Jak vybrat povlečení a ložní prádlo pro děti a miminka

Než se Martínek narodil, neměla jsem tušení, jaké povlečení pro děti koupit, jak ho vybrat, jaké má mít rozměry, barvu, materiál. Možná, že jste na tom podobně nebo vás jenom zajímá, jaké povlečení se u nás osvědčilo. Pojďme se na to podívat.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Jak vybrat materiál dětského povlečení?

Níže najdete přehled možných materiálů, ze kterých se vyrábí povlečení. Pro děti je nejvhodnější bavlna. Dětské povlečení bývá vyrobeno z BIO bavlny nebo z bavlny, která je certifikována na výrobu dětského oblečení.
 • Bavlna: Povlečení z bavlny je příjemné, měkké, můžete jej vyprat v pračce na 60 °C a více. Povlečení se žehlí (na rozdíl od krepu). K nejoblíbenějším patří 3D povlečení, jednobarevné i pestrobarevné ložní prádlo.
 • Bavlněný satén: Skvělé povlečení na léto koupíte z bavlněného saténu. Pro děti toto povlečení není příliš vhodné, i když je příjemné a měkké. Proč? Bavlněný satén se snadno sepere a ztratí krásný vzhled. Povlečení byste měli prát z rubu na maximálně 40 °C. Saténové povlečení se nemusí žehlit.
 • Flanel a mikroflanel: Flanelové povlečení je vyrobeno z hustě tkané bavlny. Povlečení se hodí na zimu. Je teplé, příjemné, hebké. Může se prát na maximálně+ 40 °C.
 • Krep: Krepová látka se vyrábí ze 100% bavlny. Nemačká se, nemusí se žehlit, ale pro velmi citlivou dětskou pokožku může být povlečení nepříjemné. Krep skvěle saje pot, je prodyšné a pokožka se pod ním nezapaří. Krep poznáte tak, že jsou na látce vidět malé vroubky. Právě tyto vroubky nemusí dětem vyhovovat.
 • Len: Povlečení je speciálně upraveno tak, aby byl materiál jemný, měkký a příjemný. Lněné povlečení se skvěle hodí na léto, má vysoce savé schopnosti, je prodyšné.
 • Mikroplyš: Mikroplyšové povlečení je vyrobeno ze 100% polyesteru, není prodyšné, nevětrá.
 • Mikrovlákno: Povlečení z mikrovlákna je vyrobeno ze 100% polyesteru.
 • Polybavlna: Povlečení tvoří kombinace bavlny (35 %) a polyesteru (65 %). Povlečení je lehké, jemné, nemačká se a rychle schne. Přesto se pro děti lépe hodí 100% bavlna.
 • Žerzej: Látka na povlečení se vyrábí z bavlněné příze, je měkká a jemná. Žerzejové bývají nejčastěji prostěradla.

Proč je důležitá gramáž látky?

Povlečení a prostěradla bývají vyrobeny z různých látek, které mají odlišnou gramáž. Kvalita látky je dána nejen materiálem, ale také gramáží. Ta udává, jakou váhu má látka v gramech na metr čtvereční. Dále se kvalita látky odvíjí d jemnosti a pevnosti příze. Když je povlečení nebo prostěradlo vyrobeno z látky s malou gramáží, začne se záhy trhat, poničí se a můžete jej vyhodit. Pojďme se podívat na to, jakou gramáž by měly látky mít, aby vám povlečení vydrželo.
 • Gramáž do 110 g/m2: Tenká, průsvitná a řídká látka se k výrobě povlečení nehodí. Povlečení bude lehké, ale poměrně rychle se může zničit.
 • Gramáž 115 – 125 g/m2: Levné povlečení bývá vyrobeno z látky o této gramáži. Není příliš kvalitní a defekty se mohou objevovat po čase používání. Pokud vybíráte povlečení do malé dětské postýlky, mohlo by vám z této gramáže stačit, protože dítě z povlečení vyroste.
 • Gramáž 130 – 145 g/m2: Povlečení z této látky je kvalitní, pevné, nezničí se.
 • Gramáž nad 150 g/m2: Povlečení vyrobeno z této látky bude dražší, ale nesmírně kvalitní. Bývá často označeno jako deluxe.
Prostěradla se také odlišují gramáží. Každý materiál je charakteristický odlišnou gramáží látky. Saténová prostěradla mívají 125 g/m2, bavlněná prostěradla mají 150 g/m2, žerzejová prostěradla mají 160 g/m2 a froté prostěradla mají 200 g/m2.

Jak vybrat zapínání?

Povlečení se může zapínat dvěma, vlastně třemi, způsoby. Vybírat můžete povlečení, které se zapíná na zip. Výhodou je snadné zapnutí a rozepnutí, nevýhodou může být možné poškození zipu. Záleží velmi na tom, od jaké značky si budete povlečení pořizovat. Kvalitní povlečení bude mít i kvalitní zip. Levnější variantou bývá zapínání na knoflíky. Zapínání na knoflíky najdete také na dětském povlečení. Velkou nevýhodou tohoto zapínání je, že děti mohou knoflíky kousat a dokonce i ukousnout. Právě proto je pro kojence a hlavně batolata, vhodné povlečení, které se nezapíná. Povlečení má všité záhyby, které zachytí deku i polštář tak, aby nevypadly, nemusí se proto zapínat a je bezpečné pro děti, které koušou knoflíky.

Jak vybrat povlečení pro miminka a pro malé děti?

Povlečení do dětské postýlky pro kojence by mělo být vyrobeno ze 100% bavlny. Není v tomto ohledu žádný kompromis. Bavlněné povlečení je pro děti nejvhodnější, protože je měkké, hebké, dobře saje pot, nezpůsobuje otlačeniny a ani se v něm nezapaří pokožka. Povlečení můžete prát i při vysokých teplotách na 90 °C.  Jestli vybíráte peřinky, kupte na ně rovnou povlečení stejné značky. Vybírat můžete certifikovanou ekologickou bavlnu, nebo obyčejnou bavlnu.
Děti do pěti let mohou mít přikrývku o rozměrech 90 x 130 centimetrů. Povlečení můžete používat od narození dítěte a do jeho pěti let. U nás jsou v kurzu auta a zvířátka. 🙂 Povlečení se prodává o velikosti 90  x 130 cm s polštářkem o rozměrech 45 x 65 cm. V supermarketech můžete  narazit na menší polštářky. Povlečení Matějovský, povlečení z Ikey a z Lidlu má trošku odlišné rozměry. Povlečení by mělo být vyrobeno vždy ze 100% bavlny.

Prostěradlo

Do dětské postýlky o rozměrech 70 x 140 cm nebo 60 x 120 cm můžete, ale nemusíte, dokoupit prostěradlo. My jsme prostěradlo ze začátku nekupovali, ale potom jsme si řekli, že by se nám přeci jenom hodilo. Nejvhodnější jsou natahovací prostěradla, která zaháknete za rohy matrace. Prostěradlo do dětské postýlky koupíte v obchodech s dětským zbožím, v Lidlu, v Ikee a v obchodech s lůžkovinami.

První miminko a povlečení: Co budete potřebovat?

Jestli miminko teprve čekáte a nekupujete výbavičku, mám pro vás seznam věcí, které byste mohli potřebovat a také těch, které pravděpodobně nevyužijete. Záleží ale na každém z nás. Mám s tím zkušenosti se dvěma malými dětmi. Pojďme se podívat na to, co se všechno prodává a co je skutečně v realitě potřeba.
 • Kojenecký polštář klín – Tento polštář se používá k polohování hlavičky miminka. Sama jsem ho nikdy nepotřebovala. Pokud budete chtít zvednou hlavičku miminka stačí, když matraci v dětské postýlce v místě, kde má mít dítě zvednutou hlavičku, trošku vypodložíte. Každý rodič má jiné potřeby a možná, že polštář využijete. Já jsem se bez něj obešla.
 • Ochrana matrací – za sebe mohu říci, že to je skvělá věc. Pokud bude spinkat miminko s vámi v posteli, doporučuji zakoupit ochranu matrací na malou postýlku i na velkou postel. K čemu je ochrana dobrá? Děti mohou zvracet. Zvrací z různých příčin – mohou být nemocné, přejí se, přehřejí se. Bohužel často zvrací také do postele a ochrana matrace vám zachrání samotnou matraci.
 • Ochrana velkého polštáře – poměrně praktická věc, pokud spí starší dítě samo na velkém polštáři, případně, pokud spinká malé miminko s vámi v posteli a vy máte velmi drahé a pěkné polštáře.
 • Peřinka a polštářek – v prvním roce života miminko polštářek nepotřebuje, ale když se z něj stane batole, může chtít polštář samo od sebe. Prodávají se speciální polštářky pro děti, které připomínají rovnou dečku a jsou pro děti bezpečné. Děti okolo tří čtyř let už budou vyžadovat větší polštář. Peřinku budete potřebovat přibližně od třetího týdne věku miminka a možná, že až později. Miminko je velmi malé a peřinka bývá novorozenci hodně velká a těžká. Miminko může spát v zavinovačce, může být přikryto přeloženou tenkou dekou.
 • Zavinovačka – jestli máte možnost si zavinovačku vypůjčit od kamarádky, využijte ji. Zavinovačku budete potřebovat několik málo týdnů. Doporučuji pořídit alespoň dvě zavinovačky, kdyby se vám jedna ušpinila, abyste ji stihli vyprat. Zavinovačka vám může později posloužit také jako podložka do korbičky, která zabrání ušpinění matrace. Na zavinování dítěte můžete zavinovačku potřebovat týden, tři týdny – je to různé. Záleží na tom, jak se bude miminku v zavinovačce líbit.
 • Povlečení do dětské postýlky – budete potřebovat dvě až tři povlečení. My jsme měli tři povlečení s jedním dítětem a se dvěma malými dětmi jsme jich měli pět.
 • Prostěradlo do postýlky – jestli nechcete kupovat prostěradlo do dětské postýlky, obejdete se bez něj. Malé prostěradlo je praktické, snadno se nasazuje.
 • Matrace – dětská matrace se prodává ve dvou rozměrech. Na menší postýlku o rozměrech 60 x 120 centimetrů a na trošku větší postýlku o rozměrech 70 x 140 centimetrů. Od velikosti matrace se také bude odvíjet velikost ochrany matrace. Matrace pro děti do malé dětské postýlky koupíte od 500 Kč až do 2500 Kč a více. Dobré je, když má matrace alespoň malou vrstvu kokosového vlákna. Drahé matrace jsou velmi kvalitní, ale otázkou je, jestli je dítě opravdu natolik využije. Velké procento dětí stejně nakonec spí v posteli s rodiči. 🙂

Polštářek a peřinka pro miminka

Děti do jednoho roku musí spát bez polštáře, některé děti nechtějí polštář až do tří let. Přikrývku můžete koupit samostatně nebo v setu. My jsme koupili set, protože to zase až tak velký cenový rozdíl nebyl, a nakonec jsem ráda, že ho máme, protože Martínek začal polštář vyžadovat sám a poměrně brzo. Přikrývky pro miminka a batolata mívají klasický rozměr 90 x 130 centimetrů. Pro starší děti od tří (čtyř) let se pořizují větší přikrývky o rozměrech 140 x 200 centimetrů. Toto je už klasicky velká peřina jako pro dospělého. Dětský polštářek do malé postýlky má rozměry 45 x 65 centimetrů. Některé levnější sty (přikrývka a polštář)mají odlišné rozměry, a proto na ně nesedí povlečení. Dějte si na to při nákupu dobrý pozor. Může se vám stát, že sice ušetříte 200 Kč na nákupu peřinky a polštářku, ale bude se vám špatně shánět povlečení.

Kde přikrývky koupit?

Přikrývky a peřinky můžete koupit v obchodním domě Ikea, online na Mall.cz, ale také například na Feedo.cz.

Ochrana matrací a polštářů

Pro děti vždy pořiďte ochranu matrací, pod kterou si můžete představit tenkou vrstvu pogumované látky, která matraci chrání před únikem tekutiny. My jsme nakonec pořídili ochrany matrací na všechny postele, které doma máme, protože jsme zjistili, že je pohodlnější vyprat ochranu matrace, než sundavat z matrace potah, čistit ho, čistit matraci, a potom všechno v bytě sušit. Ochrany matrací zakoupíte v různých velikostech. Chránič na polštář oceníte u staršího dítěte a pro miminko není potřeba.

Závěrem

Kdybych kupovala vybavení pro děti znovu, pořídila bych všechno povlečení, peřinku a polštář od stejné značky na jednom místě, aby produkty k sobě stoprocentně seděly, protože co značka, to trošku jiný rozměr a také styl. 

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart