DOPORUČUJI

Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)

Nádherná hra Jízdenky, prosím! San Francisco nás zaujala svým perfektním provedením, krásným vzhledem a samozřejmě jsme ocenili také vynikající zábavu. Hru doporučuji na sto procent. Do článku jsem připravila recenzi, fotografie a také video.

Jízdenky, prosím! San Francisco

Obsah

Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco

Cílem hry je získat co nejvíce bodů a vyhrát. Při hře musíte přemýšlet, jednat rychle a také trošku taktizovat. I když se jeden z hráčů může zdát vítězem, může o spoustu bodů přijít v závěrečném hodnocení. Nádherná společenská hra patří k “must have”, které doma prostě musíte mít. Hra je vhodná pro začátečníky, ideální je pro hraní s dětmi , kterým bylo alespoň 7 let a umí dobře číst (doporučený věk je od 8 let). Jestli byste raději pořádně velkou verzi této deskovky, můžete se podívat například na Jízdenky, prosím! Evropa. Více informací najdete v článku: Recenze: Jízdenky, prosím! Evropa (společenská hra).

Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)
Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)

Kvalita provedení

Kvalita hry Jízdenky, prosím! San Francisco je perfektní. Moc se mi líbí, že součástí balení jsou také náhradní tramvaje. Od každé barvy jeden. Herní plán je pevný, hezky barevný. Karty jsou hezky vykreslené.

Co je součástí balení

 • 1 mapa sanfranciské přepravní sítě
 • 80 lanových tramvají
 • 21 turistických známek
 • 44 přepravních karet
 • 24 karet cílových stanic
 • 4 bodovací žetony
 • 1 česká a slovenská pravidla

Podrobnější informace

 • Doba hraní: cca 10-15 minut
 • Počet hráčů: 2-4 hráči
 • Značka: Blackfire
 • Vhodné od 8 let (dle zkušenosti zvládne i šestileté dítě)
 • Hra obsahuje: návod, herní plán, vagonky, kartičky, žetony
Jízdenky, prosím! San Francisco

Pravidla hry

Cílem hry je získat nejvíce bodů – tedy obsadit trasy mezi dvěma sousedními lokacemi, dokončit souvislé řady tras mezi dvěma lokacemi uvedenými na kartě, sesbírat sadu unikátních turistických známek. Při hře můžete ztratit body za karty cílových stanic, které nesplníte.

Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)
Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)

Příprava

Mapu města položte doprostřed stolu. Každý hráč si vezme sadu barevných tramvají a jeden bodovací žeton ve stejné barvě. Žeton umístěte na políčko 0. Z turistických známek se stejnými symboly vytvořte hromádky a na pět lokací vždy umístěte jednu hromádku (hromádky přijdou na Alcatraz, Golden Gate Bridge, The Embarcadero, Sunset a Portero Hill). Zbývající dvě hromádky odložte stranou. Počet turistických známek v každé hromádce závisí na počtu hráčů ve hře – 3 známky při hře se 4 hráči, 2 známky při hře se 2 nebo 3 hráči.

Přepravní karty zamíchejte a rozdejte každému hráči dvě karty. Z ostatních přepravních karet vytvořte balíček a umístěte jej vedle mapy. Pět vrchních karet z balíčku otočte lícem vzhůru. Pokud budou tři z pěti karet karty trajektů, všech pět karet odhoďte a nahraďte je novými pěti kartami. Zamíchejte karty cílových stanic a každému hráči rozdejte dvě karty. Hráči se podívají na své karty cílových stanic a rozhodnou se, kterou kartu si ponechají. Hráč si musí nechat alespoň jednu kartu, pokud chce, může si nechat obě dvě karty. Jestliže si ponechá pouze jednu kartu, vrátí druhou kartu do spodu balíčku. Hráči nesmí karty cílových stanic nikomu ukázat až do konce hry. Pokud hrajete hru ve třech a více hráčích umístěte zbývající odložené známky na libovolnou lokaci. Pokud hrajete hru ve dvou hráčích, vezme druhý hráč v pořadí po jedné známce z každé odložené hromádky a umístí je na libovolné lokace, kde známky dosud nejsou. Na mapě bude v tomto případě pět hromádek po dvou známkách a dvě hromádky po jedné známce.

Jak hrát

Zvolte prvního hráče. Dále hra pokračuje ve směru hodinových ručiček. Hráči se střídají ve svých tazích až do konce hry. Při svém tahu musíte provést právě jednu z následujících tří akcí: dobrat si přepravní karty, obsadit trasu nebo si dobrat karty cílových stanic.

Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)
Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)

Dobrání přepravních karet

Přepravní karty mají stejné barvy jako trasy na mapě města (zelená, černá, oranžová, fialová, červená a modrá) s výjimkou karet trajektů, které jsou vícebarevné a slouží jako divoké karty (při obsazování trasy mohou nahradit libovolnou kartu). V jeden okamžik můžete mít v ruce libovolný počet karet. Můžete si dobrat dvě přepravní karty. Můžete si vzít vrchní kartu z balíčku nebo si můžete vzít jednu kartu z již vyložených pěti karet. Otočenou kartu nahraďte novou kartou z vrchu balíčku. Pokud si jako první vezmete již otočenou kartu trajektu, nemůžete si v daném tahu vzít druhou kartu. Také si nemůžete vzít otočenou kartu trajektu jako svou druhou kartu. Pokud se stane, že tři z pěti otočených přepravních karet jsou karty trajektů, ihned všechny karty ohoďte a nahraďte je novými kartami. Když v balíčku dojdou karty, zamíchejte odhozené karty a vytvořte nový balíček přepravních karet.

Obsazení trasy

Trasa je souvislá řada barevných nebo šedých políček mezi dvěma lokacemi. Abyste mohli obsadit trasu, musíte odhodit z ruky odpovídající počet karet dané barvy ve výši počtu políček této trasy. Poté umístíte lanovou tramvaj na každé z těchto políček. Většina tras vyžaduje konkrétní kombinaci karet. Na mapě můžete obsadit libovolnou trasu. Pokud nemáte dostatek lanových tramvají k obsazení trasy, nemůžete ji obsadit.

Pokud se na jedné z vámi propojených lokací nachází alespoň jedna turistická známka, jednu si vezměte. Pokud se v obou propojených lokacích nachází známky, musíte si vybrat, kterou ze známek si vezmete. Turistické známky položte před sebe tak, aby je ostatní hráči viděli. Když obsadíte trasu, spočítejte si, kolik jste získali dle bodovací tabulky bodů, a posuňte svůj bodovací žeton o příslušný počet bodů na bodovací stupnici. Body za turistické známky budete započítávat až na závěr hry.

Dvojité trasy

Některé lokace jsou propojeny dvojitými trasami. Jeden hráč nemůže obsadit obě tyto trasy. Pokud budete hrát ve dvou hráčích, stanou se z těchto dvojitých tras trasy jednoduché tak, že pokud jeden hráč trasu obsadí, nemůže ji obsadit druhý hráč.

Trajekty

Trajekty jsou speciální trasy, které spojují dvě sousedící lokace přes vodní plochu. Poznáte je podle symbolu lodě, který je vyobrazen na alespoň jednom políčku. K obsazení trasy trajektu musí hráč zahrát kartu trajektu za každé políčko se symbolem lodě na trase a dále obvyklou sadu karet příslušné barvy za zbývající políčko této trasy.

Dobrání karet cílových stanic

Na každé kartě cílových stanic jsou uvedeny dvě lokace a hodnota bodů. Na konci hry si započítejte počet bodů z každé karty cílových stanic, kterou splníte, nebo odečtete počet bodů za nesplněné karty. Karet cílových stanic můžete mít libovolný počet. Karty si doberete tak, že z balíčku karet doberete dvě karty a alespoň jednu si musíte ponechat. Pokud si rozhodnete si karty cílových stanic ponechat, nemůžete je již dodatečně odhodit.

Konec hry

Pokud jednomu hráči v zásobě zbývají dvě nebo méně lanových tramvají, všichni hráči odehrají poslední k tah. Hra končí a hráči si počítají své skóre.

Bodování

Hráči by měli mít spočítané body, které získali za obsazené trasy. Každý hráč odhalí své karty cílových stanic, přičte ke svému skóre hodnotu bodů na každé splněné kartě a odečte hodnotu bodů za nedokončené karty. Nakonec si každý hráč přičte body za své turistické známky.

Vítězství

Zvítězí hráč, který bude mít nejvíce bodů. Body získáte za:

 • obsazení trasy mezi dvěma sousedními lokacemi na mapě města;
 • dokončení souvislé řady tras mezi dvěma lokacemi uvedenými na vaší kartě (či kartách) cílových stanic;
 • sesbíráním sady unikátních turistických známek.

Na konci hry můžete ztratit body. Body ztratíte za karty cílových stanic, které nesplníte.

Skladování hry

Hra je uložena v hezké krabici s přihrádkami. Rozložení hry v krabici je dobré, jednotlivé herní komponenty mají své místo a nemíchají se dohromady.

Youtube

Kde hru pořídit

Hru pořídíte v e-shopech, které se specializují na prodej deskových her, nebo v e-shopu s hračkami. Za výhodnou cenu hru pořídíte například na Tlamagames.com a Dobre-knihy.cz (nízká cena, v Praze osobní odběr zdarma).

JÍZDENKY PROSÍM! SAN FRANCISCO na DOBRE-KNIHY.CZ

10 Hodnocení
Jízdenky, prosím! San Francisco

Nádherná hra zaujme děti a také rodiče. Hra je napínavá, zábavná, provedení je vynikající. Děti si hru velmi užijí a samotný herní plán vás vtáhne do San Francisca. Součástí hry je návod a také náhradní vagónky.

Poměr ceny a kvality
10
Kreativita
10
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Nádherná desková hra zabaví děti i rodiče.
 • Krásné provedení
 • Opravdová zábava i napětí, kdo hru nakonec vyhraje.
 • Vtáhne hráče do San Francisca
 • Vynikající cena
ZÁPORY
 • Nic
Jízdenky, prosím! San Francisco

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart