který jedno kolo vynechal. Na něj zbyly odkryté předměty na podložce a stromečky, které dostal od hráčů.

Smolíček: 3 body
Beruška: 2 body
Kytička: 2 body
Hříbek: 1 bod
Stromeček: -1 bod
Muchomůrka: -2 body

Možnost č. 2: Nejprve se rozestaví všechny figurky a stromečky. Hráči stromečky přesunou po podložce na jiné místo. Je to proto, aby nikdo neměl výhodu v tom, že ví, kde je co ukryto. Poté se všichni hráči zapojí do hry. Hází kostkou, hledají předmět, který padne a také Smolíčka. Pokud se předmět pod stromečkem neshoduje, vrátí hráč stromek na místo a hra pokračuje dál. Hra končí, když jeden z hráčů najde Smolíčka.

Smolíček: 3 body
Beruška: 2 body
Kytička: 2 body
Hříbek: 1 bod
Muchomůrka: -2 body

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Co v balení najdete

 • Návod
 • Herní plán
 • Hrací kostku
 • Dřevěné figurky: figurka Smolíčka, berušky, kytičky, hříbečky a muchomůrky
 • 25 plastových stromečků

Hodnocení hry

Hra Smolíček Pacholíček v retro edici se trošku odlišuje od hry, kterou si pamatuji z dětství. Kytičky se mi zdají jiné, stejně jako mi přijde, že figurky jsou trošku menší než v původní verzi. Provedení je pěkné, ale figurky by mohly být větší, kytičky by mohly vypadat ještě trošku lépe. Škoda je, že není součástí alespoň jeden náhradní stromeček a jedna kytička (beruška, houbička).

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Společenská hra pro malé děti: Smolíček Pacholíček (retro edice)

Z dětství si pamatuji, že kytičky byly vyrobeny z pevného plastu, měly propracované lístečky i terčík. Tyto kytičky připomínají spíše ozubené kolo. Beruška je nakreslená na dřevěné “polokouli”, avšak chybí vystouplá hlavička. Smolíčka představuje modrá figurka – ve staré verzi připomínal více panáčka s obličejem a vlásky. Velká škoda.  Naopak se mi více líbí provedení stromečků. Ve staré verzi znázorňovaly stromky jakési barevné kužele (pohárky). Přikládám fotografii, ve které uvidíte, jak jsou houbičky, kytičky i berušky velké. Beruška a kytička měří 1 cm, muchomůrka 1,5 cm, hříbeček necelý centimetr na šířku a 1,2 cm na výšku, Smolíček má 2,5 cm, kostka 2,5 cm a stromeček má 3,5 cm na šířku i na výšku. Figurky se mi zdají malé a je škoda, že je výrobce buď nevylepšil, nebo alespoň nezachoval jejich původní verzi.

Kde hru koupit

Pořídila jsem retro edici, která obsahuje berušky, kytičky, hříbečky a muchomůrky. V prodeji je ale ještě další verze Smolíčka, v níž najdete kolečka s obrázky veverek, berušek, hříbečků, žabek, ptáčků a hříbků. Seznam prodejců Smolíčka najdete zde. Hru můžete koupit do 400 Kč na 4kids.cz nebo v e-shopu Dobre-knihy.cz a také na Bambule.cz.

Společenská hra SMOLÍČEK na 4KIDS.CZ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

8.8 Hodnocení
Společenská hra Smolíček Pacholíček

Retro edice společenské hry Smolíček je hezky provedená, kvalitní a děti ji milují. Hrajeme hru často. Děti si procvičují paměť zábavnou formou. Velmi doporučuji.

Poměr ceny a kvality
8
Kreativita
10
Kvalita provedení
9
Kvalita materiálu
8
KLADY
 • Hezké a povedené provedení (až na velikost figurek a kvalitu kytiček)
 • Skvělá retro edice
 • Perfektní nápad
 • Snadná pravidla
 • Hra je vhodná i pro čtyřleté děti.
ZÁPORY
 • Škoda, že není součástí jeden náhradní stromeček a kytička, protože drobné části se mohou snadno ztratit.
 • Figurky jsou poměrně dost malé (menší, než bývaly).

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart