Návod: Jak vyrobit sliz z tekutého lepidla

Jestli hledáte recept na domácí výrobu slizu, sepsala jsem pro vás návod, jak na to a také postřehy z vyrábění. Zkoušela jsem vícero druhů lepidel i různé postupy. Víte, jak vypadá hotový sliz?

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Co jsme vyrobili

Z tekutého lepidla jsem vytvořila domácí sliz. Nebylo to nic těžkého. Zkoušela jsem více druhů lepidel i odlišný postup. Domácí sliz se od toho kupovaného liší. Alespoň, pokud jej vyrobíte z lepidla Herkules.

Pro koho je tvoření určeno

Vyrábět sliz mohou samozřejmě rodiče a děti na druhém stupni základní školy. Pro mladší děti se mi zdá výroba těžká.

Co budete potřebovat

  • 4 lžíce lepidla Herkules (Musí být Herkules? Raději ano.)
  • Čtvrt lžíce jedlé sody
  • 1,5 lžíce vody
  • Barvivo (do potravin)
Pracovní sešit Podzim
Pracovní sešit Podzim

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Jak na to

Nejprve jsem zkoušela dělat sliz z lepidel, které jsme měli doma – klovatina, nová klovatina a na tapety. S žádným z uvedených nebylo možné pracovat tak, aby se vytvořil sliz. Jedlá soda s lepidlem nereagovala. Proto jsem koupila lepidlo Herkules. S tímto lepidlem lze sliz vyrobit. Sliz ale vypadá trošku jinak než ten z obchodu. Není tak dobrý.

Do misky jsem dala lepidlo a vodu, zamíchala jsem. Přidala jsem trošku potravinářského barviva, opět jsem zamíchala. Když se barvivo nerozpustí dobře, vytvoří ve slizu hrudky. Pokud máte barvu v prášku, můžete ji rozpustit přímo ve vodě, kterou poté zamícháte do lepidla. Nakonec přidáte čtvrt lžíce jedlé sody a pořádně zamícháte. Jedlá soda s lepidlem začne reagovat, směs houstne a vytvoří se slizká hmota.

Návod: Jak vyrobit sliz z obyčejného lepidla
Návod: Jak vyrobit sliz z obyčejného lepidla

Zkoušela jsem také zamíchat jedlou sodu a potravinářské barvivo do vody, kterou jsem postupně přidávala k lepidlu. Takový postup je také možný, ale sliz se mi zdá více mazlavější a více pouští vodu.

Návod: Jak vyrobit sliz z obyčejného lepidla
Návod: Jak vyrobit sliz z obyčejného lepidla

Youtube návod

Další recepty

Dále můžete smíchat kondicionér s moukou a barvivem. Ze směsi vytvoříte mazlavou hmotu. Možná, že bych ji nenazvala úplně slizem jako takovým.

Domácí nebo kupovaný sliz?

Za mě nejlépe žádný! 🙂 Kdybych měla vybrat, přiklonila bych se ke slizu kupovanému. Domácí sliz není slizem, ale náhražkou slizu. Může pouštět barvu, vodu, rychle tvrdne. Lepší než vyrábět sliz z Herkulesu je pořídit sadu na výrobu slizu, ze které lze vytvořit skutečný sliz. Nevýhodou je poměrně vysoká cena za několik málo lahviček. Zatím jsem nezkoušela.

Závěrem

Můžete s dětmi vyzkoušet vytvořit domácí sliz. Avšak tento sliz není takový jako kupovaný. Dětem se líbil, hrály si s ním, ale poměrně rychle změní konzistenci, může pouštět vodu i barvu. Vytvoření domácího slizu z lepidla Herkules můžete zkusit. Uvidíte, zda vám bude vyhovovat. Já se mrknu po hotovém slizu.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart