RECYKLUJEME

7 DIY tipů na papírové hry pro dvouleté a tříleté děti

Milujete vyrábění a rádi byste dětem vytvořili DIY hry, které je budou bavit? Mám pro vás přehled her z papíru, z kartonu nebo z krabic pro dvouleté a tříleté děti, které jsem vyráběla Martínkovi a Filkovi. Hry jsou řazeny podle věku dítěte.
AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Tip č. 1: Vkládačka „geometrické tvary“ z papírové krabice, VĚK 1,5+

Hotová vkládačka

Hotová vkládačka

Stříhání mi nikdy nešlo. Vlastně nejsem moc manuálně zručná. Občas něco vyrobím, ale živit bych se tím rozhodně nemohla. Vytvořit papírovou vkládačku není pro dospělého nic těžkého, ale dítě by to samo rozhodně nezvládlo. Potřebujete stříhat a hlavně pracovat s řezačkou papíru, která je pro děti nebezpečná. Máte-li starší děti, mohou vám pomoci třeba se stříháním a lepením. Hru jsem protentokrát vyrobila sama. Vkládačku vytvoříte přibližně za 40 minut. Lepidlo by mělo pořádně uschnout, jinak se dílky přilepí k sobě a je po skládání. Nechala jsem jej zatuhnout asi tři hodiny. Co po hraní odpadlo, jsem zase přilepila a nechala jsem vkládačku přes noc odpočívat.

CELÝ POSTUP

Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Tip č. 2: Dvě hry z barevného papíru a krabice od hraček, VĚK 2+

Hra se skládá ze tří částí. První, tou nejpodstatnější, jsou barevné tyčinky, které dítě vhazuje do otvorů krabice dle barev a také je vkládá podle barev do kloboučků. Druhou částí je krabice od hraček, do které jsou vyřezány díry, třetí částí jsou kloboučky z barevného papíru. Jestli chcete procvičovat pouze jemnou motoriku, můžete vyrobit hru bez barev. Pro skoro tříleté dítě se barvičky hodí, řekla bych, protože u hry musí víc přemýšlet. U rok a půl starého prcka, alespoň u toho našeho, to je v celku jedno. Myslela jsem si, že ji v 17 měsících využije Filka, ale hra zaujala spíš Martínka. Filka se ujal toho, aby ji zdárně ničil a strkal si papír do pusy. Martínek byl nadšený. Když si vyhrál s krabicí, vrhl sena kloboučky a trénoval jemnou motoriku. Otevřít klobouček pro něj bylo těžké a zpětně vidím, že jsem ve své představě ohledně věku dítěte, byla mimo. Hra s krabicí dítě ve věku rok a půl zaujme. Nemusí se ale osvědčit přiřazování barev. Filka si během týdne rád vyzkoušel, jak se do krabice vhazují barevné tyčinky, ale na barvy se moc neohlížel. Martínek ho opravoval a učil ho, kam která barva patří.

CELÝ POSTUP

Tip č. 3: Puzzle z kartonu „Co jí zvířátka“, VĚK 2+

Puzzle Co jí zvířátka

Puzzle Co jí zvířátka

Nápad na výrobu puzzlí jsem měla v hlavě dlouho, ale nějaký čas mi zabralo vytvořit zvířátka a potraviny, které zvířátka jedí nejčastěji. S vytištěnou předlohou vytvoříte puzzle za pár minut. Budete potřebovat řezačku na papír, lepidlo a obyčejnou krabici. Hra se hodí pro děti, které rády skládají puzzle a milují zvířátka. Puzzle se ve třech letech moc líbí Martínkovi, který umí ke zvířátkům přiřadit jídla.  Hra se hodí pro děti od dvou let.

CELÝ POSTUP

Tip č. 4: Skládání polovin Tvary & Barvy, VĚK 2+, 3+

Jak zabavit děti na hodně dlouhou dobu? Vyrobili jsme hru, na které děti procvičují tvary a barvy. Hra se hodí pro batolata od dvou let a baví i tříleté děti. V článku najdete postup, jak hru vyrobit a také inspiraci na skládání. Vyrobit hru mi zabralo nějaký čas, ale děti hra hodně baví. Jestli pojedete na dovolenou na chalupu, večery budete mít volné a děti nebudou chtít spát, můžete s sebou do kufru přibalit tuto domácí hru. Princip výroby je velmi snadný, nic speciálního nepotřebujete. Z kartonu jsem nařezala čtverce, do středu jsem nalepila tvary různých barev z barevného papíru, rozpůlila jsem je na poloviny a hra byla na světě. Hra slouží k procvičování tvarů a barev. Děti se při skládání koncentrují a dávají bedlivý pozor, aby našly správný díl. Myslela jsem si, že ji v necelých dvou letech využije hlavně Filka, ale jak se ukázalo,  hra pro něj byla ještě těžká. Filka zvládl poskládat několik karet k sobě a ke hře se budeme ještě vracet. Do skládání jsem chtěla zapojit také Martínka, a tak jsem vytvořila různé kombinace karet tak, aby ho skládání bavilo a aby pro něj bylo obtížnější. Ve videu i dále v článku se můžete podívat na tři úrovně obtížnosti.

CELÝ POSTUP

Pracovní sešit Léto

Pracovní sešit Léto v PDF

KOUPIT LETNÍ PDF V E-SHOPU

Tip č. 5: Montessori barevné spektrum, VĚK 2,5+

montessori barevne spektrum

Montessori barevné spectrum

Barevné spectrum mi přišlo to jako perfektní nápad, který se se zrodil, když jsem uklízela dřevěné kolíčky. Vlastně to byla tak trochu jediná věc, kterou jsme na vyrábění měli doma. Barevné spektrum je nenáročné na materiál a jestli na tom nejste tak prachbídně jako my, tak určitě budete mít všechno doma. Já jsem musela koupit barvy, lepidlo, pravítko, štětce, gumu. Takže vlastně skoro všechno. 🙂 Měli jsme doma jenom kolíčky. K výrobě spektra jsem použila karton z krabice, která se válela v chodbě, protože v ní právě přivezli nový router k internetu, jak už jsem psala výše, jinak bych vzala krabici od bot. Na karton jsem nalepila obyčejný bílý papír (ten jsme měli).

CELÝ POSTUP

Tip č. 6: Hra s tvary a barvami, VĚK 3+

Přiřazování tvarů u nás patří k těm nejoblíbenějším činnostem. Chtěla jsem Martínkovi vyrobit hru na míru, která by ho nejen bavila, ale u které by se také něco naučil. K vytvoření hry jsem potřebovala papírovou krabici, barevné papíry, nůžky a lepidlo. Zhotovit hru mi zabralo polovinu dopoledne, ale výsledek stál za to. Martínek chce skládat tvary stále dokola. Hru hrajeme poměrně často, vyrobenou ji máme skoro tři týdny a celou dobu ji testujeme. Po týdnu hraní jsem Martínkovi nakreslila předlohy v grafickém programu, vytiskla jsem je a nastříhala. Jestli předlohy nemáte, můžete poskládat vyrobená kolečka, i my jsme to tak ze začátku dělali. Hru jsem vyrobila ze staré krabice, kterou jsem schovávala, kdyby se na něco hodila. 🙂 Zaměřila jsem se na to, aby vynikly převážně tvary a barvy, protože o ty jde ve hře především. Principem je, aby dítě na podložku naskládalo kolečka s tvary v příslušných barvách podle předlohy. Hru tvoří dvě vrstvy podélně střiženého kartonu se třemi otvory a 27 koleček se třemi tvary ve třech barvách. Na kartonová kolečka jsem nalepila barevné papíry, slepila jsem k sobě dva opracované kousky kartonů a bylo hotovo.

CELÝ POSTUP

Tip č. 7: Skládání tvarů, VĚK 3+

Občas trénujeme s Martínkem představivost a také se učíme, co je větší a co menší. Tím „my“ myslím také sebe, protože tříleté dítě při hře potřebuje asistenci dospělého, aby se mohlo zdokonalovat tak, že později zvládne skládat samo. Hra se skládá z devíti hromádek jednobarevných tvarů. Ve třech hromádkách jsou samé trojúhelníky, ve třech samé čtverce, ve třech samá kola. Tři hromádky jsou žluté, tři jsou červené, tři modré. Vznikne tedy kombinace modrého, žlutého a červeného trojúhelníku, a také čtverce a kola. V každé hromádce je deset stejných tvarů deseti velikostí od 1 cm do 10 cm. Zdá se to zamotané, ale podle fotky poznáte, co mám přesně na mysli. Dále je součástí předloha ke skládání ke každému tvaru.

CELÝ POSTUP

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart