Jakou odsávačku mateřského mléka vybrat? Zkušenosti a tipy

Jestli nevíte, jakou odsávačku mateřského mléka vybrat, možná, že vám tento článek přijde vhod. Napsala jsem do něj zkušenosti s odsáváním mateřského mléka a také s tím, jakou odsávačku vybrat. Podívejte se na praktické rady, které vám s výběrem pomohou.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jakou vybrat odsávačku?

Poprvé v porodnici jsem se dozvěděla, že existuje odsávačka mateřského mléka. Nebyla jsem absolutně připravená a o odsávání mateřského mléka jsem nevěděla vůbec nic. V porodnici jsem vyzkoušela manuální odsávačku od Aventu. Pokud budete odsávat pravidelně, doporučila bych vám elektrickou odsávačku. Manuální odsávačka je na občasné odsávání (například 1x týdně nebo 1x za 2 týdny).

Manuální odsávačka

Je vhodná pro občasné odsávání, protože musíte mačkat pumpičku, kterou vzniká podtlak a odsává se mléko. Po čase z toho bolí ruce. Manuální odsávačka mě nezaujala a nerada bych ji proto doporučovala. Zkoušela jsem model Philips Avent. Odsávačka nebyla vyloženě špatná, ale za tu cenu jsem raději připlatila a koupila jsem elektrickou odsávačku, která skutečně odsávala a to bez větší námahy. Manuální odsávačka vždycky odsaje méně mléka než elektrická odsávačka.

Klady
 • Nízká cena
 • Na občasné použití
 • Dobré je to v případě, kdy nemáte přístup k elektřině.
Zápory
 • Jde to s ní těžko.
 • Často je lepší odstříkat mléko rukou.
 • Nemusí vždy fungovat – některé odsávačky nic neodsají.
 • Nelze nastavit intenzitu odsávání.
 • Odsávání trvá dlouho.
 • Bolí z ní ruce.

Elektrická odsávačka

Elektrická odsávačka je pohodlná na používání. Nemusíte nic mačkat, stačí zapojit kabel do zásuvky. Poté si vyberete z několika různých programů, můžete nastavit intenzitu odsávání.

Klady
 • Nemusí se nic mačkat.
 • Lze si nastavit program odsávání.
 • Kvalitní odsávačka skutečně odsává.
 • Vhodná pro pravidelné používání.
Zápory
 • Musí se držet (nemáte volné ruce).
 • Dělá trošku hluk.
 • Cena

Jakou elektrickou odsávačku vybrat?

Na trhu se objevují neustále nové modely odsávaček a pokud si vyberete některý z ověřených značek Medela, Avent, Tommee Tippee, neuděláte chybu.

Níže jsem napsala příklady kvalitních odsávaček a pozor! NEZAPOMEŇTE! Některé zdravotní pojišťovny přispívají na odsávačky mateřského mléka. Můžete si zjistit podmínky příspěvku a o příspěvek zažádat. Většinou se jedná o příspěvek spojený s porodem, a je proto potřeba splnit předepsané podmínky (datum nákupu, předložit výpis z účtu o zaplacení, elektronickou účtenku, atd.).

 • 🏆TRUELIFE Nutrio BP electric🏆 – odsávačka je poměrně tichá a funguje skvěle. Představuje mimořádný poměr ceny a kvality a je levnější než odsávačka Medela. Truelife Nutrio BP Electric je elektrická odsávačka mateřského mléka s 9 úrovněmi odsávání, vybavená technologií MilkFlowStimulation® a silikonovým nástavcem pro maximální pohodlí. Nabízí 3 režimy – sání, stimulaci a masáž, s možností nabíjení přes USB a výdrží baterie až 100 minut. Odsávačka je bez BPA, snadno se čistí a skládá. Poskytuje efektivní a tichý provoz, je vhodná pro domácí použití i na cesty. Podporuje laktaci a umožňuje přesnou simulaci kojení. Disponuje přehledným displejem a umožňuje výběr z několika módů a úrovní odsávání. S dodanými prsními vložkami TrueLife Breast Pads zajistí komfort jak mamince, tak i dítěti. Výhodně ji koupíte na Lekarna.cz.
 • Medela Swing Flex 2 – Tato odsávačka patří k nejlepším na trhu. Je opravdu dobrá a těžko na ni hledat jedinou chybu. MEDELA Swing Flex 2-fázová elektrická odsávačka nabízí snadné a efektivní odsávání díky technologii 2-Phase Expression, která věrně napodobuje sání dětí. Nový prsní nástavec PersonalFit Flex přináší individuálně přizpůsobenou zkušenost s odsáváním pro větší komfort. Kompaktní a přenosný design umožňuje snadné použití kdykoli a kdekoli. Produktem je nová inovativní verze původní odsávačky Swing, která zaručuje pohodlnější a efektivnější odsávání. Výhodou je, že k této odsávačce můžete dokoupit náhradní díly. Za dobrou cenu ji pořídíte na Lekarna.cz.

Jak mateřské mléko uchovávat?

K odsávačkám můžete dokoupit kelímky nebo sáčky, které slouží k uskladnění mateřského mléka. Tyto sáčky nebo lahvičky se jmenují zásobníky na mateřské mléko. Některé lahvičky a sáčky jsou jednorázové, na jedno použití. Některé jsou na vícero použití. Pokud doma tyto zásobníky nemáte, můžete vyvařit skleničku od přesnídávky a poté, co je sklenička řádně vydezinfikovaná, můžete do ní nalít mateřské mléko.

Mléko se dává do lednice (cca 4°C), kde vydrží až 24 hodin. Poté je nutné mléko vylít nebo do té doby spotřebovat. Když víte, že mléko nestihnete spotřebovat, můžete jej zamrazit. Sáček s mateřským mlékem dáte do mrazáku. Doporučuji na tento sáček nebo na lahvičku fixou napsat, kdy jste jej do mrazáku vložili. Abyste měli přehled o stáří tohoto sáčku. Mléko vydrží v mrazáku až 3 měsíce, po rozmrazení jej spotřebujte do 12 hodin.

Jak dlouho mateřské mléko vydrží ve zkratce:

 • Lednice: 24 hodin
 • Mrazák: 3 měsíce
 • Po rozmrazení: 12 hodin

Jak mateřské mléko ohřívat?

Mateřské mléko ohřívejte nejlépe ve vodní lázni nebo v přístroji, který je na ohřev mateřského mléka určený. Teplota mateřského mléka by neměla přesáhnout 40 °C. Nikdy neohřívejte mléko v mikrovlnné troubě. Mléko by mělo mít ideálně teplotu 37 °C. Doporučuji koupit si teploměr – my jsme měli tento.

Kde koupit odsávačku a sáčky na mateřské mléko?

Odsávačku mateřského mléka a sáčky na mateřské mléko koupíte výhodně na Lekarna.cz. Pokud si nejste výběrem odsávačky jisti, můžete se zeptat lékárníků přímo v této lékárně. Rádi vám s výběrem pomohou.

🏆TIP: VYUŽIJTE DOPRAVU ZDARMA PŘI VELKÉM NÁKUPU, AKCE A SLEVY NA LEKARNA.CZ.🏆

OSDÁVAČKA MATEŘSKÉHO MLÉKA na LEKARNA.CZ

Přeji vám šťastný výběr. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Pexels.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart