Neplacené nebo náhradní volno? Rozdíly, výhody a nevýhody

Víte, kdy můžete čerpat náhradní volno, co je to neplacené volno a překážky v práci? V článku zjistíte, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl a jak a kdy odvádět zdravotní a sociální pojištění.

AKCE DUBEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA + BALÍKOVNA NA ADRESU ZA 30 KČ
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Pracovní volno (překážky v práci)

Pracovní volno mohou zaměstnanci čerpat nad rámec placené dovolené, která trvá čtyři týdny. Volno může být placené nebo neplacené. Za placené pracovní volno se považují překážky v práci, mezi které patří vyšetření nebo ošetření, pracovnělékařská prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce, přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků, znemožnění cesty do zaměstnání, svatba. Placené volno je možné čerpat při narození dítěte, úmrtí, jako doprovod manžela, druha, rodičů, dítěte k lékaři. Dárci krve mají nárok na jeden den placeného volna (výjimečně lze prodloužit na 48 až 96 hodin). Náhrada mzdy se počítá jako náhrada mzdy za dovolenou a stejné podmínky jsou pro mzdu (soukromý sektor) i plat (veřejný sektor). Více podrobností ukládá nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

Kdy můžete čerpat náhradní volno?

Náhradní volno lze čerpat za práci přes čas, případně za práci ve státní svátek a za ty dny, kdy jste měli být doma, ale šli jste do práce. Zaměstnanec může ročně odpracovat maximálně 150 hodin práce přesčas. Pokud by měl za jeden kalendářní rok odpracovat více přesčasových hodin, musí se na nich domluvit se zaměstnavatelem. Za práci přes čas dostane zaměstnanec náhradní volno nebo mu zaměstnavatel práci přes čas může proplatit.

Překážky v práci a neplacené volno

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. specifikuje placené překážky v práci a také uvádí, kdy může zaměstnanec čerpat neplacené volno – překážky v práci bez náhrady mzdy. Zaměstnavatel má povinnost udělit neplacené volno při vlastní svatbě. Zaměstnanec může žádat o dva dny volna, jeden den bude placený, druhý den volna bude neplacený. Jde-li zaměstnanec na svatbu rodiče, má nárok na jeden den neplaceného volna. Stejně tak má nárok na neplacené volno na dobu porodu manželky, při stěhování, při doprovodu dítěte do poradny, při hledání nové práce (půlden týdně). Jestliže dostanete výpověď, máte při hledání práce nárok na placené volno. Neplacené volno musí zaměstnavatel udělit zaměstnanci, který koná ve veřejném či obecném zájmu (funkce poslance, senátora, člena zastupitelstva).

Povinné odvody při neplaceném volnu

Za neplacené volno zaměstnanec nedostane mzdu, neodvádí daně z příjmu a nemusí odvádět sociální pojištěné. Budete-li čerpat neplacené volno dlouhodobě, může tato skutečnost negativně ovlivnit výši vašeho starobního důchodu. Jestliže nejste státní pojištěnec, musíte měsíčně platit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy (v roce 2022 je platba stanovena na 2187 Kč měsíčně). Pokud budete čerpat neplacené volno pouze část měsíce a zároveň vaše mzda bude vyšší než minimální mzda, zaměstnavatel odvede z této částky zdravotní pojištění a nemusíte nic doplácet. Pokud bude vyměřovací základ menší než zákonem stanovený, musíte doplatit rozdíl. Při čerpání neplaceného volna nemáte nárok na dávky z nemocenského pojištění a ani na náhradu mzdy.

Nemoc dítěte

Jestliže jste doma s nemocným dítětem, čerpáte dávku nemocenského pojištění zvanou ošetřovné. Máte nárok na náhradu mzdy ve výši 60 %.

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart