Recept na domácí ekologický prášek (tablety) do myčky na nádobí

Chtěla jsem vyrobit domácí prášek na mytí nádobí do myčky. Na internetu jsem našla několik receptů, ze kterých jsem vybrala dva a ty jsem vyzkoušela. Jak jsou použitelné, praktické, a zda se vyplatí vyrábět tablety do myčky doma, o tom více v článku.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Prášek do myčky vs. tablety do myčky

Úplně nejdříve jsem chtěla vyrobit tablety do myčky, ale když jsem si přečetla, co je třeba udělat, od nápadu jsem upustila. Zdálo se mi to moc pracné. Nejprve se potřeba smíchat prášek, dát jej do ledáčku a zakapat vodou nebo saponátem, dát zmrznout, usušit. Nic pro mě.

Proto jsem zkusila jednodušší prášek do myčky. Na výrobu je rychlý, na dávkování není tolik pohodlný jako tablety do myčky. Zkusila jsem dva recepty.

RECEPT Č.1 = VHODNÉ PRO VÝROBU PRÁŠKU DO MYČKY:

RECEPT Č. 2 (velmi znečištěné nádobí) = VHODNÉ PRO VÝROBU TABLET DO MYČKY:

Recept č. 1 jsem našla na internetu, recept č. 2 jsem vytvořila podle složení kupovaného prášku a složení domácích tablet do myčky, který jsem našla na internetu.

Postup

Všechny ingredience jsem smíchala dohromady. Suroviny jsem odvážila na kuchyňské váze a nasypala jsem je do sklenice od okurek. Sklenice je šroubovací, aby prášek nenavlhl. Zkoušela jsem oba prášky.

Prášek podle receptu č. 1 = vhodné jako prášek do myčky

Tento prášek je velmi dobrý. Možná, že není potřeba dávat do něj sůl. Nádobí se umyje dobře, a pokud je velmi špinavé, můžete do myčky přidat lžíci prášku puer. Prášek do myčky na nádobí podle tohoto receptu nezvlhne, nehrudkovatí, ale je potřeba dát jej do uzavíratelné láhve. Použila jsem klasickou láhev od okurek. Do přihrádky na tabletu jsem dala velikou plnou lžíci prášku, aby se přihrádka zaplnila, a přihrádku jsem zavřela. Prášek spotřebujte rychle. I v zavřené sklenici se po několika dnech vytvoří velká hrouda. Když porovnám účinnost doma vyrobeného prášku do myčky a kupovaného prášku od Yellow&Blue (recenze), který vyjde cenově výhodně (cca 3 až 4 Kč dávka), tak se mi zdá, že kupovaný prášek myje trošku lépe. Navíc se nevytvoří žádné hroudy, netvrdne a dobře se rozpouští. Pro mě je kupovaný prášek lepší, stojí podobně, je to pohodlnější a neriskuji, že ztvrdne. Postupně zkouším nové a nové ekologické prostředky na mytí nádobí. Všechny recenze na produkty najdete pod štítkem Ekologické mytí nádobí.

PRÁŠEK DO MYČKY YELLOW&BLUE na ECONEA.CZ

Prášek podle receptu č. 2 = vhodné jako tablety do myčky

Prášek myje perfektně. Poradí si i s velmi špinavým nádobím – vyčistí pekáč, skvrny od černého čaje. Problém je v tom, že ingredience spolu i v uzavřené nádobě reagují a z prášku se vytvoří jedna velká tvrdá hrouda, a to za několik hodin. Tato směs je vhodná pro výrobu domácích tablet do myčky – smíchat, nasypat do ledáčku, zakápnout troškou vody a nechat zmrznout. Mně se to nechtělo dělat, což byla chyba.

Recept na domácí ekologický prášek (tablety) do myčky na nádobí
Recept na domácí ekologický prášek (tablety) do myčky na nádobí

Závěrem

Prášek do myčky je vhodné vyrábět bez perkarborátu sodného. Puer začne reagovat se zbytkem směsi a vytvoří velkou tvrdou hroudu prakticky 48 hodin po smíchání. Pokud budete chtít prášek, který vyčistí velmi špinavé nádobí, přidejte puer přímo k mycímu cyklu. Bude stačit jedna lžíce. Klasický prášek do myčky, doma vyrobený, po třech týdnech zatuhne také. Je potřeba tento prášek spotřebovat co nejdříve.

Já už doma prášek vyrábět nebudu. Zkoušela jsem prášek do myčky od Yellow&Blue (recenze na prací prášek do myčky), který myje dobře a navíc není drahý. Tento prášek není tolik pohodlný na dávkování jako tablety do myčky, ale svou funkci plní velmi dobře a navíc za nízkou cenu – k dostání online zde.

Kde koupit ekologické přípravky?

Ekologické prostředky jsem pořídila na Econea.cz, kde mají na výběr velké množství ekologických výrobků. Zboží poslali ihned v úhledně a bezpečně zabaleném balíčku (ekologicky bez zbytečných plastových výplní).

Econea: E-shop s ekologickými produkty
Econea: E-shop s ekologickými produkty

EKOLOGICKÉ ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY na ECONEA.CZ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart