Naše experimenty: Letní pokusy s jedlou sodou

Venku je pořádné horko, co říkáte? Vyzkoušeli jsme letní experiment s jedlou sodou a octem. Proč zrovna letní? Protože jsem z jedlé sody udělala kostky ledu, které Martínek použil na pokusy, které zvládnou i nejmenší děti. V článku se dozvíte, jak na to.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme zkoušeli

S kostkami ledu a s roztokem octa a mýdla jsme vyzkoušeli dva pokusy. První pokus jsem nazvala „mizející srdíčka“, protože při něm doslova zmizí vytvořené kostky ledu pod velkou vrstvou pěny. Použila jsem tvořítka na led ve tvaru srdce. Martínek po pokusu hledal v pěně srdíčka, která nenašel. Byl to pro něj velký zázrak. 🙂 Druhý pokus jsem nazvala „teplotní test“. Napadl mě úplnou náhodou. Princip spočíval v tom, že jsem část roztoku s mýdlem a octem na chvíli strčila do mrazáku. Druhou část jsem nechala stát na kredenci při pokojové teplotě. Led se ve studené vodě rozpouští pomaleji než ve vodě teplé, takže v jedné nádobě stoupala pěna rychle a ve druhé pomaleji, ale vezmu to popořadě
Letní pokusy s jedlou sodou a octem

Letní pokusy s jedlou sodou a octem

.

Co budete potřebovat

 • Balení jedlé sody – kupovala jsem v Lidlu za 5 Kč velký pytlík (potřebovali jsme dva pytlíčky a v mrazáku máme ještě dost kostiček na další pokusy)
 • Sypké potravinářské barvivo – můžete ho vynechat
 • Sklenice od okurek (nebo jiné nádoby)
 • Tác (podložku, která zachytí pěnu)
 • Ocet (měli jsme litr a půl a Martínek by klidně spotřeboval i další láhev)
 • Trošku tekutého mýdla (na dno malé lahvičky)
 • Lahvičku na lití tekutiny (vzala jsem lahvičku od mýdla a zašroubovala jsem na ni vrchní díl láhve od jaru, aby se tekutina vylévala postupně)
 • Tvořítka na led
 • Nádobu na rozpouštění ledu (použila jsem pečící mísu)
Pracovní sešit Léto

Pracovní sešit Léto v PDF

KOUPIT LETNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Tentokrát jsem si s videem hodně vyhrála. Najdete v něm, jak pokusy vypadaly v praxi a také postup. Jestli dáváte přednost psanému slovu, sepsala jsem níže také video návod.

Jak vytvořit ledové kostky

Nejprve jsem smíchala jedlou sodu a potravinářské barvivoDo tvořítek na led jsem nasypala směs přibližně 2 milimetry pod okraj (od oka). Do každého kalíšku jsem dala dvě čajové lžičky vody. Nakonec jsem ještě přisypala jedlou sodu a uplácala jsem směs lžící. Jedlá soda v tvořítku by měla být tuhá jako písek. Voda má účel takový, aby jedlá soda držela silou vůle při sobě. Když jsem měla plné kalíšky, dala jsem tvořítka do mrazáku. Nechala jsem je přes noc zmrznout. Zmrzlá srdíčka jsem vyndala na talířek. Šlo to snadno.
Ledové kostky z jedlé sody

Ledové kostky z jedlé sody

Jak udělat tekutou směs

Na dva pokusy jsem potřebovala úplně stejnou směs. Do octu jsem nakapala tekuté mýdlo, aby ocet s jedlou sodou pěnily. Tekutého mýdla stačí trošku, jen na dně lahvičky. Na první pokus jsem nalila směs do nádobky od tekutého mýdla. Přišroubovala jsem k ní víčko od jaru, kterým ocet s mýdlem dobře vytékal. Na druhý pokus jsem směs nalila do láhví od okurek.

1. Mizející srdíčka

Martínek vzal bílé srdíčko, které položil na dno zapékací mísy, vedle něj umístil červené srdíčko. Na obě srdíčka nalil z lahvičky směs octa a mýdla. Byl překvapený, že srdíčka pění. Pokus se mu moc líbil a chtěl ho opakovat stále dokola, protože nevěděl, že ho čeká ještě jeden pokus, který bude ještě lepší.

2. Teplotní test

Na tento pokus jsme potřebovali tři nádobky. Vzala jsem dvě sklenice od okurek a jednu malou skleničku od přesnídávky. Do té jsem nalila vodu. Do jedné sklenice od okurek jsem nalila polovinu směsi (asi 2,5 cm na dno) a sklenici jsem dala a chvilku vychladit do mrazáku. Do druhé sklenice jsem nalila zbývající část směsi a nechala jsem ji stát na kuchyňské lince. Po 10 minutách jsem vyndala sklenici z mrazáku. Rozdíl teplot ve sklenicích byl okolo 12 °C. Postavila jsem na stůl skleničku s vodou, studenou sklenici se studenou směsí a sklenici se směsí, která měla pokojovou teplotu. Martínek hodil do každé sklenice jednu kostičku (v našem případě srdíčko) a sledoval, co se stane. Vodní hladina zůstala klidná, ale u octu začalo všechno bublat. Nejdříve vybublal ocet, který měl pokojovou teplotu. Martínek byl nadšený. Vážně hodně. Pro tříleté dítě perfektní zábava. Opakovali jsme 5x. 🙂

Tipy na závěr

 • Můžete si vytvořit kostičky do zásoby. My máme několik kousků schovaných v mrazáku, protože pokus měl ohromný úspěch a Martínkovi se moc líbil.
 • Nemusíte jedlou sodu barvit, pokud nechcete. Zkoušeli jsme barevnou i bílou variantu a obě se Martínkovi líbily.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Líbil se vám článek? Budu ráda, když se o něj podělíte.  🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám krásnou zábavu. 🙂

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart