Výsledky praktických testů ekologických pracích prášků a gelů (i pro děti)

Vyzkoušela jsem několik druhů ekologických pracích prášků. Zajímalo mě, jak perou, jaké mají složení, zda mají certifikáty a jestli se jejich pořízení z hlediska poměru ceny a kvality vyplatí. V článku najdete hodnocení ekologických pracích prášků a pracích gelů, krátký úvod do testování i rozdíl mezi ekologickými a běžnými pracími prostředky.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsou ekologické prací prostředky a jaké mají složení

Ekologické prací prášky a gely jsou šetrné k našemu zdraví i k přírodě. Ve složení se objevují rostlinné složky a přírodní minerální látky, esenciální oleje. Některé prací gely i prací prášky jsou stoprocentně odbouratelné v přírodě, vyrábí se v zelené továrně a jsou v souladu s přírodou. Ekologické prací prášky mívají různé certifikáty, kterými stvrdí svou kvalitu co se složení týče. Tyto produkty nejsou testovány na zvířatech. Možná, že jste se setkali s tvrzením, že ekologické prášky stejně neperou. Nebo jste slyšeli, že jsou příliš drahé a to není nic pro normální lidi. Skutečně tyto prostředky jsou dražší, ale co mě překvapilo bylo to, že se mezi nimi dá najít i cenově dostupný prací gel. Více o něm najdete níže ve výsledcích testu.

Některé prací prášky jsou označeny jako přátelské k životnímu prostředí. Tyto prášky nejsou ryze ekologické, respektive nemají žádný certifikát, ale jako ekologické se v některých e-shopech prodávají.

Co jsou běžné prací prostředky a jaké mají složení

Běžné prací prášky nebo prací gely značek Ariel, Persil, Lovela, Batole neobsahují ve svém složení ryze přírodní látky. Najdeme v nich syntetické parfémy i konzervanty, které nevěstí nic dobrého. Tyto prášky oblečení sice dobře vyperou. Chemie a zjasňovače jim v tom pomohou, ale zbytky látek v našich šatech zůstávají. My si oblečení vezmeme na sebe a skrze kůži i dechem malé částice absorbujeme. Látky se skrze odpad dostanou do spodních i povrchových vod. Na vodní organismy a na přírodu mohou mít negativní vliv.

Pojďme se blíže zastavit u složení. Sama jsem byla kdysi překvapená, co se v pracích prášcích (a zejména v pracích gelech) nachází.

Prací prášky

Obecně je složení běžných pracích prášků příznivější v porovnání s pracími gely. Prací prášky neobsahují konzervanty, ale na druhou stranu jsou v nich přítomny fosfonáty a polykarboxyláty. Níže uvádím jen pro příklad složení pracích prášků Persil, Palmex a Lovela. Pod nimi najdete vysvětlení jednotlivých obsažených látek.

 • Persil Deep Clean Sensitive: 5-15% aniontové povrchově aktivní látky, <5% neiontové povrchově aktivní látky, fosfonáty, polykarboxyláty, zeolity, Enzymy, Optické zjasňovače, Parfémy
 • Palmex Color: 5-15% aniontové povrchově aktivní látky, < 5% neiontové povrchově aktivní látky, polykarboxyláty, fosfonáty, zeolity, Enzymy, Parfémy
 • Lovela Baby: 15 % nebo více, avšak méně než 30 % zeolity, 5 % nebo více, avšak méně než 15 % neiontové povrchově aktivní látky, Méně než 5 % mýdlo, polykarboxyláty, aniontové povrchově aktivní látky, parfém

Prací gely

Prací gely jsou na tom svým složením  hůře než prací prášky. Všechny obsahují konzervanty, které patří k nebezpečným či škodlivým látkám. Opět uvádím vybrané prací gely Persil, Woolite, Lovela, Ariel, Savo či Bupi. Některé z nich nesou označení „Sensitive“.

 • Persil Sensitive: 5-15 % aniontové povrchově aktivní látky, <5 % neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, fosfonáty, Enzymy, Optické zjasňovače, Parfémy, Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone
 • Woolite Mix Color: 5 % nebo více, avšak méně než 15 % aniontové povrchově aktivní látky, Méně než 5 % neiontové povrchově aktivní látky, Mýdla, Enzymy, Methylisothiazolinone, Benzisothiazolinone, Parfém, Linalool, Citronellol, Geraniol
 • Bupi Baby tekutý prací prostředek pro děti a lidi s citlivou pokožkou: 5-15% aniontové povrchově aktivní látky, <5% neiontové povrchově aktivní látky, <5% mýdlo, Parfum, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone
 • Lovela Baby na barevné prádlo: 5 % nebo více, avšak méně než 15 % aniontové povrchově aktivní látky, Méně než 5 % mýdlo, neiontové povrchově aktivní látky, iodopropynyl butylcarbamate, phenoxyethanol, fosfonáty, parfém
 • Savo prací gel pro citlivou pokožku: 5-15%: aniontové povrchově aktivní látky, <5%: neiontové povrchově aktivní látky, optické zjasňovače, Parfum, Fosfonáty, Polykarboxyláty, Mýdlo, Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Octylisothiazolinone
 • Ariel Mountain Spring: 5-15% Aniontové Povrchově Aktivní Látky, <5% Neiontové Povrchově Aktivní Látky, Fosfonáty, Mýdlo, Enzymy, Optické Zjasňovače, Benzisothiazolinone, Parfémy, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Limonene

Methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone: Tyto syntetické látky zabrání růstu bakterií, mají konzervační a biocidní účinky. Jsou to jedeny z nejsilnějších kontaktních alergenů a mohou vést až k dermatitidě. Jedná se o neurotoxické látky a takové mohou být i pro vyvíjející se plod. Mohou způsobit alergické reakce kůže, očí a plic, dráždí pokožku. V roce 2016 je EU zakázala používat v bezoplachových přípravcích. V oplachové kosmeticke mohou být používány v koncentraci 0,0015%. (čerpáno z Bioo.czKde najdete Methylisothiazolinone? Pur, Clin čistič na okna, Omino Bianco čistič koberců, tekutý prací prostředek, Lovela prací gel, Bupi prací gel, Ariel prací gel, Persil prací gel, Ajax na podlahy.

Benzisothiazolinone: Používá se jako konzervant a antimikrobiální látka. Dráždí oči, kůži a dýchací cesty. Má ekotoxikologický efekt, stopy této látky se mohou nacházet v ovoci a zelenině. (čerpáno z Bioo.cz). Kde najdete Benzisothiazolinone? Sanytol dezinfekční prací gel, Lovela prací gel, Ariel prací gel, Persil prací gel, Air Wick sprej, Mr Proper na podlahy, čistič ve spreji, Cif Cream, Jar.

