Martinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Lampionky z krabice od mléka jsem vyráběla narychlo, když měl Martínek ve školce s dětmi svítit světýlky na zahrádce. Na to, abych sehnala lampion, nebyl čas. Dokonce jsem nestihla koupit ani žádné speciální potřeby. V článku na vás čeká fotonávod a také naše zkušenosti s provozem lampionku.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Pro koho je výroba určena

Výroba lampionku je určena pro dospělé, ale děti se mohou také podílet. Starší děti mohou na krabici nakreslit okénka, rodiče je vyříznou a společně mohou připevnit balicí papír.

Obsluha lampionu

Lampionek by měly zapalovat pouze dospělí, stejně tak bych se bála nechat děti samotné, když je v provozu. Jestli do krabice nechcete dávat svíčku, můžete ji nahradit malou baterkou. Zkoušela jsem vícero možností – dokonce jsem vsunula mobilní telefon do lampionu skrze velké okno a výsledek vypadal pěkně, pokud stál lampion u zdi. Zapalovat svíčku vůbec nemusíte, pokud ji nahradíte jiným zdrojem světla (baterka, světýlka na stromeček). Lampionek jsem držela za horní cípy papíru, které sloužily jako pomyslná ucha na držení. Na fotografii níže vidíte lampion se svíčkou. Na úvodní fotografii v článku nahoře vidíte lampion, v němž tvoří osvětlení LED řetěz na vánoční stromeček.

Co budete potřebovat

 • Krabici od mléka
 • Řezačku papíru
 • Fixu (lihovou nebo permanentní popisovač, případně propisku)
 • Izolepu
 • Balicí papír
 • Provázek
 • Silnou lepicí pásku (na koberce, případně pásku s označením power tape – kupovala jsem v Lidlu za 80 Kč) – pokud použijete svíčku
 • Svíčku nebo zdroj osvětlení – baterku, LED řetěz, a podobně
Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

Pracovní listy Šikovné prstíčky PODZIM + Omalovánky zdarma

KOUPIT PODZIMNÍ PDF V E-SHOPU ZA 30 KČ

Jak na to

Postup je velmi snadný. Na krabici od mléka jsem nakreslila okénka, která jsem vyřízla řezačkou. Podobný návod jsem viděla na internetu. Nápad mi to přišel dobrý, jenže výsledek se jevil ne příliš pěkně.
Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Proto jsem vzala obyčejný balicí papír, který jsem koupila v IKEA za cca 40 Kč celou roli, a vyřezanou krabici od mléka jsem do něj zabalila. Vyráběla jsem dva lampionky a krabici jsem zkusila zabalit dvěma způsoby. V prvním případě jsem krabici potřela tekutým lepidlem, ve druhém případě jsem ji natřela obyčejným lepidlem v tyčince. Na krabici potřené tekutým lepidlem papír drží skvěle, hezky ji kopíruje. Bohužel lepidlo způsobilo, že barva na krabici mírně prosakuje skrze papír. Druhý způsob mi přišel lepší. Krabici jsem potřela velmi mírně, aby papír nespadl při balení. Papír na krabici nedrží příliš pevně, ale výsledek vypadá lépe než v případě č. 1. Když jsem měla papír přichycený na krabici, na boku krabice jsem jej k sobě slepila izolepou.
Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Ve spodní části jsem jej zahnula a opět jsem jej přilepila izolepu. V horní části jsem přebytečný papír svázala provázkem. Spodní okénko jsem vystřihla nůžkami tak, aby bylo dolu možné vsunout zdroj světla. Jedno okénko jsem vystřihla také z boku. Poté jsem vzala silnou lepicí pásku, vytvořila jsem z ní oboustrannou lepenku a nalepila jsem ji dovnitř krabice. Na ni jsem připevnila velkou čajovou svíčku.
Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Dovnitř můžete místo silné lepicí pásky vložit malou baterku, kterou přichytíte malířskou lepicí páskou – tu lze snadno sundat. Já jsem dovnitř vložila LED řetěz na vánoční stromeček, který jsem rozmístila po celém vnitřku lampionu.
Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Svatomartinské lampiony z krabice od mléka a balicího papíru

Tipy na závěr

 • Lampionky jsem vyráběla sama – děti se jen dívaly. Bála jsem se, aby se neporanily o řezačku.
 • Výroba je poměrně snadná a rychlá. Lampion můžete za papírový úchyt přenášet. Dobře přilepte papír zespodu, který celou krabici drží. Mám vyzkoušeno, že papír krabici udrží, ale musí být dobře přilepený tak, aby se izolepa neodlepovala.
 • Svíčku jsem zapálila přímo v lampionku. Nechala jsem poměrně větší okénko ve spodní části, aby bylo možné svíčku pohodlně a bezpečně zapálit.
 • Aby měl oheň zajištěn příjem kyslíku, vyřízla jsem ve spodní části ještě jedno okénko.
 • Při opatrném zacházení se s lampionkem nic nestane. Jestli se bojíte zapalovat svíčku, můžete místo ní použít baterku nebo jiný zdroj světla (LED na baterie).
 • S dětmi jsme večer rozsvítili lampionek v parku. Zdrojem světla byl LED řetěz na vánoční stromeček.
 • Občas večer zhasneme a pustíme si lampionek jen tak, pro potěšení (s LED osvětlením).
 • Lampionek poslouží jako dekorace na balkon i zahradu (jen tak pro potěšení, není to nic designového).

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂
Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám hodně zábavy. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart