Puzzle a skládačky pro děti do 4 let: Jaké vybrat a co vyrobit doma?

Článek o puzzlích jsem měla v hlavě už dlouho. Připravila jsem pro vás tipy na skládačky i puzzle, které pořídíte doslova za pár korun v hračkárnách. Dále se dočtete tipy na výrobu domácích skládaček a nakonec mám pro vás i výrobky, které za moc nestály.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY (AKCE DOPRAVA 10 KČ)
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Proč je skládání puzzlí důležité a přínosné

Skládání puzzlí rozvíjí koordinaci ruka-oko, jemnou motoriku i představivost. Dítě skládáním získává nezapomenutelnou zkušenost. Procvičuje klešťový úchop, dále se učí různými způsoby třídit kousky, ať se jedná o tvary, velikosti, barvy. V kolektivu při skládání puzzlí děti navzájem spolupracují. Když puzzle složí, mají z výsledku radost. Skládat mohou děti už od roku, roku a půl. Puzzle můžete, pro batolata i děti, které už chodí do školky, vyrobit nebo koupit .

Puzzle pro děti od 1,5 roku

Pro malé děti můžete pořídit puzzle obrázkové či Montessori.

  • Obrázkové: Puzzle pro nejmenší vypadají jako obrázky, které pasují do obrazu. Vybírat můžete různé motivy, například zvířátka z farmy, dopravní prostředky, zoo. Puzzle bývají nejčastěji ze dřeva, opatřeny kolíčkem, za který je děti uchopí a umístí dílek do otvoru. Děti si puzzle v tomto věku často strkají do pusy, takže dílky bývají poměrně dost velké, aby je nevdechly či nespolkly.
  • Montessori: Dřevěné puzzle geometrických tvarů se vkládají do otvorů. Z této kategorie můžete koupit hračku typu Montessori, která bude nejspíše poměrně dosti barevná a bude nabízet různé druhy tvarů ke vkládání – čtverec, kolo, trojúhelník (například Montessori geometrické tvary). Další možností je pořídit Montessori pomůcku, která bývá vyvedena do jedné barvy, případně se zaměřuje na vkládání jednoho tvaru.
Puzzle pro děti od 1,5 roku

Puzzle pro děti od 1,5 roku

My máme doma vkládačku se zvířátky, se kterou si děti dost vyhrály. Časem se opotřebovala, ale nezničila se. Dostali jsme ji od babičky, která ji koupila tuším v Pepcu. Podobné vkládačky, neznačkové, případně značek méně drahých (Bino, Dino, Teddies), seženete okolo 130 Kč až 180 Kč (na Feedo.cz je akce na první vkládačku za 100 Kč – mají tři motivy na výběr). Levné dřevěné puzzle můžete koupit také v Lidlu. K dražším a překrásným patří vkládačky značky Djeco. Velký výběr vkládaček najdete na 4kids.cz. Hezké a originální puzzle koupíte v e-shopu Agatinsvět.cz.

Vkládačky pro nejmenší na 4KIDS.CZ

Puzzle pro děti od 2 let

Martínek začal puzzle skládat ve dvou letech. Některé ho bavilo více, jiné méně. Nejdříve jsem mu koupila papírové puzzle Moje první puzzle Trefl – Lev (Fisher Price Lev, 6 dílků), Mašinka (Mašinka Tomáš, 6 dílků) a Slon (Fisher Price Slon, 8 dílků) v knihkupectví Levné knihy za 50 Kč kus. Puzzle vydržely nešetrné zacházení, ale nakonec se zničily. Martínek si s nimi hezky vyhrál. Už to je přes rok a půl a puzzle v Levných knihách nemají. Postupně jsem pořizovala další skládačky. Hezké a originální puzzle koupíte v e-shopu Agatinsvět.cz.

Woody Puzzle šatní skříň Medvídek 18 dílů

Koupila jsem dětem dřevěného medvídka – šatní skříň. Do šablony skládají medvíka a oblékají ho. Medvídek se hodí pro děti, které umí složit základní puzzle alespoň o čtyřech dílcích. Na první pohled se může zdát, že dítě s přehledem přiřadí tři části k sobě, a je to. Jenže, co jsem vypozorovala, není tomu tak. Martínkovi nedělalo problém složit medvěda. Nevěděl, co si má počít se zbývajícími kousky.  Ve 23 měsících neuměl poskládat medvídka cíleně tak, aby byl veselý, smutný, měl na sobě pyžamo či společenské oblečení. Šatní skříň se hodí pro dítě ve věku alespoň dvou let. Dřevěná krabička obsahuje sadu šesti medvídků po třech dílcích. Šestkrát medvídek změní náladu, stejně jako vystřídá šest různých outfitů. Při skládání můžete společně s dítětem vyprávět příběh: Kam medvídek jde? Kdy půjde spát? Kdy ráno vstává? Jaké oblečení má na sobě právě teď? Vytvoříte také vtipné kombinace. Můžete se ptát: Poznáš, co je na obrázku špatně? Za nevýhodu shledávám to, že není možné vyměnit pozadí na krabičce. Medvídka za 111 Kč pořídíte na Feedo.cz (bývá tam je na něj akce, ale momentálně mají úplně vyprodáno), další členy medvědí rodinky koupíte na 4Kids.cz (puzzle pro holčičky, medvědí rodinku). Puzzle jsou hezké, trošku se odřou, ale zase za pořizovací cenu kolem 110 až 140 Kč je to perfektní dárek, se kterým si dítě vyhraje. Skládáme spolu, oblékáme medvídka podle počasí a říkáme si, kam zrovna jde.

Šatní skříň medvídek na 4KIDS.CZ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Bino, první skládanka

Puzzle jsem koupila Martínkovi, když mu ještě nebyly dva roky. V necelých dvou letech je neuměl sestavit. V krabičce jsou čtyři obrázky, které se skládají ze čtyř dílků. Nejsou to kostičky, ale spíše dřevěné kartičky čtvercového formátu. Puzzle jsou kvalitní. Jediné, co bych vytkla, tak je absence jakékoli předlohy ke skládání, což je pro dítě poměre dost abstraktní. Hračka vydrží a ve slevě ji za 80 Kč ji koupíte na Feedo.cz. Tipy na dárky pro dvouleté děti jsem sepsala do článku 17 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 2 do 3 let.

Bino první skládanka na FEEDO.CZ

Puzzle pro děti od 3 let

Ve třech letech Martínka ty úplně jednoduché puzzle nebaví. Občas je složí, ale už ho příliš nezajímají. Pořídila jsem mu proto poměrně složitější skládačky, na kterých se učí různými způsoby skládat obrázky či tvary k sobě.

Bino Šatní skříň Klaun velká

Šatní skříň Klaun od značky Bino je určena pro děti od tří let. Puzzle jsou koupila na Feedo.cz. Složit klauna je poměrně těžké, vyžaduje to zručnost a základní dovednosti se skládáním opravdového puzzle. Klaun se skládá z osmi dílků a je vždy pouze jedna možnost, jak jej správně sestavit. V balení najdete několik klaunů v různých oblečeních, ale na rozdíl od šatní skříně pro dvouleté děti, v tomto případě není možné jednotlivé díly mezi sebou kombinovat. Proto se skládačka hodí až pro tříleté děti.

Šatní skříň klaun na FEEDO.CZ

Magnetické puzzle Detoa (od 3 let)

Puzzle Detoa mě kvalitou provedení zase až tolik nenadchly, na straně druhé představují pro tříleté dítě zábavu na poměrně dlouhou dobu. Martínek se snažil složit několik tvarů, ale ještě mu to moc dobře nejde. Puzzle jsou levné, dřevěné s magnetickou fólií, která se nalepí na magnetickou tabulku.  Předvánoční akci jsem viděla na 4Kids.cz.

Jsou vhodným dárkem pro tříleté dítě? Ano. I když mám k jejich provedení určité výhrady, tak svůj účel plní dobře. Dítě se zabaví, nutí ho přemýšlet, dle vlastní fantazie vytvořit obrázky nebo je sestavit dle předlohy, což pro něj může představovat těžší úkol, než se zdá. Na puzzle bývají akce a záleží, kde na ni zrovna narazíte. V online obchodech stojí do 250 Kč.

Magnetické puzzle detoa na 4KIDS.CZ

Skládací kostky DINO

Dřevěné skládací kostky TOPA TOYS po 12 kusech jsem pořídila na vyzkoušení. Vzala jsem sadu s dopravními prostředky (Topa Toys Kubus set 12ks Dopravní prostředky obrázkové kostky) , protože u nás jsou auta na prvním, druhém a třetím místě. 🙂 V papírové krabici najdete také obrázky ke složení, podle kterých jdou kostky snadno poskládat. Pro tříleté děti je skládání kostiček hodně těžké, ale zábavné. Jsem překvapená, jak Martínek u činnosti vydrží. Kostičky jsou kvalitní, obrázky se dětem líbí. Pořídíte je ve slevě aktuálně na 4kids.cz za 169 Kč (já je kupovala za 200 Kč v kamenném obchodě Dráčik).

Doma máme ještě 9 kostek na skládání. Martínek dostal kostičky ve dvou letech a jsou už poměrně hodně zničené. Filka v nestřeženém okamžiku obrázky z kostek snědl. Devět kostiček je zabaleno v dřevěné krabičce, na které jsou vyobrazeny finálně složené obrázky. Kostky se hodí pro děti od tří let věku. Využijí je i čtyřleťáci. Je to krásná, levná a vděčná hračka. Pamatuji si ji z dětství. Měla jsem pohádkové kostky se Sněhurkou a sedmi trpaslíky, Popelkou, Karkulkou. 🙂 Velký výběr kostek najdete na Mall.cz. Tipy na dárky pro tříleté děti jsem sepsala do článku 16 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 3 let.

Velký výběr kostek na MALL.CZ

DIY PUZZLE

Puzzle z kartonu „Co jí zvířátka“, VĚK 2+

Nápad na výrobu puzzlí jsem měla v hlavě dlouho, ale nějaký čas mi zabralo vytvořit zvířátka a potraviny, které zvířátka jedí nejčastěji. S vytištěnou předlohou vytvoříte puzzle za pár minut. Budete potřebovat řezačku na papír, lepidlo a obyčejnou krabici. Hra se hodí pro děti, které rády skládají puzzle a milují zvířátka. Puzzle se ve třech letech moc líbí Martínkovi, který umí ke zvířátkům přiřadit jídla.  Hra se hodí pro děti od dvou let.

CELÝ POSTUP

Skládání polovin Tvary & Barvy, VĚK 2+, 3+

Jak zabavit děti na hodně dlouhou dobu? Vyrobili jsme hru, na které děti procvičují tvary a barvy. Hra se hodí pro batolata od dvou let a baví i tříleté děti. V článku najdete postup, jak hru vyrobit a také inspiraci na skládání. Vyrobit hru mi zabralo nějaký čas, ale děti hra hodně baví. Jestli pojedete na dovolenou na chalupu, večery budete mít volné a děti nebudou chtít spát, můžete s sebou do kufru přibalit tuto domácí hru. Princip výroby je velmi snadný, nic speciálního nepotřebujete. Z kartonu jsem nařezala čtverce, do středu jsem nalepila tvary různých barev z barevného papíru, rozpůlila jsem je na poloviny a hra byla na světě. Hra slouží k procvičování tvarů a barev. Děti se při skládání koncentrují a dávají bedlivý pozor, aby našly správný díl. Myslela jsem si, že ji v necelých dvou letech využije hlavně Filka, ale jak se ukázalo,  hra pro něj byla ještě těžká. Filka zvládl poskládat několik karet k sobě a ke hře se budeme ještě vracet. Do skládání jsem chtěla zapojit také Martínka, a tak jsem vytvořila různé kombinace karet tak, aby ho skládání bavilo a aby pro něj bylo obtížnější. Ve videu i dále v článku se můžete podívat na tři úrovně obtížnosti.

CELÝ POSTUP

Puzzle, které se zničilo

S velkou radostí jsem dětem pořídila Montessori puzzle, ze kterých měly složit strom (Montessori Vkládací puzzle Strom – zde). Puzzle byly vyrobeny ze dřeva. Martínek je ve třech letech bez menších problémů sestavil. Bohužel z nich po třech hraních vypadávaly kolíky, které sloužily k manipulaci s dílky. Jestli máte doma kojence, který všude leze, tyto puzzle nemohu doporučit.

Dalším špatným nákupem byly puzzle značky Dino z papíru (Dino Papírové puzzle dopravní prostředky 2-5 dílků). Puzzle vypadají na první pohled velmi pěkně. Dokonce si můžete myslet, že jsou dřevěné, ale nepříjemně vás překvapí středně silný papír, který se zničí přibližně po dvou až třech hrách. I papírové puzzle mohou být skvělé a kvalitní. Tyto puzzle bohužel takové nejsou a raději se jejich nákupu vyhněte. Ušetříte si zklamání. Puzzle se naštěstí už příliš neprodávají.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám při skládání spoustu zábavy. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart