Test masozeleninových příkrmů: Zaostřeno na poměr ceny a kvality

Čím déle mám děti, tím více zjišťuji, jakou roli v prodeji sehraje reklama a cena. U masozeleninových příkrmů tomu není jinak. Po důkladném průzkumu jsem zjistila, že příkrmy, které jsem v minulosti považovala za kvalitní (Hipp, Hami), zase až takovou kvalitou neoplývají. Na druhé straně jídlo ve skleničce privátních značek drogerie DM obstálo na výbornou. 
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) - VÁNOČNÍ AKCE: PRACOVNÍ LISTY ZDARMA
359 Kč 399 Kč
22 dní (dny) do konce

Obsah

Na co se zaměřit při výběru příkrmů

Sledovala jsem podíl masa, zeleniny, rýže a těstovin a také výskyt rýžové mouky či modifikovaného kukuřičného škrobu. Hned v úvodu musím bohužel zmínit, že můj průzkum nedopadl dobře, a některé značky mě zklamaly. Bylo to díky ošizeným pokrmům ve skleničkách. V příkrmech se objevoval kukuřičný škrob, rýžová mouka, zahušťovadlo v podobě pšeničné mouky, případně bylo v jídle nadměrné množství těstovin. Tyto látky souží k jedné jediné věci. Jejich úkolem je jídlo zahustit, aby působilo vydatně a aby se náklady na výrobu co nejvíce snížily. Na jednu stranu rozumím, že výrobci a prodejci chtějí maximalizovat zisk, na druhé straně by mě zajímalo, zda by takové příkrmy koupili také svým dětem či vnoučatům.

Vzhled pokrmů a velikost kousků zeleniny

Hmota uvnitř skleniček nevypadá na první pohled moc vábně. Je to obyčejně rozmixované jídlo, což je nad míru jasné, a vzhledem se dále zabývat nebudu. Ve skleničkách od 4. ukončeného měsíce nenajdete žádné hrudky. Od 6. ukončeného měsíce se sem tam objeví malinký kousek zeleniny, rýže či těstovin. Od 8. ukončeného měsíce jsou kousky větší, ale pořád jich je málo. Od 10. ukončeného měsíce přibývají další kousky. Od 1 roku jsou ve skleničce poměrně velké kusy těstovin a zeleniny a pokrm je spíše nakrájený než rozmixovaný.

Jak to dopadlo?

Hodnotila jsem stovky skleniček. Všechny jsem prozkoumala a desítky z nich jsem zkoušela a ochutnala. Ovocné přesnídávky může konzumovat i dospělý, ale masozeleninové příkrmy nejsou zrovna pastvou pro chuťové (ani oční) buňky. Všechny mi chutnaly podobně. Nemastné, neslané, ale pro kojence je taková chuť v pořádku. 🙂 Pojďme se podívat na jednotlivé značky, které jsem roztřídila do kategorií dle kvality a ceny.

Vítězové: Výborný poměr ceny a kvality

dmBio – Moje oblíbená značka dmBio nezklamala. Příkrmy mají perfektní složení, nejsou zahuštěny škroby a tvoří je vysoký obsah zeleniny. Podíl zeleniny se pohybuje mezi 50 % až 70 %. Negativem je poměrně malý výběr chutí, ale mně tohle zase až tak nevadí. Sklenička o hmotnosti 190 gramů, respektive 220 gramů, stojí mezi 28 Kč a 38 Kč. Masozeleninové příkrmy zakoupíte buď online v eshopu DM, nebo v prodejně DM. Příkrmy značky dmBIO jsou poctivé, a v porovnání s ostatními představují naprosto výjimečný poměr ceny a kvality.

Příkrm dmBio pastinák s brambory a hovězím masem

Perfektní složení za vyšší cenu

Babybio – Francouzská kvalita za francouzské ceny. Příkrmy značky Babybio koupíte pouze online ve vybraných e-shopech s dětským zbožím. Menu jsou zajímavá, ale dost drahá. Na výběr máte například dušenou zeleninu s jehněčím masem, hrášek a pastinák s cuketou a telecím masem, mrkev a dýni s jablky a kachním masem. Sklenička o hmotnosti 200 gramů přijde na 60 Kč. Prodává se vždy v balení po dvou. Od značky Babybio seženete také kapsičky, polévky a příkrmy v sáčku, které koupíte po jednom kusu. Kvalitou jsou srovnatelné s dmBio, ale chuťově se dají označit za neobvyklé a pestřejší.
Ella’s Kitchen – Výrobce uvádí, že příkrm tvoří “organické” suroviny. To se promítlo do ceny a jedna porce stojí mezi 80 Kč až 100 Kč. Jinak složení je na 1*. Příkrmy se v České republice moc neprodávají a koupíte je pouze ve vybraných obchodech. Doporučuji, bydlíte-li u hranic, sjet do německé DM drogerie. Jídlo zde koupíte za 1 € až 2 €. Když je výprodej, tak za 0,65 centů. 🙂 V Německu si vyberete ze široké palety pokrmů. 🏆Podívejte se na příkrmy Ella’s Kitchen na Mall.cz🏆

Příkrmy Ella’s Kitchen na MALL.CZ

Za nízkou cenu dobrá kvalita

Babylove – Příkrmy Babylove privátní značky německé drogerie DM patří k těm lepším. Do 30 Kč koupíte masozeleninové příkrmy o hmotnosti až 250 gramů. Většina pokrmů je zahuštěna rýžovou moukou a má nižší obsah zeleniny (okolo 50 %). Záleží na druhu jídla. Co by za takové složení daly masozeleninové příkrmy Hamé. 🙂
Vychytáte-li akci, případně kupón ze slevové knížky DM, tak je pořídíte za slušnou cenu okolo 25 Kč. Nejlepší je zajet do Německa. V drogerii DM v Žitavě potkáte v sobotu více českých zákazníků než německých. Dětské zboží bývá dost rozebrané a lepší je (pokud to vaše časové možnosti dovolí) navštívit obchod ve všední den.

Příkrm Babylove

Za vysokou cenu ne příliš lákavé složení

Hipp – Rozporuplný výsledek z testování přinesl také Hipp. Některé příkrmy se umístily mezi šesti nejlepšími, které mi prošly pod rukama (vynechávám z průzkumů Ella’s Kitchen a Babybio), na druhé straně Hipp prodává i naprosté propadáky zahuštěné škrobem. Mezi námi pravděpodobně tím nejdražším BIO škrobem, který jste kdy kupovali. Za vynikající skleničky označím Hipp zeleninu a rýži s kuřecím masem a Hipp zeleninu s těstovinami a šunkou. Zkoumala jsem 21 příkrmů a s těmito dvěma jsem byla spokojená. Ostatní jsou zahuštěny škrobem, případně moukou, respektive mají nízký podíl zeleniny. Velký výběr příkrmů najdete na Mall.cz.
Alete – Parádní obal s krásnými fotografiemi, ale  nenechte se zmást. Příkrmy jsou zahuštěny škrobem nebo rýžovou krupicí. V Německu je pořídíte od 0,85 € do 1,25 €, v České republice za necelých 50 Kč. Zkrátka dovoz přes hranice něco stojí. Pravděpodobně téměř dvojnásobek německé prodejní ceny. Příkrmy Alete, které zakoupíte v České republice, nejsou ničím výjimečné. V německé DM seženete jídlo z řady “Entdecke …” Deutschland, Ungarn, Thailand, které se prodává v balení po dvou skleničkách za 1,85 €. I tyto skleničky obsahují zahušťovadla, nejčastěji škrob, ale zase na druhé straně se odlišují od konkurence typem pokrmu. HamiVelké zklamání mi přinesly masozeleninové příkrmy Hami. Krásná reklama, pěkný obal, ale obsah už tak lákavý není. Od další koupě mě odrazuje nízký podíl zeleniny a přítomnost škrobu. Ale ať jen nehaním. Dvě skleničky dopadly perfektně, mám je doma a dávám Filkovi. Neobsahují zahušťovadla a najdete v nich dost zeleniny. Na prvním místě se umístil Hami masozeleninový příkrm Hovězí na zelenině od uk. 6. měsíce 125 g, druhé místo obsadil příkrm Hami masozeleninový příkrm Zelenina s krůtou a rajčaty od uk. 6. měsíce 200 g. Skleničky koupíte od 25 Kč do 50 Kč. Záleží na hmotnosti (125 gramů, 200 gramů, 250 gramů) a také na obchodu, respektive e-shopu. Zkoumala jsem 35 výrobků a obstály dvě skleničky. 

Příkrm Hami hovězí s bramborem a mrkví

Propadák testu

Sunárek – Příkrm v kapsičce Sunárek působí jako taková znouzecnost. Najdete v něm rýžovou mouku v nespecifikovaném množství, nízký podíl zeleniny a ne moc pestré složení. Kapsičku o hmotnosti 125 gramů pořídíte za 30 Kč. Upřímně řečeno vůbec nevím, proč bych něco takového měla kupovat. Z nabídky pěti druhů hotových jídel Sunárek bych nevybrala ani jedno. Odrazuje mě pochybné složení, které za moc nestojí (například kuskus s kuřecím masem a zeleninou: voda, rajčatové pyré 18 %, kuřecí maso 8,5 %, kuskus 8 %, červená paprika 4 %, jablka, řepkový olej, rýžová mouka, bazalka, oregano). Zrovna u těchto produktů by vám stačilo počítat do 22, abyste se dobrali k tomu, kolik kapsička obsahuje zeleniny. Ano, je to 22 %.
Hamé – Koupíte je levně, ale i zadarmo jsou příkrmy drahé. Ve složení najdete nízký podíl zeleniny a občas se mi zdá, že je zde více druhů škrobů na zahuštění než druhů zeleniny.  Hodně nepovedené a celkově špatné příkrmy. Možná, že Alík (případně jiný psí kamarád) by si dal. Ale spíš asi ne. Výrobce se ani neobtěžoval na etiketu v osmi případech uvést přesné složení, což na věrohodnosti moc nepřidá. Zkoumala jsem 20 výrobků a dítěti bych nedala ani jeden. Za prodejní cenu 20 Kč za skleničku raději koupím buď pořádnou zeleninu a maso a příkrm udělám doma, případně zajdu do DM pro příkrm Babylove, který stojí podobně, ale je výrazně kvalitnější.
Bebivita – Německá značka Bebivita si nestojí dobře v žádných testech. Příkrmy obsahují difosforečnan železitý, mají nízký podíl zeleniny a jsou zahuštěny. Za mě palec dolů. Jako bonus se může v České republice přidat vysoká prodejní cena. Skleničku u o hmotnosti  220 gramů koupíte za 35 Kč. V Německu za ni zaplatíte 0,75 €.  Koupila jsem několik skleniček na ochutnání a už kupovat nebudu. V příkrmech je málo zeleniny, platíte za zahušťovadla. A kdyby vám to nestačilo, tak uvnitř najdete také sůl. V každé příručce pro novopečené maminky se dočtete co? Že dětem do jednoho roku se nemá jídlo solit. Zdá se, že ji výrobci ještě nečetli. 🙂

Závěrem

Několik týdnů jsem ležela v masozeleninových a ovocných příkrmech. Měli jsme jich doma celé bedny. Naštěstí už nemáme a můžeme se svobodně pohybovat po bytě, ukládat věci do šaten, kde skleničky zabíraly místo. Téměř investigativní práce ukázala, že krásný obal a reklama, ve které se tvrdí, že značka xyz představuje pro dítě to nejlepší, je pouze dobře zaplacené pozlátko, a realita může být úplně někde jinde. Ale také nemusí. Načrtnout průřez dobrými příkrmy za uspokojivé ceny je oříšek. Možná, že si vyberete od každé značky pouze několik skleniček.

K nejlepším patří

  • Příkrmy Babybio
  • Příkrmy Ella’s Kitchen
  • Příkrmy dmBio
  • Hami masozeleninový příkrm Zelenina s krůtou a rajčaty od uk. 6. měsíce 200 g
  • Hami masozeleninový příkrm Hovězí na zelenině od uk. 6. měsíce 125 g
Vaříte dětem, nebo kupujete hotové příkrmy? V zimě může být problém něco uvařit, ale v létě to jde lépe. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart