Noční obloha z temperové barvy, vodovek a soli

Když jsem přemýšlela, co jednoduchého a zajímavého s dětmi vyrobit, vracela jsem se myšlenkami ke kreslení s voskovkami a vodovkami, protože to je moc bavilo. Tentokrát jsme náš obrázek doplnili o nejvzácnější a nejdůležitější surovinu na vaření, kterou jsme kdy použili. O sůl. 🙂

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme vyrobili

Vytvořili jsme obrázky velikosti A5. Na čtvrtky jsem nakreslila bílou voskovkou hvězdičky a měsíček. Děti vybarvily jeden obrázek vodovkami, a poté jsme na mokrý obrázek nasypali sůl. Zkusili jsme druhý způsob. Opět jsem na bílou čtvrtku nakreslila voskovkami hvězdičky a měsíček. Děti tentokrát obrázek vybarvily temperami a nasypaly na mokré tempery sůl. Co se stalo v prvním případě? Po zaschnutí barvy jsem sůl oklepala a na obrázku jsou mírně vidět rozpité mapy barvy. Naopak u temper se velká část soli zakomponovala do barvy a vytvořila zajímavou strukturu obrázku.

Noční obloha z vodovek a soli

Noční obloha z vodovek a soli

Pro koho je tvoření určeno

Kreslení zvládnou i dvouleté děti. Obtížněji se jim pracuje se solí. Filka nasypal na obrázek poměrně hodně soli, kterou neuměl rozprostřít, a poté nebyl výsledek takový, jako u Martínka, který uměl sůl rozprostřít trošku rovnoměrněji.

Co budete potřebovat

  • Čtvrtku
  • Tempery nebo vodovky
  • Bílou voskovku
  • Sůl
  • Barevný papír (můžete použít na vytvoření rámečku obrázku)
Pracovní listy Šikovné prstíčky ZIMA + Omalovánky zdarma

Pracovní listy Šikovné prstíčky ZIMA + Omalovánky zdarma v e-shopu za 30 Kč

KOUPIT ZIMNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Čtvrtku jsem rozpůlila a na bílý podklad jsem nakreslila velmi silně bílými voskovkami hvězdičky a měsíc. Poté jsem čtvrtku přilepila na stůl malířskou lepicí páskou, aby se při kreslení nehýbala, ale tento krok můžete vynechat. Nebyl nijak podstatný.

Děti vybarvily čtvrtku vodovkami a ihned na čtvrtku nasypaly sůl. Lepší je, pokud čtvrtka méně saje, protože uschne-li barva ještě před nasypáním soli, sůl se špatně rozpije.

Podruhé vybarvily výkres temperami a ještě na mokré tempery nasypaly sůl.

Sypání soli

Sypání soli

Když obrázek zaschl, oloupala se z vodovkového výkresu sůl. Na výtvoru byly vidět drobné mapy od soli. Bohužel jsme neměli obrázek dostatečně mokrý natolik, aby vznikly velké skvrny, které by se překrývaly. U výkresu s temperou se sůl nevydrolila všechna. Krystalky zůstaly ve výkresu a vypadají velmi pěkně. Obrázek jsem orámovala barevným papírem.

Závěrem

Děti si vyzkoušely novou techniku. Obrázky jsme mohli mít více mokré, ale byl to náš úplně první pokus. Zase se k tomuto tvoření za několik měsíců vrátíme a vyrobíme originální vánoční ozdoby. Už se na to moc těším. Čtvrtka se mírně zvlní, protože sůl na materiálu pracuje. Lze ji po usušení na pár hodin položit mezi knihy.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart