Recenze: Ponožkožrouti (společenská hra)

Společenská hra Ponožkožrouti mě zaujala na první pohled svým netradičním provedením a konceptem. Do článku jsem připravila pravidla a také hodnocení této hry, která zabaví celou rodinu.

PONOŽKOŽROUTI

Obsah

Recenze: Ponožkožrouti

Společenská hra Ponožkožrouti má krásné provedení, je zajímavě koncipovaná a zabaví vás na hodně dlouho. Možná na úvod bych jen upřesnila věkovou hranici, pro kterou je hra určena. Na krabici je uvedeno, že je hra vhodná od šesti let věku. Poté, co jsme hru zkoušeli se mi zdálo, že hra je vhodná až tak od sedmi let věku. Záleží na konkrétním dítěti, jaké deskové hry hraje a jak je v tomto směru kované. Pravidla jsou komplikovanější a je potřeba, abyste si hru pořádně vyzkoušeli, než se pustíte do ostrého hraní. Doporučuji pro rodiny, které milují deskové hry a které hry hrají pravidelně a rádi.

Cílem hry je dát dohromady správné páry ponožek, zatímco příšerky se snaží ponožky odnést do svého doupěte. První skřítek, který složí správně tři páry ponožek, vyhrál hru.

Kvalita provedení

Kvalita provedení je dobrá. Ponožek v sáčku je dostatečné množství, ponožkožrouti jsou duté plastové figury, které jsou pevné a velké. Herní plán se nerozbíjí, přesto je vhodnější s jednotlivými dílky zacházet opatrně. Dětem se moc líbí grafické zpracování.

Co je součástí balení

 • 3D herní plán
 • 4 figurky příšerek
 • 4 figurky hráčů
 • 4 karty hráčů
 • 36 dílů herního plánu
 • 16 žetonů
 • 40 ponožek
 • 4 kostky očí příšerek
 • barevná kostka
 • papírový váček
 • arch samolepek
 • česká pravidla
 • pravidla obměny hry 
 • plán domu se 4 zavřenými místnostmi

Podrobnější informace

 • Doba hraní: cca 20 minut (uvádí se 15-20 minut)
 • Počet hráčů: 2-4 hráči
 • Značka: Blackfire
 • Vhodné od 6 let (řekla bych, že až od 7 let)
 • Hra obsahuje: návod, žetony ponožek, figurky, kostky, herní plán, krabici, pravidla pro obměnu hry, látkový sáček
PONOŽKOŽROUTI

Pravidla hry

Pravidla hry jsou složitější. Studovali jsme je o něco déle, ale vyplatí se to. Hra je krásná.

Před hrou je potřeba připravit herní plán. Na plastovou podložku umístíte papírové dílky podlahy lícem dolů, dílky doupat příšerek umístíte do rohu. Na každé doupě položíte příšerku v dané barvě a pod příšerku položte kostku s okem. Ponožky vložte do látkového sáčku. Každý hráč si vyberete kartu skřítka, figurku skřítka, ze sáčku vyloví jednu ponožku a vedle karty skřítka poskládá čtyři kulaté žetony v dané barvě. Figurky skřítků umístěte doprostřed herního plánu. První hráč hraje pouze figurkou skřítka.

Recenze: Ponožkožrouti (společenská hra)
Recenze: Ponožkožrouti (společenská hra)

Každý hráč při hře vykoná tahy následujícím způsobem

 1. Hodí barevnou kostkou.
 2. Zahraje tah příšerky.
 3. Zahraje tah figurkou skřítka.

Pohyb příšerky

Příšerka se v každém tahu posouvá o 1 až 3 políčka a nemůže se pohybovat úhlopříčně. Figurka se nemůže pohybovat přes jiné hráče a ani je nemůže přeskočit, ale může vstoupit do doupěte. Nemůže se vrátit na pole, na kterém započala pohyb. Pokud pohybujete s příšerkou, pohybuje se s ní současně kostka s okem. Kostka by měla při přesunu zůstat skrytá. Jestliže jsou všechna pole v okolí příšerky obsazená, příšerka svůj tah vynechá.

Poté, co se příšerka dostane po tahu na konečné políčko, nadzvedněte ji a podívejte se na kostku oka. Pokud je oko zavřené, příšerka spí a tah končí. Pokud je oko otevřené, vyberete si jednu z těchto možností:

 1. Podívejte se na líc vodorovně nebo svisle sousedícího pole, ale výsledek neukazujte ostatním hráčům. Políčko vraťte zpět, aby nikdo nic neviděl. Pokud je políčko obsazené, nemůžete se na něj podívat.
 2. Vezměte jednu nespárovanou ponožku hráči, jehož figurka sousedí s příšerkou a dejte jí do doupěte shodné barvy s barvou příšerky. Je možné vzít ponožku, která je umístěná vedle karty skřítka – nespárovanou ponožku.
 3. Ihned se stejnou příšerkou odehrajte další tah.

Pohyb figurky

K pohybu figurky skřítka není třeba házet kostkou. Figurka se může posunou až o tři pole libovolným směrem (svisle, vodorovně, úhlopříčně nebo může všechny směry kombinovat). Figurka nemůže přeskočit jinou figurku a ani nemůže stát na poli, na kterém stojí jiná figurka nebo příšerka. Nemůže vstoupit na doupě příšerky. Pokud by byla všechna okolní políčka obsazená, můžete svou figurku přesunout přes jinou figurku nebo příšerku. Také se můžete rozhodnout se svou figurkou nepohnout vůbec.

Recenze: Ponožkožrouti (společenská hra)
Recenze: Ponožkožrouti (společenská hra)

Po pohybu figurky můžete:

 1. Vzít dílek z pole obsazeného vaší figurkou a ukázat jej všem hráčům. Jestli se barva kostičky shoduje s vaší barvou, vrátíte dílek otočený vzhůru zpět, vezmete si ze sáčku dvě ponožky. Svůj kulatý žeton, který leží vedle karty otočíte skřítkem nahoru. Pokud jste již tento žeton odehráli, ze sáčku si ponožky nevezmete. Jestli se barva neshoduje s vaší barvou, vrátíte žeton lícem dolů.
 2. Vzít jednu ponožku z kolmo sousedícího doupěte příšerky. Tento tah je vhodný pro hráče, kteří mají všechny čtyři kulaté žetony otočené skřítkem vzhůru a již si nemohou vzít ze sáčku ponožky.

Sbírání ponožek

Vždy, když získáte ponožku, zkontrolujete, zda máte pár. Ponožky, které nejsou v páru, umístěte vedle karty skřítka. Ponožky, které tvoří pár, položte na kartu skřítka – dvě ponožky na nohy, dvě na ruce a dvě na uši. Ponožkožrouti vám mohou ponožky, které nejsou v páru a leží vedle karty, sebrat. Ponožky, které leží na kartě skřítka již sebrat nemohou.

Další pravidla

Pro pokročilé hráče jsou k dispozici další a složitější pravidla, která najdete v jednotlivých místnostech a také na speciálním listu s názvem obměna hry.

Recenze: Ponožkožrouti (společenská hra)
Recenze: Ponožkožrouti (společenská hra)

Konec hry

Skřítek, který jako první nasbíral tři páry ponožek, vyhrál.

Skladování hry

Hra je uložena v papírové krabici, jednotlivé komponenty jsou rozděleny v plastových sáčcích, ponožky patří do látkového sáčku. Místnosti v krabici lze po několika kolech otevřít a zjistit další pravidla.

Youtube

Kde hru pořídit

Hru pořídíte v e-shopech, které se specializují na prodej deskových her, nebo v e-shopu s hračkami. Za výhodnou cenu hru pořídíte například v knihkupectví Dobre-knihy.cz nebo v e-shopu Agatinsvet.cz.

PONOŽKOŽROUTI na DOBRE-KNIHY.CZ

10 Hodnocení
Ponožkožrouti

Společenská hra Ponožkožrouti má trošku složitější pravidla, ale po několika hrách ji je dobře osvojíte. Krásné zpracování a ilustrace zaujmou děti i rodiče. Hra trénuje paměť, jelikož si musíte zapamatovat, která políčka jsou ta vaše, abyste si mohli vzít ze sáčku ponožky.

Poměr ceny a kvality
10
Kreativita
10
Design
10
Jak zabaví děti
10
KLADY
 • Krásné ilustrace
 • Hezké provedení
 • Zajímavý nápad
 • Různé obměny hry pro pokročilé hráče
 • Zabaví celou rodinu
ZÁPORY
 • Složitější pravidla - je potřeba hru několikrát odehrát, než si osvojíte přesné pohyby figurek (pro začátek je třeba větší časová investice)
PONOŽKOŽROUTI

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart