Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire)

Povedená hra Harry Potter: Rok v Bradavicích zaujme malé filmové fanoušky Harryho Pottera. Hra je hezky graficky zpracovaná a po pochopení pravidel i poměrně jednoduchá. Do článku jsem připravila hodnocení, recenzi i návod.

Harry Potter: Rok v Bradavicích

Obsah

Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích

Harry Potter: Rok v Bradavicích nabízí hráčům možnost prožít kouzelnický svět známý z knižní i filmové série, avšak více nadchne filmové fanoušky. V klasické variantě partie se stáváte jedním z osmi studentů na Bradavické škole čar a kouzel a plníte jednotlivé mise. V průběhu hry se účastníte soubojů, procvičujete kouzla v soubojích proti spolužákům, hrajete famfrpál a plníte další úkoly. Hra končí, když některý ze studentů dosáhne určeného počtu bodů pro svou kolej a stane se vítězem.

Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire)
Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire) – hraní Famfrpálu

Kvalita provedení

Kvalita provedení desek i žetonů je dobrá, karty jsou hezky barevné. Grafické zpracování je poměrně zdařilé, ale v některých případech by mohlo být modernější. Slabinou je návod, který obsahuje pravopisné chyby a někdy je zamotaný až nejasný.

Co je součástí balení

 • 1 hlavní herní plán
 • 3 vedlejší herní plány
 • 240 karet
 • 228 žetonů
 • 9 oboustranných karet postav
 • 15 kartonových figurek
 • 5 kostek
 • 1 česká pravidla

Podrobnější informace

 • Doba hraní: cca 30-45 minut
 • Počet hráčů: 1-8 hráčů
 • Značka: Blackfire
 • Vhodné od 7 let (možná až od 8 let věku)
 • Hra obsahuje: návod, herní plán, papírové figurky, karty, žetony, kostky
Harry Potter: Rok v Bradavicích

Pravidla hry

Desková hra Harry Potter: Rok v Bradavicích využívá tři hlavní mechaniky – hod kostkou, karet kouzel a lektvarů a vlastnosti postav. Po osvojení těchto principů se hráči mohou pustit do partie, buď základní, nebo se scénářem Voldemortova návratu. Hra nabízí variabilitu výzev a odměn, ačkoliv famfrpál musíte často vynechat pro jeho náročnost. Základní hra zahrnuje výběr postavy, obtížnost a stanovení bodového cíle. Hráči se snaží získat potřebný počet bodů pro pohyb, aby se dostali na různá políčka s odměnami. Vítězství závisí na získaných bodech do školního poháru, které vidí všichni hráči.

Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire)
Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire) – karty a kostky

Hra umožňuje studentům z Nebelvíru, Havraspáru, Mrzimoru a Zmijozelu soupeřit o školní pohár ve třech různých variantách pro 1-8 hráčů. Hráči soutěží o získání stanoveného počtu bodů prostřednictvím plnění misí, skládání zkoušek, využívání akčních karet a vítězství ve famfrpálovém zápase. Vítězem se stává ten hráč, který jako první dosáhne požadovaného bodového cíle. Délku hry lze upravit podle preference.

Zisk bodů do školního poháru

Během školního roku mohou hráči získat body hraním hry čtyřmi způsoby. Prvním je plnění misí, přičemž každý hráč na začátku obdrží karty misí s různým počtem bodů za úspěšné splnění. Mise vyžadují výhru v souboji a specifikují potřebné žetony předmětů a místo pro splnění. Karty kouzel a lektvarů mohou hráčům pomoci v soubojích, a zkušení čarodějové musí mít specifické karty kouzel a lektvarů, uvedené na kartě mise, aby ji úspěšně splnili. Skládání zkoušek umožňuje hráčům získat 5 až 20 bodů do školního poháru, když navštíví odpovídající učebnu s příslušnou knihou. Akční karty přinášejí různá překvapení, která mohou hráčům přinést nebo odebrat body, a některé obsahují Letaxový prášek potřebný pro cesty na desku 2. Vítězství ve famfrpálovém zápase přináší další body do školního poháru, kde hráč získává 40 bodů za každý vyhraný zápas.

Přehled polí na herních plánech

Hlavní herní plán představuje školu v Bradavicích podle Pobertova plánku. Deska 1 zobrazuje Příčnou ulici, deska 2 obsahuje další významná místa a třetí deska slouží k famfrpálovým zápasům. Hrací plán je rozdělen do polí, přičemž každé pole má svůj symbol. Při pohybu po polích hráči získávají karty odpovídajícího typu podle symbolu na poli, na kterém skončí.

Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire)
Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire) – čtyři hrací plány

Příprava hry

 • A- Vyberte délku partie a variantu hry.
 • B- Zamíchejte všechny balíčky karet a umístěte je kolem herního plánu; balíček nepřátel se nemusí míchat.
 • C- Každý hráč si vybere kartu postavy a získá žetony letaxového prášku, přenášedla a životů, knih, kouzel a lektvarů podle informací na kartě postavy.
 • D- Náhodně rozmístěte 30 žetonů předmětů na pole označená růžicí, 18 na hlavním plánu, 3 na desce 1 a 9 na desce 2; tyto předměty jsou klíčové pro plnění misí.
 • E- Všichni hráči umístí svou figurku na pole start u vstupu do Bradavic a vezmou si 5 náhodných karet misí (nebo 3 karty misí, pokud hraje šest nebo více hráčů).

Jak hrát – průběh tahu

 • Na začátku hry si zvolte variantu: nezletilí čarodějové, zkušení čarodějové, týmová hra nebo hra pro jednoho hráče.
 • Hru začíná nejmladší hráč, který hodí dvěma kostkami a posune se o odpovídající počet polí.
 • Při průchodu polí se symboly kouzel, lektvaru nebo knihy hráč vezme kartu z příslušného balíčku.
 • Pole události nebo akce vyžaduje ihned vyhodnocení efektu, který platí pro všechny hráče.
 • Pole duelů umožňuje hráči s kartou duelu vést souboj se studentem; výhra přináší karty kouzel, lektvarů a knih, prohra znamená ztrátu karet.
 • Pole s předmětem umožňuje hráči sebrat žetony předmětů, ale maximálně 2 za tah.
 • Hradní věže umožňují cestovat na desku 2 pomocí žetonu letaxového prášku.
 • Pole učeben umožňuje získat body podle karty uvedené knihy.
 • Pole s lokacemi misí je určeno pro splnění misí vítězstvím v souboji s nepřítelem.
 • Pole přidávající životy umožňuje vzít si žetony Ž.
 • Speciální pole, jako společné místnosti, Brumbálova pracovna, Hagridova hájenka, Snapeova pracovna, Oddělení s omezeným přístupem, a Famfrpálové hřiště, mají specifické účinky, jako výběr karet nebo výzvy soupeřům.

Hra je interaktivní a kombinuje pohyb hráčů po hracím plánu s akcemi na speciálních polích a souboji o předměty a body do školního poháru. Po dokončení svého pohybu a provedení příslušné činnosti přichází na řadu hráč po vaší levici, který zahájí svůj tah hodem kostkami.

Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire)
Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire) – karty

Typy karet a způsoby získávání bodů do školního poháru

Hra obsahuje 9 typů karet a 4 způsoby získávání bodů do bradavického školního poháru: karty misí, knihy, akční karty a famfrpálové zápasy.

Karty misí a jejich plnění

 • Existuje 30 karet misí, každá odpovídá 30 karet nepřátel, a jsou klíčovým způsobem získávání bodů.
 • Při začátku hry hráči dostanou 5 karet misí (nebo 3, pokud je hraje 6 nebo více hráčů). Karty si vzájemně neukazují.

Nezletilí čarodějové: Varianta pro nezletilé čaroděje vyžaduje sběr předmětů z herního plánu a následný souboj s nepřítelem uvedeným na kartě mise. Souboje s nepřáteli a kartami duelů umožňují použití až 5 karet kouzel nebo lektvarů. Splnění mise zahrnuje nalezení potřebných předmětů, cestu do určené lokace a vítězství v souboji s nepřítelem. Hra zdůrazňuje obtížnost misí, která může přinést od 40 do 300 bodů do školního poháru. Zvolení obtížnosti misí na začátku hry ovlivňuje obtížnost soubojů s nepřáteli a náročnost hry pro hráče. Hra nabízí také možnost ikonických soubojů, kde hráči převezmou role postav jako Peter Pettigrew/Lord Voldemort a postaví se skupině statečných studentů. V této variantě může buď temná strana, nebo stateční studenti zvítězit, přičemž výsledek závisí na hodu kostkou. Závěrečný souboj nemusí nutně nastat, protože vítězství zla či dobra může přijít předčasně.

Zkušení čarodějové: Tato varianta hry je určena pro pokročilé hráče. Pro splnění mise musí hráč najít žetony předmětů uvedené na kartě mise. Poté musí dojít do uvedené lokace a zvítězit v souboji, podobně jako v variantě pro nezletilé čaroděje. Kromě toho musí hráč před výpravou do lokace najít karty kouzel a lektvarů, které jsou uvedeny na kartě mise. Tyto karty mohou být použity v souboji proti nepříteli k posílení hráčových schopností.

Týmová varianta: V týmové variantě hry mohou všichni hráči buď hrát společně v jednom týmu nebo se rozdělit do týmů po dvou až čtyřech hráčích. Pro splnění mise musí všichni hráči týmu dorazit do lokace uvedené na kartě mise. Tým musí mít potřebné předměty, karty kouzel a lektvarů k získání bodů do školního poháru. Hráči, kteří jsou již v lokaci, musí čekat na ostatní hráče, než tým dokončí splnění mise.

Varianta pro jednoho hráče: Hru lze hrát v jednom hráči podle pravidel určených pro nezletilé či zkušené čaroděje. Bez ohledu na zvolenou variantu hry, pokud hráč ztratí všechny životy, hra končí a hráč prohrává. Při úspěšném splnění mise hráč získá body do školního poháru dle uvedených hodnot na kartě mise. Žetony předmětů se vracejí na desku 2 na libovolná pole, i ta, na kterých se již některé předměty nacházejí. Použité karty se vracejí zpět do příslušných balíčků. Při prohře v souboji a nesplnění mise se hráč vrátí do Děravého kotle (pokud nehraje hru jednoho hráče). Vrátí všechny karty lektvarů a kouzel do příslušných balíčků, vezme si 6 životů, ale si ponechá žetony předmětů, letaxový prášek a přenášedlo. Před novým soubojem je doporučeno hráči připravit se řádně.

Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire)
Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire) – žetony

Karty knih a absolvování zkoušek

 • Na začátku hry máte tolik karet knih, kolik je uvedeno na kartě vaší postavy.
 • Další karty knih můžete získat při příchodu na pole s knihou.
 • Následně můžete navštívit jednu ze šesti učeben odpovídajících vaší kartě knihy, složit zkoušku a získat bodové ohodnocení uvedené na kartě zkoušky (5 až 20 bodů).
 • Po použití karty knihy ji vraťte zpět do balíčku knih.
 • Při návštěvě učebny získáte i další kartu.

Akční karty

 • Akční karty, včetně karet s lektvary a kouzly, se vyhodnotí ihned po jejich dobrání.
 • Většina akcí z těchto karet má za následek zisk nebo ztrátu bodů do školního poháru.
 • Použitím karty letaxový prášek můžete cestovat z jakékoli hradní věže na pole na desce 2.
 • Pokud nemáte žeton letaxového prášku, musíte otáčet akční karty a doufat, že nějaký najdete.
 • Po použití letaxového prášku vraťte jeho kartu zpět do balíčku a žeton letaxového prášku odhoďte.

Famfrpálové karty

 • Pravidla famfrpálového zápasu jsou stejná pro všechny varianty hry.
 • Za vítězství v zápase získáte další body do školního poháru.
 • Když dorazíte na famfrpálové hřiště, vyzvěte jiného hráče na zápas.
 • Zápas je rozdělen na 2 kola:
  1. kolo, ve kterém tým musí camrálem vstřelit 2 góly, za každý získá famfrpálovou kartu.
  2. kolo, kde se chytači obou týmů snaží chytit zlatonku; vítězný chytač získá 40 bodů do školního poháru a vyhrává zápas.

Hra obsahuje dále: karty lektvarů, karty kouzel, karty duelů, karty událostí. V návodu jsou popsány souboje, průběh famfrpálového zápasu i Voldemortův návrat.

Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire)
Recenze: Harry Potter: Rok v Bradavicích (ADC Blackfire) – uložení hry

Skladování hry

Všechny jednotlivé komponenty jsou uloženy v pevné krabici. Na karty by mohlo být více přihrádek. V krabici jsou totiž pouze tři přihrádky a karty nelze lépe třídit. Také chybí více sáčků na uložení žetonů a postaviček.

Youtube

Kde hru pořídit

Hru pořídíte v e-shopech, které se specializují na prodej deskových her, nebo v e-shopu s hračkami. Za výhodnou cenu hru pořídíte například na Talamagames.com a na Dobre-knihy.cz (nízká cena).

HARRY POTTER ROK V BRADAVICÍCH na DOBRE-KNIHY.CZ

9.5 Hodnocení
Harry Potter: Rok v Bradavicích

Desková hra se zaměřuje na fanoušky filmové série, má povedené grafické zpracování i zajímavá pravidla. Hra obsahuje několik nedostatků - žáci na chodbách metají kletby, které se nepromíjí, hlavní hrdinové mají v návodu chybně napsaná jména, učebny jsou pojmenovány špatně. To komplikuje orientaci při hraní. Princip hry je založen na hodu kostkou a hra je vhodná spíše pro děti nebo pro fanoušky Harryho, kteří překousnou drobné chyby v textu a občas nelogické úkony. Celkové provedení hry je zdařilé a zaujme filmové příznivce. Hra je zábavná, vhodná pro děti přibližně od osmi až devíti let věku.

Poměr ceny a kvality
8
Kreativita
10
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Hezké zpracování
 • Kvalitní komponenty - silný karton, barevné karty, kostky
 • Hodně dílů, těžká krabice a robustní hra
 • Poté, co si osvojíte návod, není hra těžká.
 • Pochopí i děti ve druhé třídě.
 • Dětem se líbí.
ZÁPORY
 • V návodu jsou chyby.
 • Občas nelogické kroky.
 • Náročné fanoušky Harryho tato hra nemusí uspokojit
 • Hra by mohla mít ještě přehlednější krabici pro uložení karet a žetonů.
 • Chybí stojánky na všechny postavy.
Harry Potter: Rok v Bradavicích

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart