Recenze a návod Albi robot Botley

Tato hračka je velmi krásná a mohou si s ní hrát už i předškoláci, a i když je pro takto malé děti ovládání složitější, najdou si v ní zalíbení. Do článku jsem připravila recenzi na Albi robota Botleyho.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Pro koho je hračka určena

Martínek dostal Albi robota Botleyho od babičky k pátým narozeninám. Robot je určen pro děti od pěti let věku. Pro takto malé děti je ovládání poměrně dost těžké. Pětileté dítě zvládne základní práci s robotem a na pokročilejší funkce si bude pomalu zvykat a bude se je učit velmi pomalu. Myslím, že i osmileté děti bude robot bavit.

Jak robot funguje

Robot funguje na dálkové ovládání a také je potřeba navolit, na který mód bude fungovat. Zapíná se přepínacím tlačítkem, které je umístěno na spodní straně robota. Tímto přepínačem lze navolit mód OFF, LINE a CODE. Mód OFF je pro vypnutí robota, módem LINE se robot přepíná tak, aby jezdil po černé čáře a módem CODE se přepíná, aby rozuměl základům programování. Robot se po přepnutí módu CODE dále ovládá dálkovým ovladačem.

Recenze a návod Albi robot Botley
Recenze a návod Albi robot Botley: Přepínač

Co balení obsahuje

 • robota a dálkové ovládání
 • odnímatelné paže
 • 40 kartiček se šipkami a značkami (programovací karty)
 • 6 desek, 8 tyček, 12 kostek, 2 kužely, 2 vlajky
 • 2 kuličky, základnu, arch se samolepkami a návod
Recenze a návod Albi robot Botley
Recenze a návod Albi robot Botley: Co sada obsahuje

Typy her a ovládání

S robotem je možné dělat dvě základní věci:

 1. Ježdění po čáře – Děti otočí šest desek na tu stranu, na které je bílé pozadí a černá čára. Poté sestaví plynulou čáru. Přepnou na spodní straně robota přepínač na LINE a postaví robota blízko k čáře. Robot se chvíli točí a svítí, občas vydá nějaký zvuk. Když najde čáru, rozsvítí se a je spokojený. Sleduje čáru a jede po ní tak dlouho, než dorazí na konec. Na konci čáry se otočí a jede zpátky. Tento úkol je vhodný pro pětileté děti.
 2. Programování – Děti přepnou robota do módu CODE. Desky otočí barevnou stranou nahoru, připraví si programovací karty se šipkami, dálkové ovládání a plastové kostky nebo vlajky. Nyní lze postupovat od nejjednoduššího úkolu až po ten nejsložitější.
Recenze a návod Albi robot Botley
Recenze a návod Albi robot Botley: Robot chodí po čáře

Programování

Začneme tím nejjednodušším úkolem. Barevné desky děti spojí do libovolného tvaru. My jsme zvolili tvary – přímá čára, obdélník, klikatá čára. Robota jsme postavili do kulaté základny na start. Na cíl jsme postavili vlajky. Úkolem bylo dostat se z oranžové kostky na oranžovou kostku, v případě obdélníku projít všechny desky kolem dokola. Děti si k ruce vezmou programovací karty, které zaznamenají kroky robota. V hlavě si promyslí, jak robot půjde a kolik bude potřeba šipek. Poté na zem navrhnou pomocí těchto karet cestu. Když je cesta naplánovaná, naprogramují ji pomocí ovladače. Programování je snadné. Do ovladače se zadá přesně to, co složily pomocí programovacích karet. Nejtěžší je vymyslet, jak karty půjdou za sebou. Vhodné je začít tím nejjednodušším. Například: Jak se udělá, že robot půjde rovně? Jak se udělá, že půjde doleva, doprava a jak robot couvá? Tato aktivita je vhodná pro děti okolo šesti let.

Recenze a návod Albi robot Botley
Recenze a návod Albi robot Botley: Tipy na snadné programovací úlohy

Dalším způsobem, jak využít programování, je rozmístit překážky na cestě. Robot může obejít překážky a dostat se z místa A přes překážky do místa B. Místo A je kulatá oranžová základna, místo B může být označeno různě – například stojánkem s vlajkou. Nejprve je potřeba po podlaze rozmístit překážky – ohrádku z kostiček a příček, kužely, případně jiné překážky. Poté dítě postaví robota na start a připraví si programovací karty. Karty rozloží po podlaze tak, aby udávaly robotovi cestu. Přesně to, co je v kartách zaznačeno, to navolí děti do dálkového ovládání. Na dálkovém ovládání lze navolit také funkci detekci předmětů, kdy robot zaregistruje předmět ve své blízkosti a umí ho objet. Není to ale nutné. Tato hra je vhodná pro děti, které chodí do školy. Pro předškoláky je velmi těžká.

Recenze a návod Albi robot Botley
Recenze a návod Albi robot Botley: Překážková dráha

Mezi další možnosti her patří například posouvání předmětů, kdy robot jede po podložce, sebere kostky a tlačí je před sebou do označeného cíle. Robot umí převážet předměty na odnímatelných pažích. Vždy se robot pohybuje pomocí dálkového ovládání.

Parametry

Věk: Od 5 let (nejdříve) – vhodné i pro sedmi a osmileté děti
Šířka robota: 13,5 cm
Výška robota: 7 cm
Baterie: 5 x AAA (nejsou součástí balení)
Materiál: Plast a papír

Ještě než se pustíte do hraní

 • Před zadáváním nového požadavku do dálkového ovládání je potřeba zmáčknout ikonu KOŠ. Tím se vymaže starý požadavek. To je nutné udělat vždy před zadáváním nové sady.
 • Programovací karty jsou oboustranné.
 • Před hraním je vhodné si prostudovat návod. Je v něm vše vysvětleno. Pokud byste přesto nevěděli, jak robota ovládat, na Youtube jsou videa v angličtině, jak na to.
 • Tato hračka je chytrá, šikovná, je ale potřeba se dítěti při hraní plně věnovat. My zkoušíme programovat spolu. Složíme společně karty, připravíme START a CÍL. Já skládám programovací karty (mám je schované) a Martínek také skládá programovací karty. Poté porovnáme, zda je máme složené stejně a vyzkoušíme cestu.
 • Začínáme od nejjednoduššího úkolu po ty složitější. V pěti letech zatím zkouší Martínek pouze základy.
Recenze a návod Albi robot Botley
Recenze a návod Albi robot Botley: Ovládání a programovací karty

Kde robota koupit

Robot je velmi dobře dostupný. K dostání je v internetové obchodě 4kids.cz, kde jej koupíte za velmi dobrou cenu okolo 1000 Kč. Robot je krásný a stojí za pořízení. Má ale jednu nevýhodu, a tou je poměrně malý počet desek v balení. Součástí balení je pouze šest oboustranných desek. Zkoušeli jsme si desky doma vyrobit. Na bílý papír jsme nakreslili silnou černou čáru, po které by robot jezdil, ale bohužel ji jeho senzory nezachytily.

Albi Botley na 4KIDS.CZ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

9.8 Hodnocení
Albi robot Botley

Za mě toto je jedna z nejkrásnějších hraček pro malé přemýšlivce. Pro pětileté děti je hračka velmi těžká a nevyužijí ji naplno. Čím je dítě starší, tím více hračku využije a porozumí, co vše mu nabízí. Ze začátku vypadá ovládání složitě, ale nebojte se toho. Není to tak těžké, jak se zdá. Je ale potřeba se dítěti při hraní plně věnovat - alespoň tomu pětiletému ano.

Poměr ceny a kvality
9
Kreativita
10
Kvalita provedení
10
Kvalita materiálu
10
KLADY
 • Velmi hezky zpracované
 • Není drahý
 • Kvalitní
 • Robot nabízí různé druhy hry i pro starší děti, a tím vydrží dítěti poměrně dlouho.
ZÁPORY
 • Málo desek v balení. Je jich k dispozici pouze šest.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart