TVOŘENÍ 3+TVOŘENÍ 4+TVOŘENÍ 5+VYRÁBÍME

Recept na domácí modelínu

Domácí modelínu jsem chtěla vyrobit už loni na Vánoce, ale nakonec jsem výrobu měkoučké modelíny odložila, protože by ji Filka snědl. Bez ohledu na to, že chutná odporně. V článku najdete recept na jednu větší porci modelíny, která je ideální pro dvě děti.

O domácí modelíně

Domácí modelína je snadná na přípravu. Vyrábí se ze základních surovin – mouka, sůl, olej, ocet a potravinářské barvivo. Proces je trošku podobný jako u přípravy odpalovaného těsta (mně to tak alespoň připadá). Výsledná hmota je krásně měkká, hladká a jestli budete chtít, aby voněla, můžete do ní přidat esenciální olejíčky. Já jsem zatím tento krok vynechala. Náklady na výrobu vás vyjdou na pár korun. Budete-li chtít nebarevnou modelínu, při výrobě nepřidávejte potravinářské barvivo.

Domácí modelína

Domácí modelína

Co budete potřebovat

 • 100 gramů hladké mouky
 • 50 gramů soli
 • 200 ml vody
 • 1 lžíce octa
 • 1 lžička oleje

Z uvedeného množství vznikne 340 gramů modelíny.

eshop máma do deště

Jak na to

Ve videu uvidíte, jak snadné je modelínu připravit, nebo se můžete podívat na fotonávod.

Youtube

Postup

Na kuchyňské váze jsem odvážila 100 gramů hladké mouky a 50 gramů soli. Suchou směs jsem zamíchala a nasypala jsem ji do hrnce. Do hrnku jsem nalila 200 ml vody, přidala jsem lžíci octa a lžičku oleje.

Tekutinu jsem zamíchala a vylila jsem ji na sypkou směs. Poté jsem přidala potravinářské barvivo. Barvivo můžete zamíchat také do vody. Vše jsem rozmíchala v hrnci s nepřilnavým povrchem a zahřívala. Směs začala houstnout.

Tvořily se v ní hrudky. Míchala jsem dál až do té doby, než vznikla měkká koule. Je to velmi podobné, jako když děláte odpalované těsto, pouze suroviny jsou trošku odlišné. 🙂

Kouli jsem nechala na talíři vychladit a pokračovala jsem s jinou barvou. Děti se za chvilku pustily do modelování. Poté jsem modelínu zabalila do pytlíčku a dala jsem ji do lednice. Modelína vydržela necelé tři týdny, poté byla měkká a mazlavá.

 • Domácí modelína
 • Domácí modelína

Co mohou děti z modelíny dělat

Domácí modelína se vyrovná Playdough. Je měkká, jemná a dobře se z ní modeluje. Byla jsem překvapená, jak je výroba snadná a výsledek perfektní. Dětem jsem pořídila válečky, aby mohly válet a vykrajovat, protože to je moc baví. Rády dělají z modelíny kuličky a dávají je na sebe. 🙂 Starší děti mohou vytvářet postavičky.

Domácí modelína

Domácí modelína

Tipy na závěr

 • Pokud uberete mouku nebo naopak přidáte vodu, bude modelína měkká, mazlavá a rozblemcaná.
 • Množství jsem odměřovala na kuchyňské váze, aby se mi modelína povedla.
 • Potravinářské barvivo můžete přidat rovnou do vody. Lépe se rozpustí a rozmíchá.
 • Každou barvu je lepší udělat zvlášť.
 • Můžete vyrobit také modelínu bez zahřívání – dává se do ní větší množství oleje. Tento způsob jsem nezkoušela.
 • Modelína nám moc dlouho nevydržela, ale jednou za čas ji vyrobíme.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto & video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme. Zajímá vás více? Klikněte na ikonu domečku.