DOPORUČUJI

Recenze: Karak hra od Albi

Hra od Albi nás opět nezklamala. Ne nadarmo patří Karak k nejoblíbenějším hrám pro děti. Tato hra původem z České republiky zabaví děti už okolo šesti let věku. Do článku jsem připravila podrobnější informace a také video, ve kterém uvidíte, jak hra vypadá.

Obsah

Recenze: Karak od Albi

Hráči hry Karak prozkoumávají katakomby hradu Karak, bojují s nestvůrami a hledají truhly s pokladem. Tato hra je nádherně provedená, cenově dostupná, napínavá. Všech hracích žetonů i podložek je dostatek.

Recenze: Karak hra od Albi
Recenze: Karak hra od Albi – prozkoumávání katakomb

Ještě než začnete hrát

Před prvním hraním je potřeba vymačkat z papírového kartonu žetony, karty i destičky katakomb. Kulaté žetony životů a destičky katakomb uložíte do plastových pytlíčků, žetony nestvůr a zamčených truhel uložíte do látkového sáčku. Do stojánků připevníte papírové figurky hrdinů. Vezmete si k ruce návod a můžete se pustit do hraní (jak vše vypadá uvidíte ve videu).

Recenze: Karak hra od Albi
Recenze: Karak hra od Albi

Princip hry

Hráči staví během hry katakomby hradu Karak. Prozkoumávají podzemí a hledají zde truhly s pokladem, které je třeba odemykat pomocí klíčů. Poklady hlídají nestvůry, hráči s nimi bojují a musí zvítězit. V podzemí vládne mocný drak. Hra je u konce, když draka některý z hráčů porazí. Samotným vítězem hry se stane ten, kdo nasbíral nejvíce pokladů.

Recenze: Karak hra od Albi
Recenze: Karak hra od Albi

Kvalita provedení

Hra je kvalitně a hezky zpracovaná. Papírové žetony jsou pevné, papírové figurky jsou potištěny z obou stran, kartičky jsou také oboustranné. Moc se mi líbí nápad na to, jak zpracovat desky inventáře.

Co je součástí balení

 • Krabice
 • Vnitřek krabice, který slouží na uložení všeho potřebného ke hře.
 • 79 destiček katakomb
 • 6 figurek hrdinů a 6 stojánků
 • 6 karet hrdinů
 • 5 desek inventáře
 • 25 žetonů životů
 • Látkový sáček
 • 43 žetonů nestvůr
 • 10 žetonů zamčených truhel
 • 2 hrací kostky
 • Žeton prokletí
 • Pravidla (CZ, SK, RO, PL – pravidla v dalších jazycích najdete zde )

Pravidla hry

Pravidla hry nejsou na první pohled snadná, ale když se jimi pročtete a vyzkoušíte si, jak se s žetony a s destičkami katakomb hraje, není to nic těžkého. Karty hrdinů zamíchejte, položte na stůl lícem dolů, aby si každý hráč vylosoval jednu kartu. Připravte si desku inventáře, na kterou umístíte pět žetonů životů a také kartu svého hrdiny. Doprostřed stolu položíte startovní destičku katakomb, která má světlý rub (snadno ji poznáte). Na destičku postavíte figurky. Ostatní destičky katakomb srovnáte do více komínků s lícem domů, aby nebylo vidět, co na kartičce je. Náhradní pravidla v PDF ke hře Karak najdete zdarma ke stažení zde.

Recenze: Karak hra od Albi
Recenze: Karak hra od Albi – rozehraná hra

Během jednoho tahu může hráč vykonat čtyři pohyby, což znamená, že svou figurku může posunout až o čtyři destičky katakomb. Během tahu může hráč stavět katakomby (vstup do neobjevené oblasti), bojovat s nestvůrou, pohybovat se v již objevené oblasti (po postavených destičkách). Herní plán je vytvářen postupně během hry. Z balíčku si vezmete kartičku katakomb a položíte ji k další destičce tak, aby na sebe obě destičky navazovaly. Vybrat si můžete chodbu, portál, místnost nebo léčivou fontánu.

Recenze: Karak hra od Albi
Recenze: Karak hra od Albi

V místnosti taháte z látkového sáčku žetony – bojujete s příšerou, můžete odemykat truhlu s pokladem. V bojích se hází kostkou, sčítají se hody kostkou a čísla na kartách se zbraněmi a s kouzli. Abyste porazili nestvůru, musíte mít vyšší součet čísel než nestvůra. K tomu vám mohou pomoci speciální schopnosti jednotlivých figurek. Po vítězném boji s nestvůrou si válečník nechá kořist (otočí žeton z druhé strany). Po prohraném boji musí hrdina ustoupit na destičku, ze které přišel, a jeden žeton života otočí lebkou nahoru. Pokud je na políčku nestvůra, musíte s ní bojovat. Při boji váš pohyb končí a jakýkoli boj značí poslední možný pohyb. Všechny schopnosti jsou velmi podrobně popsány v pravidlech.

KARAK na ALBI.CZ

Kdy končí tah?

Tah končí, když vyčerpáte všechny čtyři kroky pohybu. Tah je u konce také v případě, kdy bojujete s nestvůrou (ať už úspěšně nebo neúspěšně) po odemčení truhly s pokladem a po sebrání kořisti. Tah je také u konce v případě, že zvednete předmět nebo když se léčíte na destičce léčivé fontány.

Recenze: Karak hra od Albi
Recenze: Karak hra od Albi

Kouzla

Ve hře se vyskytují dva typy kouzel – magická střela a portál uzdravení. Magickou střelu získáte poražením mumie. Portál uzdravení získáte poražením obřího pavouka. Podrobně jsou kouzla rozepsána v návodu.

Podrobnější informace

 • Doba hraní: cca 45 minut
 • Počet hráčů: 2 až 5 hráčů
 • Značka: Albi
 • Vhodné od 7 let (zvládne i šestileté dítě) – hra bude bavit i dospělé, ale vyloženě jako hra pro dospělé na celý večer není.

Youtube

Skladování hry

Všechny potřebné komponenty umístěte do krabice, kde je na ně jedna velká přihrádka. Jednotlivé hrací kostky, žetony a destičky uložíte do sáčků, které jsou součástí balení.

DO E-SHOPU ♥
DOPRAVA NA ALBI.CZ NAD 500 KČ ZDARMA

♥ K objednávce nad 500 Kč máte dopravu zdarma.
♥ K objednávce nad 2000 Kč dostanete krásný dárek.

Kde hru pořídit

Hra je dostupná v e-shopu Albi.cz, kde ji seženete v akci nebo ve slevě. Výhodou je doprava zdarma nad 500 Kč, takže hru vám pošlou domů zcela zadarmo. Hra Karak je nádherná a děti moc baví. Určitě stojí za pořízení a vyzkoušet ji můžete například v letní půjčovně deskových her Albi. Kdyby se vám hra zalíbila, můžete za pár stokorun koupit rozšíření (další destičky a postavy).

KARAK na ALBI.CZ

TIP: Letní půjčovna her na Albi prodejnách

Na prodejnách Albi funguje od 15. června do konce srpna půjčovna deskových her. Na prodejně si můžete na 14 dní vypůjčit aktuálně nabízenou deskovou hru za vratnou zálohu 100 Kč. Více informací najdete na Albi.cz.

10 Hodnocení
Karak

Desková hra Karak mě velmi mile překvapila. Hra je krásně ilustrovaná a pro děti moc zábavná a napínavá. Byla jsem nadšená z kvality provedení. Hra je poctivá, žetonů a destiček je dostatek. Děti u hry vydrží hodně dlouho, hrát mohou každý den. Variabilitě přispívají také různé figurky. Můžete dokoupit rozšíření.

Poměr ceny a kvality
10
Kreativita
10
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Nádherné zpracování
 • Skvělý nápad
 • Promyšlená hra, která děti baví.
 • Zase trošku něco jiného, napínavějšího.
 • Lze dokoupit rozšíření.
 • Hra není drahá na to, jak je kvalitní a krásná - férová cena.
ZÁPORY
 • Nic

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart