Už nějaký čas nepoužívám chemické barvy na vlasy. Nemám je ráda. Sice velmi dobře kryjí, ať už původní barvu nebo šediny, ale nejsou pro kůži a vlasy zdravé. Tak jsem přešla na přírodní barvy. Do článku jsem sepsala zkušenosti s barvou na vlasy LaSaponaria.
Obsah
Proč jsem se rozhodla používat přírodní barvy na vlasy
Použití chemických barev na vlasy se vyhýbám, a dokonce si myslím, že jim odzvonilo. Sama neznám nikoho, kdo by si je na vlasy dával. Obsahují slušnou směs dráždivých látek, dráždí pokožku, poškozují vlasy, mohou vyvolat alergickou reakci. Jejich velkou výhodou je nízká cena a perfektní krycí schopnost. Tohle přírodní barva nabídnout nemůže, alespoň ne hned a ve všech odstínech. Jenže i přesto jsou mi přírodní barvy sympatičtější. Jednak jsou bezpečné pro pokožku, vlasy i přírodu, za druhé jejich dlouhodobé používání není škodlivé, má příznivé výsledky, co se barvení týče, a konečně prospívají vlasům.
Barva na vlasy LaSaponaria
Tentokrát jsem vyzkoušela barvu na vlasy LaSaponaria Devi – odstín písek. Schválně jsem vybrala světlou, abych neměla moc tmavé vlasy. Přírodní barvy nejen, že vlasy trošku obarví, ale vyživí je a vlasy jsou hezky jemné, lesklé, pěstované. Tohle je fakt super. Dokonce značka Radico (recenze na barvu je zde) vyrábí bylinnou kúru na vlasy, která vlasy vyživí a poskytne jim lesk stejně jako barva, ale nezmění tón vlasů.
Zpátky k barvě LaSaponaria. V krabičce najdete sáček s barvou a to je vše. Součástí nejsou rukavice, čepice ani štěteček, jako tomu je u barvy Radico, ale na straně druhé je barva LaSaponaria ve srovnání s přírodní barvou Radico, výrazně levnější. Sáček vystačil na mé dlouhé vlasy, jsem spokojená.
Nanášení barvy
Postup jsem pro názornost vyfotila. Barvu jsem nasypala do misky, zalila jsem ji horkou vodou (ta moje měla přes 70 °C) a zamíchala jsem ji špejlí. Vznikla řidší kaše. Nasadila jsem si rukavice, které jsem měla schované z jiného barvení. Barva se nanáší na mokré vlasy. Rychle jsem barvu nanesla na vlasy. Snažila jsem se postupovat pramen po prameni. Když jsem měla barvu na hlavě, zabalila jsem vlasy do igelitu (použila jsem potravinovou fólii) a na něj jsem dala ručník.
V návodu se píše, že je vhodné nechat barvu na vlasech půl hodiny až dvě hodiny. Nechala jsem dvě hodiny. U přírodní barvy platí, že čím déle, tím lépe. Mám zkušenosti s barvou Radico , kterou je dobré nechat ještě déle než dvě hodiny.
Po uplynutí doby jsem barvu opláchla, nemyla jsem šamponem! Šamponem jsem vlasy umyla až druhý den.
PŘÍRODNÍ BARVA NA VLASY LA SAPONARIA na ECONEA.CZ
Jak barva drží na vlasech
Ač jsem si vybrala tu nejsvětlejší barvu, chytla poměrně dobře. Bohužel mám místy šedivé vlasy, takže jsem za každé barvení ráda. Přírodní barva nedrží na šedinách tak dobře jako chemická barva. Ale trošku chytne. U barvy Radico je výslovně uvedeno, že na šedivých vlasech nedrží napoprvé a je potřeba ji nanést opakovaně, což je pravda. U barvy LaSaponaria nic takového napsané není. Barva chytne na šedivé vlasy ihned, ale vlasy mají úplně jiný odstín, než je tomu u zbytku vlasů. Vlasy po barvení nejsou jednotné, máte-li šediny. Barvu jsem zatím zkoušela jen jednou.
Na fotografiích jsem zachytila, jak vlasy vypadají před barvením a po barvení. Na fotografii nahoře vidíte rozdíl před barvením a týden po barvení. Šediny jsou trošku pokryté barvou, byť jsou vlasy stále světlé, tak nejsou úplně bílé.
Na druhé fotce je detail na kvalitu vlasů. V první části fotografie jsou vlasy před barvením. Vidíte, že vlasy jsou pevné, ale nejsou hladké, nelesknou se. Uprostřed je obrázek jeden den po barvení. Zde je vidět mírný rozdíl v barevnosti vlasů, ale poměrně velký rozdíl v kvalitě – vlasy jsou lesklé, hladké a vyživené. To stejné zachycuje poslední část fotografie, která je pořízena po sedmi dnech. Vlasy jsou stále vyživené, hladké a lesklé. Barva je poměrně stejná, stálá, není výrazně jiná. Pokud bych si vybrala černou, chytla by lépe. Přírodní barva se vymývá postupně. LaSaponaria se z vlasů vymývá ještě týden po barvení. Na vlasech držela lépe než barva Radico – tu je potřeba nechat i několik hodin (recenze přírodní barvy na vlasy Radico).
Ještě, než se pustíte do barvení vlasů přírodní barvou
- Vím, že to zní divně, ale je dobré přečíst si pořádně návod a také instrukce, co dělat před obarvením vlasů. Na krabici s barvou je výslovně napsané, že se nesmí používat běžné šampony se silikony a podobně. Já jsem si týden před barvením myla vlasy šamponem LaSaponaria, aby barva lépe chytla a lépe držela.
- Barvu je nutné na vlasy nanášet teplou, aby lépe ulpěla na vlasu. Také je nutné vlasy dobře obalit igelitem a zabalit do ručníku, aby zůstaly co nejdéle teplé.
- Při barvení je vhodné vzít si rukavice. Barva je poměrně intenzivní, barví dost a budete mít ušetřenou práci s mytím rukou.
- Tmavá barva chytne lépe než světlá. Přírodní barva nezesvětlí vlasy – jen dotónuje.
- Jestli jste si nikdy nebarvili hlavu přírodní barvou, měli byste vědět, že na přírodní barvu je potřeba si zvyknout. Mně napoprvé přišlo, že barva smrdí. Radico mi vyloženě smrdí, LaSaponaria je s tím zápachem trošku lepší (nebo jsem si na něj už zvykla). Barva se chová jinak než chemické barvy. Mějte také na paměti, že výsledek, který je zachycen na krabičce, je orientační a na vaše vlasy může chytnout zcela jinak. Nedoporučuji používat čistou hennu, nechcete-li mít červené nebo rudé vlasy. Jednou jsem to udělala a tři roky trvalo, než mi vlasy odrostly.
Kde barvu koupit
Barvu jsem pořídila na Econea.cz, kde mají na výběr velké množství ekologických výrobků. Zboží poslali ihned v úhledně a bezpečně zabaleném balíčku (ekologicky bez zbytečných plastových výplní). Tato přírodní barva na vlasy není drahá. V porovnání s barvou Radico nabízí možná lepší výsledek za nižší cenu. V balení ale nejsou rukavice, čepice a ani nic na zamíchání barvy. Což zase až tolik nevadí – to jde nahradit. Občas jsou na tuto barvu slevy 15 %.
PŘÍRODNÍ BARVA NA VLASY LA SAPONARIA na ECONEA.CZ
♥ NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM. ♥
Foto: Mamadodeste.cz