Bronopol: Konzervační prostředek zabrání růstu bakterií, plísní a kvasinek. Látka je toxická pro kůži, a pokud je vdechnuta,je toxická i pro plíce. Může podráždit oči a zvyšuje citlivost pokožky, může vést až ke kontaktní dermatitidě. Tento silný alergen může způsobovat otoky, zarudnutí a svědění kůže. Je toxický pro životní prostředí, může uvolňovat formaldehyd a nitrosaminy. I velmi nízké dávky bronopolu mohou poškodit zažívací systém. Maximální povolená koncentrace je 0,1 %. (čerpáno z Bioo.czKde najdete Bronopol? Batole prací gel, Jelen prací gel i jar.

Iodopropynyl butylcarbamate: Tato látka si dle Bioo.cz vysloužila označení jako nepřijatelná. Látka se původně používala jako konzervační činidlo na nátěrové hmoty ve stavebnictví. Je levná a účinná. Nyní ji najdeme v kosmetickém průmyslu. Smí se používat v extrémně nízké koncentraci, přesto je její použití v některých přípravcích pro děti do tří let zakázané: Kde látku najdete? Lovela Baby prací gel.

Prací prášky obsahují fosfonáty, které se do pracích prášků přidávají ke stabilizaci bělící látky a také pro změkčení vody. Fosfonáty ztěžují chemickou orientaci vodních živočichů.  Čistící prostředky obsahují další chemické látky mezi které patří například Phenoxyethanol nebo Butylphenyl. Ani tyto látky nepatří k nejvhodnějším. Čistící prostředky sice legislativu EU splňují, ale poté, co jsem si o složení přečetla podobnější informace, rozhodla jsem se, že vyzkouším raději jiné prací gely. Lepší, ekologické.

Jaké prací prostředky jsem zařadila do testu

Do testu jsem zařadila 14 produktů –  jeden prací prášek, který je označován jako šetrný k přírodě, ale nemá žádný certifikát. Tímto pracím prostředkem je mýdlový prací prášek Jelen. Dále jsem do testu zařadila ekologický prací prášek a ekologický gel na praní Frosch, ekologický prášek a ekologický gel Ecover, prací prášek a prací gel Tierra Verde, prací prášek a prací gel Sonett, prací gely značek AlzaEco, BioPuro, Mulieres, FeelEco a také prášek z mýdlových ořechů.

Prací prášky a gely jsem zkoušela průběžně celý rok. V některých jsem prala vícekrát, v jiných jen jednou. Důvodem byla buď příliš vysoká cena nebo špatný výsledek praní či pro mě nevyhovující složení. Pokud získaly prací prášky či gely stejný počet bodů, byla v umístění rozhodujícím aspektem ekologie. Prací gel AlzaEco byl penalizován a skončil poslední.

Výsledky testu

 • 🏆1. místo: Mulieres Koncentrovaný prací gel BIO (severský les) – dostupný na Econea.cz
 • 🏆2. až 3. místo: Yellow&Blue Prací gel s pomerančem – dostupný v ekologickém obchodě
 • 🏆2. až 3. místo: Yellow&Blue Prací prášek na bílé prádlo a látkové pleny – pořídíte online v e-shopu
 • 4. místo: Prací prášek Ecover (a gel Ecover na vlnu)
 • 5. místo: Sonett Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo Sensitive BIO (na ECONEA.CZ).
 • 6. místo: Sonett Prací prášek BIO – (na ECONEA.CZ).
 • 7. místo: Prací gel BioPuro pro miminka
 • 8. místo: Prací prášek a prací gel Frosch
 • 9. místo: Mýdlový prací prášek Jelen
 • 10. místo: Feel Eco Prací gel Color
 • 11. místo: Prášek z mýdlových ořechů
 • 12. místo: AlzaEco Prací gel Sensitive

Mimořádný poměr ceny a kvality: Velkým překvapením pro mě byla česká značka Tierra Verde, která pod označením Yellow&Blue prodává ekologický prací prášek a prací gel. Vyzkoušela jsem prací prášek na bílé prádlo a prací gel s pomerančem. Prádlo bylo vyprané téměř dokonale. Řekla bych, že nejlépe (srovnatelně pere gel Mulieres).  Zároveň jsou tyto prací prostředky levné a jedna prací dávka vyjde do 5 Kč. To je u ekologických pracích prostředků příznivá cena, srovnatelná s běžnými pracími prášky a gely.

Perfektní výsledek: Prací gel značky Mulieres hezky pere, překrásně voní, má skvělé složení, je plně ekologický včetně obalu. Patří k dražším (nikoli však k nejdražším) gelům. Jedna prací dávka vyjde na 9 Kč až 10 Kč. Pokud bych se odprostila od ceny, tak toto je za mě jeden z nejlepších pracích gelů co se do výsledků praní, vůně a složení týče.  Nakonec bych do této kategorie ze stejného důvodu přidala také značku Ecover. Prací prášek a prací gel překrásně voní, dobře perou, ale patří ještě do vyšší cenové kategorie než Mulieres. Značku Ecover bych taktéž doporučila k vyzkoušení.

Velmi dobrý výsledek: Do této kategorie bych zařadila prací prášek a prací gel Sonett. Prací gel i prací prášek mají skvělé složení, jsou stoprocentně odbouratelné v přírodě. Prací prášek i prací gel nevyperou velmi znečištěné prádlo. Před praním je potřeba prádlo namočit (například skvrny od dětských příkrmů). S běžně špinavým prádlem si dobře poradí. Díky perfektnímu složení peru v těchto pracích prostředcích například dětské hračky. Velkou nevýhodou je vysoká cena. Zařadila bych sem také prací gel BioPuro, který vypere prádlo dobře (s příkrmy si neporadí na výbornou), prádlo hezky jemně voní a navíc je tento prací gel poměrně levný. Jedna prací dávka se dá pořídit taktéž do 5 Kč. Tento prací gel je původem z Itálie.

Dobrý výsledek: Prací gel Frosch pere dobře. Skvrny od příkrmů nevypere perfektně, ale běžně znečištěné prádlo zvládne na výbornou. Z tohoto titulu mohu gel doporučit. Nevýhodou je, že tohoto pracího gelu musíte dát na jednu pračku poměrně hodně. Tím se prodražuje a když gel pořídíte v České republice (původem je z Německa, kde je levnější), vyjde jedna prací dávka na 10 až 20 Kč. Podle dávkování je potřeba na jednu pračku prádla (velmi špinavé prádlo a tvrdá voda) až 160 ml pracího gelu. Jinými slovy jedna lahev za 209 Kč může vystačit na 20, ale také jen na 10 praček. Prací prášek Jelen je označen jako šetrný k přírodě, nemá žádný certifikát (a proto se ocitl až na pomyslném devátém místě). V tvrdé vodě se špatně rozpouští. Jinak pere dobře a je spolehlivým pomocníkem při praní špinavého prádla.

Průměrný výsledek: Ekologický gel FeelEco, který má příslušné certifikáty, je vyrobený v zelené továrně a je tedy skutečně ekologický, špatně pere. Prací gel podal nejhorší výsledek mnou zkoušených pracích prostředků (vyjma prášku z mýdlových ořechů – ten nevypral vůbec nic).  Na znečištěné prádlo a skvrny nestačí. Navíc je poměrně dost drahý. Jedna prací dávka vyjde na 10 Kč a více. Na předposledním místě se umístil prací prášek z mýdlových ořechů, který je určen primárně pro úklid domácnosti a pro ruční praní. Velmi špinavé prádlo vyprané zůstane i po pečlivém vyprání špinavé. Na úklid domácnosti je prášek dobrý, mírně pění a špinavý povrch vyčistí. Na praní bych jej nedoporučila, ani na praní prádla v ruce.

Nejhorší výsledek: Je velmi těžké určit jednoho vítěze, ale není těžké určit jednoho poraženého. Nejhorším pracím gelem se stal prací gel AlzaEco. Na etiketě není uvedena konzervační látka, která je v gelu použita. Výrobce uvádí pouze: konzervační látka. To není dostatečné. Gel je označen jako šetrný k přírodě, nemá certifikáty, splňuje normy ISO. Pere dobře, voní podobně jako prací gel Batole. Ten obsahuje konzervační látku bronopol a vyrábí jej Qualt Rakovník. Tedy stejná společnost, která stojí za výrobou pracího gelu AlzaEco.

TIP: Prací parfém YAYA original – DOPORUČUJI

Prací parfém YAYA original

Prací parfém YAYA original

 

Tento prací parfém má silnou a příjemnou vůni. Máte možnost vybrat si z několika druhů vůní. Překvapilo mě, že vůně zůstává silná i poté, co je prádlo vypráno a usušeno. Po přibližně dvou týdnech je prádlo stále krásně provoněné. Osobně jsem byla ohromena třemi různými vůněmi (viz níže), ale nakonec jsem si objednala jen dvě. To, co se říká o parfému na praní, je pravda. Vůně je velmi intenzivní, a na jedno praní stačí použít malé množství, asi 5 ml, ale můžete použít i méně. Podle toho, jak intenzivně chcete, aby vaše prádlo vonělo (já používám klidně i poloviční množství 2,5 ml a prádlo krásně voní). Tento parfém je nejlepší, jaký jsem kdy použila. Mohu ho s čistým svědomím stoprocentně doporučit . Je vhodný i pro citlivou pokožku – vyzkoušela jsem ho na dětech a nezpůsobil žádné vyrážky ani jiné problémy. Parfém je přírodní alternativou k aviváži.

Parfém má veganské složení, nebyl testován na zvířatech. Obal produktu je navržen tak, aby byl opakovaně použitelný. Lahvička má obsah 150 ml a vystačí minimálně na 30 praní. Tento ekologický parfém je vyroben z přírodních olejů a neobsahuje žádné syntetické přísady. Prací parfémy jsou dostupné na Soaphoria.cz, kde si můžete vybrat z velké nabídky kvalitní a ručně vyráběné přírodní kosmetiky.

PRACÍ PARFÉM na SOAPHORIA.CZ

Podrobné hodnocení a detailní informace

🏆 1. místo: Mulieres Koncentrovaný prací gel BIO (severský les)

Prací gel pere perfektně. Jsem mile překvapená a už teď vím, že se k používání Persilu nebo Arielu nikdy nevrátím, protože k tomu není důvod. Skvrny od problematického jídla (mrkev, kečup) vypral dokonale po dvou třech praních. Po prvním praní nebyly téměř patrné. Nebylo potřeba, abych prádlo předem namočila, nebo speciálně čistila. Vyprané prádlo krásně voní jako severský les. Vůně z prádla při sušení vyprchá. Obal je vyroben z recyklovaného materiálu a lze jej opět recyklovat. Cena za prací dávku je přibližně 10 Kč. Na Econea.cz mají na výběr různé druhy těchto pracích gelů – bez vůně, citrus, severský les, růžová zahrada. Velmi účinný prací gel vypere dobře skvrny od jídla i velmi znečištěné prádlo od bahna. Gel překrásně voní, vyprané prádlo voní jako les, avšak po uschnutí vůně vyprchá. Gel je koncentrovaný a stačí jej malé množství. Na jedno praní je potřeba 40 ml gelu. Působí od 30 °C až do 90 °C. Celou recenzi najdete v článku Recenze Mulieres: Koncentrovaný prací gel BIO (severský les).

PRACÍ GEL NA ECONEA.CZ

Složení: 30% voda, 5-15% olivové mýdlo*, <5% parfém (mix přírodních esenciálních olejů (Citral, Linalool, Limonene), ocet, glycerin, levandulový extrakt*, kyselina citronová, sorban draselný, benzoát sodný

Vlastnosti

 • Vůně: Voní jako les (gel voní, vyprané prádlo krásně voní)
 • Vzhled: Středně hustý
 • Barva: Světle zelené až žlutavé barvy
 • Výsledek praní: Velmi dobrý (nad očekávání)
 • Dávkování: 40 až 60 ml gelu
 • Teplota praní: 30°C až 90°C
 • Vhodný pro: Všechny druhy prádla vyjma vlny a hedvábí
 • Certifikáty: Natural Detergent made with Organic (EcoCert)
 • Ekologie: Láhev je recyklovatelná. Obal je vyroben z recyklovaného kartonu. Uvnitř kartonového obalu je recyklovatelný plastový sáček s pracím gelem. Produkty jsou rozložitelné v přírodě, neobsahují parabeny a ingredience jsou z 99,97 % přírodního původu.
 • Balení: V plastovém sáčku, který je uložen v recyklovatelné papírové láhvi láhvi (1,5 litru / 37 PD)
 • Cena: 365 Kč (9 Kč až 10 Kč / PD)
 • Dostupnost: Na Econea.cz mají na výběr různé druhy těchto pracích gelů – bez vůně, citrus, severský les, růžová zahrada.

Hodnocení 9.7
Poměr ceny a kvality
10
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
8.5
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
10
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
10

KLADY
 • Vyprané prádlo hezky voní, když je mokré.
 • Gel je ekologický.
 • Dobře pere.
 • Obal je recyklovatelný vyroben z recyklovaného materiálu.
 • Ingredience jsou z 99,97 % přírodního původu.

ZÁPORY
 • Nevypere dokonale skvrny od příkrmů (ale vypere je nad očekávání dobře).
 • Prádlo po usušení již nevoní po pomerančích, což je velká škoda, ale nikoli velká nevýhoda.

🏆2. až 3. místo: Yellow&Blue Prací gel s pomerančem

Vyprané prádlo voní svěže, příjemně, akorát. Vůně bohužel vyprchá. Gel pere velmi dobře. Skvrny od omáčky a mrkve vypral téměř dokonale (řekněme z 80 %). Skvělý výsledek. Pere srovnatelně dobře jako třeba Persil nebo Ariel a jestli hledáte ekologickou alternativu, která nabízí lepší složení, stejný výkon a podobnou cenu, můžete vyzkoušet tento prací gel z mýdlových ořechů. A ještě bych ráda zmínila, že gel není drahý. To mě překvapilo. Při pořízení litrového balení vyjde jedna dávka na 4,8 Kč (1 litr = 33 pracích dávek). Prací gel má lehce oranžovou barvu a když jsem si k němu přičichla, smrděl. Avšak prádlo po vyprání překrásně vonělo pomerančem. Neuvěřitelné. Celou recenzi najdete v článku Recenze Yellow&Blue: Prací gel s pomerančem.

🏆ŘÍJEN 2021: SLEVY 15 % NA TIERRA VERDE A YELLOW&BLUE NA ECONEA.CZ.🏆

PRACÍ GEL NA ECONEA.CZ

Složení: 5 – 15 % uhličitan sodný; < 5 % extrakt z mýdlových ořechů, chelatační činidlo (EDDS), silikát, denaturovaný líh, xanthanová guma, přírodní pomerančová silice (obsahuje parfém limonene, pomeranč sladký extrakt – může vyvolat alergickou reakci

Vlastnosti

 • Vůně: Voní po pomerančích (gel smrdí, vyprané prádlo krásně voní)
 • Vzhled: Středně hustý
 • Barva: Oranžová
 • Výsledek praní: Velmi dobrý (nad očekávání)
 • Dávkování: 40 až 60 ml gelu
 • Teplota praní: od 40°C
 • Vhodný pro: Všechny druhy prádla vyjma vlny a hedvábí
 • Certifikáty: EcoGarantie
 • Ekologie: Výrobek je netoxický a v přírodě rozložitelný.
 • Balení: V plastové láhvi (1 litr / 33 PD), v papírové krabici s plastovým sáčkem (2 litry / 66 PD), balení 5 litrů (166 PD)
 • Cena: 159 Kč / 315 Kč / 699 Kč (4,2 – 4,8 Kč / PD)
 • Dostupnost: Prací gel bývá v akci na Econea.cz, kde mají různě velká balení.

Hodnocení 9.3
Poměr ceny a kvality
10
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
8.5
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
9
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
9
KLADY
 • Vyprané prádlo hezky voní, když je mokré.
 • Gel je ekologický.
 • Dobře pere.
 • Je levný.

ZÁPORY
 • Nevypere dokonale skvrny od příkrmů (ale vypere je nad očekávání dobře).
 • Prádlo po usušení již nevoní po pomerančích, což je velká škoda, ale nikoli velká nevýhoda.

🏆ŘÍJEN 2022: SLEVY NA TIERRA VERDE NA ECONEA.CZ. PLATÍ CELÝ MĚSÍC.🏆

🏆2. až 3. místo: Yellow&Blue Prací prášek na bílé prádlo a látkové pleny

Prací prášek je bez vůně a parfemace, trošku připomíná vůni jedlé sody. Pere nad moje očekávání dobře, avšak na prací cyklus jsou potřeba raději dvě lžíce, místo jedné. Je vhodný pro praní plen a bílého oblečení. Dobrý poměr ceny a kvality. Prádlo je potřeba prát minimálně na 40 °C, raději na 60 °C.  Pokud budete prát kojenecké oblečení, které není moc špinavé, bude stačit jedna lžíce. U velmi špinavého prádla budou potřeba 2 lžíce a nejlepší je nechat prádlo před praním odmočit, případně jej ošetřit žlučovým mýdlem. Celkově jsem překvapená, že malé množství prášku tak dobře pere. Prací prášek nevoní a vyprané prádlo také nevoní. Je vhodný na bílé prádlo, pleny, kojenecké oblečení i světlé povlečení.  Celou recenzi najdete v článku Recenze Yellow&Blue: Prací prášek na bílé prádlo a látkové pleny.

🏆ŘÍJEN 2021: SLEVY 15 % NA TIERRA VERDE A YELLOW&BLUE NA ECONEA.CZ.🏆

PRACÍ PŘÁŠEK NA ECONEA.CZ

Složení: < 30 % uhličitan sodný, 5-15 % perkarbonát sodný, 5-15 % silikát, 5-15 % hydrogenuhličitan sodný (soda bicarbona), citronan sodný; < 5 % prášek z mýdlových ořechů v biokvalitě, prášek z olivového mýdla (mýdlo z olivového oleje, chlorid sodný)

Vlastnosti

 • Vůně: Bez parfemace (nesmrdí, je cítit jako jedlá soda)
 • Vzhled: Bílá zrnka a velká zrna smetanové barvy
 • Barva: Bílá
 • Výsledek praní: Velmi dobrý (nad očekávání)
 • Dávkování: 1 polévková lžíce na prací cyklus 15 gramů prášku (znečištěné prádlo 2 polévkové lžíce 30 gramů prášku)
 • Teplota praní: od 40 °C
 • Vhodný pro: bílé prádlo a pleny, světlé povlečení
 • Certifikáty: Ecogarantie
 • Ekologie: Společnost Tierra Verde se snaží o minimalizaci odpadu a také dbá na recyklaci obalů.
 • Balení: V papírovém sáčku (850 g / 56 PD), v dóze (850 g / 56 PD) nebo v papírovém pytli (5 kg / 333 PD)
 • Cena: 180 Kč / 225 Kč / 790 Kč (2,5 – 4 Kč)
 • Dostupnost: Prací prášek bývá v akci na Econea.cz, kde mají různě velká balení. 

Hodnocení 9.3
Poměr ceny a kvality
10
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
8.5
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
8
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
10
KLADY
 • Pere dobře.
 • Levný (pokud na praní stačí jedna polévková lžíce).
 • Je potřeba malé množství.
 • Není parfemovaný.

ZÁPORY
 • Pokud chcete vyprat hodně špinavé prádlo, jsou potřeba dvě lžíce.


4. místo: Prací prášek Ecover (a gel Ecover na vlnu)

Prací prášek a prací gel je určen primárně pro dospělé. Prací prášek je určený na praní od 30 °C do 60 °C, tedy na běžně znečištěné prádlo. Nehodí se na praní vlny – na praní vlny je určen gel na vlnu a jemné prádlo. Krásně voní, dobře pere, je šetrný k přírodě. Jediné, co bych produktům vytkla, tak je vyšší cena. Prací prášek dobře pere, skvrny od jídla nevypere dokola, ale poradí si s nimi slušně. Na skvrny je vhodné použít speciální přípravek k tomu určený. Prací gel se hodí na vlnu a jemné prádlo, nádherně voní. Není určen na velmi špinavé prádlo. Prací prášek i prací gel Ecover splňují přísnou certifikaci od Ecocertu a jsou vhodné pro osoby s citlivější pokožkou. V přírodě jsou látky biologicky rozložitelné. Obaly jsou z velké části vyrobeny z recyklovaného plastu, případně z cukrové třtiny (záleží na produktu). Celou recenzi najdete v článku Recenze pracího gelu a prášku Ecover.

PRACÍ PŘÁŠEK NA ECONEA.CZ

Složení pracího prášku:15 – 30 %: zeolit, bělící činidlo na bázi kyslíku. 5 – 15 %: aniontové povrchově aktivní látky, neiontové povrchově aktivní látky. < 5 %: mýdlo, parfém (limonen – může vyvolat alergii, linalool), enzymy. Další látky: síran sodný, uhličitan sodný, polypeptid, bělící činidlo, polyitaconate, sodium disilicate, sodná sůl karboxymethylškrobu, celulosová guma

Vlastnosti pracího prášku/pracího gelu

 • Vůně: Krásně voní, vyprané prádlo mírně voní
 • Vzhled: Prací prášek je čistě bílý s malými krystalky / gel je středně hustý
 • Barva: Bílá / průhledná
 • Výsledek praní: Dobrý
 • Dávkování: 55 až 100 ml pracího prášku / 30 až 45 ml pracího gelu
 • Teplota praní: od 30°C do 90°C / 20°C až 30°C
 • Vhodný pro: Všechny druhy prádla vyjma vlny a hedvábí
 • Certifikáty: Natural Detergent Ecocert
 • Ekologie: Prací prášek i prací gel Ecover splňují přísnou certifikaci od Ecocertu a jsou vhodné pro osoby s citlivější pokožkou. V přírodě jsou látky, které tvoří gel i prášek biologicky rozložitelné. Obaly jsou z velké části vyrobeny z recyklovaného plastu, případně z cukrové třtiny (záleží na produktu).
 • Balení: V papírové krabici nebo plastovém sáčku (1,2 kg/ 16 PD) / v plastové láhvi (1 litr / 22 PD)
 • Cena: 285 Kč /95 Kč
 • Dostupnost: Prací gel koupíte za příjemnou cenu okolo stokoruny na Econea.cz. Prací prášek různých druhů a vůní tam pořídíte také.

Hodnocení 9.2
Poměr ceny a kvality
9
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
8
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
9
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
10
KLADY
 • Krásně voní.
 • Je ekologický.
 • Dobře pere.
 • Recyklovaný (záleží na produktu) a recyklovatelný obal

ZÁPORY
 • Není primárně určen pro novorozence (to není nevýhoda – jenom na to upozorňuji).
 • Vysoká cena
 • Velmi špinavé prádlo a skvrny od omáček či příkrmů nevypere dokonale


5. místo: Sonett Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo Sensitive BIO

Vyprané prádlo příliš nevoní, ale ani nezapáchá. Prací gel odvede svou práci dobře, nikoli perfektně (u velmi znečištěného prádla od příkrmů). Skvěle si poradí s bahnem, umí vyprat skvrny od omáčky, jogurtu i kakaa. S mrkví si neporadí stoprocentně, přesto je výsledek velmi uspokojivý a dobrý. Gel se hodí na osoby s citlivou pokožkou, je vhodný také na praní dětského prádla i pro novorozence. Cenově vychází poměrně draze a vyplatí se kupovat ve větším, desetilitrovém balení, nebo v akci. Prací gel příliš nevoní, mírně zapáchá, ale na výsledek nemá nelibá vůně žádný vliv. Gel pere dobře a je vhodný pro praní kojeneckého prádla (i pro novorozence). Skvrny od příkrmů nevypere na výbornou, ale poradí si s nimi poměrně dobře. Běžně znečištěné prádlo vypere skvěle, umí dokonale vyprat i skvrny od bahna. Celou recenzi najdete v článku Recenze Sonett: Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo Sensitive BIO. V ČERVNU 2021 V AKCI NA ECONEA.CZ.

PRACÍ GEL NA ECONEA.CZ

Složení: Mýdlo z řepkového (BIO) nebo slunečnicového (BIO) oleje (5 – 15 %), cukrový tenzid (5 – 15 %), alkoholový sulfát kokosového oleje (5 – 15 %), rostlinný alkohol (etanol) (1 – 5 %), sířený ricinový olej (< 1 %), citrát (< 1 %), pravotočivě vířená voda (do 100 %)

Vlastnosti

 • Vůně: Bez parfemace (smrdí)
 • Vzhled: Středně hustá tekutina
 • Barva: Průhledná
 • Výsledek praní: Dobrý
 • Dávkování: 50 až 100 ml gelu
 • Teplota praní: od 30°C do 95°C
 • Vhodný pro: Hodí se na všechny barevné i bílé textilie z bavlny, lnu, konopí a textilní směsi, NE pro vlnu, hedvábí a mikrovlákna.
 • Certifikáty: Vegan Society, NCP, CSE
 • Ekologie: Při výrobě byla použita speciální, energeticky úsporná metoda zmýdelňování, ke které není potřeba energie. Všechny složky jsou 100% biodegradabilní, nejsou použity umělé vůně, barviva a konzervanty.
 • Balení: V plastové láhvi (2 litry / 27 PD), v plastovém kanystru (10 litrů / 133 PD)
 • Cena: 330 Kč až 1330 Kč
 • Dostupnost: Na Econea.cz mají na výběr různě velká balení.

Hodnocení 9.1
Poměr ceny a kvality
10
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
7.5
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
8
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
10
KLADY
 • Gel má perfektní složení.
 • Dobře pere (ale nevypere velmi špinavé prádlo).
 • Vhodný také pro miminka a novorozence.

ZÁPORY
 • Velmi drahý
 • Skvrny od příkrmů nevypere dobře.


6. místo: Sonett Prací prášek BIO

Vyprané prádlo mírně voní (ne příliš, spíše méně). Prací prášek běžně znečištěné prádlo vypere dobře, se skvrnami od příkrmů si neporadí na sto procent. I přesto jsem ráda, že jsem prášek vyzkoušela. Používám jej na dětské oblečení, prát v něm lze také hračky. Prášek je spíše hrubý, není zcela bílý, vypadá nažloutle. Voní jemně, hezky, je nedráždivý. Jedinou nevýhodou může být vyšší cena. Doporučila bych jej na oblečení pro novorozence, kojence i malé děti. Prací prášek má velmi dobré složení, je ekologický, stoprocentně rozložitelný. Celou recenzi najdete v článku Recenze Sonett: Prací prášek BIO. V ČERVNU 2021 V AKCI NA ECONEA.CZ.

PRACÍ PŘÁŠEK NA ECONEA.CZ

Složení: Mýdlo z BIO rostlinných olejů (řepkový, kokosový a palmový) (> 30 %), hlinitany a křemičitany (15 – 30 %), soda (5 – 15 %), deriváty kokosového oleje (1 – 5 %), rostlinný alkohol – etanol (1 – 5 %), balzamické přísady BIO/volný sběr (< 1 %)

Vlastnosti

 • Vůně: Voní jako mýdlo
 • Vzhled: Větší šupiny
 • Barva: Světle žlutá
 • Výsledek praní: Dobrý
 • Dávkování: 50 až 90 ml pracího prášku
 • Teplota praní: od 40 °C do 95 °C
 • Vhodný pro: Všechny barevné i bílé textilie z bavlny, lnu, konopí a textilní směsi
 • Certifikáty: Vegan Society, ECO Garantie, CSE
 • Ekologie: Sonett dbá na kvalitu surovin, dopad na zdraví i na životní prostředí. Produkty jsou stoprocentně odbouratelné a navíc suroviny sloužící k výrobě pracího prášku jsou v BIO kvalitě.
 • Balení: V papírové krabici (1,2 kg/ 30 PD, 2,4 kg / 60 PD, 10 kg / 250 PD)
 • Cena: 290 Kč /430 Kč / 1420Kč
 • Dostupnost: Na Econea.cz mají na výběr různě velká balení.

Hodnocení 9
Poměr ceny a kvality
10
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
7.2
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
8
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
10
KLADY
 • Perfektní složení
 • Běžně špinavé prádlo vypral dobře.
 • Chytře zabalen
 • Balení obsahuje papírovou odměrku

ZÁPORY
 • Drahý
 • Není vhodný na praní plen špinavých od příkrmů (není až taková nevýhoda, ale je dobré toto zdůraznit, aby někdo nebyl zklamaný).


7. místo: Prací gel BioPuro pro miminka

Zkoušela jsem pouze gel na kojenecké prádlo. Musím ale říci, že prací gel předčil má očekávání.  Gel velmi znečištěné prádlo nevypere, se skvrnami od omáček a příkrmů si poradí částečně. Je vysoce koncentrovaný. Podle znečištění prádla je potřeba 21 až 56 ml gelu. Na běžně znečištěné prádlo postačí jeden uzávěr, cca 30 ml gelu. Vyprané prádlo příjemně voní (gel jako takový nevoní a spíše trošku smrdí). Složení je perfektní. Gel se hodí pro miminka nebo pro osoby s citlivou pokožkou. Celou recenzi najdete v článku Recenze: Prací gel BioPuro pro miminka.

PRACÍ GEL NA ALZA.CZ

Složení: Voda, sodium citrate (citronan sodný), potassium cocoate (kokoát draselný), coco-glucoside (kokosové glukosidy), sodium coco sulfate (Sodium coco sulfát), cocamidopropyl betaine, sodium olivate, sodium chloride (chlorid sodný), hydrolyzovaný rýžový protein, glycerin, hydrogenuhličitan sodný, kyselina citronová

Vlastnosti

 • Vůně: Bez parfemace (trošku smrdí), vyprané prádlo mírně voní
 • Vzhled: Hustá tekutina
 • Barva: Průhledná
 • Výsledek praní: Dobrý
 • Dávkování: 21 až 56 ml gelu
 • Teplota praní: od 30°C do 90°C
 • Vhodný pro: Všechny druhy prádla vyjma vlny a hedvábí
 • Certifikáty: Vegan, AIAB
 • Ekologie: Obsahuje pouze raw přísady. Plastová láhev, ve které je uchováván, se vyrábí z bioplastu z cukrové třtiny.
 • Balení: V plastové láhvi (1 litr / 35 PD)
 • Cena: 150 Kč až 200 Kč (cca 4,3 Kč až 5,5 Kč na PD)
 • Dostupnost: Gel koupíte například na Alza.cz.

Hodnocení 9
Poměr ceny a kvality
9
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
9.5
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
9
Jak vypere skvrny od jídla
7.5
KLADY
 • Vyprané prádlo voní
 • Neobsahuje parfémy
 • Skvělé složení
 • Vhodné pro miminka a osoby s citlivou pokožkou
 • Vysoce koncentrovaný

ZÁPORY
 • Neodstraní skvrny


8. místo: Prací prášek a prací gel Frosch

Prací prášek a prací gel značky Frosch mají více než třicetiletou tradici. Produkty, které jsem zkoušela, tedy Frosch prací gely Aloe vera a Sensitive a prací prášek Aloe vera, jsou v BIO kvalitě.  Prací gel pere prádlo od 20 °C do 60 °C. Prací prášek se hodí na praní prádla od 30 °C do 60 °C.  Neperte v nich vlnu. Pleny zašpiněné od jídla nevypere ani prášek a ani gel dokonale, ale odvede svou práci dobře, ale je potřeba přidat do pračky opravdu hodně pracího gelu nebo prášku. Celou recenzi najdete v článku Recenze pracího gelu a prášku Frosch.

PRACÍ GEL NA ALZA.CZ

Složení prášek: 15 – 30 % zeolity, 5 – 15 % neionický tenzid, více než 5 % mýdlo, enzymy, parfém. Další látky: Aloe vera, silikáty, Polyvinylpyrrolidon (PVP), karboxymethylcelulóza (CMC)

Složení gel: 5 až 15 % neionický tenzid, více než 5% aniontový tenzid, enzymy (proteáza, amyláza, celuláza), parfémy. Další látky: aloe vera

Vlastnosti pracího prášku/pracího gelu

 • Vůně: Krásně voní
 • Vzhled: Prací prášek je čistě bílý s malými krystalky / gel je středně hustý
 • Barva: Bílá / Zelená
 • Výsledek praní: Dobrý
 • Dávkování: 40 ml až 140 ml pracího prášku / 50 ml až 160 ml pracího gelu
 • Teplota praní: od 30°C do 60°C / 20°C až 60°C
 • Vhodný pro: Všechny druhy prádla vyjma vlny
 • Certifikáty: EU Ecolabel
 • Ekologie: Využívá recyklovaný a recyklovatelný matriál, vlastní čistička odpadních vod, udržitelná a energeticky úsporná produkce.
 • Balení: V papírové krabici (18 PD) / v plastové láhvi nebo v plastovém sáčku (1,8 litru / 18 PD)
 • Cena: 170 Kč
 • Dostupnost: Prací gel koupíte například na Alza.cz. Prací prášek se prodává pouze v Německu. 

Hodnocení 8.8
Poměr ceny a kvality
9
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
8
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
8
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
9
KLADY
 • Poměrně dobře pere.
 • Hezky voní.
 • Je ekologický.

ZÁPORY
 • Na jedno praní je potřeba velké množství gelu.
 • Vyšší cena na jednu prací dávku
 • Nevypere dokonale skvrny od příkrmů (některé ekologické prací gely perou lépe).


9. místo: Mýdlový prací prášek Jelen

Prášek voní podobně (stejně) jako jádrové mýdlo s Jelenem. Zkoušela jsem prát velmi špinavé oblečení a pleny od příkrmů. Takto znečištěné prádlo vypere Jelen dobře (trošku stíny po omáčce zůstanou, ale po opakovaném vyprání zmizí). Prádlo po vyprání voní jako mýdlo. Hodí se pro praní oblečení i pro děti do 3 let – toto je výslovně uvedeno na obale. Složení pracího prášku je šetrné k životnímu prostředí. Vyrážku nezpůsobil. Celou recenzi najdete v článku Recenze mýdlového pracího prášku Jelen.

PRACÍ PRÁŠEK NA ALZA.CZ

Složení: 15% nebo více, avšak méně než 30%: mýdlo; 5% nebo více, avšak méně než 15%: aniontové povrchové aktivní látky; dále prášek obsahuje: neiontové povrchově aktivní látky, zeolity, bělící činidla na bázi kyslíku, enzymy, parfém

Vlastnosti

 • Vůně: Hezky voní po mýdle
 • Vzhled: Prášek, spíše jemný
 • Barva: Bílá
 • Výsledek praní: Velmi dobrý
 • Dávkování: 75 ml až 150 ml pracího prášku
 • Teplota praní: od 30°C do 90°C
 • Vhodný pro: Všechny druhy prádla vyjma vlny a hedvábí
 • Certifikáty: NE
 • Ekologie: Na krabici pracího prášku je uvedeno: šetrné k přírodě i k pokožce. Prací prášek je dermatologicky testován, nemá žádné ekologické certifikáty, ale bývá často řazen k ryze ekologickým produktům.
 • Balení: V papírové krabici (3 kg/60 PD, 5 kg/ 100 PD), v pytli 15 kg
 • Cena: 170 Kč až 1000 Kč (cca 3 Kč až 5 Kč na PD)
 • Dostupnost: Kupuji 5 kg v akci ve VMD drogerii za 280 Kč. Dostupný je také na Alze.

Hodnocení 8.2
Poměr ceny a kvality
9
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
8
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
9
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
5
KLADY
 • Hezky voní.
 • Pere dobře.
 • Není drahý.
 • Je dobře dostupný.

ZÁPORY
 • Nemá žádné ekologické certifikáty.
 • V tvrdé vodě se špatně rozpouští.


10. místo: Feel Eco Prací gel Color

Prací gel nevoní a ani nezapáchá. Při dávkování 100 ml na pračku prádla pere obstojně. Skvrny od omáčky nevypral, zanechal na tričku fleky. Běžně špinavé prádlo (bez skvrn od jídla a hlíny) vypral gel dobře. Ve výsledku je dost drahý. Celou recenzi najdete v článku Recenze Feel Eco: Prací gel Color.

PRACÍ GEL NA LEKARNA.CZ

Složení: Voda, sodium citrate (citronan sodný), potassium cocoate (kokoát draselný), coco-glucoside (kokosové glukosidy), sodium coco sulfate (Sodium coco sulfát), cocamidopropyl betaine, sodium olivate, sodium chloride (chlorid sodný), hydrolyzovaný rýžový protein, glycerin, hydrogenuhličitan sodný, kyselina citronová

Vlastnosti

 • Vůně: Mírně voní
 • Vzhled: Řídká  tekutina
 • Barva: Průhledná
 • Výsledek praní: Průměrný
 • Dávkování: 60 až 100 ml gelu
 • Teplota praní: od 30°C do 90°C
 • Vhodný pro: Nehodí se na vlnu a hedvábí.
 • Certifikáty: Vegan, EU ECO-label
 • Ekologie: Prací gel je vyroben v zelené továrně, je snadno biologicky rozložitelný a je rostlinného původu.
 • Balení: V plastové láhvi (1,5 litru / 25 PD, spíše 15 PD)
 • Cena: 180 Kč (cca 4,3 Kč až 5,5 Kč na PD)
 • Dostupnost: Prací gel jsem koupila na Lekarna.cz, kde mívají na produkty Feel Eco občas slevy.

Hodnocení 7.2
Poměr ceny a kvality
7
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Jak vypere skvrny od jídla
4
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
7
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
8
KLADY
 • Lepší složení než klasické prací gely.

ZÁPORY
 • Obsahuje phenoxyethanol, který dráždí pokožku. Ale na straně druhé jedná se o oplachový přípravek, u kterého to až tolik nevadí.
 • Drahý
 • Je potřeba poměrně velké množství gelu (60 ml až 100 ml – zkoušela jsem více přípravku, ale prádlo stejně dobře nevypral).


11. místo: Prášek z mýdlových ořechů

Prací prášek z mýdlových ořechů se hodí zejména na úklid domácnosti. Na praní bych jej nedoporučila, protože špinavé prádlo nevypere. Prášek je určen na ruční praní, ale ani zde se moc neosvědčil. Na úklid se hodí výrazně lépe. Dále je možné používat prášek k osobní hygieně (ocení cestovatelé, kteří se vydávají do zahraničních národních parků s batohem), na omývání ovoce a zeleniny, čištění auta, mytí nádobí a podobně. Celou recenzi najdete v článku Recenze Yellow&#038;Blue: Prášek z mýdlových ořechů.

PRÁŠEK NA ECONEA.CZ

Složení: Prášek z mýdlových ořechů Sapindus mukkorosi v BIO ­kvalitě

Vlastnosti

 • Vůně: Bez parfemace (trošku smrdí)
 • Vzhled: Prášek
 • Barva: Hnědá
 • Výsledek praní: Špatný
 • Dávkování: cca 1 kávová lžička
 • Teplota praní: Pouze ruční praní, cca 30 °C
 • Vhodný pro: Neuvedeno
 • Certifikáty: EcoGarantie
 • Ekologie: Čistě přírodní surovina
 • Balení: V papírovém sáčku je vloženo pět plastových zapínacích sáčků po 100 gramech (balení 500 gramů)
 • Cena: 235 Kč
 • Dostupnost: Prášek z mýdlových ořechů pořídíte na Econea.cz.

Hodnocení 7.6
Poměr ceny a kvality
8
Jak se s ním uklízí a myje
9
Jak vypere skvrny od jídla
1
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
10
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
10
KLADY
 • Perfektní pro táborníky a cestovatele
 • Slouží k praní prádla v ruce, mytí těla, mytí nádobí.
 • Ekologický
 • Ideální, když pojedete do národního parku, kde nechcete znečišťovat přírodu.
 • Vhodný na úklid domácnosti.

ZÁPORY
 • Na běžné praní doma je špatný – skvrny neodstraní, nepere.


12. místo: AlzaEco Prací gel Sensitive

Gel pere dobře, hezky voní, obal obsahuje méně plastů. Z tohoto pohledu mohu gel určitě doporučit. Když překročíte dávkování, hodně pění. Gelu stačí poměrně málo. Opět velké plus. Za negativum považuji nejasné informace ohledně konzervační látky. Konkrétní název konzervační látky nemá běžný smrtelník šanci zjistit, pokud nevlastní laboratoř, aby mohl původ látky vypátrat. Z hodnocení jsem tedy poměrně na rozpacích. Na jednu stranu je gel dobrý, jenže na stranu druhou nemá jasné složení. U gelu AlzaEco mi vadí, že není uveden název konzervační látky. Omlouvám se za ta slova, ale není to pro spotřebitele vůbec férový přístup. Protože za pojmem „konzervační látka“ se může skrývat cokoli. Výrobcem je Qalt Rakovník, který do svých pracích gelů přidává bronopol (je obsažen i v novém pracím gelu Batole z roku 2019). Celou recenzi najdete v článku Recenze AlzaEco Prací gel Sensitive.

PRACÍ GEL NA ALZA.CZ

Složení: Méně než 5 %: Mýdlo, neiontové povrchové aktivní látky, enzymy, konzervační látka, parfém. Více než 5 %, ale méně než 15 %: aniontové povrchově aktivní látky.

Vlastnosti

 • Vůně: Voní jako mýdlo
 • Vzhled: Spíše řídký
 • Barva: Bílá
 • Výsledek praní: Velmi dobrý
 • Dávkování: 50 až 105 ml gelu
 • Teplota praní: od 30°C do 95°C
 • Vhodný pro: Dětské prádlo
 • Certifikáty: NE
 • Ekologie: 100% recyklovatelný obal
 • Balení: Bag-in-box  (5 litrů / 100 PD)
 • Cena: 419 Kč (cca 4,2 Kč na PD)
 • Dostupnost: Gel koupíte na Alza.cz

Hodnocení 7.2
Poměr ceny a kvality
6
Jak vypere běžně špinavé prádlo
10
Vlastnosti (vůně, barva, dávkování)
10
Ekologie (výroba, certifikace, recyklace)
2
Jak vypere špinavé prádlo
8
KLADY
 • Dobře pere.
 • Je levný.
 • Hezky voní.
 • Balení obsahuje méně plastů.

ZÁPORY
 • Nejasná specifikace konzervační látky – za nejasné složení jsem musela snížit prací gel posunout v hodnocení na poslední místo.
 • Stejně tak není jasné, k čemu se vztahuje značení ECO – je to k recyklovatelnému obalu, ke složení gelu nebo k výrobě?


Závěr

Vyzkoušela jsem různé druhy pracích prášků a gelů, které jsou označeny jako ekologické, šetrné k přírodě či životnímu prostředí nebo se v jejich názvu objevuje označení „eco“. Nejlepší výsledek z hlediska praní a poměru ceny a kvality dosáhl prací gel Yellow&Blue od české značky Tierra Verde a také o něco dražší prací gel Mulieres. Třetí příčku obsadil prací prášek Yellow&Blue na bílé prádlo a látkové pleny. Na čtvrtém až šestém místě se umístily produkty značek Ecover a Sonett, které mají dobré složení, dobře perou, ale bohužel si neporadí s velmi znečištěným prádlem. Přesto bych i tyto prací prášky a gely milovníkům ekologie doporučila k vyzkoušení. Možná, že vám budou vyhovovat. K vyzkoušení bych také doporučila prací gel BioPuro na kojeencké prádlo a prací gel Frosch. Tyto prací gely jsou dobře dostupné i v drogeriích. Nemohu doporučit prací gel AlzaEco, který obsahuje nespecifikovanou konzervační látku, nedisponuje žádným certifikátem a z popisu produktu stále není zcela jasné, jak moc je ekologický (vyjma recyklace obalu se výrobce nezmiňuje o výrobě jako takové, rozložitelnosti). Prací prášek Jelen je šetrný k životnímu prostředí, nemá žádný ekologický certifikát, ale představuje vhodnou alternativu pro ty spotřebitele, kteří nechtějí za plně ekologické a certifikované produkty utrácet peníze a zároveň nechtějí kupovat prášky s plnidly a přísadami, o které nestojí.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart