Recept na dort a la medovník k pátým narozeninám

Pět let. Neskutečně ten čas letí. Martínek si k narozeninám přál obrovský velkolepý dort. Vím, že má rád domácí medovník, a tak volba padla právě na něj.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Ještě než se do pečení pustíte

Dort jsem pekla z dvojité dávky těsta i krému. Do těsta nedávám žádný cukr, pouze med. I tak je dort velmi sladký, protože v krému je cukru až až. Aby byl dort měkký, potřu pláty černým čajem. Ideální je, aby se v lednici minimálně jeden den odležel. Před samotným jídlem je dort chutnější, když není tolik studený. Jestli to půjde, nechte jej chvilku vyndaný při pokojové teplotě.

Recept na dort a la medovník k pátým narozeninám

Recept na dort a la medovník k pátým narozeninám

Ingredience

Na korpus:

  • 4 vejce M
  • 120 gramů medu
  • 475 gramů hladké mouky
  • 125 gramů másla
  • 1 lžička jedlé sody
  • + sáček černého čaje (uvařit a potřít hotové upečené pláty)

Na krém mezi pláty

  • Salko
  • Celé máslo

Kolem dortu a vrchní patro:

  • Smetana ke šlehání (bude stačit cca 150 ml)
Pracovní sešit Jaro 2
Pracovní sešit Jaro 2

PDF V E-SHOPU

 

Postup

Odvážila jsem hladkou mouku a do ní jsem přidala jedlou sodu. Směs jsem promíchala. V hrnci jsem rozpustila máslo a přidala jsem med. K tekuté vychladnuté směsi jsem dala vejce, zamíchala jsem. Tekutou směs jsem nalila do sypké směsi. Ideální je, když je směs teplá a táhne se. Můžete ji poté natřít na plech. Mně ztuhla a musela jsem jednotlivé části válet, což dá víc práce. Jestli bude těsto tuhé, přidejte ještě trošku másla a medu.

Na pečicí papír jsem položila tenký vyválený plátek těsta, odměřila jsem podle talíře kruh, nechala jsem okraje cca 2 cm přečuhovat a zbytek těsta jsem ukrojila a použila znova. Takhle jsem postupovala u každého plátu. Udělala jsem jich celkem asi 18 (z dvojité dávky). Troubu jsem nastavila na 160 °C a opatrně pekla. Při pečení dejte pozor. Jde to rychle (cca 4 až 6 minut). Je velmi snadné pláty připálit. Pekla jsem vždy jen dva najednou, ale můžete jich péct i vícero, pokud na ně máte plechy.

Pláty jsem nechala vychladnout. Ořízla jsem je podle talíře a odřezky jsem v misce rozdrobila na malinké kousíčky.

Mezitím jsem vyšlehala Salko s máslem. Máslo musí mít pokojovou teplotu. Dejte pozor, abyste krém nepřešlehali. To se poté začne máslo od Salka oddělovat a celou směs můžete vyhodit. Krém jsem dala do lednice vychladit a nachystala jsem uvařený černý čaj.

Když pláty vychladly, krém a čaj byly studené, pustila jsem se do kompletování. První plát jsem pomazala čajem, počkala jsem, až se čaj vsákne, natřela jsem plát tenkou vrstvou krému. Druhý plát jsem pomazala čajem ze spodní strany a přiklopila jsem na plát první. Opět jsem pomazala čajem z horní strany a po vsáknutí jsem nanesla krém. Stále dokola, než mi došly všechny pláty. 

Vyšlehala jsem smetanu ke šlehání a potřela jsem celý dort. Nakonec jsem po celém obvodu dortu i na horní patro nasypala drobečky.

Dort jsem ozdobila perníčkovými domečky a autíčky. Do polevy jsem přidala nakrájené gumové medvídky, aby byly perníčky veselejší.

Recept na dort a la medovník k pátým narozeninám

Recept na dort a la medovník k pátým narozeninám

Závěrem

Dort jsem pekla se třemi dětmi a dal mi zabrat hlavně v tom smyslu, že jsem musela neustále odbíhat. Práci jsem měla rozdělenou do čtyř dní – první den jsem upekla perníčky, druhý den jsem je ozdobila. Třetí den jsem upekla pláty, čtvrtý den jsem kompletovala dort a následující den byla oslava. Dort je na můj vkus sladký až až. V originálním receptu na medovník je navíc ještě 300 gramů cukru. Originální recept jsem zkoušela pouze jednou a dort byl neskutečně sladký (nedal se jíst). Bez cukru peču náš medovník už nějaký ten rok. Je potřeba pláty natřít čajem, tento krok je důležitý. Pláty rychleji změknou. Máslo můžete nahradit sádlem.

Recept na dort a la medovník k pátým narozeninám

Recept na dort a la medovník k pátým narozeninám

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám dobrou chuť. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart