Procvičujeme jemnou motoriku za pomocí odměrek od mléka, pásky a krabice od bot

Zbývají vám doma odměrky od umělého mléka? Přemýšlela jsem, co si s nimi počít, a napadly mě hned dvě motorické hry, které připravíte, než bys řekl švec. U hry se zabavili Filka i Martínek dohromady. Stačila malířská lepicí páska a krabice od bot. 

Obsah

Co jsme zkoušeli

Při hraní dvou her jsme trénovali jemnou motoriku. Při první hře jsem odměrky od umělého mléka nalepila malířskou páskou na stůl. Děti měly za úkol odměrku odlepit a hodit ji do krabice od bot. Filka si pletl, co má do krabice od bot odevzdat a často do ní hodil lepicí pásku a odměrku nechal na stole. Pro Martínka to byla činnost snadná. Při druhém úkolu jsem nožem proděravěla víko krabice a Martínek do děr vsunoval konce odměrek.

Procvičování jemné motoriky Martínka hodně bavilo.

Procvičování jemné motoriky Martínka hodně bavilo.

Časový harmonogram

U vkládací hry vám příprava nezabere žádný čas. Nožem uděláte do víka díry a je to. U aktivity, kde děti odlepují ze stolu odměrky, trvá nejdelší čas nalepit odměrky na jakýkoli rovný podklad. Do tří minut máte hotovo a můžete začít s hraním. My jsme zkoušeli obě činnosti několikrát během více dní a vždycky to děti bavilo.

Odlepování odměrek ze stolu. Využili jsme malířskou lepicí pásku.

Odlepování odměrek ze stolu. Využili jsme malířskou lepicí pásku.

Co budete potřebovat

  • Krabice s víkem (třeba od bot)
  • Odměrky od umělého mléka
  • Malířskou lepicí pásku (lze snadno sundat a nezanechává na stole lepidlo)
  • Nůž na proděravění krabice
Pracovní sešit Jaro

Pracovní sešit Jaro v PDF

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Příprava je protentokrát rychlá a snadná. Nezabere ani pět minut. Ve videu se můžete podívat, jak na to. Podrobný návod na vás čeká také dále v článku.

Youtube

Odlepování odměrek

Na desku stolu jsem malířskou lepicí páskou připevnila odměrky. Konce odměrek, stejně jako lepící pásky, by se neměly vzájemně dotýkat. Jinak další omezení neplatí. Máte-li více barev, můžete je promíchat podle libosti.

Děti musí na odměrky dobře dosáhnout. Nejdříve jsem kvůli videu zvolila stůl. Když jsme měli hraní natočené, přemístila jsem odměrky na podlahu, aby na ně Filka lépe dosáhl.

Když děti odměrky odlepily, měly je hodit do otevřené krabice. Se staršími dětmi můžete procvičovat barvy. Odlepí červenou odměrku a hodí ji do červené krabice, odlepí modrou odměrku a hodí ji do modré krabice, a tak dále.

Vsunování odměrek do děravého víka

Do víka jsem udělala kuchyňským nožem díry. Martínek do nich postupně vkládat konce odměrek. Hodně si při tom vyhrál. Odměrky rovnal stejným směrem, zkoušel je rozdělit do sektorů podle barev. Když měl všechno srovnané, tak je vyndal a začal znova. Otáčel je z jedné strany na druhou, vyměňoval barvy. Otvory můžete obarvit (červená, modrá, bílá) a  dítě může vsunovat odměrky do otvoru také podle barev. Skvělá a jednoduchá hra, která děti zabaví na dost dlouho.

Tipy na závěr

  • Lepicí pásky na stole by se neměly překrývat. Dítě by mělo odlepit pouze jednu lepicí pásku.
  • Odměrky můžete nalepit také na podlahu. Pro malé děti je práce na zemi pohodlnější.
  • K lepení jsem použila malířskou lepící pásku, protože po strhnutí nezanechává na stole zbytky lepidla, je dobře vidět a velmi hezky se s ní manipuluje. (Pásky jsem kupovala kdysi v multipacku v Lidlu).
  • U vsunování odměrek můžete vyzkoušet hru s barvami – červenou odměrku vsunout do červeného otvoru, modrou do modrého.

Přeji vám krásnou zábavu.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto & video: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart