KOJENECKÉ POTŘEBYNOSÍTKATESTUJEMEVŠECHNY ČLÁNKY

Recenze nosítka Tula Free To Grow (FTG)

Od nosítka Tula Free To Grow jsem měla velká očekávání, protože si ho všichni chválí, má krásnou reklamu a překrásné vzory látek. Jak se mi nosítko líbilo a doporučila bych ho dále? Líbilo se mi, doporučila bych ho, ale ne za tak vysokou prodejní cenu, která podle mého nereflektuje přidanou hodnotu nosítka. 

Věk dítěte

Nosítko se podle výrobců hodí pro děti o hmotnosti 3,2 kilogramů do hmotnosti 20,4 kilogramů. Novorozence jsem do nosítka neměla možnost dát, nicméně taková nosítka jsou vhodnější až pro starší děti, kterým je okolo 2 až 3 měsíců. I parametry nosítka napovídají tomu, že bude na novorozence velké. Ohledně vhodné polohy novorozence v nosítku bych raději snad ani nepolemizovala, to je na samostatný článek. Na druhé straně, a to jsem mohla vyzkoušet, je nosítko pro dítě o hmotnosti 20 kilogramů příliš malé. Nosila jsem Filku, který má 11 kilogramů a přišlo mi, že je na něj tak akorát. Výrobce pravděpodobně myslel, že nosítko je testováno na hmotnostní kategorii 3,2 kilogramů až 20,4 kilogramů. Což ale ještě neznamená, že jej pro takhle lehké či těžké děti skutečně reálně využijete.

Rozměry a parametry

U nosítka můžete upravit šířku látky mezi nožičkami a také zádovou opěrku. Podle výrobce je šířka sedu nastavitelná od 13 cm do 38 cm a výška zádové opěrky od 28 cm až 43 cm. Pozice jsem měřila a naměřila jsem minimální šířku mezi nožičkami 19 cm, maximální šířku 36 cm. Maximální výšku zádové opěrky 41 cm, minimum bylo 30 cm. Nosítko jsem přeměřovala a rozměry uvádím reálné použitelné (nikoli katalogové).

Nosítko Tula - minimální rozměry

Nosítko Tula - maximální rozměry

Nosítko Tula – maximální rozměry

Další parametry nosítka

 • Věk dítěte: do 24 měsíců, max velikost 86 (velmi hraniční údaj)
 • Nosnost: do 20,4 kg
 • Na drobnou postavu: ANO
 • Na velkou postavu: ANO
 • Rozměry nosítka: Nožičky 23 - 32 cm, Záda 30 - 41 cm
 • Šířka bederního pásu: 6,5 - 12 cm
 • Tloušťka bederního pásu: 1,2 cm
 • Utažení ramenních popruhů: SNADNÉ
 • Pohodlí bederního pásu: VELMI POHODLNÝ
 • Překřížení ramenních popruhů: NE
 • Kapucka součástí nosítka: ANO
 • Slintáčky součástí nosítka: NE
 • Cena: 3 800 - 4 500 Kč

Vzhled

Nosítko pro děti Tula FTG vypadá na první pohled velmi pěkně. A i když mám k jeho provedení mírné výhrady, patří k těm nejlepším na trhu. Zádovou opěrku lze nastavit pomocí popruhů, které utáhnete jako když upravujete ramenní popruhy na batohu. Látku mezi nožičkami můžete nastavit do tří poloh. V tomto vidím největší slabinu nosítka. Ramenní popruhy není možné překřížit (mně osobně tohle vůbec nevadí, ale někomu by to vadit mohlo). Na bederním pásu je kapsička na drobnosti, která se zapíná na suchý zip. Nosítko pro miminka je vyrobeno z kepru, 100 % OEKO-TEX® Standard 100 certifikované plátno.

Nosítko Tula FTG - kapsička na drobnosti.

Nosítko Tula FTG – kapsička na drobnosti.

Jak nosítko sedí?

Nosítko pro děti sedí pěkně. Je pohodlné, široký bederní pás a polstrované ramenní popruhy zajišťují pohodlné nošení. To je velkou předností nosítek Tula.

Nosítko Tula FTG - detail na patentek, kterým se přichycuje kapucka.

Jak se nastavuje?

Látka mezi nožičkami se nastavuje na patentky tak, že posunujete po pruhu látku, kterou za patentky uchytíte. Tento způsob nastavování zdá se mi poněkud nešťastným. Jednak umožňuje velmi omezenou možnost polohování, zadruhé je toto polohování nepraktické.

Velmi podobně se nastavuje nosítko LennyUp, ale polská firma využila user friendly způsob a pomocí suchých zipů si můžete vybrat poloh, kolik jen chcete. Zádová opěrka se nastaví stažením popruhů. Bederní pás se nastaví snadno, jako když si utahujete popruh u batohu. Ramenní popruhy se utahují směrem dolů, což je pro uživatele velmi jednoduché.

Varianty

Tula nabízí několik variant nosítek. Nosítko Tula (nerostoucí) koupíte ve verzi Standard, Toddler a také v letní verzi. Nosítko Tula Free To Grow (rostoucí) koupíte v klasické verzi a také v letní verzi. V roce 2018 se na trhu  objevila novinka Tula Explore. Toto nosítko není ergonomické a bylo vyrobeno pro americký trh. Nekupujte si ho. Nosítko je neskutečně drahé, nezajišťuje ergonomickou polohu dítěte a Tula tímto krokem velmi klesla jakožto spolehlivý výrobce ergonomických nosítek. Pro starší děti, které váží okolo 10 a více kilogramů si kupte raději verzi Toddler, pokud na Tulu nedáte dopustit.

Nosítko Tula FTG - srovnání šířky bederního pásu s nosítkem Lenka 4ever

Nosítko Tula FTG – srovnání šířky bederního pásu s nosítkem Lenka 4ever

Kde nosítko koupíte?

Nosítko patří k velmi kvalitním, pohodlným, a jestli máte značku Tula rádi, protože vám sedí a líbí se vám design, budete s nosítkem spokojeni. Budete v něm nosit děti do maximálně 85 centimetrů. Většímu dítěti bude nosítko malé. Nosítko Tula FTG pořídíte napříkald v e-shopech s dětským zbožím. Bez problémů ho koupíte přes internet s dopravou zdarma až domů. Výběr rostoucích nosítek značky Tula najdete třeba na Feedo.cz. Akce na nosítka bývají občas na Mall.cz.

Nevýhodou nosítka Tula je vysoká pořizovací cena, proto jsem se podívala po jiné, cenově dostupnější a stejně kvalitní alternativě, kterou vám hned představím.

Srovnání velikostí nosítka Tula FTG a Lenka 4ever.

Srovnání velikostí nosítka Tula FTG a Lenka 4ever.

Alternativa

Jestli hledáte perfektní rostoucí nosítko, zkuste se podívat na ergonomické nosítko Lenka 4ever (Recenze ergonomického nosítka Lenka 4ever). Vyhrálo velký test ergonomických nosítek, který jsem dělala v roce 2019.  Nosítko Lenka 4ever je vyrobeno na Slovensku. Ergonomické nosítko se nepadělá, hodí se pro děti od velikosti 68 do velikosti 104. Aktuálně nosím na zádech dítě ve věku 3,5 let o hmotnosti 17 kilogramů (žádný drobek to není) a na břiše dvouletého s hmotností 11 kilogramů. Za mě naprosto nejlepší věc. Snadno ho zapnu i nastavím. Sedí na malou postavu i na velkého muže.

Nosítko LEnak 4ever

Nosítko Lenka 4ever

Nosítko Lenka 4ever seženete přímo v jejich českém e-shopu Belenka.cz. Nosítko mě překvapilo nejen svým krásným vzhledem, ale zejména poctivým provedením. Bederní pás je velmi široký, měkký a zároveň pevný i na 17 kilogramové dítě, které v něm nosím. Lenka 4ever nabízí skvělý poměr ceny a kvality. Je rostoucí, nastaví se snáze než KiBi, je výrazně pohodlnější a jsem moc ráda, že ho mám. Děkuji za něj.

POZOR! PRÁVĚ JE VELKÁ LETNÍ AKCE. NOVÁ NOSÍTKA V E-SHOPU BELENKA.CZ JIŽ OD 2712 KČ.

PODÍVÁM SE NA

Novinka: Lenka 4ever Folk

Novinka: Lenka 4ever Folk

9.3 Celkové hodnocení
Tula Free To Grow

Velmi pěkné nosítko Tula Free To Grow je pohodlné, snadno se nastavuje. Látku mezi nožičkami lze upravit do tří pozic, zádová opěrka se stahuje popruhem. Do nosítka se vejde dítě do délky 85 centimetrů. Poté by mu nosítko mohlo být malé.

Poměr ceny a kvality
8
Kvalita provedení
10
Údržba
10
Životnost
10
Nastavení
9
Komfort
10
Velikost
8
Klady
 • Pěkný design
 • Kvalitní provedení
 • Velmi povedené utahování ramenních popruhů
 • Nosítko je pohodlné
 • Vhodné na malou i velkou postavu
Zápory
 • Drahé co de poměru ceny a kvality týče
 • Není vhodné od narození, jak výrobce uvádí a ani se do něj nevejde 20 kilogramové dítě. Zařadila jsem mezi zápory, protože z popisu produktu vyplývá, že je nosítko vhodné pro děti s hmotností od 3,5 kg do 20 kg, ale tak tomu není. Tento údaj znamená, na jakou hmotnostní kategorii je nosítko testované.
Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.