Recenze: Osadníci z Katanu – Catan Junior od Albi

Deskovou hru Osadníci z Katanu dostaly děti od babičky. Hra je hned zaujala. Provedení je hezké, nápad skvělý, děti se u hraní zabaví a naučí se přemýšlet o tom, jak směňovat nasbírané žetony. Více informací jsem připravila do článku.

Obsah

Recenze: Osadníci z Katanu Junior (Albi)

Osadníci z Katanu je nejlepší hra, kterou doma máme. Bez nadsázky. Pro děti je nesmírně zajímavá a rodiče baví (na rozdíl od jiných dětských her, které mohou být po čase monotónní). Hra zabaví celou rodinu a je fakt super.

Ještě než začnete hrát

Před prvním hraním je potřeba z papírového kartonu vymačkat žetony, dále je nutné připevnit piráta na podstavec. A to je vše. První příprava na hru je výrazně jednodušší než u hry od Albi Myší domeček.

Recenze: Osadníci z Katanu - Catan Junior od Albi
Recenze: Osadníci z Katanu – Catan Junior od Albi

Princip hry

Hra je určena pro 2 až 4 hráče. Každý hráč si vybere jednu barvu, za kterou hraje. Hráči hází kostkou s sbírají zásoby – dřevo, meč, ananas, ovci a pytel s pískem. Výměnou za zásoby mohou hráči na předem namalovaná stanoviště postavit lodě nebo doupata. Cílem hry je umístit na hrací plochu všechny lodě a doupata.

Kvalita provedení

Hrací deska je pevná, papír, ze kterého jsou vyhotoveny zásoby a hrací karty je také pevný. Figurka piráta by mohla být dřevěná, ale i papírové provedení je hezké. Plastové lodičky jsou dosti malé a mohly by být větší. Hra je velmi pěkně udělaná.

Recenze: Osadníci z Katanu - Catan Junior od Albi
Recenze: Osadníci z Katanu – Catan Junior od Albi

Co je součástí balení

 • Krabice
 • Vnitřek krabice, který vypadá jako dřevěná členitá truhla (slouží na uložení žetonů a lodí).
 • Plastová doupata a plastové lodě
 • Hrací kostka
 • Papírové žetony a kartičky na hraní
 • Pirát a plastový podstavec
 • Návod

Pravidla hry

Když jsem četla poprvé návod, přišla mi pravidla velmi složitá, ale je vlastně úplně jednoduchá (jen ta pravidla se mohou zdát složitě napsaná). Každý hráč si vybere barvu, za kterou hraje. Na hrací plán se na barevné tečky postaví doupata a lodě. Na červené tečky se postaví dvě červená doupata a dvě lodě, na modré tečky modrá doupata atd. Když hrají dva hráči, hraje se pouze se dvěma barvami (3 hráči = 3 barvy, 4 hráči = 4 barvy). Na číslo 6 se postaví černý pirát. Hráč hází kostkou, každému hráči se přidělí zásoby a hráči si mohou během hry zásoby vyměnit za ty, které potřebují ke stavbě lodi, mohou stavět doupata a lodě bez výměny žetonů nebo mohou o pomoc požádat papouška. Lodě a doupata stejné barvy musí stát těsně vedle sebe. Jinými slovy vedle lodě musí stát doupě. Když hráč hodí číslo šest, pohne s černým pirátem. Černý pirát zablokuje přidělování zásob všem lodím, které jsou v jeho okolí.

Recenze: Osadníci z Katanu - Catan Junior od Albi
Recenze: Osadníci z Katanu – Catan Junior od Albi

Součástí hry jsou také karty s papouškem, je to vlastně takový žolík. Když ho hráč vymění za část zásob, může si z balíčku vytáhnout nějakou akci – dostane zásoby zdarma, může postavit loď nebo doupě a nebo může přesunout černého piráta. Směnný poměr je nakreslen na kartičce (pomůcka při hraní).

Podrobná pravidla jsou dlouhá, ale doporučuji je nastudovat. Pravidla se věnují hlavně tomu, kam postavit lodě, jak směnit zásoby a jak se zásoby přidělují. Napoprvé se to zdá složité, ale není. Je to velmi snadné a nakonec také zábavné. Kdybyste pravidla ztratili, můžete si stáhnout pravidla v PDF zde.

OSADNÍCI Z KATANU na ALBI.CZ

Podrobnější informace

 • Doba hraní: cca 20-30 minut
 • Počet hráčů: 2 až 4 hráčů
 • Značka: Albi
 • Vhodné od 6 let (hrajeme i se čtyřletým)
 • Hra obsahuje: herní plán, 28 lodí, 28 doupat, 90 žetonů zásob, 16 kartiček s papouškem, 4 přehledové karty, kostku a pravidla.
Osadníci z Katanu

Skladování hry

V krabici jsou umístěny hezké příčky na skladování a třídění produktů. Přehledně si můžete rozdělit, co kde budete mít.

DO E-SHOPU ♥
DOPRAVA NA ALBI.CZ NAD 500 KČ ZDARMA

♥ K objednávce nad 500 Kč máte dopravu zdarma.
♥ K objednávce nad 2000 Kč dostanete krásný dárek.

Kde hru pořídit

Hra je dostupná v e-shopu Albi.cz, kde ji seženete v akci nebo ve slevě (doprava zdarma). Určitě stojí za pořízení. Je to krásný dárek.

OSADNÍCI Z KATANU na ALBI.CZ

10 Hodnocení
Osadníci z Katanu - Catan Junior od Albi

Moc hezká hra zabaví děti i dospělé (opravdu super pro celou rodinu, ani rodiče se u hry nenudí). Provedení je dobré, nápad krásný. Můžete hrát za sebou několik kol. Na první pohled vypadá princip hry složitý, ale není to tak. Co mi trošku vadí, tak je málo žetonů zásob. Mohlo by jich možná být víc (třeba alespoň o 10). Jinak vše super.

Poměr ceny a kvality
10
Kreativita
10
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Skvělý nápad
 • Opravdová zábava pro děti i rodiče
 • Snadná pravidla, i když na první pohled to tak nevypadá.
 • Hezké provedení - barevné, hezké obrázky.
ZÁPORY
 • Lodičky by mohly být větší.
 • Žetonů zásob by mohlo být více.
Osadníci z Katanu

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart