9 tipů na nejlepší knihy pro děti od 5 do 8 let

Naše knihovnička se nám začíná plnit, a tak jsem připravila článek o nejlepších knihách pro děti od 5 do 8 let.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY (AKCE DOPRAVA 10 KČ)
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Tip č. 1: Encyklopedie Larousse Dinosauři

Encyklopedie zaujme děti okolo pěti let a více. Pro menší děti se mi zdá těžká, což potvrzuje Filka, který v necelých čtyřech letech o knihu příliš zájmu nejeví. Doporučený věk uvedený na knize je 6+ a řekla bych, že encyklopedie zaujme i devítileté děti. Je poměrně komplexní a nešetří informacemi. Kniha je rozdělena do šesti kapitol. První kapitola se krátce zabývá tím, kdo byli dinosauři a zaujalo mě zajímavé zpracování. Rozděluje dinosaury na trpaslíky a obry, na dvounohé a čtyřnohé, porovnává je podle velikosti, barvy a ukazuje, jak byli obrovští nebo naopak malí. CELÁ RECENZE

Recenze: Encyklopedie Larousse Dinosauři
Recenze: Encyklopedie Larousse Dinosauři

O knize

 • Nakladatelství: Pikola
 • Autorka: Sylvie Bézuel
 • ISBN: 978-80-7549-710-9
 • Rok vydání: 2018
 • Vazba: Pevná
 • Počet stran: 96
 • Rozměry: 200 x 240 x 20 mm
 • Doporučená cena: 379 Kč  – knihu koupíte levněji online.
Recenze: Encyklopedie Larousse Dinosauři
Recenze: Encyklopedie Larousse Dinosauři

Tuto oblíbenou a žádanou knihu pořídíte za 300 Kč až 390 Kč. Záleží na tom, kde ji budete kupovat. Encyklopedii seženete za poměrně slušnou cenu na Booktook.cz. a také v mém oblíbeném internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský(kde bývají různé akce a slevy a v některých dnech doprava nad 300 Kč zdarma).

ENCYKLOPEDIE LAROUSSE DINOSAUŘI NA KNIHYDOBROVSKY.CZ

Tip č. 2: Podívej se do svého těla

Knížka je určena pro předškoláky i děti na prvním stupni základní školy, myslím, že přibližně do deseti let věku. Děti se prostřednictvím okének doslova a do písmene podívají do svého těla. Martínek je v necelých pěti letech fascinován okénky i obrázky. Hned na první dvojstraně vás zaujme hezky zpracovaný obsah. Stránka je využitá na sto procent. Kromě toho, co vás v knize čeká, se děti dozví, co je na povrchu těla, jaké jsou části těla a také nahlédnou pod pokličku – zjistí, kde jsou svaly a kosti. Na druhé dvojstraně je hezky zpracován příjem potravy. Odklápěcí okénka se zajímavými obrázky a informacemi dětem vysvětlí, jak každý den přijímají potravu, která jim dodá energii. Na třetí dvojstraně je znázorněno, jak dýcháme a také jak proudí v těle okysličená a neokysličená krev. CELÁ RECENZE

Podívej se do svého těla
Podívej se do svého těla

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • ISBN: 978-80-256-1050-3
 • Rok vydání: 2017
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 14
 • Rozměry: 224 x 199 x 24 mm
 • Doporučená cena: 349 Kč  – knihu koupíte levněji online.
Recenze: Podívej se do svého těla
Recenze: Podívej se do svého těla

Kniha je velmi dobře dostupná. Pořídíte ji v malých knihkupectvích i ve velkých internetových obchodech. Podívej se do svého těla seženete za poměrně slušnou cenu na Booktook.cz. Dostupný je také například v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský.

PODÍVEJ SE DO SVÉHO TĚLA NA KNIHYDOBROVSKY.CZ

Tip č. 3: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek

Na první pohled se zdá, že je knížka určena zejména malým dětem, ale není tomu tak. Předškoláci si budou v knize se zájmem prohlížet, žel neporozumí ještě všemu co je v ní napsáno. Jistě zaujme děti na prvním stupni základní školy. Děti si velmi rozšíří obzory. Obrazový atlas světa nenahradí ten klasický, není učebnicí, přesto je skvělou pomůckou a doplněním ke klasickým knížkám. Atlas nejvíce ocení děti od 5 až 6 let až do 9 let (a možná i starší děti, to nevím). Atlas je rozdělen do osmi kapitol. Každou kapitolu tvoří jeden dvojlist. První kapitola se letmo zabývá tím, co je to atlas. I na této stránce najdete zajímavosti a odklápěcí okénka. Druhá kapitola se věnuje Severní Americe. V boxu jsou uvedeny vybrané zajímavosti „Největší v Severní Americe?“ a dále si malí čtenáři mohou prohlížet obrázky a zjistí spoustu zajímavostí v odklápěcích okénkách. CELÁ RECENZE

Recenze: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek
Recenze: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • ISBN: 978-80-256-0784-8
 • Rok vydání: 2017
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 14
 • Rozměry: 224 x 284 mm
 • Doporučená cena: 349 Kč  – knihu koupíte levněji online.
Recenze: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek
Recenze: Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek

Atlas je velmi dobře dostupný. Pořídíte jej v malých knihkupectvích i ve velkých internetových obchodech. Obrazový atlas světa seženete za poměrně slušnou cenu na Booktook.cz. Dostupný je také například v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský.

Obrazový atlas světa  na BOOKTOOK

Tip č. 4: Edo, ty neposedo

Kniha je určena pro předškoláky a prvňáčky (druháky). Martínek v necelých pěti letech ještě spoustu věcí z knížky nechápe a nerozumí jim, ale k tomu doroste. Zatím trénujeme základní a běžné věci: dobrý den, na shledanou, děkuji. Co je správné a co správné není. Školáci si mohou sami číst text v bublinách.

Recenze knihy Edo, ty neposedo
Recenze knihy Edo, ty neposedo

Knížka se zabývá základní etiketou. Jednoduchou formou ukazuje, co se ve společnosti dělá, co nevadí, co je zakázané nebo co se nesmí. Děti provází sloník Eda a opičák Pepa. Na každé straně jsou zachyceny tematické situace: v divadle, v restauraci, na plovárně, v nemocnici, v autobuse i doma. Děti se naučí, že je slušné pozdravit, poděkovat, poprosit, ale také, že je dobré se zeptat, zda nepotřebuje někdo s něčím pomoci, pustit v autobuse sednout a že se nečůrá do vody. CELÁ RECENZE

O knize

 • Nakladatelství: Mladá fronta
 • Autor: Vendula Hegerová
 • ISBN: 978-80-204-5172-9
 • Rok vydání: 2019
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 18
 • Doporučená cena: 349 Kč  – knihu koupíte levněji online.
Recenze knihy Edo, ty neposedo
Recenze knihy Edo, ty neposedo

Bohužel se zásoby tenčí a knížka není dobře dostupná. Jestli uvažujete o jejím pořízení, platí lepší teď než později, protože zásoby se tenčí. Kniha je zcela vyprodaná v Knihách Dobrovský, v knihkupectví Kosmas není dostupná v e-shopu a je možné si ji zakoupit pouze na prodejně. Koupit ji zatím lze v knihkupectví BookTook za méně než 300 Kč.

Edo, ty neposedo na BOOKTOOK

Tip č. 5: Karolínka a její příběhy (od 4 let)

Nápaditá a originální knížka pojednává o obyčejné holčičce, která poznává svět a chystá se do první třídy, je zvědavá a ráda by všechno věděla a znala. Holčička Karolínka děti provází vším, co by měli znát, než půjdou do první třídy. Kniha velmi silná, má 144 stran, a ve čtrnácti kapitolách se děti s Karolínkou a jejím bráškou Jonášem dozví, jak to vypadá na naučné stezce, co je to knihkupectví, jak se pouští drak, jak se píše dopis pro Ježíška a další zajímavosti. Každá kapitola je zaměřená na jednu znalost, kterou by měl předškolák vědět. Některé kapitoly jdou ještě dál a děti se naučí i něco navíc. Na konci každé kapitoly je otázka k tématu, některé kapitoly obsahují pomůcky na učení, shrnutí nebo zábavné prvky jako počítání v obrázku, jak vypadá vstupenka nebo obrázky s popisky.

Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)

Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)

Obsah

Ahoj – kapitola zaměřená na své jméno
Karolínka jde do školky – kapitola zaměřená na ranní hygienu
Naučná stezka – kapitola zaměřená na dny v týdnu
Karolínka a knihkupectví – kapitola zaměřená na abecedu
Karolínka pouští draka – kapitola zaměřená na počítání od 1 do 20
Karolínka a divadlo – kapitola zaměřená na divadlo
Dopis pro Ježíška – kapitola zaměřená na barvy
Maminky maminka – kapitola zaměřená na rodinu
Karolínka slaví Vánoce – kapitola zaměřená na Vánoce
Karolínka staví sněhuláka – kapitola zaměřená na orientaci v prostoru
Karolínka slaví narozeniny – kapitola zaměřená na denní dobu
Karolínka a aktovka – kapitola zaměřená na pravá a leváco je v aktovce
Nezvaný host – kapitola zaměřená na tvary
Karolínka jde plavat – kapitola zaměřená na roční období a měsíce
Karolínka na příměstském táboře – kapitola zaměřená na slušné chování

Na předsádkách jsou nakresleny dvě hry. Jedna je zaměřená na hledání podle čar. Tato hra není vůbec snadná a děti u ní musí přemýšlet. Na obrázcích jsou nakreslená zvířátka. Každé zvířátko má v bublině namalované jídlo, které má rádo. Po cestě k jídlu musí dojít, ale pozor. U každého zvířátka je nakreslen křížek s rostlinou. Této rostliny se zvířátko bojí a nesmí kolem ní za žádnou cenu projít. Děti mají za úkol najít bezpečnou cestu pro každé zvířátko. Úkol to není snadný a vyžaduje značnou pozornost. Druhá hra je desková.

Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)

Karolínka a její příběhy (kniha 144 stran)

O knize

 • Autor: Tereza Krček
 • Edice: Benjamin
 • Počet stran: 144
 • Rozměry: 200×260 mm
 • Hmotnost: 880 g
 • Rok vydání: 2022
 • Vazba: Pevná
 • ISBN: 978-80-908372-0-1
 • Doporučená cena: 399 Kč

Děti se podle knížky naučily dny v týdnu i měsíce v roce. Martínka zajímalo, co je v aktovce, rozšířil si znalosti o tvarech a procvičil si, kde je pravá a levá strana, kde je nad, pod, za, uprostřed a zopakoval si orientaci v prostoru. Znalosti si mohou děti osvojit postupně, proto je kniha vhodná pro čtyřleté i sedmileté děti. Každé dítě si v ní najde to svoje.

Knihu pořídíte v mém e-shopu KNIHY.MAMADODESTE.CZ. Můžete si vybrat z různých druhů dopravy, zaslání do zahraničí je možné.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY V E-SHOPU

Tip č. 6: Atlas dobrodružství: Zvířata

Z knihy jsem nadšená. Jednak je to trošku způsobeno tím, že jsem narazila na obrovskou slevu, a za druhé tím, že publikace je moc pěkně zpracovaná. Autoři si s ní dali velkou práci. Atlas se zabývá zvířaty, která žijí po celém světě a jsou pro určitý kraj charakteristická. Publikace je rozdělena do sedmi kapitol, podle světadílů. Každá dvojstrana představuje jednoho živočicha a dále nastíní pozadí – kde žije, čím se živí nebo pro koho je potravou. Do hry se tak dostávají další zvířátka a zajímavosti. Dozvíte se zajímavé detaily, například, že matky lachtanů se svými mláďaty zůstávají týden po narození, a poté se vydávají lovit na moře potravu. Mláďata nechají na pláži, kde jsou snadnou kořistí pro kosatky. Podobných informací v knize najdeme na každé dvojstraně na deset. Nechybí ani popis některých druhů zvířat, mapy, označení a ilustrace.

Atlas dobrodružství zvířata
Atlas dobrodružství zvířata

V atlase není uveden přesný věk, od kdy je kniha vhodná, ale tipla bych, že kniha se hodí pro děti nejdříve od pěti let, a to opravdu nejdříve. Naučné texty pochopí děti na prvním stupni. Informace jsou zajímavé i pro dospělého, takže se rodiče u předčítání mnohdy dozví neobyčejné informace. Kupříkladu věděli jste, že hroch zavírá uši a nos, když se potápí? Pod vodou umí zůstat i pět minut. CELÁ RECENZE

O knize

 • Nakladatelství: Drobek
 • Autor: Rachel Williams, Emily Hawkins
 • Ilustrace: Lucy Letherland
 • ISBN:978-80-7585-617-3
 • Rok vydání: 2018
 • Vazba: Pevná vazba
 • Počet stran: 96
 • Rozměr: 272 x 370 mm
 • Doporučená cena: 399 Kč

TIP: RECENZE DALŠÍCH DÍLŮ ATLAS DOBRODRUŽSTVÍ

Recenze dětské knihy Atlas dobrodružství zvířata
Recenze dětské knihy Atlas dobrodružství zvířata

Atlas jsem pořídila v Knihách Dobrovský, kde na něj byla obří sleva cca 300 Kč (ano, sehnala jsem ho za 99 Kč). Najdete zde také další díly (ty jsem objednala v rámci akce 1+4 zdarma a jedna knížka vyšla na 80 Kč), například Atlas dobrodružství. Publikace je hezky zpracovaná, detailně, ale zároveň zábavnou formou. Za dobrou cenu ji pořídíte také v knihkupectví Booktook.cz.

Atlas dobrodružství: Zvířata na KNIHY DOBROVSKÝ

Tip č. 7: Jak věci fungují (kniha s okénky)

V této knížce na vás čeká neuvěřitelné množství zajímavostí o tom, jak fungují stroje, automobil, jak teče voda, například ve vodovodu, jak funguje splachování WC, jak funguje fén nebo varhany. A mnohem víc. Pojímá široké spektrum různých strojů a zařízení, a pomocí okének, popisů a vysvětlivek ukazuje, jak tyto věci fungují. Publikace se hodí pro děti od pěti, možná až šesti let. Martínek si v ní ve čtyřech letech také prohlíží, ale ne všemu ještě rozumí. Děti, které umí samy číst, se budou k této knížce rády vracet. Doporučila bych ji i pro malé školáky. Jistě si v ní najdou zalíbení a zjistí spoustu nových, praktických a zajímavých věcí. CELÁ RECENZE

Recenze knihy Jak věci fungují (kniha s okénky)
Recenze knihy Jak věci fungují (kniha s okénky)

O knize

 • Nakladatelství: Svojtka
 • ISBN: 978-80-256-0462-5
 • Rok vydání: 2011
 • Vazba: Leporelo
 • Počet stran: 14
 • Rozměry: 22,5 x 28,3 cm
 •  Doporučená cena: 349 Kč
Recenze knihy Jak věci fungují (kniha s okénky)
Recenze knihy Jak věci fungují (kniha s okénky)

Knížku bych na sto procent doporučila. Hodí se pro kluky i pro holky, ale hlavně ji budou milovat milovníci a milovnice fyziky, mechaniky a podobných oborů. Knihu pořídíte levně (za 237 Kč) na Booktook.cz, ale nabízejí ji také velká knihkupectví, například Knihy Dobrovský.

Jak věci fungují na BOOKTOOK.CZ

Tip č. 8: Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem

Knížka se hodí pro děti od pěti let a pro školáky na prvním stupni. Publikace je to pestrá a mladší děti (okolo dvou až tří let) nebudou jejímu obsahu zcela rozumět. Naopak starší děti budou nadšené. Doma máme knihu Jaro je tu!, která mi připomíná časopis v knize. Ani tato knížka není jiná. Vypadá jako pestrobarevný časopis, který byl svázán do tlusté knížky. Děti v knize najdou tipy na pletení vánočního věnce, různé úkoly, vystřihovánky, příběhy o vánocích a několik stránek je věnováno vánočním zvykům. Pokud hledáte knihu, která působí velmi uhlazeně a spořádaně, nemusel by vás tento osobitý styl oslovit. Jestli děti milují dětské časopisy, bude se jim knížka velmi zamlouvat. Pořídit ji můžete dříve něž v prosinci. Než ji děti prolistují, bude jim to trvat. Obsahově je hezky zpracovaná, avšak charakterem je velice podobná časopisu. CELÁ RECENZE

Recenze knihy Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem (Andrea Popprová)
Recenze knihy Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem (Andrea Popprová)

O knize

 • Nakladatelství: Mladá Fronta
 • Autor: 9788020451064
 • EAN: 9788020455888
 • Rok vydání: 2018
 • Vazba: Vázaná
 • Počet stran: 112
 • Doporučená cena: 240 Kč
Recenze knihy Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem (Andrea Popprová)
Recenze knihy Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem (Andrea Popprová)

Knížku jsem koupila velmi levně, za 130 Kč, v knihkupectví Levné knihy (bohužel žádané knížky jsou poměrně rychle vyprodané). Kniha je velmi dobře dostupná a pořídíte ji například v Knihách Dobrovský nebo v knihkupectví BookTook.cz.

Čekání na Vánoce na BOOKTOOK.CZ

Tip č. 9: Proslulé příběhy Čtyřlístku

Slavné příběhy Čtyřlístku jsou určeny pro děti, které si komiks zvládnou přečíst samy (od šesti až sedmi let). Překvapilo mě ale, že Martínek ve čtyřech letech trvá na tom, abychom mu komiks četli my. Místo pohádky. Prohlíží si obrázky a já mu čtu a ukazuji, kdo zrovna hovoří. Čtyřlístek doslova hltá a vyžaduje, abychom četli komiks znovu a znovu. Zde není moc co popisovat a uvádět, protože jestli si pamatujete staré obaly Čtyřlístku (bílé s velkým obrázkem), tak přesně tyto komiksy v knize najdete. V této publikaci jsou nasbírány příběhy z let 1974 až 1976 Příběhy č.36-54, od Ve stínu pralesa po Vynález na přání. Kniha navazuje na Dvanáct prvních příběhů Čtyřlístku a Slavné příběhy Čtyřlístku. CELÁ RECENZE

Recenze: Proslulé příběhy Čtyřlístku
Recenze: Proslulé příběhy Čtyřlístku

O knize

 • Nakladatelství: Čtyřlístek
 • Autor: Ljuba Štíplová
 • ISBN: 978-80-85389-45-2
 • Rok vydání: 2004
 • Vazba: Pevná
 • Počet stran: 212
 • Rozměry: 215 x 305mm
 • Doporučená cena: 550 Kč  – knihu koupíte levněji online.
Recenze: Proslulé příběhy Čtyřlístku
Recenze: Proslulé příběhy Čtyřlístku

Čtyřlístek jsme dostali od babičky, ale není nový, nýbrž schovaný po tetě. Jestli uvažujete o koupi knížky, mohu ji jen doporučit. Pořídíte ji jednoduše online v knihkupectvích (například na Booktook) i v kamenných prodejnách (třeba v Knihách Dobrovský). Přehled prodejců najdete zde.

Proslulé příběhy Čtyřlístku na BOOKTOOK

Závěrem

Do článku jsem připravila tipy na krásné dětské knihy, které se dětem líbí a i já si v nich s nimi ráda prohlížím ( 🙂 ). Další tipy na dětské knihy najdete v sekci Naše knihovnička.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám krásné čtení. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart