Recenze: Vyškrabování Scratch Books – Zvířata a Dinosauři

Myslela jsem si, že se vyškrabování bude dětem líbit. Ale nikdy by mě nenapadlo, že tak moc a že jim ho budu muset sebrat, abychom se dostali také k jiným činnostem. Do článku jsem připravila recenzi na krásný dárek pro zvídavé předškoláky.

Obsah

Scratch Books – Zvířata a Dinosauři

Z e-shopu Hravaskolka.cz jsem pořídila dva sešity na vyškrabování, protože děti vyškrabování moc baví. Už dříve jsme vyráběli vyškrabovací obrázky a velikonoční dekorace. Tohle je ale trošku jiné vyškrabování a hodí se už pro čtyřleté děti.

Recenze: Vyškrabování Scratch Books - Zvířata
Recenze: Vyškrabování Scratch Books – Zvířata

Princip tkví v tom, že na krásný barevný papír s obrázkem potažený lesklým laminem (pro lajky na lesknou čtvrtku) je nanesena černá barva. Děti barvu seškrabují. Mohou si samy určit, co s listy budou dělat. Možností se nabízí hned několik:

 1. Seškrábou celý obrázek a odkryjí všechna barevná pole.
 2. Do černé vrstvy vyškrábou ornamenty, čáry, vybarví jen některá políčka. Tvoří podle své vlastní fantazie.
 3. Děti vytvoří obrázek podle vlastní fantazie, odkryjí jen některá pole a nakonec postupně seškrábou celý obrázek.
Recenze: Vyškrabování Scratch Books - Zvířata
Recenze: Vyškrabování Scratch Books – Zvířata

My jsme zkusili všechny způsoby. Pro čtyřleté dítě se zdá být nejvhodnější seškrábat obrázek. Filka si ve čtyřech letech vyzkoušel škrábáním vybarvit mráček nebo dinosaura. Bylo na něj velmi těžké nepřetahovat a strefit se do tvaru, a tak trénoval celoplošné škrábání. Pro malé děti je těžké držet pero správně, proto je na začátek dobré, aby si škrábání vyzkoušeli tak, jak jim bude vyhovovat.

Recenze: Vyškrabování Scratch Books - Zvířata a Dinosauři
Recenze: Vyškrabování Scratch Books – Dinosauři – listy před vyškrabováním a omalovánky

Martínek jako předškolák zvládl škrábat podle své fantazie, uměl vybarvit jen některá políčka a také seškrábal kompletně celý obrázek sám. A nemohla jsem ho od sešitu dostat. Když jsem všechno sklidila, vyluxovala nepořádek, protože po vyškrabování je nepořádek vždycky, tak jsme se nakonec stejně k vyškrabování vrátili a uklízela jsem znovu. 🙂

Parádní činnost. Děti byly nadšené. Opravdu se to vyplatí. Jen počítejte s tím, že budete uklízet černou seškrábanou barvu. Není to ale tak hrozné, jak se zdá. Největší nepořádek jde vyluxovat a zbytek utřete hadrem. Mně se toto vyškrabování také moc líbí, protože je zase trošku jiné než to s voskovkami. Vše je nachystané a nemusíme nic barvit. Jestli máte děti, které vyžadují neustále nějakou činnost, tak toto by se jim mohlo líbit.

Recenze: Vyškrabování Scratch Books - Zvířata
Recenze: Vyškrabování Scratch Books – Zvířata

Koupit můžete sadu dvou sešitů – Zvířátka a Dinosauři. Nebo můžete pořídit jen jeden sešit, a to buď Zvířátka nebo Dinosaury. Záleží na tom, kolik máte dětí. 🙂 Listy jsou v kroužkové vazbě a můžete je vytrhnout (to jsme neudělali). Z druhé strany listu mohou děti vybarvovat pastelkami nebo fixami moc hezké omalovánky.

Sešity nejsou nikterak velké (menší A5), což je dobře, protože si nedovedu představit, jak by malé děti škrábali příliš velkou plochu. Tento formát mi přijde jako vhodně zvolený.

Recenze: Vyškrabování Scratch Books - Omalovánky
Recenze: Vyškrabování Scratch Books – Omalovánky

Podrobnější informace

 • Rozměry: 13 x 19 cm
 • Značka: Taktik
 • Počet listů: 18 (18 obrázků)
 • Vazba: Kroužková
 • Součástí balení je plastové pero na vyškrabování.
 • Věk: Doporučený věk od 3 let (podle zkušenosti nejdříve od 4 let do cca 7 až 8 let věku)

Dostupnost a cena

Kdybych nevydávala dětskou knihu a kdybych neznala ceny tisku, distribuce, obalů, grafických a sazečských prací, možná by se mi zdál sešit drahý. Cena odpovídá kvalitě zpracování. Papír je pevný (čtvrtka), obrázky jsou překrásné, děti šťastné, jen ty černé drobky. 🙂 Ale ty se vyluxují.

Vyškrabování Scratch Books - seškrábaný obrázek a omalovánka
Vyškrabování Scratch Books – seškrábaný obrázek a omalovánka
10 Hodnocení
Scratch Books - Zvířata a Dinosauři

Krásné barevné vyškrabovací listy děti zaujaly natolik, že se jich nechtěly za žádnou cenu vzdát. Seděly a škrábaly. Není třeba nic složitě připravovat (po návratu ze školky se to hodí), stačí vzít sešit, přiložené pero a začít škrábat. Po setření černé barvy na děti vykukují krásné barevné obrázky.

Poměr ceny a kvality
10
Kreativita
10
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Hezké provedení
 • Tvrdší papír
 • Pod černou barvou se schovávají krásné ilustrace.
 • Děti sešity moc baví a vydrží vyškrabovat dlouho.
ZÁPORY
 • Je potřeba uklidit černé drobky (to není nevýhoda, jen na to upozorňuji).

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart