BLOGLIFE: TO JE NÁŠ ŽIVOT

Má vaše dítě širokou nohu? 7 tipů na značky dětských bot a 4 recenze bot do 800 Kč

Martínek má nohu jako bramboru. Jak dlouhá, tak široká s vysokým nártem. Co čtvrtrok je noha větší, širší a „bramborovatější“. Prý se to s věkem zlepší, tak uvidíme. Sjezdili jsme spolu nespočet obuví, přičemž téměř v každé paní prodavačka po chvíli zavrtěla hlavou se slovy, že takové boty u nich nemají, a my jsme opustili prostor. Bez úspěchu. Vyzkoušeli jsme milion bot za asi milion korun. Jaké značky sedí na širokou nohu s vysokým nártem a jaké jsou pro širokou nohu nevhodné?

Cesta tam a zase zpátky

Martínkovi roste noha hodně rychle a co tři měsíce má nové boty. Možná, že mě někdo odsoudí, ale kupovat boty za 2000 Kč a více na tak krátkou dobu nechci. Ještě ke všemu musí mít dvoje boty, kdyby si jedny někde vymáchal. No a vzhledem k tomu, že cákání ve vodě miluje, není to až takový problém. Takže aktuálně má dvoje zavřené boty a ještě jedny sandálky. Kdybych měla za každé boty zaplatit 2000 Kč, bylo by to celkem dost. Snažím se najít rozumný kompromis. Na jedné straně preferuji, aby měl pěkné kožené boty, které jsou široké, mají ohebnou podrážku. Na straně druhé nechci za boty utratit majlant.

Jaká dětská obuv se hodí na širokou nohu s vysokým nártem?

Zkoušeli jsme úplně všechno. Některé značky máme doma, jiné jsme jen zkoušeli a přijdou na řadu někdy příště. Sháníte boty pro děti se širokou nohou a vysokým nártem? Značky obuvi pro děti, které sedí na širokou nohu jsou:

 • Primigi – seženete online v obchodě Proděti.cz (občas je na boty výprodej).
 • Lurchi
 • Geox – velké slevy zimních i letních bot mívají v e-shopu Proděti.cz
 • Rak 
 • Superfit – šířka w
 • Jonap (letní)

Jaké boty nesedí, ale často jsou doporučovány?

V diskuzích se dočtete různé věci. Mimo jiné také doporučení na značky bot, které sedí na širokou nohu. Záleží na tom, jak moc širokou nohu dítě má, jak má vysoký nárt a na jaký model zrovna narazíte. Kamenné prodejny dětských bot se potýkají často s malým výběrem, boty musíte objednat přes internet na prodejnu, a vyzkoušet je tam. Pro normální nohu koupíte botičky ihned, bez objednávání. S „bramborou“ jsou potíže. Co nesedí?

 • Pegrés
 • Fare (měli jsme první botičky, než se z nohy stala brambora)
 • Superfit – ostatní šířky vyjma w
 • Sportovní obuv nesedí vůbec: Nike, Adidas, Puma
 • Protetika
 • Baťa
 • Alpine Pro
 • Richter
 • D.D.Step
 • Lupilu

Jaké boty jsem vyzkoušela  a jak jsem s nimi spokojená?

Martínek měl jako první boty Fare, poté letní Jonap, celoroční Primigi, zimní a celoroční Lupilu a také celoroční Rak. Všechny botičky vypadaly krásně, když jsem je kupovala, ale ne všechny krásné zůstaly. Je jasné, že se boty zničí. Nečekala jsem nic jiného. Zkrátka, až mu budou malé, tak je vezmu a vyhodím, říkala jsem si. Některé boty mě mile překvapily a vypadají jako nové.  Po tom, co jsem je vyprala v pračce. Po tom, co s nimi Martínek brázdil kaluže, šlapal, kam se dalo a ničil je, co to šlo. Tak pojďme na to. 🙂

Značka obuvi: Rak

Z těchto bot jsem byla nadšená. Na první pohled byly krásné a pohodlné. Boty jsou celokožené, mají ohebnou podešev, vyndavací stélku, jsou širší.  Velkým mínusem je, že se po čase odřou. Kdyby se odřely trošku, tak to by zase až tak nevadilo. Ale po měsíci chození se z bot loupe barva a vypadají, jako kdybych je vytáhla z popelnice. Jsou pohodlné, netlačí (alespoň nemá puchýře a nestěžuje si na nic).  Kdyby si výrobce přečetl tyto řádky, určitě by odvětil, že jsem o boty špatně pečovala, měla jsem je natřít tímhle krémem, nastříkat takovým sprejem a hlavně je nenosit do mokra, vlhka, tepla, na slunce a také ne do větru. Jenže, jak pečovat o dětské boty? Lze to vůbec? Nebo by možná jenom řekl, že se jeho boty zkrátka odírají. To nevím. Dětem se nedá vysvětlit, že se do louže nešlape a na odrážedle se jezdí normálně (nikoli s nohama za sebou, nad sebou, pod sebou nebo jinde). Boty jsou velmi dobré, až na ošklivý vzhled. Cena: 720 Kč

UPDATE 4/2019: Nová kolekce je super. 🙂 Martínek boty dokázal také odřít, ale po výrazně delší době a výrazně krutějším zacházením.

Celoroční obuv Rak je krásně barevná, celokožená, ale barva se rychle odře.

Dětské boty Rak – odřená barva na špičkách bot (a také na stranách).

Rok 2019: Znovu Rakovci

Boty Rak jsem koupila znovu. Tentokrát jsem počítala s tím, že se odřou, ale zkrátka jsem nesehnala jiné boty za rozumnou cenu. Martínkovi se noha ještě rozšířila. 🙁 Boty Rak na suchý zip z nové kolekce mě překvapily. Koupila jsem maličko větší a Martínek je nosí už půl roku. Musím je pochválit. 🙂

Dětské boty Rak - tyhle opravdu vydrží, neodřou se.

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Dětské boty Rak

Dětské boty Rak

Značka obuvi: Primigi

Italské boty nejsou původem z Itálie, ale některé modely vyrábějí se v Tunisku. Záleží na kolekci a také na tom, jaká bota se vám právě dostane pod ruku. Doma máme jedny letní sandálky Primigi a troje celoroční boty. Dvoje celoročky na suchý zip a jedny na šněrování. Boty mě překvapily jenom pozitivně. Nedoporučuji je ale kupovat přes internet, protože co model, to jiná velikost. Bohužel to mám vyzkoušeno. Každé boty sedí jinak.

PODÍVÁM SE DO OBCHODU NA

Dětské boty a oblečení Primigi

Dětské boty a oblečení Primigi

Letní obuv je celokožená, pásky se nedají povolit, což je velké mínus, a podešev je poměrně silná. Bota je široká, pohodlná a snadno se zapíná. Nejsem fanda zapínání bot na suchý zip, jenže okolnosti mě donutily k tomu, abych začala fandou býti. Většinou se snažíme vypravit se ven v co nejrychlejším čase a suchý zip tomu dost pomůže. Ideální letní boty bych si představovala jinak. Na fotografii vidíte, že špička boty je odřená. Je to proto, že Martínek vláčel (nevím proč) nohu po dlaždicích a špičku odřel. Cena: 750 Kč (Kupováno v Německu.)

Letní celokožené boty, sandálky, Primigi.

Celoroční šněrovací boty mají textilní výstelku, vyndavací stélku, kožený svršek a ohebnou podešev. Vyprala jsem je v pračce a myslela jsem si, že se rozpadnou. K mému překvapení drží jako nové. Jediné, co se opotřebovalo, jsou tkaničky. Boty jsem koupila ve Fashion Aréně a nečekala jsem od nich žádný zázrak. Překvapily mě a nadmíru splnily mé očekávání. Jsou měkké, pohodlné a pro širokou buclatou nohu jako dělané. Za slabinu bych označila tkaničky, které se po dvou měsících třepí a kloužou. Naštěstí se dají lehce vyměnit. Cena: 680 Kč

Celoroční šněrovací dětské boty Primigi. Na obrázku vidíte boty po dvou měsících používání. Jsou čisté, suché, vyprané v pračce.

Celoroční šněrovací dětské boty Primigi. Detail na vyndávací koženou stélku. Stélka je také vypraná v pračce.

Celoroční šněrovací dětské boty Primigi. Podrážka není sešlapaná, v dešti na dlažebních kostkách mírně klouže.

UPDATE 4/2019: Boty drží i na druhém dítěti. Vypadají jako nové.

Celoroční boty na suchý zip jsou celokožené, i uvnitř. Nemají vyndavací stélku, v čemž vidím negativum. Na stranu druhou se to ty tři měsíce, co je dítě nosí, dá docela dobře přežít. Jsou pohodlné a vydržely toho hodně.  Vyprala jsem je v pračce a myslela jsem si, že budou zničené a ošklivé. Překvapilo mě, že jsou použitelné a skoro jako nové. Suché zipy drží, nejsou v nich nánosy chlupů a nečistot. Boty stále voní po kůži a barva nevybledla. Cena: 750 Kč (Kupováno v Německu.)

Celoroční celokožené dětské boty Primigi na suchý zip. Na obrázku vidíte boty po dvou měsících používání. Jsou čisté, suché, vyprané v pračce.

Celoroční celokožené dětské boty Primigi na suchý zip. Detail na zapnutý suchý zip a na značku vyraženou do jazyka boty.

Celoroční celokožené dětské boty Primigi na suchý zip. Detail na vnitřek boty.

Boty jsem koupila ve výprodeji v německém e-shopu tausendkind.de, který do České republiky balíčky nezasílá, ale využila jsem službu přeposlání zásilky. Doprava z Německa k přeposílačům byla zdarma, poté jsem zaplatila pouze za přeposlaný balík (150 Kč). Troje celokožené boty od Primigi vyšly na 2250 Kč. 🙂 Boty jsou  kvalitní, odolné a dost toho vydrží. V České republice se dají velmi levně sehnat ve Fashion Aréně v outletu. Jenže … pěkné a vhodné boty nejsou v obchůdku Primigi vždy k mání. Třeba letos jim moc použitelných bot nepřišlo.

Značka obuvi: Jonap

Letní botičky jsou nekvalitní a už bych je nekoupila. Kožený svršek a textilní výstélka vypadají na první pohled (v obchodě) poměrně slušně, ale podívejte se na fotografie, co se stane s botou po dvou měsících nošení. Letní boty jsem vzala jenom proto, že jsem v sedmém měsíci těhotenství nechtěla jezdit už do asi pátého obchodu s dětskou obuví. Martínek toho moc nenachodil, tak jsem byla ráda, že se do nich vešel a neškrtily ho. Podešev je ohebná, široká. Obuv jsem vyprala v pračce a není použitelná pro další nošení, což s praním v pračce nesouvisí. Boty byly na vyhození i tak. S celoroční obuví zkušenost nemám, třeba je na tom lépe. Sandálky bych doporučila jako náhradní, nebo jen tak na okrasu. 🙂 Cena: 550 Kč

Takto vypadají letní sandálky Jonap po dvou měsících používání (věk dítěte 15 až 17 měsíců).

Detail na sandálky Jonap. Boty jsou vyprané a vyčištěné. Je vidět, že barvy vybledly, boty jsou zničené, podešev se olupuje.

Značka obuvi: Fare

Od českého výrobce Fare seženete kožené dětské botičky snad v každé obuvi. Celoroční celokožené boty s koženou výstélkou mají vyndavací koženou stélku. Kupovala jsem je jako první boty, poté Martínkovi další modely nebyly. Neprala jsem je v pračce, ale vyčistila jsem je v ruce, usušila na topení, tkaničky jsem vyprala. Botičky vypadají krásně jako nové. Podešev lze ohnout, není příliš silná.  Podruhé bych první boty koupila jiné. Pro extrémně širokou nohu jsou boty od této značky úzké. Sandály jsou snad ještě užší. Cena: 710 Kč.

Celoroční šněrovací boty Fare se na extrémně širokou nohu nehodí. Botičky jsou jako nové i po dvou měsících nošení.

Celoroční šněrovací boty Fare. Detail na stélku.

Podrážka dětské obuvi Fare.

Značka obuvi: Lupilu

Levné boty Lupilu z Lidlu jsem koupila jako nouzovku. Máme doma zimní a celoroční. Zimní boty měl Martínek na noze jen párkrát, moc toho v zimě nenachodil. Boty jsou menší, než uvádí číslování (místo velikosti 25 měl 27). Není to žádný zázrak, ale vztaženo k poměru cena a kvalita jsou boty v pořádku. Zimní boty se mi nezdály extra teplé, nejsou nepromokavé a hodí se pro městské děti, které nepojedou na hory a se sněhem do kontaktu moc nepřijdou. V opačném případě bych volila úplně jiné (nepromokavé s GORE-TEX membránou, teplé, sněhule). Zimní boty vyšly na 380 Kč, celoroční na necelých 300 Kč. Celoroční botičky mají suchý zip, dobře se zapínají, a také jsou mírně menší, než by se dle předepsané velikosti mohlo zdát. Oboje boty se rychle zničí, klidně po dvou třech nošeních. Na písek, odrážedlo a jako náhradní boty jsou fajn.

Zimní boty Lupilu je potřeba kupovat větší. Klidně i o dvě čísla.

Zimní boty jsem vyprala v pračce. Jsou na nich po občasném nošení patrné známky používání. Materiál na špičce je odřený.

Celoroční boty Lupilu jsou na první pohled pěkné, ale materiál se rychle opotřebuje (viz špičky bot).

Závěrem

Pro děti se širokou nohou je poměrně těžké sehnat boty, které jim dobře padnou, a zároveň za více párů nezaplatit stejně jako za dovolenou pro celou rodinu u moře. Obuv kupuji tak, že najdu e-shop, který má kamennou prodejnu a objednám více párů bot na prodejnu. Dopředu neodhadnu velikost a často se mi stane, že se netrefím. V kamenném obchodě Martínek vyzkouší boty a jedny vezmeme. Tento postup se mi osvědčil, šetří mi čas a nervy. Nejdříve to chce vždy vyzkoušet danou značku a když dítěti sedí dvoje boty za sebou, tak poté se nakupuje lépe i skrze e-shop. Záleží vždy na značce. Osvědčily se nám boty značky Rak a i když k nim mám určité výhrady, představují dobrý poměr ceny a kvality. Úplně nejlepší byly botičky značky Primigi z outletu, jenže takové se (díky inovacím a dalším zlepšovákům) sehnat už nedají.

Foto: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.