Rostlinné alternativy k mléku: Tipy na sójová, kokosová, rýžová, mandlová a kešu mléka

Rostlinné alternativy ke klasickému mléku využijí nejen vegani a lidé s intolerancí laktózy. Rostlinná mléka vám mohou zachutnat, pomohou vám snížit hmotnost, můžete je využít při redukční dietě nebo si je zabalit s sebou na cesty.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jaké je nejlepší rostlinné mléko?

Můžete si přečíst testy rostlinných mlék, ale vždy záleží na vás, co vám bude nejvíce chutnat. Vybírat můžete ze sušených rostlinných mlék nebo z tekutých mlék, které vypadají jako klasické živočišné mléko. Sušené mléko je praktickým pomocníkem při cestování nebo do kanceláře, tekuté mléko oceníte doma při přípravě kávy, kaše, při vaření nebo jen tak na chuť. Vyzkoušet můžete mandlové, kokosové, sójové, ovesné, špaldové nebo rýžové. Rozdíl je v chuti i v ceně. Pro začátek si můžete koupit jedno balení různých značek a vyzkoušet, co vám bude nejvíce chutnat.

Sójové rostlinné mléko

Sójové mléko patří k nejlevnějším a zároveň je chuťově dobré (nemusí ale každému vyhovovat). K nejprodávanějšímu mléku patří sušená sójová mléka Zajíc (kupovala jsem ho už před 20 lety 🙂 ). Zajíc nabízí dobrý poměr ceny a kvality, cena za balíček cca 400 gramů se příliš nemění a už roky stojí okolo 60 Kč. Značka Zajíc nabízí i další sušená mléka – pohanková, kokosová, rýžová. K dalším žádaným značkám patří legendární Alpro od Danone, značka Gou! nebo vynikající sušené nápoje Topnatur.

Přehled značek sójových mlék

Zajíc Sójový nápoj natural sáček 400 g
Sójový nápoj koupíte v lékárnách a v e-shopech se zdravou výživou. Za dobrou cenu jej mají například v lékárně Dr.Max. Vybrat si můžete i Zajíce se smetanovou příchutí. Sušený nápoj je vhodný do kávy nebo k přípravě omáček. Základní nápoj neobsahuje přidané vitamíny, můžete si ale vybrat i jiné varianty, které jsou obohaceny o vlákninu.
Složení: Částečně hydrogenovaný sójový olej, sušený kukuřičný sirup, tepelně upravená sója, regulátor kyselosti fosforečnan draselný, emulgátory lecitin a E 471, protispékavá látka oxid křemičitý, barviva E 160b a E 100, přírodně identické aroma.

Alpro Sojový nápoj 1 l
Značka Alpro (v akci bývá na Dr.Max) vyrábí hodně druhů rostlinných nápojů. Průměrná cena se pohybuje okolo 60 Kč za litr, ale v akci nápoj koupíte už okolo 50 Kč. Mléka mohou obsahovat přidané vitamíny či vápník. Záleží na tom, jakou variantu zvolíte. Nápoje mohou být doslazené, s vanilkovou příchutí či zcela bez cukru. Sójové mléko obsahuje vitaminy B a fosforečnan draselný. Varianta Barista nabízí mléko, které lze napěnit.
Složení: Pitná voda, loupané sójové boby (5,9%), cukr, fosforečnan vápenatý, regulátor kyselosti (dihydrogenfosforečnan draselný), mořská sůl, aroma, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (riboflavin (B2), B12, D2). Může obsahovat stopy mandlí a lískových ořechů.

Topnatur Sójový nápoj extra protein 350 g
Nápoj Topnatur (na Dr.Max) obsahuje navíc vitamíny a minerály. Za příznivou cenu najdete v rozpustném nápoji vitamíny (A, B1, B3, B6, B12, C) a minerály (Ca, P) a inulin.
Složení: Sójový proteinový izolát (34 %), dextróza, inulin, sušený glukózový sirup, kokosový tuk, ovesná mouka, premix vitaminů a minerálních látek (obsah viz tabulka výživových údajů), fruktóza, emulgátor: E472e (rostlinný původ), stabilizátor: fosforečnan draselný.

Gou! Sójový nápoj 1 l
Značka Gou! (na Pilulka.cz) nabízí sójové či kokosové nápoje dobré kvality, doplněné o vitaminy B. Nápoj je trošku doslazený, obsahuje sůl a fosforečnan vápenatý.
Složení: Pitná voda, loupané sójové boby 7,9 %, cukr, fosforečnan vápenatý, mořská sůl, aroma, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (B2, B12, D2).

Rostlinné alternativy k mléku: Tipy na sojová, kokosová, rýžová, mandlová a kešu mléka
Rostlinné alternativy k mléku: Tipy na sójová, kokosová, rýžová, mandlová a kešu mléka

Kokosové rostlinné mléko

Kokosové rostlinné mléko nadchne milovníky kokosu. Mléko je přirozeně nasládlé, může obsahovat přidané vitamíny, dostupné je v sušené variantě i jako tekuté mléko, které je na první pohled k nerozeznání od klasického kravského mléka. K nejprodávanějším patří značka Alpro, Allnatura, Wild&Coco či Gou! Nespleťte si kokosové mléko (kokosový nápoj) s kokosovou vodou. 🙂

Přehled značek kokosových mlék

Topnatur Kokosový nápoj 350 g
Sušený kokosový nápoj Topnatur (na Dr.Max) je vhodný přimíchat do teplého nápoje, omáček či do kávy. Tento nápoj, na rozdíl od sójového, neobsahuje přidané vitamíny a minerály.
Složení: Dextróza, kokosový tuk (29 %), sušený glukózový sirup, emulgátor: E472e (rostlinný původ), stabilizátor: fosforečnan draselný, aroma.

Alpro kokosový nápoj 1 l
Kokosový nápoj Alpro (v akci bývá na Dr.Max) chutná po kokosu, je jemný a i tato varianta obsahuje přidaný vitamín B a fosforečnan vápenatý. Kokosový nápoj koupíte v klasické variantě, ve variantě Barista nebo zcela bez cukru.
Pitná voda, kokosové mléko (5,3%)(kokosový krém, pitná voda), rýže (3,3%), fosforečnan vápenatý, stabilizátory (xanthan, guma guar, karagenan), mořská sůl, vitaminy (B12, D2), aromata. Obsahuje přírodní cukry.

GOU! Kokosový nápoj
Kokosový nápoj Gou! (na Pilulka.cz) představuje alternativu ke značce Alpro. Obsahuje přidaný vitamin B a fosforečnan vápenatý. Je doslazen cukrem.
Složení: Pitná voda, kokosové mléko 5,3 % (kokosový krém, pitná voda), maltodextrin, cukr, fosforečnan vápenatý, stabilizátory (karagenan, guma guar, xanthan), mořská sůl, emulgátor (slunečnicový lecitin), aroma, vitaminy/vitamíny (B12, D2). Může obsahovat stopy ořechů.

Wild&Coco
Značka Wild&Coco nabízí kvalitní sušené kokosové nápoje, tekutá kokosová mléka a kokosové jogurty. Velký výběr kokosových produktů najdete přímo v e-shopu Wild&Coco.
Složení: Dehydratovaný extrakt z dužiny kokosových ořechů* 97 %, tapiokový škrob* 2,5 %, akátová guma (z akátové vlákniny)* 0,5 %. *Z kontrolovaného ekologického zemědělství.

Mandlové rostlinné mléko

K žádaným patří lahodné a trošku nasládlé mandlové rostlinné mléko, které se nejčastěji prodává jako tekutý nápoj. K nejžádanějším značkám patří Alpro nebo Allnatura.

Přehled značek mandlových mlék

Alpro mandlový nápoj 1 l
Od značky Alpro (v akci bývá na Dr.Max) pořídíte velké množství mandlových nápojů, ať už jako klasický mandlový nápoj, který je mírně doslazovaný, tak nápoj zcela bez cukru, s kokosovým mlékem nebo s vanilkovou příchutí. Výhodou značky Alpro je, že do všech svých veganských rostlinných mlék přidává vitamin B a také fosforečnan vápenatý, a tak je mléko vhodnou náhradou klasického živočišného mléka. Výhodný multipack bývá k dostání na Kosik.cz.
Složení: Pitná voda, mandle(2,3%), cukr, fosforečnan vápenatý, mořská sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan), emulgátor (slunečnicové lecitiny), vitaminy (B2, B12, E, D2), přírodní aroma. Může obsahovat stopy skořápkových plodů (ne arašídy).

Velký výběr mandlových mlék najdete na Kosik.cz nebo také v lékárně Dr.Max, kde na mandlová mléka bývají akce.

Výroba ovesného mléka
Výroba ovesného mléka

Další druhy ořechových mlék

Mezi další druhy ořechových mlék patří mléko z lískových oříšků nebo mléko z kešu ořechů. K nejoblíbenějším patří značka Alpro, ale můžete vyzkoušet i jiné značky.

Ovesné mléko

Zajímavým počinem je ovesné mléko, které ocení lidé alergičtí na ořechy. Raději se podívejte na složení. Většina ovesných mlék nemá u produktu napsané, že může obsahovat stopy ořechů nebo sóji (ale jistota je jistota). K oblíbeným značkám patří Allnatura, Oatly!, Alpro nebo Yutto. Velký výběr ovesných mlék najdete na Kosik.cz a nebo také v lékárně Drmax.cz.

Závěrem

Rostlinné alternativy klasického mléka se vyplatí ochutnat. Třeba si je zamilujete. Sušená mléka mají výhodu v tom, že déle vydrží a můžete si je zabalit s sebou na cesty (třeba na dovolenou), využijete je v omáčkách nebo do kávy. Nevýhodou může být rozpustnost. Často je v návodu napsáno, že je třeba rozpustit směs v teplé vodě, a tak při přípravě studeného nápoje, musíte nejprve rozpustit porci mléka v trošce horké vody, a poté přidat studenou vodu. To ale není velkou překážkou. Tekutá rostlinná mléka jsou pohodlná na přípravu, ale náročnější na vaši peněženku. Avšak jestli nemůžete klasické mléko konzumovat (a nebo jej konzumovat jednoduše nechcete) jsou mléka vynikající volbou, protože často obsahují přidaný vápník a vitamíny, a tak poskytují plnohodnotnou náhradu živočišných produktů. Rostlinná mléka si můžete vyrobit také doma. Stačí vám k tomu mandle, sója, ovesné vločky a Miomat, ve kterém mléko připravíte snadno a rychle – pouze stisknutím tlačítka.

Přeji vám dobrou chuť. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart