BLOGLIFE: TO JE NÁŠ ŽIVOT

Návod: Jak požádat o rodičovský příspěvek online a praktické rady

Chtěla bych se s vámi podělit o to, jak jsem žádala online o rodičovský příspěvek. Upřímně řečeno, máme to u nás jako za Krále Klacka. Jinak to říci nejde. O RP jsem žádala už podruhé a srovnám možnost online žádosti skrze datovou schránku a klasické fyzické žádosti.

Co si musíte založit, abyste požádali o RP online?

Abyste mohli požádat online o rodičovský příspěvek, musíte si nejdříve zřídit datovou schránku. Jak? Navštívíte pobočku CZECH Point, kde vám ji na počkání založí. Podrobný návod jsem psala v příspěvku Jak a proč si založit datovou schránku. Zřízení a provoz datovky jsou zdarma. Služba bude funkční do několika hodin od podpisu formuláře. Zřízení datové schránky je snadné, bude vám stačit občanský průkaz. Jaký je rozdíl mezi požádáním o rodičovský příspěvek online a fyzicky? Každý způsob má své výhody a nevýhody. Pojďme se na to mrknout.

Možnost č. 1: Rodičovský příspěvek fyzickou cestou

Vše začíná na příslušném úřadu práce. Zde si  na chodbě ve stojanu vyzvednete formuláře, které zahrnují Žádost o rodičovský příspěvek a Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Formuláře si můžete také vytisknout z internetu. S těmito lejstry se dostavíte na pobočku České správy sociálního zabezpečení, kde je registrován zaměstnavatel. Toto je poměrně důležitá informace. Necháte potvrdit formulář s názvem: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Pokud nevíte, kde je registrován zaměstnavatel, zavolejte na účetní oddělení do společnosti, kde jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Tam vám danou informaci sdělí. Oba formuláře (druhý vyplníte doma) odnesete na příslušný úřad práce. Nabízí se vám možnost buď  předat veškeré náležitosti pověřenému referentovi, nebo si udělat kopii formulářů, originály zanechat na podatelně a pracovník podatelny vám potvrdí kopie jako převzetí. Tohle je nejlepší možnost, protože nebudete čekat dlouhých desítek minut ve frontě na příslušného referenta.

TIP: Jestli je zaměstnavatel registrován na ČSSZ v jiném městě, než kde právě pobýváte, můžete učinit žádost o vyplnění údajů osobně na pobočce ČSSZ v místě vašeho bydliště, nebo žádost poslat poštou. 

Pokud přecházíte z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou a následně opět na rodičovskou dovolenou, tedy budete žádat o RP na druhé dítě, nemusí se vás cesta na ČSSZ týkat. Jestliže jste doložili potvrzení o nároku na dávky při nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, která vám bude končit ve stejném roce, ve kterém jste o ni žádali, nemusíte při podávání žádosti o rodičovský příspěvek dodávat toto potvrzení znovu, protože úřad práce jej již má (z doby přechodu na PPM). Neplatí to ale, pokud se přehoupl nový rok. V tomto případě musíte absolvovat celé kolečko znovu.

Výhodou tohoto způsobu je, že se žádost zpracuje rychleji. Za jeden den můžete teoreticky oběhat všechny úřady a odevzdat kompletně vyplněná lejstra. Nevýhodou jsou fronty na úřadech. Pokud s sebou vezete dvě a více dětí, je to o nervy.

Výhody

 • Je to výrazně rychlejší.
 • Vyřídíte ihned a nemusíte čekat na odpověď úřadu jako při žádosti datovou schránkou.

Nevýhody

 • Musíte úřady oběhat.

Možnost č. 2: Rodičovský příspěvek skrze datovou schránku

Posadíte se doma na gauč, otevřete si tento článek 🙂 a pustíte se do toho.  UPOZORNĚNÍ: MNĚ SE NEPODAŘILO O RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK POŽÁDAT ONLINE. Vzdala jsem to. Žádost jsem odeslala 5. února a na konci března jsem ji šla vyřídit fyzicky.

Jak na to? Pro jednoduchost rozdělím návod na dvě části. První je snazší a využijí jej ty z vás, které žádají o RP na druhé a další dítě. Mateřská dovolená na druhé a další dítě začala ve stejném roce, ve kterém skončila, a vy budete přecházet na rodičovský příspěvek. Například nastoupíte-li na mateřskou dovolenou v únoru, v srpnu budete žádat o rodičovský příspěvek. Druhá část se týká těch z vás, které žádají o rodičovský příspěvek na první dítě, nebo mateřská dovolená skončila v jiném roce, než ve kterém začala. Například, jste-li na mateřské dovolené od července, skončí vám v lednu či únoru následujícího roku.

Způsob č. 1

Na příslušný úřad práce zašlete žádost o rodičovský příspěvek. Pozor. Žádost musí obsahovat veškeré náležitosti. Do přílohy vložíte formulář Žádosti o rodičovský příspěvek, vyfocený občanský průkaz z obou stran, scan rodného listu dítěte nebo všech dětí, kterých se žádost týká, respektive jsou na formuláři uvedeny. Všechny požadované písemnosti vložíte do přílohy a odešlete na úřad práce (například Úřad práce Praha 10), pod který spadáte. Do předmětu napište jméno referenta, který bude mít žádost na starost, nebo konkrétní adresu pobočky úřadu práce. Doporučuji žádat o příspěvek s dvouměsíčním předstihem. Úřady mají ze zákona 30 dní na vyřízení žádosti. Pokud se žádost zpozdí, ztratí (to se také může stát), budete ji za měsíc shánět a zjišťovat, kde může být.

Způsob č. 2 

Tento způsob se týká většiny maminek. Upozorňuji, že to je na dlouho. Nejprve potřebujete získat vyplněný formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, který potvrzuje Česká správa sociálního zabezpečení. První, co by vás mohlo napadnout, je odeslat žádost datovou schránkou na Českou správu sociálního zabezpečení a poprosit je o potvrzení. Tento způsob není správný. Úřad práce neakceptuje potvrzení zaslané ČSSZ fyzické osobě do datové schránky. Musíte tedy požádat příslušný úřad práce, aby požádal Českou správu sociálního zabezpečení o potvrzení formuláře. Samo o sobě to je velký problém a úřad práce vám nemusí vyhovět. Na odpověď má 30 dní. Tudíž se po odeslání žádosti na úřad práce můžete za měsíc dozvědět, že žádosti nevyhoví, případně můžete až dva měsíce čekat na potvrzení tohoto formuláře.

Pokud se vám to přeci jen podaří (mně se to nepovedlo), postupujete klasicky, jako je uvedeno v kroku č. 1. Odešlete veškeré potřebné dokumenty na úřad práce.

Výhody

 • Nemusíte fyzicky nikam chodit.

Nevýhody

 • Žádost se může pěkně protáhnout.
 • Můžete čekat na vyřízení i několik týdnů.
 • Musíte přesně vědět co a kam máte poslat, což vám nemusí být z pokynů hned jasné.
 • Musíte s vyřizováním začít alespoň dva měsíce s předstihem.

PS: Jestliže vám končí PPM v lednu či na začátku února, nemůžete potvrzení od ČSSZ získat dříve než v polovině února. Je to z toho důvodu, že potřebujete znát výši denního vyměřovacího základu za loňský a letošní rok, a právě výši za letošní rok může úřad potvrdit až ve chvíli, kdy vám skončí mateřská dovolená, respektive, kdy dojde k výplatě dávky. V tomto případě jste v patové situaci a doporučuji vyřídit žádost fyzicky, respektive skrze Českou poštu.

eshop máma do deště

www.eshop.mamadodeste.cz

Jak správně odeslat dokumenty?

Interaktivní formulář uložíte do počítače jako pdf. Do předmětu zprávy uvedete název formuláře a do přílohy přiložíte vyplněný formulář. Průvodní dopis musíte opět vložit jako přílohu ve formátu pdf.

POZOR!!! Pokud žádáte o rodičovský příspěvek v jiném roce, než ve kterém jste nastupovali na peněžitou pomoc v mateřství, potřebujete Potvrzení o nároku na dávky za loňský i letošní rok.

Žádost o změnu výše rodičovského příspěvku

UPDATE 6/2019: Datovou zprávou jde velmi dobře požádat o změnu výše rodičovského příspěvku. To se mi podařilo. Online žádost vyplníte na počítači a zašlete ji na příslušný úřad práce. Doporučuji opět v předmětu uvést jméno referenta nebo ulici, v níž se úřad práce nachází. Na podatelnu můžete odeslat e-mail, ve kterém uvedete, že jste jim poslali datovou zprávu. Obdržíte odpověď, že na e-mail nemůže úřad práce reagovat nějakou konkrétní odpovědí, což je samozřejmé, protože e-mail sloužil k tomu, abyste je upozornili na příchozí poštu. Na úřad práce jsem se naposílala něco datových zpráv, tenhle postup se mi jako jediný osvědčil.

Lhůty podání žádosti o rodičovský příspěvek

 • O rodičovský příspěvek můžete požádat tři měsíce před a tři měsíce po dni jeho vzniku.
 • Každý úřad má 30 dní na to, aby vám na datovou zprávu odpověděl.

Tipy na závěr

 • Před odesláním žádosti zkontrolujte, zda obsahuje všechny náležitosti. Pokud do přílohy nepřipojíte jeden z požadovaných dokumentů, vyzve vás úřad práce k doplnění, a tímto se žádost protáhne.
 • Nestihli jste o rodičovský příspěvek požádat? Žádnou paniku. Můžete o něj požádat až 3 měsíce od ukončení PPM.
 • Chtěli byste vyšší příspěvek, než na který máte nárok? Dle zákona může o příspěvek požádat také otec dítěte, pokud zajistí hlídání v domácí péči. Jinými slovy, jestliže budete klasicky doma, není žádný problém.
 • Doporučuji vyřídit žádost fyzicky. Úřad práce mi na datovou zprávu neodpověděl více než 30 dní. Kdybych ji nepřinesla na podatelnu, tak bych odpověď možná neměla ani dnes.

 

Štítky:

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.