Návod: Jak požádat o rodičovský příspěvek online a praktické rady

Chtěla bych se s vámi podělit o to, jak jsem žádala online o rodičovský příspěvek. O RP jsem žádala už podruhé a srovnám možnost online žádosti skrze datovou schránku a klasické fyzické žádosti.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co si musíte založit, abyste požádali o RP online?

Abyste mohli požádat online o rodičovský příspěvek, musíte si nejdříve zřídit datovou schránku. Jak? Navštívíte pobočku CZECH Point, kde vám ji na počkání založí. Podrobný návod jsem psala v příspěvku Jak a proč si založit datovou schránku. Zřízení a provoz datovky jsou zdarma. Služba bude funkční do několika hodin od podpisu formuláře. Zřízení datové schránky je snadné, bude vám stačit občanský průkaz. Jaký je rozdíl mezi požádáním o rodičovský příspěvek online a fyzicky? Každý způsob má své výhody a nevýhody. Pojďme se na to mrknout.

Možnost č. 1: Rodičovský příspěvek fyzickou cestou

Vše začíná na příslušném úřadu práce. Zde si  na chodbě ve stojanu vyzvednete formuláře, které zahrnují Žádost o rodičovský příspěvek. Formulář si můžete také vytisknout z internetu. Formulář odnesete na příslušný úřad práce. Nabízí se vám možnost buď  předat veškeré náležitosti pověřenému referentovi, nebo si udělat kopii formulářů, originály zanechat na podatelně a pracovník podatelny vám potvrdí kopie jako převzetí. Tohle je nejlepší možnost, protože nebudete čekat dlouhých desítek minut ve frontě na příslušného referenta. Výhodou tohoto způsobu je, že se žádost zpracuje rychleji. Nevýhodou jsou fronty na úřadech. Můžete ale předat dokumenty do podatelny, která je postoupí referentovi. Tak ušetříte x desítek minut ve frontě na chodě.

Výhody

 • Je to výrazně rychlejší.
 • Vyřídíte ihned a nemusíte čekat na odpověď úřadu jako při žádosti datovou schránkou.

Nevýhody

 • Musíte na úřad fyzicky.

Možnost č. 2: Rodičovský příspěvek skrze datovou schránku

Posadíte se doma na gauč, otevřete si tento článek 🙂 a pustíte se do toho.  UPOZORNĚNÍ: MNĚ SE NEPODAŘILO O RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK POŽÁDAT ONLINE. Vzdala jsem to. Žádost jsem odeslala 5. února a na konci března jsem ji šla vyřídit fyzicky. Jak na to? Na příslušný úřad práce zašlete žádost o rodičovský příspěvek. Pozor. Žádost musí obsahovat veškeré náležitosti. Do přílohy vložíte formulář Žádosti o rodičovský příspěvek, vyfocený občanský průkaz z obou stran, scan rodného listu dítěte nebo všech dětí, kterých se žádost týká, respektive jsou na formuláři uvedeny. Všechny požadované písemnosti vložíte do přílohy a odešlete na úřad práce (například Úřad práce Praha 10), pod který spadáte. Do předmětu napište jméno referenta, který bude mít žádost na starost, nebo konkrétní adresu pobočky úřadu práce. Doporučuji žádat o příspěvek s dvouměsíčním předstihem. Úřady mají ze zákona 30 dní na vyřízení žádosti. Pokud se žádost zpozdí, ztratí (to se také může stát), budete ji za měsíc shánět a zjišťovat, kde může být.
Nově od 1.7.2019 nemusíte vyplňovat formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, který potvrzuje Česká správa sociálního zabezpečení. Tím se vyřízení velmi zjednodušilo. Vyzkoušeno nemám. Žádala jsem ještě postaru.

Výhody

 • Nemusíte fyzicky nikam chodit.

Nevýhody

 • Žádost se může protáhnout.
 • Můžete čekat na vyřízení i několik týdnů.
 • Musíte přesně vědět co a kam máte poslat, což vám nemusí být z pokynů hned jasné.

Jak správně odeslat dokumenty?

Interaktivní formulář uložíte do počítače jako pdf. Do předmětu zprávy uvedete název formuláře a do přílohy přiložíte vyplněný formulář. Průvodní dopis musíte opět vložit jako přílohu ve formátu pdf. POZOR!!! Pokud žádáte o rodičovský příspěvek v jiném roce, než ve kterém jste nastupovali na peněžitou pomoc v mateřství, potřebujete Potvrzení o nároku na dávky za loňský i letošní rok.

Žádost o změnu výše rodičovského příspěvku

UPDATE 1/2020: Datovou zprávou jde velmi dobře požádat o změnu výše rodičovského příspěvku. To se mi podařilo. Online žádost vyplníte na počítači a zašlete ji na příslušný úřad práce. Doporučuji opět v předmětu uvést jméno referenta nebo ulici, v níž se úřad práce nachází. Na podatelnu můžete odeslat e-mail, ve kterém uvedete, že jste jim poslali datovou zprávu. Obdržíte odpověď, že na e-mail nemůže úřad práce reagovat nějakou konkrétní odpovědí, což je samozřejmé, protože e-mail sloužil k tomu, abyste je upozornili na příchozí poštu. Na úřad práce jsem se naposílala něco datových zpráv, tenhle postup se mi osvědčil.

Lhůty podání žádosti o rodičovský příspěvek

 • O rodičovský příspěvek můžete požádat tři měsíce před a tři měsíce po dni jeho vzniku.
 • Každý úřad má 30 dní na to, aby vám na datovou zprávu odpověděl.

Tipy na závěr

 • Před odesláním žádosti zkontrolujte, zda obsahuje všechny náležitosti. Pokud do přílohy nepřipojíte jeden z požadovaných dokumentů, vyzve vás úřad práce k doplnění, a tímto se žádost protáhne.
 • Nestihli jste o rodičovský příspěvek požádat? Žádnou paniku. Můžete o něj požádat až 3 měsíce od ukončení PPM.
 • Chtěli byste vyšší příspěvek, než na který máte nárok? Dle zákona může o příspěvek požádat také otec dítěte, pokud zajistí hlídání v domácí péči. Jinými slovy, jestliže budete klasicky doma, není žádný problém.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart