Přerušovaný půst: Zkušenosti, rady a co opravdu funguje

Přerušovaný půst je forma stravování, při které se střídají fáze půstu a fáze jídla. Mám vyzkoušeno, že skutečně funguje, ale nic se nesmí uspěchat. Do článku jsem připravila zkušenosti s přerušovaným půstem.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Přerušovaný půst: Princip

Během přerušovaného půstu smíte jíst pouze určitý počet hodin denně. Protože na jídlo máte pouze omezený počet hodin denně, nestihnete se přejídat. Tělo v období půstu odbourává přebytečný tuk a zároveň zůstane zachována svalová hmota.

Tento způsob konzumace jídla je vhodný pouze pro zdravé jedince. Jestli chcete zdravým způsobem shodit několik kilogramů a nemáte žádná zdravotní omezení, můžete přerušovaný půst vyzkoušet. Jestli se bojíte dietu zkusit, můžete se poradit se svým praktickým lékařem.

Druhy přerušovaného půstu

Z celkových 24 hodin denně můžete vyzkoušet různý počet hodin, kdy jíst a nejíst. K nejoblíbenějším patří toto rozdělení:

 • 6/8 (16 hodin půstu, 8 hodin příjem kalorií)
 • 20/4 (20 hodin půstu, 4 hodiny příjem kalorií)
 • OMAD (one meal a day, jedno jídlo denně)

Vyzkoušet můžete nejdříve 12 hodin půst a 12 hodin příjem kalorií. Postupně můžete počet hodin příjmu kalorií ubírat, až se dostanete na požadovaných 10 nebo 8 hodin nebo ještě méně.

Co jíst během přerušovaného půstu

Není přesně určeno, co jíst a v jakém množství. U přerušovaného půstu jsou striktně dané pouze hodiny, kdy se můžete najíst. Do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, pečivo. Můžete si dávat, co budete chtít, ale mám vyzkoušeno, že rozumná strava je na hubnutí nejvhodnější.

TIP: Jestli hledáte chutná proteinová jídla s vysokým podílem bílkovin a bez cukru, vyzkoušejte Victus.cz. Nabízí chuťově velmi dobré těstoviny, slané krekry, tyčinky, koktejly, jídla s přírodními sladidly na bázi stévie, bezlepkové i bezlaktózové pokrmy.

Zkušenosti s přerušovaným půstem a jak funguje?

Ze začátku bylo velmi těžké, než jsem si na styl stravování zvykla. Přestala jsem jíst večer, a to pro mě bylo nezvyklé. Večer byl dlouhý. Neustále jsem myslela na to, že bych se chtěla najíst. Po týdnu se nutkání na jídlo zlepšilo a po měsíci jsem si na styl jídla zvykla. Snadné to ale nebylo. Nejprve jsem zkoušela 12 hodin jíst a 12 hodin nejíst. Později jsem zkoušela 10 hodinové okno pro příjem kalorií a nakonec jsem skončila u 8 hodinového okna. Než jsem se na tento počet hodin dostala, trvalo mi to přibližně půl roku. Nyní mi 8 hodin přijde dostatečných, zvykla jsem si. Občas zkusím čtyřhodinové nebo šestihodinové okno – pro mě to je už poměrně malý počet hodin na jídlo, a tak dodržuji oněch 8 hodin. Jedno jídlo denně jsem nikdy nezkoušela. Denní harmonogram vypadá tak, že první jídlo jím nejdříve v 11 hodin dopoledne (často až ve 12 – podle toho, jak to stihnu) a poslední jídlo jím okolo půl sedmé večer. Nejdéle v 19:00 s jídlem končím. Takto mi to vyhovuje nejvíce, ale vy si můžete denní dobu jídla rozvrhnout podle svého. Důležité je dodržet počet hodin vkuse, kdy jíte a nejíte. To je vše. Někdo preferuje bohatou snídani a s jídlem končí v 16:00 odpoledne, někdo jiný si raději dopřeje večeři v 18:00. Záleží jen na vás.

Jím ovoce, zeleninu, pečivo, máslo, sýry, dopřávám si mléčné výrobky a také si dám sladké či čokoládu. V množství jídla se neomezuji. Jediným omezením je počet hodin, kdy jím. Na první pohled se to nezdá, ale je to velké omezení samo o sobě. Za osm hodin nikdy nestihnu sníst to, co bych chtěla. Jím hodně ovoce a zeleniny a na nezdravé věci mi nezbývá čas a ani místo. 🙂 Nedávám si fast food, nejím maso, protože mi nechutná, nejím smažené a ani tučné věci (vyjma jogurtu a sýru).

Skutečně se tímto způsobem stravy dá zhubnout a váhu je možné si udržet. Rozhodla jsem se takto hubnout po třetím porodu, protože nadbytečná kila nešla dolů. Nemohla jsem se jich zbavit – nepomáhal pohyb, omezení jídla, nepomáhalo vůbec nic. Přerušovaný půst mi pomohl a během 6 měsíců jsem zhubla posledních 10 kilogramů (z 60 kg na 50 kg). Přerušovaný půst můžete držet dlouhodobě. Já jej držím téměř dva roky. Je to pro mě jednodušší, když jsem zvyklá na nějaký režim. Můžu jíst to, co mi chutná, a zároveň mohu dobře hlídat, abych nenabrala kilogramy zpět. Prozatím se mi dobře daří udržet si hmotnost bez drastických diet. Další tipy na zdravý životní styl najdete na Hrasekvlusku.cz.

TIP: Jestli hledáte chutná proteinová jídla s vysokým podílem bílkovin a bez cukru, vyzkoušejte Victus.cz. Nabízí chuťově velmi dobré těstoviny, slané krekry, tyčinky, koktejly, jídla s přírodními sladidly na bázi stévie, bezlepkové i bezlaktózové pokrmy.

Výhody a nevýhody

Výhody
 • Skutečně funguje.
 • Bez trápení a mučení se hlady.
 • Můžete jíst, co chcete.
 • Dlouhodobě je možné si udržet váhu.
 • Bez diet a počítání sacharidů.
 • Zdravý způsob hubnutí (nesmíte se ale přejídat).
Nevýhody
 • Kilogramy jsem zhubla během šesti měsíců, což se může zdát jako dlouhá doba.
 • Není vhodný pro každého.
 • Ze začátku je potřeba zvyknout si na nový režim (u každé diety jsou začátky těžké).
 • Když s přerušovaným půstem přestanete a neuberete porce při běžném způsobu stravování, můžete opět přibrat.

Doplňky stravy

Samozřejmě, že jím také doplňky stravy a vitamíny. Dlouhodobě piji nápoj LaVita (Recenze: LaVita zdroj vitálních látek pro zdraví a energii bez konzervantů), jím hlívu ústřičnou a v zimě také Preventan s vitamínem D, probiotika a občas doplňuji vitamín B a také kolagen od Powelogy (Recenze Powerlogy Collagen). Doplňky stravy jsou dobrá a užitečná věc, která vám pomůže posilovat imunitu a dodávají tělu vše, co potřebuje. Nápoj Lavita koupíte přímo v e-shopu Lavita.cz. Velký výběr zajímavých doplňků stravy najdete také v e-shopu Naturesfinest.cz.

Držím vám palce. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart