Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)

Společenská hra Kdy se to stalo? nabízí skvělou zábavu pro děti a dospělé. Vytvořte časovou řadu významných historických událostí, zahrajte si kooperativní nebo kompetitivní hru. V článku najdete recenzi, podrobnější informace, pravidla a také video, ve kterém uvidíte, jak vypadají všechny karty.

Kdy se to stalo?

Obsah

Recenze: Kdy se to stalo?

Zajímavou hru si oblíbí děti, kterým bylo alespoň osm či devět let, a ještě více děti na druhém stupni základní školy, středoškoláci a dospělí. V krabičce je 165 karet, které jsou potištěny z obou stran – na jedné straně je černý a na druhé straně bílý rámeček. Na straně karty s černým rámečkem je vyobrazeno datum a název události. Na straně druhé je v bílém rámečku název události a otazník místo data. Karetní hra nabízí dva základní způsoby hraní – kooperativní hru a kompetitivní hru.

Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)
Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)

Kvalita provedení

Kvalita provedení je dobrá, karty jsou natištěny na papíru o tloušťce čtvrtky. Krabička s kartami mírně zapáchá, ale tento zápach několik dní po vybalení karet vyčichne. Vnitřek krabičky pro roztřídění karet by mohl být trošku pevnější.

Co je součástí balení

 • 165 karet
 • česká a slovenská pravidla

Podrobnější informace

 • Doba hraní: cca 15-30 minut
 • Počet hráčů: 2-6 hráčů
 • Značka: Blackfire
 • Vhodné od 8 let (lepší pro ještě starší děti)
 • Hra obsahuje: návody, karty
Kdy se to stalo?
Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)
Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)

Pravidla hry

Hrát můžete dvě hry – kooperativní nebo kompetitivní.

Kooperativní hra

Před začátkem hry je potřeba balíček karet pořádně zamíchat. Zamíchané karty položte bílou stranou nahoru a odeberte 36 karet. Karty, které zbyly, vraťte do krabičky. Každý hráč si vezme 4 karty a bílou stranou vzhůru je položí před sebe. Na černou stranu se nesmí podívat. Dále jednu kartu položte tmavou stranou nahoru doprostřed stolu. To je startovní karta časové osy. Poté položte další kartu tmavou stranou nahoru a vytvořte odkládací balíček. Ostatní karty nechte položeny v balíčku bílou stranou nahoru. Tyto karty budou tvořit dobírací balíček. První tah provede nejstarší hráč a ostatní hráči se střídají kolem stolu ve směru hodinových ručiček. Cílem hry je vytvořit časovou osu z karet, které máte před sebou a z karet, které tvoří dobírací balíček. Při této hře spolupracujete jako tým.

Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)
Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)

Hráč ve svém tahu musí umístit do časové osy 1 nebo 2 karty jednu po druhé nebo jednu kartu odložit. Poté si dobere z dobíracího balíčku až do té doby, dokud před sebou opět nebude mít 4 karty. Takto hraje jeden hráč po druhém. Vždy musí mít před sebou po skončení tahu 4 karty bílou stranou nahoru. Před umístěním karty na časovou osu kartu otočí černou stranou vzhůru, aby bylo vidět datum, avšak nemůže kartu otočit před tím, než ji zahraje.

Body se sčítají a odčítají v závislosti na tom, jak se podařilo či nepodařilo hráčům umístit karty do časové osy. Pokud chce hráč odložit kartu, musí se zaměřit podrobněji na ikony, které jsou umístěny v horním rohu karty. Ikona v levém horním rohu se musí shodovat s ikonou horní karty z odkládacího balíčku.

Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)
Recenze: Kdy se to stalo? (společenská hra od 8 let)

Kompetitivní hra

Při hře se hráč snaží umístit jednu ze svých karet do správného místa na časové ose. Pokud hráč neuhodne, kam karta patří, vrátí ji zpět do krabičky a vezme si kartu novou. Vítězí ten hráč, který umístí svou poslední kartu během jednoho kola a stane se prvním a jediným hráčem bez karet. Karty zamíchejte. Každý hráč dostane 4 karty, které se položí bílou stranou vzhůru. Hráči se nemohou podívat na data vytištěná na svých kartách, dokud je neodehrají. Zbylé karty tvoří dobírací balíček. Vezměte vrchní kartu dobíracího balíčku a položte ji černou stranou na stůl. Tato karta je startovní kartou časové osy. Začíná nejmladší hráč a hráči se střídají ve směru hodinových ručiček. První hráč musí položit jednu ze svých karet vedle startovní karty. Pokud je karta umístěna správně, zůstane ležet na místě. Pokud je umístěna špatně, odloží se do krabičky. Hráč si vezme vrchní kartu z dobíracího balíčku a položí ji lícem dolů vedle ostatních karet. Nesmí ji otočit. Poté hraje další hráč. Jestliže první hráč neumístil kartu správně, musí druhý hráč umístit jednu ze svých karet vedle startovní karty. Další hráči umisťují své karty do časové osy buď na strany nebo mezi již umístěné karty.

Skladování hry

Karty jsou uloženy v přihrádkách v papírové krabičce s víčkem. Hra je skladná, krabička je malá a můžete si s sebou hru zabalit do kufru na cesty.

Youtube

Kde hru pořídit

Hru pořídíte v e-shopech, které se specializují na prodej deskových her, nebo v e-shopu s hračkami. Za výhodnou cenu hru pořídíte například na Dobre-knihy.cz a na Knihydobrovsky.cz.

KDY SE TO STALO? na KNIHYDOBROVSKY.CZ

9.5 Hodnocení
Kdy se to stalo?

Zajímavá společenská hra rozvíjí základní povědomí o historických datech, událostech či vynálezech. Nejvíce ji ocení děti na druhém stupni základní školy. Hra obsahuje dostatek karet a nabízí nejen zábavu, ale také spoustu nových poznatků.

Poměr ceny a kvality
9
Kreativita
9
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Zajímavá a místy naučná hra
 • Skladná, lze ji zabalit na cesty.
 • Zabaví děti i dospělé.
 • Jednoduchá pravidla
ZÁPORY
 • Nabízí poměrně ploché informace, což je škoda. Vyjma data by mohlo být uvedeno více informací nebo souvislostí.
 • Cena
Kdy se to stalo?

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart