Náš první experiment: Co dokáže jedlá soda a ocet?

Jsem moc ráda, že jsme mohli vyzkoušet náš úplně první pokus. Martínkovi ještě nebyly tři roky, tak jsem se snažila experiment přizpůsobit co nejvíce jeho věku tak, aby ho zaujal. A povedlo se. Potřebovali jsme jedlou sodu, ocet, potravinářské barvivo a balónek. Do článku jsem sepsala detailní postup a také praktické rady. A že jich je pro tentokrát opravdu hodně. 🙂
AKCE BŘEZEN: KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran) z edice CUTE
359 Kč 399 Kč

Obsah

Co jsme všechno dělali

Vyzkoušeli jsme si rovnou dva pokusy. Nejdříve jsme se pustili do barevné pěny, a poté jsme přidali pokus s balónkem. Martínek byl nadšený a myslím, že když pokus vyzkoušíme, až bude trošku starší, tak bude ještě spokojenější. Experiment je vhodný pro děti okolo třetího roku věku a starší „malé chemiky“. Dítě nesmí jíst pomůcky, ze kterého se experiment skládá.

Časový harmonogram

Příprava obou experimentů zabere chvilku. Časově náročnější je barevná pěna, ale i tady věnujete přípravě pouhých pět minut. Oba pokusy jsme udělali za jedno dopoledne. Barevnou pěnu jsme opakovali dvakrát, přičemž podruhé jsme si ji nechali na odpoledne.

Co budete potřebovat

  • 1 až 2 pytlíčky jedlé sody (100 až 200 gramů)
  • Potravinářské barvy  sáčku
  • Plastovou láhev (objem nejlépe 1,5 až 2 litry)
  • Balónky (přibližně 3)
  • Starou menší láhev od jaru či mýdla (nebo podobnou lahvičku, ze které může dítě lít vodu)
  • 1 litr octa
  • Trošku tekutého mýdla
Šikovné prstíčky Jaro

Šikovné prstíčky: Pracovní listy JARO

KOUPIT JARNÍ PDF V E-SHOPU

Jak na to

Z pokusů jsem byla nadšená a Martínek také. Mohu vám je jenom doporučit. Můžete je zkusit i s dětmi, které chodí do školky a do školy. 🙂

Barevná pěna

Posloužila mi malá lahvička od tekutého mýdla. V lahvičce byl zbytek mýdla, což jsem tak akorát potřebovala. Odšroubovala jsem pumpičku, dovnitř jsem nalila ocet a zašroubovala jsem ji víčkem od jaru. Ve videu není dobře znatelné, kolik potřebujete množství mýdla a octa. Mýdla stačí přibližně 4 pumpnutí pumpičkou a octa je potřeba 250 mililitrů. Doplnila jsem do zbytku lahvičky. Zkoušela jsem míchat směs dvakrát. Když nemáte úplně přesný poměr octu a mýdla, tak se nic nestane. Důležité ale je, aby lahvička nebyla moc velká. Ta naše měla 250 mililitrů a přišlo mi, že je tak akorát na to, aby ji Martínek zvládl udržet. V lahvičce jsem smíchala ocet a mýdlo. Odstranila jsem přebytečnou pěnu. Lahvička byla plná tekutiny až po okraj. V malých mističkách jsem smíchala jedlou sodu a potravinářské barvivo v prášku.
Vytvořila jsem celkem šest barev: fialovou, modrou, zelenou, žlutou, oranžovou a červenou. Poté jsem do skleněné zapékací mísy nasypala připravenou směs postupně podle barev a pokus mohl začít. Martínek si vzal láhev s jarem a octem a začal do zapékací mísy přemísťovat její obsah. Nemůžu ani popsat, jak by překvapený z toho, co se dělo pod jeho rukama. Když byla láhev kompletně prázdná, zkoušeli jsme prstem propichovat vzniklé bublinky. To ho také moc bavilo.

Nafouknuté balónky

Připravila jsem plastovou láhev, do které jsem přes trychtýř nasypala trošku jedlé sody  (přibližně 1,5 čajové lžičky). Poté jsem ji zalila octem.
Letní pokusy s jedlou sodou: Nafouknutí balónku

Letní pokusy s jedlou sodou: Nafouknutí balónku

Ihned, co se na dně začala tvořit pěna, jsem na hrdlo láhve nasadila balónek. Po chvíli se balónek nafoukl. Jakou použít láhev? My jsme zkoušeli na menších lahvích, aby na ně Martínek ze stolu lépe dosáhl. Také nekupujeme vodu v pet lahvích, tak jsme žádnou větší láhev doma neměli. Použili jsme litrovou láhev od octa. Pro tento pokus doporučuji láhev alespoň 1,5 litru a klidně i větší. Balónek se nafoukne víc. 🙂
Letní pokusy s jedlou sodou: Nafouknutí balónku

Letní pokusy s jedlou sodou: Nafouknutí balónku

Kde jsem nakupovala

Jedlou sodu jsem koupila v Lidlu, pytlíček za 6 Kč. Potravinářské barvivo v sáčku prodávají v drogerii Teta za 10 Kč kus (rok 2019). Stále nedoplnili do zásob žlutou barvu, takže místo žluté používám koření kurkuma. Balónky jsem koupila v papírnictví v pytlíčku po 10 kusech.

Tipy na závěr

  • Budete-li tvořit barevnou pěnu, doporučuji vzít si  mísu s vyššími okraji. Nám pěna trošku přetekla, protože jedlá soda v kombinaci s mýdlem a octem pění skutečně hodně. Okraje naší mísy byly 5,5 centimetru.
  • Pokud nemáte potravinářské barvivo, můžete jedlou sodu obarvit kurkumou a červenou paprikou. Kurkumou barvím vždy, červenou papriku nechávám na vaření, ale použít ji můžete.
  • Když lije dítě směs octa a mýdla z láhve do mísy, tak je dobré, aby byl na láhvi umístěn uzávěr od jaru, který lze regulovat. Tekutina teče velmi rychle.
  • Při práci si může snadno vymáchat v pěně rukávy (doporučuji je vyhrnout), ale všechno jde hezky vyprat.
  • Balónků kupte raději více (třeba tři), kdyby se vám při pokusu nějaký protrhl, nebo se pokus nepovedl a balónek nešel sundat z hrdla láhve.
  • Pet láhev doporučuji raději větší, okolo 1,5 litru, aby se balónek hezky nafoukl. Malá láhev se rychle zaplní pěnou, která může přetéct a balónek se moc nenafoukne.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám při pokusu hodně zábavy. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz, Zdroj: autorský článek
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart