Národní muzeum Praha – informace + vstup zdarma

Národní muzeum nabízí krásné expozice a ocení jej návštěvníci napříč generacemi, i když popravdě pro malé děti se příliš nehodí. Do článku jsem připravila praktické informace z návštěvy Národního muzea, které ocení rodiny s dětmi i další návštěvníci.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Základní informace

Hlavní budovu Národního muzea najdete na adrese Václavské náměstí 68, Praha 1. Vstup do hlavní budovy nemůžete minout, dominuje mu rozsáhlé schodiště. Využít můžete také vstup do Nové budovy, která se nachází naproti přes ulici. Expozice je rozdělena do dvou budov. Ve staré budově můžete obdivovat Zázraky evoluce, výstavu Země, Slavní čeští skladatelé, Okna do pravěku, Dějiny a další. V nové budově na vás čeká velmi moderní výstava Když hvězdy září, Dějiny 20. století, Myšárium (pro děti).

 • Adresa: Národní muzeum, Václavské náměstí 68, Praha 1 (zastávka metra C Muzeum, tramvaj – Hlavní nádraží, Václavské náměstí, Muzeum)
 • Otevírací doba: Denně 10:00 – 18:00
 • Parkování: NE
 • Občerstvení: V prvním patře kavárna
 • Ceník: Dospělí 250 K4, děti do 15 let zdarma
Národní muzeum Praha - informace + vstup zdarma
Národní muzeum Praha – informace + vstup zdarma

Expozice

Stará budova: Expozice je rozdělena do tří pater + výhled z kupole. Do kupole jezdí výtah a není možné se do ní dostat po schodech. Pokud navštívíte muzeum v době, kdy je vstupné zdarma, budete čekat frontu na výtah. Vhodné je začít prohlídku od shora, z druhého patra, kde na vás čeká expozice Slavní čeští skladatelé a také Zázraky evoluce. Zázraky evoluce jsou krásně zpracované – výstavy, spousta informací 3D kino. Expozice není příliš interaktivní, ale je moc hezká. V prvním patře je bufet a také expozice s názvem Okna do pravěku + minerály. Tyto expozice jsou moc hezké, zajímavé, nejsou interaktivní. K interaktivnějším patří expozice Dějiny. V suterénu si můžete prohlédnout výstavu Země.

Nová budova: K povedeným expozicím patří dějiny 20.století – moderní a hezká výstava vyzdvihne to nejdůležitější. Děti si mohou chvíli pohrát v dětském koutku a navštívit Myšárium. V přízemí si můžete prohlédnout výstavu s názvem Když hvězdy září, která se týká českého filmu, hudby, předávání cen.

Muzeum je hezké a plně si jej užijí děti od 2.stupně základní školy. Pro malé děti nemusí být muzeum stoprocentně zajímavé, i když u některých expozic zpozorní i šestileté a mladší děti. Pro děti, které chodí do školky nebo na první stupeň základní školy je vhodnější zemědělské muzeum, o kterém si můžete přečíst více informací v článku: Národní zemědělské muzeum Praha – nejlepší interaktivní muzeum pro děti.

Národní muzeum Praha - informace + vstup zdarma
Národní muzeum Praha – informace + vstup zdarma

Vstup zdarma

Ve vybraných dnech je vstup do muzea zdarma. Dny volných vstupů do objektů Národního muzea připadají na mezinárodní den muzeí, který je pohyblivým datem, 18.5.2023, na mezinárodní den dětí 1.6., dny evropského dědictví (pohyblivé datum, může se lišit 17.9.2022), dále ve státní svátky 28.10. a 17.11. Vstup zdarma platí pro všechny objekty, které jsou v ten den otevřené.

My jsme muzeum navštívili v těchto dnech. Návštěva to byla hezká, ale bylo zde, jak jsme předpokládali, hodně lidí. Do muzea jsme chtěli jen nahlédnout. Jestli si chcete pečlivě vše pročíst, doporučuji využít jiný den a koupit si vstupné. Jestli se chcete podívat do muzea jen na chvilku a zjistit, jak to tam vypadá, nebo jestli jdete do muzea s dětmi, výrazně doporučuji jít hned na 10 hodinu ráno (nebo třeba na 11 hodinu – ne později). My jsme to tak udělali a bylo to dobré rozhodnutí. Z muzea jsme odcházeli před druhou hodinou a u obou vstupů, jak u staré, tak u nové budovy, byla neuvěřitelná fronta. Když nebudete stíhat a dorazíte do muzea odpoledne, menší fronta u vstupu do Nové budovy, protože řada návštěvníků neví, že Národní muzeum má dvě budovy a dva vstupy.

Další zajímavé informace o tom, jaká muzea jsou zdarma, najdete v článku: Vstupy zdarma do pražských muzeí.

Národní muzeum Praha - informace + vstup zdarma
Národní muzeum Praha – informace + vstup zdarma

Národní muzeum s kočárkem

Do expozic je možné jít s kočárkem nebo s invalidním vozíkem. Vše je bezbariérové – vyjma vstupu do kupole. Pokud budete chtít využít plně bezbariérový stup, musíte se vydat do muzea skrze Novou budovu a také skrze Novou budovu odejít. Ve dnech, kdy je vstupné zdarma, se na výtah čeká.

10 Hodnocení
Národní muzeum Praha

Národní muzeum nabízí hezky a poctivě zpracované expozice. Dozvíte se podrobné a zajímavé informace, využít můžete hezká videa nebo 3D filmy - ty jsou krásně zpracované zejména v oddělení evoluce. Exponáty zaujmou děti i dospělé. Muzeum je interaktivní spíše méně a nejvíce zaujme děti od 2.stupně ZŠ a dospělé. Pro malé děti bych muzeum nedoporučila (lepší je zemědělské muzeum).

KLADY
 • Hezké a poctivě zpracované expozice
 • Zajímavé informace
 • Různé druhy expozic - každý si najde svoje
 • Perfektní a zajímavé expozice v Nové budově
 • Krásné prostory
 • Bezbariérové (i když občas je potřeba výtah trošku hledat)
ZÁPORY
 • Nic

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart