Domácí modelínu jsem chtěla vyrobit už loni na Vánoce, ale nakonec jsem výrobu měkoučké modelíny odložila, protože by ji Filka snědl. Bez ohledu na to, že chutná odporně. V článku najdete recept na jednu větší porci modelíny, která je ideální pro dvě děti.
Karolínka a její příběhy
Naučná a zábavná kniha pro děti od 4 do 7 let - všechny znalosti potřebné před nástupem do školy
349 Kč 399 Kč

Obsah

O domácí modelíně

Domácí modelína je snadná na přípravu. Vyrábí se ze základních surovin – mouka, sůl, olej, ocet a potravinářské barvivo. Proces je trošku podobný jako u přípravy odpalovaného těsta (mně to tak alespoň připadá). Výsledná hmota je krásně měkká, hladká a jestli budete chtít, aby voněla, můžete do ní přidat esenciální olejíčky. Já jsem zatím tento krok vynechala. Náklady na výrobu vás vyjdou na pár korun. Budete-li chtít nebarevnou modelínu, při výrobě nepřidávejte potravinářské barvivo.
Domácí modelína

Domácí modelína

Co budete potřebovat

 • 100 gramů hladké mouky
 • 50 gramů soli
 • 200 ml vody
 • 1 lžíce octa
 • 1 lžička oleje
Z uvedeného množství vznikne 340 gramů modelíny.
Pracovní sešit od 2 let PODZIM

Pracovní sešit od 2 let PODZIM

Koupit PDF v e-shopu

Jak na to

Na kuchyňské váze jsem odvážila 100 gramů hladké mouky a 50 gramů soli. Suchou směs jsem zamíchala a nasypala jsem ji do hrnce. Do hrnku jsem nalila 200 ml vody, přidala jsem lžíci octa a lžičku oleje. Tekutinu jsem zamíchala a vylila jsem ji na sypkou směs. Poté jsem přidala potravinářské barvivo. Barvivo můžete zamíchat také do vody. Vše jsem rozmíchala v hrnci s nepřilnavým povrchem a zahřívala. Směs začala houstnout. Tvořily se v ní hrudky. Míchala jsem dál až do té doby, než vznikla měkká koule. Je to velmi podobné, jako když děláte odpalované těsto, pouze suroviny jsou trošku odlišné. 🙂 Kouli jsem nechala na talíři vychladit a pokračovala jsem s jinou barvou. Děti se za chvilku pustily do modelování. Poté jsem modelínu zabalila do pytlíčku a dala jsem ji do lednice. Modelína vydržela necelé tři týdny, poté byla měkká a mazlavá.

Co mohou děti z modelíny dělat

Domácí modelína se vyrovná Playdough. Je měkká, jemná a dobře se z ní modeluje. Byla jsem překvapená, jak je výroba snadná a výsledek perfektní. Dětem jsem pořídila válečky, aby mohly válet a vykrajovat, protože to je moc baví. Rády dělají z modelíny kuličky a dávají je na sebe. 🙂 Starší děti mohou vytvářet postavičky.
Domácí modelína

Domácí modelína

Tipy na závěr

 • Pokud uberete mouku nebo naopak přidáte vodu, bude modelína měkká, mazlavá a rozblemcaná.
 • Množství jsem odměřovala na kuchyňské váze, aby se mi modelína povedla.
 • Potravinářské barvivo můžete přidat rovnou do vody. Lépe se rozpustí a rozmíchá.
 • Každou barvu je lepší udělat zvlášť.
 • Můžete vyrobit také modelínu bez zahřívání – dává se do ní větší množství oleje. Tento způsob jsem nezkoušela.
 • Modelína nám moc dlouho nevydržela, ale jednou za čas ji vyrobíme.
Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart