Návod pro začátečníky: Jak hrát Pokémon karty

Jak hrát Pokémon karty Pokémon Trading Card Game? Do článku jsem připravila návod pro začátečníky. Podívejte se přehledně na to, co je cíl hry, princip hry, jak sehnat balíčky karet a jaká jsou pravidla.

Obsah

Co je cílem hry

Cílem hry je porazit svého soupeře, vyřadit jeho 6 aktivních Pokémonů a vyhrát.

Princip hry

Na začátku hry si hráči hodí mincí, aby se určilo, kdo hraje jako první. Poté se zamíchají balíčky s kartami, hráči si líznou sedm karet, které drží v ruce a dalších šest vrchních karet z balíčku odloží jako výherní karty (Prize cards) . Když porazíte soupeřova Pokémona, vezmete si do ruky vždy jednu kartu z této hromádky. Vyhrajete, pokud posbíráte všech šest karet dříve než váš soupeř.

Pokémon Battle Academy 2022: Recenze, zkušenosti a český návod
Pokémon karty

Balíčky karet

Ve hře Pokémon TCG potřebujete 60 karet. Každý hráč má balíček 60 karet, který se skládá z karet Pokémonů, karet energií, karet předmětů a trenérských karet. Kromě karet energií nemůžete mít v balíčku více než čtyři karty se stejným názvem. Pokud s Pokémon TCG začínáte, nejlépe vám to půjde na předpřipravených balíčcích, například při hře Pokémon Battle Academy 2022. Jakmile budete znát základy, můžete se naučit, jak sestavit balíček Pokémon TCG, aby obsahoval všechny vaše oblíbené Pokémony a přizpůsobit si styl hry.

Balíčky Pokémon karet za dobrou cenu pořídíte v e-shopu Vesely-drak.cz, který prodává pouze originální Pokémon karty, předpřipravené balíčky, hotové sety a hry. Ke hře budete potřebovat podložku na hraní.

Jak vyhrát hru Pokémon karty TCG?

Vyhrát můžete tak, že protihráči:

 1. Vyřadíte všech jeho šest Pokémonů (získáte 6 prize karet).
 2. Můžete také vyřadit soupeřova aktivního Pokémona právě tehdy, když nemá na lavičce žádného dalšího.
 3. A nebo hrát tak dlouho, než protihráč vybere ze svého balíčku všechny karty a nemá odkud lízat.

Ve všech třech případech vyhráváte.

Co je potřeba vždy udělat během jednoho tahu – stručně

 1. Vyberte si kartu – toto musíte udělat na začátku každého tahu.
 2. Umístěte základní Pokémony na stůl – tolik, kolik chcete.
 3. Připojte 1 kartu energie k 1 svému Pokémonovi – během každého kola pouze jednou.
 4. Ustupte aktivním Pokémonem – během každého kola pouze jednou.
 5. Vyvíjejte Pokémona – tolikrát, kolikrát chcete.
 6. Hrajte s trenérskými kartami – kolikrát chcete, ale pouze 1 kartu pomocníka na kolo.

Zaútočte aktivním Pokémonem. Pokud nemůžete zaútočit, řekněte svému soupeři, že váš tah skončil.

POKÉMON KARTY na VESELY-DRAK.CZ

Pokročilé hraní: Pravidla

 1. Podejte si ruku se svým protivníkem.
 2. Hoďte si mincí. Vítěz hodu mincí rozhodne, který hráč hraje jako první. To je důležité, protože hráč, který hraje první, nemůže ve svém prvním tahu zaútočit nebo použít kartu podporovatele.
 3. Zamíchejte balíček. Poté si lízněte vrchních 7 karet a držte je v ruce. Většinu času budete držet karty, které si líznete, v ruce tak, aby je váš soupeř neviděl.
 4. Zkontrolujte, zda nemáte v ruce nějakého základního Pokémona. Pokud ne, dostáváte druhou šanci (viz níže).
 5. Položte základního Pokémona lícem dolů na aktivní místo (Active Spot). Bude to váš aktivní Pokémon na začátek hry.
 6. Na svou lavičku (Bench) můžete položit 5 dalších základních Pokémonů lícem dolů.
 7. Odložte vrchních 6 karet z balíčku lícem dolů jako své výherní karty (Prize cards).
 8. Oba hráči otočí svého aktivního Pokémona lícem nahoru a zahájí hru.

Druhá šance (Mulligan)
Pokud v ruce držíte 7 karet a mezi nimi není žádný základní Pokémon, ukažte své karty soupeři a zamíchejte je zpět do balíčku, poté si vyberte 7 nových karet. Pokud stále nemáte žádného základního Pokémona, postup opakujte.

Začátečníci mohou využít předpřipravené balíčky ze hry Pokémon Battle Academy. V této hře najdete podrobný tutoriál jak hrát Pokémon karty, hrací desku, tři balíčky karet, žetony poškození a metalickou minci na házení. Recenzi na hru najdete v článku: Pokémon Battle Academy 2022: Recenze, zkušenosti a český návod.

Jak hrát Pokémon Battle Academy? Český návod podrobně
Pokémon Battle Academy: Pokémon karty jako desková hra

Pojmy

Aktivní Pokémon

Aktivní Pokémon je Pokémon na aktivním místě (Active Spot). Tento Pokémon se používá k útoku. Každý hráč může mít pouze 1 aktivního Pokémona. Pokud je váš aktivní Pokémon vyřazen, přesuňte nového Pokémona z lavičky (Bench) na aktivní místo, abyste ho nahradili. Pokud váš soupeř nemá ve hře žádné další Pokémony, vyhráváte hru.

Aktivní místo (Active Spot)

Na herním plánu na aktivním místě by měl ležet aktivní Pokémon.

Útoky

Pokud má váš aktivní Pokémon dostatek připojené energie použije jeden útok na soupeřova Pokémona.

 1. Vyberte si útok, který chcete použít, a zkontrolujte, zda máte ke svému aktivnímu Pokémonovi připojen správný počet a typ energie. Pro každý symbol energie nalevo od názvu útoku musíte mít kartu energie odpovídajícího typu. Bezbarvý symbol hvězdy je jako divoká karta – pro hvězdu bude fungovat jakýkoli typ energie. Pokud máte správnou energii, oznamte, jaký útok používáte.
 2. Zkontrolujte slabinu a odolnost soupeřova aktivního Pokémona. To může ovlivnit, jak velké poškození útok způsobí.
 3. Umístěte odpovídající žetony poškození na soupeřova aktivního Pokémona. Karty schopností a trenérské karty mohou změnit výši poškození, které Pokémon utrpí. Po útoku ověřte, zda jste vyřadili soupeřova Pokémona. Pokud mají váš a soupeřův Pokémon žetony poškození stejné, nezpůsobí dostatečné poškození k vyřazení soupeřova Pokémona. Žetony poškození na tomto Pokémonovi zůstanou.
 4. Po vašem útoku váš tah končí. Jestli chcete během tahu cokoli udělat, měli byste to udělat před útokem.

Příklad útoku
Váš aktivní pokémon je Scorbunny. Útok označený jako Tackle (pohyb normálního typu způsobující poškození, který byl představený v generaci I.) způsobí 10 poškození aktivnímu Pokémonovi vašeho soupeře. Útok vyžaduje 1 Energii jakéhokoli typu.
Scorbunny potřebuje k použití útoku označeného jako Flare 2 připojené Energie. Flare způsobí 20 poškození soupeřovu aktivnímu Pokémonovi.

Typy karet

Kartové hry Pokémon Trading Card Games se skládají ze 3 druhů karet: Pokémon, karty Energií (Energy Cards) a trenérské karty (Trainer Cards). Typ karty je uveden v horní části karty. Pokémon má své jméno v horní části karty. Na kartách Energií je v levém horním rohu uvedeno „Energie“ (Energy) a vpravo nahoře je zobrazen symbol typu energie. Na trenérských kartách je v levém horním rohu nad názvem karty uvedeno „Tréner“ (Trainer) a v pravém horním rohu je uveden konkrétní typ karty – velký výběr karet najdete zde.

Pokémon Battle Academy 2022: Recenze, zkušenosti a český návod
Pokémon Karty balíček Pikachu V

Karty Energií

Karty Energií poskytují energii specifického typu, která umožňuje Pokémonovi útočit. Karty energií se při použití útoku nevyřazují, pokud útok neurčí jinak. Připojení karty energie znamená její umístění pod aktivního pokémona na lavičce (Bench). Karty Energií jsou vyřazeny v momentě, kdy Pokémon ustoupí.

Speciální karty energií

Kromě základních karet Energií, které se v balíčcích nacházejí, existují také speciální karty Energií. Karty mají další efekty nebo speciální pravidla, která je třeba dodržovat. Na každé kartě je napsáno, jak funguje.

Trenérské karty

Trenérské karty jsou užitečné karty, které vám pomohou znovu získat výhody ve vaší hře. Trenérské karty jsou ve třech variantách: Předmět (Item), Stadion (Stadium), Podporovatel (Supporter). Každá má jiné výhody.
Karty předmětů jsou nejzákladnějším typem trenérských karet. Používáte je před útokem během svého tahu. Můžete použít tolik karet předmětů, kolik chcete. Poté, co se použijí, jdou na odhazovací balíček (Discard Pile).
Karta předmětů: Pokémon Tools
Karta Pokémon Tool je speciálním druhem karty. Namísto toho, abyste ji odhodili, připevníte ji (položíte pod) ke svému Pokémonovi. Tomuto Pokémonovi poskytne speciální efekt. Každý Pokémon může mít připojenou pouze 1 Pokémon Tool kartu. Kartu nelze odstranit, jakmile je připojena k Pokémonovi, s výjimkou efektu karty. Pokud je Pokémon vyřazen, jakákoli karta Pokémon Tool, která je k němu připojena, jde také do odhazovacího balíčku (Discard pile).
Karty podporovatelů
Podobně jako u karty předmětu vám při hře mohou pomoci karty podporovatelů. Během svého tahu můžete hrát pouze s 1 kartou podporovatele. Hráč, který hraje první, nemůže ve svém prvním tahu hrát s kartou podporovatele.
Karty stadionů
Každý stadion ovlivňuje oba hráče. Najednou může být ve hře pouze 1 stadion. Pokud do hry vstoupí nový stadion, stávající stadion končí (i se svými efekty). V každém tahu můžete použít pouze 1 kartu stadionu.

Jak hrát Pokémon Battle Academy? Český návod podrobně
Pokémon karty balíček Eevee

Poškození

Primárním cílem většiny útoků je poškodit soupeřova aktivního Pokémona. Intenzita a výše poškození je uvedena na pravé straně vedle názvu útoku. Pokud útok způsobí poškození, hráč položí žetony poškození na soupeřova Pokémona. Poškození na Pokémonovi zůstává až do doby, dokud jej nevyléčí jiný efekt karty. Pokud je poškození u Pokémona stejné nebo větší než jeho HP, je vyřazen.

Obránce (Defending Pokémon)

Obránce je Pokémon na aktivním místě vašeho soupeře. Svým aktivním Pokémonem útočíte na soupeřova aktivního Pokémona, pokud útok neuvádí jinak.

Vývoj

Někteří Pokémoni se vyvinou v jiné Pokémony – často větší s většími útoky a více HP. Abyste mohli vyvinout Pokémona, musíte mít v ruce Pokémona s nápisem „Evolves from X“, kde X je jméno Pokémona, se kterým hrajete. Nemůžete vyvinout Pokémona během téhož tahu, ve kterém jste ho uvedli do hry (včetně jakéhokoli Evolution Pokémona, kterého jste v tomto tahu již hráli). Ani během prvního tahu nemůžete vyvinout Pokémona.
Když se Pokémon vyvine, ponechává si všechny karty připojené k sobě (karty energie, karty vývoje atd.) a všechny žetony poškození. Jakékoli účinky útoků nebo zvláštních podmínek ovlivňujících Pokémona (spánek, zmatenost, otrava) končí, když se Pokémon vyvine. Pokémon nemůže použít útok nebo schopnosti své předchozí evoluce. Pokémoni se mohou vyvíjet, když jsou na aktivním místě (Active Spot) nebo na lavičce (Bench).

Základní Pokémon (Basic Pokémon): Jsou označeni v levém horním rohu karty. Základní Pokémony lze hrát přímo z ruky na stůl.
Pokémon fáze 1 (Pokémon Stage 1): Je Evolution Pokémon, kterého lze hrát se správným základním Pokémonem a vyvinout jej.
Pokémon fáze 2 (Pokémon Stage 2): Je Evolution Pokémon, kterého lze hrát se správným Pokémonem Stage 1 a vyvinout jej.

Speciální Pokémon

Někteří Pokémoni se odlišují od ostatních a mají zvláštní výhody a někdy i nevýhody.
Pokémon – GX: Jsou speciální Pokémoni se silným GX útokem. Pokémon-GX má vedle svého jména logo GX. Může být základní, fáze 1 nebo fáze 2. Když vyřadíte soupeřova Pokémona-GX, vezměte si 2 karty (Pokémon GX box k dostání zde).
GX Attack: Každý Pokémon-GX má silný GX útok, ale tento útok má háček – během celé hry můžete použít pouze 1 GX útok, i když máte v balíčku hodně Pokémonů-GX. Po použití útoku GX otočte speciální žeton GX jako připomenutí, že během této hry už nemůžete použít další útok GX.
TAG TEAM Pokémon – GX: TAG TEAM Pokémon GX je speciální druh Pokémona-GX, který obsahuje dva (nebo více) Pokémony, kteří spolupracují. Obecně jsou silnější než normální Pokémon-GX. Každý z nich může zaútočit útokem GX. Když vyřadíte soupeřův TAG TEAM Pokémon-GX, vezměte si 3 karty.

POKÉMON BATTLE ACADEMY na VESELY-DRAK.CZ

Závěrem

Tento článek je určen pro úplné začátečníky a částečně vychází z podrobných pravidel pro hru Pokémon Battle Academy.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart