Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla

Jestli vám nevadí věnovat trošku času a energie do výroby domácího ekologického prášku, chcete prát ekologicky a levně, je pro vás tento článek jako dělaný. Dozvíte se, jak snadno a rychle vyrobit ekologický prášek na praní prádla a také, jaké používat mýdlo na praní.

AKCE BŘEZEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Domácí ekologický prací prášek

Váhala jsem, jestli vyrobit mýdlový sliz, nebo prací prášek a nakonec jsem se pustila pouze do výroby pracího prášku. Jednak kvůli snazší výrobě a také potom kvůli skladování. Nevím, do čeho bych sliz dala. Na internetu jsem našla několik receptů na domácí prací prášek a chvíli mi trvalo, než jsem se v receptech zorientovala. Co recept, to odlišný poměr surovin. Ještě než se do praní pustíte, otestujte, jak máte tvrdou vodu. Toto je velmi důležité, protože velmi tvrdá voda může znepříjemnit vaše praní. 

Tvrdost vody

Tvrdost vody zjistíte testovacím páskem na tvrdost vody. Zakoupit jej můžete za pár korun po jednom kuse. Pásek ukáže přesnou tvrdost vody na základě čtverečků. Pokud bude voda ve vaší domácnosti tvrdá, objeví se čtyři až pět čtverečků. Při takto tvrdé vodě by se měl k praní prádla přidat změkčovač vody. Ten pomůže zvýšit účinnost praní při tvrdé vodě. 

Recept na domácí ekologický prášek

Postup je snadný. Nastrouhala jsem mýdlo, odvážila jsem prací sodu a nastrouhané mýdlo jsem smíchala s prací sodou. Míchala jsem přímo v plastovém boxu, ve kterém mám domácí prášek uložený. Domácí prací prášek je vhodné ukládat do sklenice s víkem nebo do nádoby se šroubovacím víkem. Takovou doma nemáme, tak jsem použila krabici z Ikey. V ní prášek nenavlhl. 

Na velmi špinavé bílé prádlo můžete přidat Puer, bělící prášek a odstraňovač skvrn. Ke každému praní jednu lžičku.

Pokud máte tvrdou vodu, je potřeba přidat změkčovač vody. Jinak se může stát, že bude prádlo jakoby šednout a nevypere se dobře (viz odstavec výše).

Dávkování

Na jednu pračku, kde je přibližně 5 – 6 kilogramů prádla, dávám dvě velké lžíce prášku. Prášek dávám do šuplíčku na prášek, nikoli do bubnu. Přidat můžete místo aviváže ocet. 

Jaké použít mýdlo na praní

Vyzkoušela jsem krásně voňavé mýdlo La Saponaria, které přenádherně voní po citrusech, je měkké, krásně se strouhá. A hlavně hezky pere. 🙂 Prát můžete také s mletým olivovým mýdlem na praní. Mýdlo se prodává v balení po 200 gramech nebo ve velkých pytlích či v kyblíku. Větší balení vychází levněji na kilogram. Jaké mýdlo tedy pořídit? Velmi záleží na tom, jak se vám bude líbit složení, vůně i vlastnosti mýdla jako takového. Koupit můžete mýdlo přímo určené k výrobě pracího prášku (což je namleté mýdlo či mýdlové vločky – například Yellow&Blue) nebo mýdlo na ruční praní). 

Při výběru mýdla je důležitá vůně, prací vlastnosti, ale také teplota vody, na kterou lze s mýdlem efektivně prát. U namletého olivového mýdla by měla být teplota vody vyšší než u mýdla na ruční praní. Z toho tedy vyplývá, že olivové mýdlo se při nižších pracích teplotách nemusí dobře rozpustit. Některá mýdla dělají bílý povlak v bubnu pračky po dvou vypráních.

Velmi mě nadchlo mýdlo La Saponaria, které má výraznou a pro mě krásnou svěží citrusovou vůni. Někomu ale vonět nemusí. Prádlo je hezky vyprané a voní po citrusech. Pokud nemáte ani trochu rádi citrusy, nebude se vám zamlouvat (nekupujte si ho), ale jestli jste příznivcem svěží citrusové vůně, budete nadšeni. Mýdlo jsou koupila na základě perfektního hodnocení, přesto toto mýdlo nepatří k nejvyhledávanějším. Možná je to z důvodu vyšší ceny (stojí 100 Kč). Mýdlo pere krásně, mně velmi voní (svěže a výrazně), lze s ním prát i na 40 °C a nenechává bílý buben pračky.

Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla

Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla

V minulosti jsem zkoušela použít mýdlo Jelen, ale nebyla jsem spokojená. Mýdlo nevonělo (což by nevadilo), ale co mi vadilo, tak byl neustále bílý povlak na bubnu pračky. Po jednom či dvou praních se na bubnu vytvořil bílý povlak a musela jsem pračku stále čistit.

Čištění pračky

Pračku je vhodné jednou za měsíc čistit. Není to nic složitého. Pořídila jsem kyselinu citronovou, která se nazývá Odstraňovač vodního kamene. Do bubnu prázdné pračky jsem nasypala 200 gramů tohoto prášku a zapnula jsem pračku na program na 60 °C. Když se voda zahřála, pozastavila jsem program a nechala jsem prášek půl hodiny působit. Poté jsem opět program pustila a nechala jsem jej dojít do konce.

Odstraňovač vodního kamene.

Odstraňovač vodního kamene.

Tipy na ekologické produkty

Ekologie a udržitelnost je pro naši domácnost důležitá, a proto pravidelně zkouším a testuji nové ekologické produkty, ať už z oblasti ekologické kosmetiky (pravidelně přidávám nové recenze) nebo z oblasti ekologické drogerie. Recenze na ekologické prostředky na mytí nádobí postupně přidávám pod štítek Ekologické mytí nádobí. Zde najdete recenze na ekologické tablety do myčky, ekologické jary a také ekologické prášky do myčky na mytí nádobí. Recenze na ekologické prací prášky a gely na mytí nádobí najdete pod štítkem Ekologické prací prášky a gely.

 

TIP: Prací parfém YAYA original – DOPORUČUJI

Prací parfém YAYA original

Prací parfém YAYA original

 

Tento prací parfém má silnou a příjemnou vůni. Máte možnost vybrat si z několika druhů vůní. Překvapilo mě, že vůně zůstává silná i poté, co je prádlo vypráno a usušeno. Po přibližně dvou týdnech je prádlo stále krásně provoněné. Osobně jsem byla ohromena třemi různými vůněmi (viz níže), ale nakonec jsem si objednala jen dvě. To, co se říká o parfému na praní, je pravda. Vůně je velmi intenzivní, a na jedno praní stačí použít malé množství, asi 5 ml, ale můžete použít i méně. Podle toho, jak intenzivně chcete, aby vaše prádlo vonělo (já používám klidně i poloviční množství 2,5 ml a prádlo krásně voní). Tento parfém je nejlepší, jaký jsem kdy použila. Mohu ho s čistým svědomím stoprocentně doporučit . Je vhodný i pro citlivou pokožku – vyzkoušela jsem ho na dětech a nezpůsobil žádné vyrážky ani jiné problémy. Parfém je přírodní alternativou k aviváži.

Parfém má veganské složení, nebyl testován na zvířatech. Obal produktu je navržen tak, aby byl opakovaně použitelný. Lahvička má obsah 150 ml a vystačí minimálně na 30 praní. Tento ekologický parfém je vyroben z přírodních olejů a neobsahuje žádné syntetické přísady. Prací parfémy jsou dostupné na Soaphoria.cz, kde si můžete vybrat z velké nabídky kvalitní a ručně vyráběné přírodní kosmetiky.

PRACÍ PARFÉM na SOAPHORIA.CZ

 

Dostupnost a cena

Domácí ekologický prací prášek je levný. Velmi záleží na tom, jaké použijete mýdlo. Já jsem použila dražší mýdlo, které stálo 100 Kč, ale zase jsem z něj vyrobila poměrně velké množství prášku. Všechny komponenty na výrobu pracího prášku jsem jsem pořídila na Econea.cz, kde mají na výběr velké množství ekologických výrobků. Zboží poslali ihned v úhledně a bezpečně zabaleném balíčku (ekologicky bez zbytečných plastových výplní). Konkrétní odkazy na suroviny, které jsou k výrobě prášku potřeba, najdete výše v článku.

Econea: E-shop s ekologickými produkty

Econea: E-shop s ekologickými produkty

Problémy, které se při praní mohou objevit

  • Prášek se nerozpustí: Pokud se prášek nerozpustí, dáváte jej s největší pravděpodobností moc, nebo perete na málo stupňů. Zkuste ubrat prací prášek, případně změnit prací program na nejméně 40 °C / případně 60 °C. 
  • Prádlo vybledne nebo zešedne: Proveďte test tvrdosti vody, případně zkuste rovnou použít změkčovač vody. Mně se toto naštěstí nestalo. 
  • Barevné prádlo pouští barvu: Pokud máte problém s tím, že prádlo pouští barvu, zkuste přidat k praní ocet. Jestli se bojíte používat domácí prací prášek, můžete zkusit rovnou hotové ekologické prášky.
Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla

Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla

Ekologický prášek na praní – alternativa z obchodu

Jestli se na výrobu ekologického prášku nebo pracího gelu necítíte, a raději byste nějaký přímo namíchaný z obchodu, můžete si vybrat z velkého spektra pracích prášků a gelů. Sama jsem jich zkoušela více než deset druhů a své zkušenosti jsem podrobně sepsala do článku: Výsledky praktických testů ekologických pracích prášků a gelů.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart