DOPORUČUJI

Procvičujeme jemnou motoriku: HABA hra s barvami, špalíky a kroužky

Jakou smysluplnou dřevěnou hračku dětem koupit, když už všechno mají? Babička nás rodiče předběhla a pořídila motorickou hru od značky HABA. Německá značka HABA nemá v České republice moc silné zastoupení a to je velká škoda, protože hra je parádní.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak se HABA hra s barvami hraje?

Princip tkví v tom, aby děti do desky s otvory vložily barevné špalíčky a na ně umístily barevné kroužky. Na první pohled vypadá hra primitivně, ale dítě si s ní užije poměrně hezkou a kreativní činnost. Může si se špalíčky vyhrát, kombinovat barvy podle fantazie a také počty špalíků a kroužků. Hned se k tomu dostanu. Na desce je umístěno 16 otvorů v řadě 4×4.

Do každého otvoru patří jeden špalíček a na něj se vsune jeden kroužek. Celkem je ve hře osm barev, od každé jsou dva špalíčky a dva kroužky – tmavě modrá, modrá, světle modrá, zelená, červená, žlutá, oranžová, růžová.

Pro koho je hračka určena

Výrobce uvádí, že hra je vhodná pro děti od 2 do 6 let. Myslím, že bude hodně záležet na dítěti. Hračku jsem zkoušela na obou dětech a oběma klukům se moc líbí. Zajímavé je, že každý ji chápe trošku jinak. Zatímco Filka v 16 měsících umí zastrčit kolík do dírky a vsunout na něj kolečko bez většího přemýšlení, Martínek se rozmýšlí, kterou barvu použije a jaké kolečko na kolík nasune.

Filka se na barvy neohlíží a procvičuje jemnou motoriku, což samozřejmě vůbec netuší. 🙂 Hezky vsunuje špalíky do dírek a zdobí je kolečkem. Martínek si zatím střídá barvy, které se mu líbí, a potom je vkládá na desku. Je hračka vhodná až do šesti let? Upřímně řečeno nevím. Tohle nemůžu vyzkoušet, ale koneckonců třeba by to děti mohlo bavit. Já bych byla moc ráda, kdyby děti seděly u takovéhle hry, než aby se koukaly hodiny na pohádky nebo hrály něco na počítači. 🙂

Co se s hrou dá všechno dělat

Na první pohled to vypadá, že toho špalíky moc neumí. Jenže hra má vícero využití. Pojďme se na ně podívat.

1. Vložené špalíky
Dítě může do desky vkládat pouze špalíčky. Řadí je podle barev nebo zkrátka tak, jak se mu to líbí a jak mu to zrovna vyjde. Tuhle činnost zvládnou i rok a půl staré děti.

2. Barevné kombinace
Na špalíky vkládá dítě kroužky náhodně (obrázek 1). Může si s barvami hrát podle libosti. Buď vsunuje na špalíky kroužky stejných barev (obrázek 2), například červená na červenou, modrá na modrou, nebo si s barvami pohraje a kombinuje je. Na žlutý špalík vloží červený kroužek a na červený špalík žlutý kroužek(obrázek 3).

3. Vrstvení špalíků a kroužků
Nejprve začne jednoduchou hru – do každého špalíku vloží jeden kroužek. Jenže později přijde na to, že by možná mohlo špalíky vkládat na sebe a do nich navrstvit více kroužků. Také zde si může hrát s barvami a řadit je k sobě, vytvořit barevnou kombinaci podle fantazie a barvičky střídat.

Vše o hře

 • Výrobce: Habermaaß GmbH – HABA
 • Vyrobeno v Německu
 • Rozměry: 18,5 x 18,5 cm
 • Materiál: Celodřevěné, deska z bukového dřeva
 • Počet kusů: Deska, 16 špalíků, 16 kroužků (33 kusů celkem), zabaleno v papírové krabici
 • Věk dětí: Výrobce uvádí od 2 do 6 let
 • Cena a dostupnost: Hračku lze  pořídit na Agatinsvět.cz (cca 940 Kč). Cenově výhodněji vychází na Amazon.de (cca 26 eur). 

Kvalita hračky

Hračka je kvalitní a krásná. Lak se zatím neoloupal, nepoškrábal. Deska je velmi bytelná, nejsou na ní rýhy, je hezky hladká a opracovaná. Celkově jsem moc spokojená. Cena odpovídá kvalitě. Kdybych hračku koupila v supermarketu, byla by pravděpodobně výrazně lehčí, protože by na ni výrobce použil jiné dřevo. I když je deska malá, tak něco váží. Hra je fakt perfektní. 🙂

HABA na AGATINSVET.CZ

HABA hra s barvami

HABA hra s barvami

FAQ

Kde hru koupím?
Hračku lze  pořídit na Agatinsvět.cz (cca 940 Kč). Cenově výhodněji vychází na Amazon.de (cca 26 eur).

Je hra vhodná také pro děti mladší dvou let?
Části jsou velké a dítě je nespolkne. Od roku a půl (možná, že i dříve) princip hry pochopí a bude umět vkládat špalíky a kroužky na desku.

Ničí se lak a dělají se do materiálu rýhy?
Lak se zatím neoloupal a rýhy se do materiálu neudělaly.

Další tipy na dárky najdete v článku 16 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 3 let a v článku 17 tipů na dárky k Vánocům pro děti od 2 do 3 let.

HABA na AGATINSVET.CZ

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

10 Hodnocení
HABA hra s barvami

Jsem velmi mile překvapena. Hračka je krásná, kvalitní, jednoduchá a přitom kreativní. Jsem z ní nadšená také proto, že se líbí oběma dětem a obě děti si s ní hrají. Dokonce dohromady. Nestrkají se, každý má svoje špalíky a kroužky a vkládají. Moc povedený a smysluplný kousek.

Poměr ceny a kvality
10
Kvalita provedení
10
Údržba
10
Životnost
10
Kreativita
10
KLADY
 • Skvělý nápad
 • Kvalitní provedení
 • Zabaví dvě děti (sourozence), kteří jsou věkově blízko u sebe.
 • Velmi hezky rozvíjí jemnou motoriku.
 • Učí nejen barvy, ale také různé barevné kombinace.
ZÁPORY
 • Špatná dostupnost v České republice
 • Vysoká cena

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart