Recenze nosítka Tula Free To Grow (FTG)

Od nosítka Tula Free To Grow jsem měla velká očekávání, protože si ho všichni chválí, má krásnou reklamu a překrásné vzory látek. Jak se mi nosítko líbilo a doporučila bych ho dále? Líbilo se mi, doporučila bych ho, ale ne za tak vysokou prodejní cenu, která podle mého nereflektuje přidanou hodnotu nosítka. 

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Věk dítěte

Nosítko se podle výrobců hodí pro děti o hmotnosti 3,2 kilogramů do hmotnosti 20,4 kilogramů. Novorozence jsem do nosítka neměla možnost dát, nicméně taková nosítka jsou vhodnější až pro starší děti, kterým je okolo 2 až 3 měsíců. I parametry nosítka napovídají tomu, že bude na novorozence velké. Ohledně vhodné polohy novorozence v nosítku bych raději snad ani nepolemizovala, to je na samostatný článek. Na druhé straně, a to jsem mohla vyzkoušet, je nosítko pro dítě o hmotnosti 20 kilogramů příliš malé. Nosila jsem Filku, který má 11 kilogramů a přišlo mi, že je na něj tak akorát. Výrobce pravděpodobně myslel, že nosítko je testováno na hmotnostní kategorii 3,2 kilogramů až 20,4 kilogramů. Což ale ještě neznamená, že jej pro takhle lehké či těžké děti skutečně reálně využijete.

Rozměry a parametry

U nosítka můžete upravit šířku látky mezi nožičkami a také zádovou opěrku. Podle výrobce je šířka sedu nastavitelná od 13 cm do 38 cm a výška zádové opěrky od 28 cm až 43 cm. Pozice jsem měřila a naměřila jsem minimální šířku mezi nožičkami 19 cm, maximální šířku 36 cm. Maximální výšku zádové opěrky 41 cm, minimum bylo 30 cm. Nosítko jsem přeměřovala a rozměry uvádím reálné použitelné (nikoli katalogové).

DALŠÍ PARAMETRY NOSÍTKA

 • Věk dítěte: do 24 měsíců, max velikost 86 (velmi hraniční údaj)
 • Nosnost: do 20,4 kg
 • Na drobnou postavu: ANO
 • Na velkou postavu: ANO
 • Rozměry nosítka: Nožičky 23 – 32 cm, Záda 30 – 41 cm
 • Šířka bederního pásu: 6,5 – 12 cm
 • Tloušťka bederního pásu: 1,2 cm
 • Utažení ramenních popruhů: SNADNÉ
 • Pohodlí bederního pásu: VELMI POHODLNÝ
 • Překřížení ramenních popruhů: NE
 • Kapucka součástí nosítka: ANO
 • Slintáčky součástí nosítka: NE
 • Cena: 3 800 – 4 500 Kč

Vzhled

Nosítko pro děti Tula FTG vypadá na první pohled velmi pěkně. A i když mám k jeho provedení mírné výhrady, patří k těm nejlepším na trhu. Zádovou opěrku lze nastavit pomocí popruhů, které utáhnete jako když upravujete ramenní popruhy na batohu. Látku mezi nožičkami můžete nastavit do tří poloh. V tomto vidím největší slabinu nosítka. Ramenní popruhy není možné překřížit (mně osobně tohle vůbec nevadí, ale někomu by to vadit mohlo). Na bederním pásu je kapsička na drobnosti, která se zapíná na suchý zip. Nosítko pro miminka je vyrobeno z kepru, 100 % OEKO-TEX® Standard 100 certifikované plátno.

Nosítko Tula FTG - kapsička na drobnosti.

Nosítko Tula FTG – kapsička na drobnosti.

Jak nosítko sedí?

Nosítko pro děti sedí pěkně. Je pohodlné, široký bederní pás a polstrované ramenní popruhy zajišťují pohodlné nošení. To je velkou předností nosítek Tula.

Nosítko Tula FTG - detail na patentek, kterým se přichycuje kapucka.

Jak se nastavuje?

Látka mezi nožičkami se nastavuje na patentky tak, že posunujete po pruhu látku, kterou za patentky uchytíte. Tento způsob nastavování zdá se mi poněkud nešťastným. Jednak umožňuje velmi omezenou možnost polohování, zadruhé je toto polohování nepraktické.

Velmi podobně se nastavuje nosítko LennyUp, ale polská firma využila user friendly způsob a pomocí suchých zipů si můžete vybrat poloh, kolik jen chcete. Zádová opěrka se nastaví stažením popruhů. Bederní pás se nastaví snadno, jako když si utahujete popruh u batohu. Ramenní popruhy se utahují směrem dolů, což je pro uživatele velmi jednoduché.

Varianty

Tula nabízí několik variant nosítek. Nosítko Tula (nerostoucí) koupíte ve verzi Standard, Toddler a také v letní verzi. Nosítko Tula Free To Grow (rostoucí) koupíte v klasické verzi a také v letní verzi. V roce 2018 se na trhu  objevila novinka Tula Explore. Toto nosítko není ergonomické a bylo vyrobeno pro americký trh. Nekupujte si ho. Nosítko je neskutečně drahé, nezajišťuje ergonomickou polohu dítěte a Tula tímto krokem velmi klesla jakožto spolehlivý výrobce ergonomických nosítek. Pro starší děti, které váží okolo 10 a více kilogramů si kupte raději verzi Toddler, pokud na Tulu nedáte dopustit.

Nosítko Tula FTG - srovnání šířky bederního pásu s nosítkem Lenka 4ever

Nosítko Tula FTG – srovnání šířky bederního pásu s nosítkem Lenka 4ever

Kde nosítko koupíte?

Nosítko patří k velmi kvalitním, pohodlným, a jestli máte značku Tula rádi, protože vám sedí a líbí se vám design, budete s nosítkem spokojeni. Budete v něm nosit děti do maximálně 85 centimetrů. Většímu dítěti bude nosítko malé. Nosítko Tula FTG pořídíte například v e-shopech s dětským zbožím. Bez problémů ho koupíte přes internet s dopravou zdarma až domů. Výběr rostoucích nosítek značky Tula najdete třeba na Feedo.cz (doprava zdarma), na Pilulka.cz a na  Mall.cz.

Tula FTG na FEEDO.CZ

Nevýhodou nosítka Tula je vysoká pořizovací cena v porovnání s tím, co nosítko nabízí – je malé, nastavuje se neprakticky na cvoky, není šátkové, nemá slintáčky v ceně, kapucka se odepíná, přezka na zádech není magnetická. Proto jsem se podívala po jiné, kvalitnější, alternativě, kterou vám hned představím.

Srovnání velikostí nosítka Tula FTG a Lenka 4ever.

Srovnání velikostí nosítka Tula FTG a Lenka 4ever.

Kvalitní alternativa

Jestli hledáte perfektní rostoucí nosítko, zkuste se podívat na ergonomické nosítko Lenka Mini (recenze), které je vhodné pro miminka od narození až do 18 měsíců věku. Nosítko Be Lenka Mini je vyrobeno na Slovensku. Ergonomické nosítko se nepadělá, je překrásné, kvalitní a má velmi promyšlený systém ramenních popruhů i upravení zádové opěrky pro novorozence.  Za mě naprosto nejlepší věc. Snadno ho zapnu i nastavím. Sedí na malou postavu i na velkého muže.

Nosítko Lenka Mini koupíte v českém e-shopu Belenka.cz. Nosítko mě překvapilo nejen svým krásným vzhledem, ale zejména poctivým provedením. Nosítko je maximálně pohodlné.

Recenze nosítka Be Lenka Mini

Recenze nosítka Be Lenka Mini

Dalším krásným nosítkem je ergonomické nosítko Lenka 4ever Neo (recenze), které je kvalitní a má řadu moderních vychytávek – kožené doplňky, slintáčky zdarma, magnetickou přezku na zádech, stahování látky mezi nožičkami na provázek (nikoli na cvoky), sponu na bederním pásu se zámkem, velmi měkký bederní pás i pohodlné ramenní popruhy.  Nosítko Lenka 4ever NEO je vyrobeno na Slovensku. Ergonomické nosítko se nepadělá, hodí se pro děti od velikosti 68 do velikosti 104.  Za mě naprosto nejlepší věc. Snadno ho zapnu i nastavím. Sedí na malou postavu i na velkého muže.

Recenze rostoucího nosítka Be Lenka 4ever Neo

Recenze rostoucího nosítka Be Lenka 4ever Neo

Nosítko Lenka 4ever NEO koupíte v českém e-shopu Belenka.cz. Nosítko mě překvapilo nejen svým krásným vzhledem, ale zejména poctivým provedením. Nosítko je maximálně pohodlné a jsem moc ráda, že ho mám. Děkuji za něj.

9.3 Hodnocení
Tula Free To Grow

Velmi pěkné nosítko Tula Free To Grow je pohodlné, snadno se nastavuje. Látku mezi nožičkami lze upravit do tří pozic, zádová opěrka se stahuje popruhem. Do nosítka se vejde dítě do délky 85 centimetrů. Poté by mu nosítko mohlo být malé.

Poměr ceny a kvality
8
Kvalita provedení
10
Údržba
10
Životnost
10
Nastavení
9
Komfort
10
Velikost
8
KLADY
 • Pěkný design
 • Kvalitní provedení
 • Velmi povedené utahování ramenních popruhů
 • Nosítko je pohodlné
 • Vhodné na malou i velkou postavu
ZÁPORY
 • Drahé co de poměru ceny a kvality týče
 • Není vhodné od narození, jak výrobce uvádí a ani se do něj nevejde 20 kilogramové dítě. Zařadila jsem mezi zápory, protože z popisu produktu vyplývá, že je nosítko vhodné pro děti s hmotností od 3,5 kg do 20 kg, ale tak tomu není. Tento údaj znamená, na jakou hmotnostní kategorii je nosítko testované.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart