Recenze a zkušenosti: Gaia Cup menstruační kalíšek

Dlouho jsem o něm přemýšlela. Hodně dlouho. Rok dva to bude. Nakonec ve mně myšlenka uzrála a řekla jsem si, že ho vyzkouším. Do článku jsme sepsala zkušenosti s menstruačním kalíškem Gaia Cup (malý) a také jsem připravila praktické rady pro ty z vás, které s kalíškem chcete začít. Dále v článku najdete rozdíly mezi malým a velkým kalíškem a také další značky menstruačních kalíšků.

Gaia Cup menstruační kalíšek

Obsah

Menstruační kalíšek: Ano nebo ne?

Tuto otázku jsem si pokládala několik měsíců. Neustále jsem použití kalíšku odkládala. Je to skutečně ta pravá cesta? Bylo to na dlouhou diskuzi. 🙂 Překvapilo mě, jak je použití menstruačního kalíšku snadné. Horší už to je s hygienou, protože při vyplachování kalíšku je potřeba umyvadlo. Doma to samozřejmě není problém, ale na veřejných toaletách ano. Jestli je pro vás menstruační kalíšek tím pravým, zjistíte jedině tak, že to vyzkoušíte. Chce to trošku trpělivost. Používání kalíšku není nic složitého, ale jde o zvyk. Na kalíšek jsem si musela zvyknout. Někdo si zvykne dříve, někdo později, někdo vůbec. Také se zatím necítím dobře při všech aktivitách – zatím bych s ním nechtěla sportovat ani plavat. Kalíšek je vhodný na celodenní používání, lze jej nosit i při sportu, ale zatím jsem do tohoto stádia nedospěla.

Gaia Cup Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek Gaia Cup jsem vybrala proto, že měl perfektní hodnocení, a také na základě rady kamarádky, která mi jej doporučila jako nejlepší menstruační kalíšek. Je sice trošku dražší, ale balení obsahuje slipovou látkovou vložku na zapínání, látkový obal na kalíšek a také 50 gramů čistícího prášku. Kalíšek jako takový je vyroben z příjemného měkkého materiálu (lékařský silikon). Má zahnutý okraj, díky kterému dobře sedí a nevypadává. Kalíšek je zakončen špičkou, která slouží k tomu, aby jej bylo možné snadno vyndat. Špičku můžete ustřihnout nůžkami, pokud by vám překážela. Pro začátečnice doporučuji – nedělejte to do té doby, než se naučíte s kalíškem zacházet.

Recenze a zkušenosti: Gaia Cup menstruační kalíšek
Recenze a zkušenosti: Gaia Cup menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je zdravou a levnou alternativou k vložkám a tamponům. Měl by vydržet až 15 let a za tuto dobu ušetříte poměrně dost peněz za vložky. Před každým menstruačním cyklem je vhodné kalíšek vyčistit. Vezmete malý plecháček, do něj nalijete přibližně 250 mililitrů vody, do vody vložíte kalíšek a nasypete lžíci čistícího prášku Gaia Magic Touch. Prášek je součástí balení a poté, co jej vypotřebujete, jej můžete dokoupit samostatně. Já jsem si objednala rovnou jedno balení Gaia Magic Touch (200g), abych na to nemusela myslet. Kalíšek necháte chvíli povařit ve vodě a je vyčištěn. Dejte pozor, aby se voda nevyvařila, to by mohlo kalíšek poškodit. Vyvařuji jej v malém plecháčku (cca 350 ml).

Syndrom toxického šoku a menstruační kalíšek? Tento syndrom nebyl zjištěn. Na menstruačním kalíšku se nedrží bakterie, je hladký a pravidelným čištěním

Gaia Cup Menstruační kalíšek: Malý nebo velký?

Rozdíl je pouze ve velikosti. Já jsem zvolila malý kalíšek, ale byla jsem překvapená, jeho poměrně velkorysým provedením. Zdál se mi dost velký. V porovnání s kalíšky konkurenčních značek je kalíšek s označením “malý S” spíše větší (více najdete v dalším bloku textu).

Malý kalíšek

 • Objem: 20 ml (po boční dírky) / 23 ml (po okraj)
 • Rozměry: Vnější průměr 38,5 mm, délka 50 mm bez stopky, délka stopky 10 mm
 • Vlastnosti: Měkčí
 • Velikost: S
 • Pro koho se hodí: Malý kalíšek je primárně určen pro ženy a dívky do 25 let, které ještě nerodily a také pro ženy se slabou až středně silnou menstruací. (Ani jedno není můj případ, přesto jsem si vybrala malý kalíšek a jsem za volbu nesmírně ráda, protože s kalíšky teprve začínám. Tento kalíšek je krásně měkký.)

Velký kalíšek

 • Objem: 31 ml (po boční dírky) / 33 ml (po okraj)
  Rozměry: Vnější průměr 45 mm, délka 56 mm bez stopky, délka stopky 10 mm
 • Vlastnosti: Pevnější
 • Velikost: L
 • Pro koho se hodí: Pro ženy nad 25 let a pro ženy, které již rodily, pro ženy se silnou menstruací.

GAIA CUP na ECONEA.CZ

Jak zavést menstruační kalíšek

U každého menstruačního kalíšku je přiložen návod. Doporučuji si návod pečlivě prostudovat. Nejprve je dobré kalíšek vyčistit v čistícím prášku (postup jsem napsala výše). Když kalíšek vychladne, přeložíte jej podélně na polovinu a zavedete. Špička by neměla vyčnívat, ale zároveň by mělo být snadné kalíšek vyndat. Neměl by nikde tlačit. Po zavedení zkuste za špičku pootočit. Když se kalíšek otočí, rozevřel se a měl by bát správně zaveden. První zavedení doporučuji vyzkoušet ještě před menstruací. Zavedení není těžké, ale je vhodné si jej zkusit ještě před menstruací.

Pro úplné začátečnice připojím ještě zkušenost. Nejprve zkoušejte kalíšek doma. Pokud si nejste jisti tím, zda je správně zaveden, je lepší zkusit jej v klidu v pohodlí domova. Určitě doporučuji používat látkovou slipovou vložku, která je také součástí balení.

Recenze a zkušenosti: Gaia Cup menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek: Značky přehledně

Níže jsem připravila různé značky menstruačních kalíšků, co balení obsahuje, případně další informace (měkký, klasický, velký, malý) a také ceny. Kalíšky jsou seřazeny podle velikosti. Všimněte si, že některé kalíšky jsou označeny například velikostí S, ale jsou větší než kalíšky jiné značky s totožným označením. Pokud vám záleží na velikosti kalíšku, vždy se nejprve zaměřte na objem a rozměry (nikoli pouze na velikost – S, M, L, XL, kterou uvádí výrobce – velikosti napříč značkami absolutně neodpovídají a nelze je mezi sebou srovnávat).

 • Fair Squared Menstruační kalíšek z přírodního latexu (velikost S): Objem – 8 ml; vnější průměr 38 mm, délka beze stopky 43 a délka stopky 18 mm; materiál – FSC® certifikovaný Fair Trade přírodní latex; balení obsahuje: kalíšek a látkový sáček.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v Německu. CENA 360 Kč až 400 Kč – dostupné zde.
 • LadyCup menstruační kalíšek na noc černý malý (velikost S): Objem – 12 ml; průměr 40 mm, délka 46 mm, stopka 19 mm; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje menstruační kalíšek a látkový sáček.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v EU. CENA: 530 Kč – dostupné zde.
 • LadyCup menstruační kalíšek transparentní malý (velikost S): Objem – 12 ml; průměr 40 mm, délka 46 mm, stopka 19 mm; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje menstruační kalíšek a látkový sáček.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v EU. CENA: 530 Kč – dostupné zde.
 • Fair Squared Menstruační kalíšek z přírodního latexu (velikost M): Objem – 13 ml; vnější průměr 41 mm, délka beze stopky 48,5, délka stopky 18 mm; materiál – FSC® certifikovaný Fair Trade přírodní latex; balení obsahuje: kalíšek a látkový sáček.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v Německu. CENA 360 Kč až 400 Kč – dostupné zde.
 • Fair Squared Menstruační kalíšek z přírodního latexu (velikost L): Objem – 16 ml; vnější průměr 44 mm, délka beze stopky 51,5 mm, délka stopky 18 mm; materiál – FSC® certifikovaný Fair Trade přírodní latex; balení obsahuje: kalíšek a látkový sáček.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v Německu. CENA 360 Kč až 400 Kč – dostupné zde.
 • Yuuki menstruační kalíšek měkčí soft malý: Objem – 17,5 ml (po boční dírky) / 24 ml (po okraj); průměr 41 mm, délka 49 mm beze stopky, délka stopky 18 mm; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje: menstruační kalíšek a sterilizační kelímek.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v České republice. CENA: 380 Kč – dostupné zde.
 • Yuuki menstruační kalíšek klasický – balení economy malý: Objem – 17,5 ml (po boční dírky) / 24 ml (po okraj); průměr 41 mm, délka 49 mm beze stopky, délka stopky 18 mm; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje: menstruační kalíšek.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v České republice. CENA: 300 Kč – dostupné zde.
 • LadyCup menstruační kalíšek velký barevný (velikost L): Objem – 19 ml; průměr 46 mm, délka 53 mm, stopka 13 mm; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje menstruační kalíšek a látkový sáček.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v EU. CENA: 530 Kč – dostupné zde.
 • Fair Squared Menstruační kalíšek z přírodního latexu (velikost XL): Objem – 20 ml; vnější průměr 47 mm, délka beze stopky 54 mm délka stopky 18 mm; materiál – FSC® certifikovaný Fair Trade přírodní latex; balení obsahuje: kalíšek a látkový sáček.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v Německu. CENA 360 Kč až 400 Kč – dostupné zde.
 • Gaia Cup menstruační kalíšek malý: Objem – 20 ml (po boční dírky) / 23 ml (po okraj); vnější průměr 38,5 mm, délka 50 mm bez stopky, délka stopky 10 mm; měkčí; velikost S; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje: kalíšek, čistící prášek, látkový pytlíček a slipovou vložku.
  Tento menstruační kalíšek byl navržen v České republice a vyroben v Hong Kongu (v továrně s českým majitelem). CENA 500 Kč až 550 Kč – dostupné zde.
 • Yuuki menstruační kalíšek měkčí soft velký rainbow: Objem – 28 ml (po boční dírky) / 37 ml po okraj; průměr 46 mm, délka 56 mm beze stopky, délka stopky 18 mm; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje: menstruační kalíšek a sterilizační kelímek.
  Tento menstruační kalíšek byl vyroben v České republice. CENA: 580 Kč – dostupné zde.
 • Gaia Cup menstruační kalíšek velký: Objem – 31 ml (po boční dírky) / 33 ml (po okraj); vnější průměr 45 mm, délka 56 mm bez stopky, délka stopky 10 mm; pevnější; velikost L; materiál – lékařský silikon; balení obsahuje: kalíšek, čistící prášek, látkový pytlíček a slipovou vložku.
  Tento menstruační kalíšek byl navržen v České republice a vyroben v Hong Kongu (v továrně s českým majitelem). CENA 500 Kč až 550 Kč – dostupné zde.

Ekologie

Menstruační kalíšek je ekologickou menstruační pomůckou. Při jeho používání není třeba každý měsíc kupovat jednorázové menstruační vložky. Tím se výrazně sníží ekologická stopa. Kalíšek Gaia Cup vydrží až 15 let. Tento menstruační kalíšek byl navržen v České republice a vyroben v Hong Kongu (v továrně s českým majitelem).

Recenze a zkušenosti: Gaia Cup menstruační kalíšek

Složení

Lékařský silikon

Kde kalíšek koupit

Kalíšek jsem pořídila na Econea.cz, kde mají na výběr velké množství ekologických výrobků. Zboží poslali ihned v úhledně a bezpečně zabaleném balíčku (ekologicky bez zbytečných plastových výplní).

Econea: E-shop s ekologickými produkty
Econea: E-shop s ekologickými produkty

Menstruační kalíšek je dobrou pomůckou, avšak někdo si na něj poměrně dlouho zvyká. Menstruační kalíšek Gaia Cup ve velikosti S je poměrně velký, v porovnání s konkurenčními značkami. Součástí balení je slipová vložka, která se zapíná na patentky, látkový sáček a také 50 gramů čistícího prášku. Materiál je velmi měkký, příjemný. Kalíšek bych doporučila ženám, které přemýšlí o změně a nechtějí používat vložky či tampony. Je skvělým doplňkem například k menstruačním kalhotkám. Kalíšek jsem pořídila na Econea.cz. Pro mladší ženy nebo slečny, které s kalíškem začínají bych doporučila vyzkoušet například LadyCup velikosti S.

Gaia Cup menstruační kalíšek
10 Hodnocení
Gaia Cup menstruační kalíšek

Příjemný a měkký menstruační kalíšek se dobře zavádí, na nošení je příjemný a dostatečně velký. I v této malé verzi je dostatečně velký. Životnost kalíšku je až 15 let. Pečuje se o něj snadno, nedrží se na něm bakterie.

Poměr ceny a kvality
10
Ekologie a čistota
10
Vlastnosti (velikost, materiál)
10
Jak funguje
10
KLADY
 • Ekologický
 • Finančně se vyplatí
 • Je příjemný na nošení
 • Velký i ve velikosti S
 • Součástí balení je slipová vložka, pytlíček a čistící prášek
ZÁPORY
 • Je potřeba se naučit jej používat.
 • Musíte si na něj zvyknout.
 • Vyndávání kalíšku na veřejných záchodech není praktické - doporučuje se nosit s sebou lahev s vodou.

GAIA CUP na ECONEA.CZ

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart