Má vaše dítě širokou nohu? 6 tipů na značky dětských bot

Martínek má nohu jako bramboru. Jak dlouhá, tak široká s vysokým nártem. Co čtvrtrok je noha větší, širší a „bramborovatější“. Prý se to s věkem zlepší, tak uvidíme. Sjezdili jsme spolu nespočet obuví, přičemž téměř v každé paní prodavačka po chvíli zavrtěla hlavou se slovy, že takové boty u nich nemají, a my jsme opustili prostor. Bez úspěchu. Vyzkoušeli jsme milion bot za asi milion korun. Jaké značky sedí na širokou nohu s vysokým nártem a jaké jsou pro širokou nohu nevhodné?

Obsah

Cesta tam a zase zpátky

Martínkovi rostla noha hodně rychle a co tři měsíce měl nové boty. Při nakupování bot se snažím najít rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou. Na jedné straně preferuji, aby děti měly pěkné kožené boty, které jsou široké, mají ohebnou podrážku. Na straně druhé nechci za boty utratit majlant, protože, jak se ukázalo, u nás není bot nikdy dost. Zkoušíme stále nové modely a střihy, ale ne vždy dětem sedí. Tedy, spíše jim skoro nikdy nesedí. 🙂

nahoru ↑

Jaká dětská obuv se hodí na širokou nohu s vysokým nártem?

Zkoušeli jsme úplně všechno. Některé značky máme doma, jiné jsme jen zkoušeli a přijdou na řadu někdy příště. Sháníte boty pro děti se širokou nohou a vysokým nártem? Značky obuvi pro děti, které sedí na širokou nohu jsou:

 • 🏆 Rak – k nejlevnějším (a zároveň pohodlným) patří slovenské boty Rak (vyrobeny na Slovensku). Velkou nevýhodou je, že se obuv vyrábí pouze do velikosti 28. Seznam prodejen najdete zde.
 • 🏆Primigi – italské boty mohou být vyrobeny v Albánii či v Rumunsku. Boty jsou pěkné, pohodlné, kupujeme pravidelně. Přehled obuvi najdete zde. Velký výběr obuvi Primgi najdete na Mall.cz. Občas zde na vybrané modely bývají slevy 50 %
 • Lurchi zde najdete boty přehledně.
 • Geox – velmi oblíbené boty Geox sedí na širokou nohu a přehled obuvi najdete zde.
 • Superfit – šířka w
 • 🏆Keen – letní boty Keen pro děti sedí na širokou nohu, funkčně jsou dobré a koupíte je zde. My jsme tyto boty také zkoušeli a recenzi na ně uvádím níže.
nahoru ↑

Barefoot boty pro děti

Když jsme zkoušeli barefoot boty pro děti, překvapilo mě, že ne všechny střihy jsou určeny na širokou nohu. Teď už vím, že některé boty pasují spíše na užší, jiné na širší nohu.

nahoru ↑

Značky barefoot obuvi – pro děti

 • Bobux – překrásné barefoot boty z Nového Zélandu si zamilujete pro bezchybný design. Boty se hodí spíše na užší nohu. ZKOUŠELI JSME A BYLY ÚZKÉ.
 • BeLenka – krásné boty vyrobené v České republice se prodávají pod slovenskou značkou BeLenka. Novinkou jsou barefoot botičky pro děti na podzim nebo na jaro. Boty jsou dostupné zatím v předprodeji. Podle parametrů jsou širší než jedny z nejširších barefoot bot Livie & Luca. Mám zkušenost s obuví pro dospělé, která je široká, měkká a pohodlná. Boty najdete v e-shopu Be Lenka.
 • Froddo – barefoot botičky pro děti jsou vyráběny chorvatskou obuvnickou společností Ivančica. Vybírat můžete z řady Prewalkers a Flexible. ZKOUŠELI JSME A BYLY ÚZKÉ.
 • Filii – boty německé kvality mají podrážku tenkou 3,5 milimetru. ZKOUŠELI JSME A BYLY ÚZKÉ.
 • Jack & Lily – kanadské botičky mají podrážku silnou 3 až 5 milimetru. Boty se hodí pro děti s normálně širokou nohou. ZKOUŠELI JSME A BYLY ÚZKÉ.
 • Kidofit – velmi lehké a pěkné boty. Měly by sedět na širší chodidla (zkoušeli jsme a za nás jsou jako na Popelku 🙂 ). ZKOUŠELI JSME A BYLY ÚZKÉ.
 • Livie & Luca – americké botičky mají velmi povedený design. Když zapátráte v amerických e-shopech, najdete krásné modely za poloviční ceny. Boty by měly by sedět na širší nohu (u nás se žel opakoval Popelčin příběh). ZKOUŠELI JSME A BYLY ÚZKÉ. ALE POVĚTŠINOU BY MĚLY DĚTEM SE ŠIRŠÍ NOHOU SEDĚT.
 • Little Blue Lamb – parametry barefoot obuvi splňuje pouze řada Baby.
 • Pediped – americké botičky se vyrábí pouze v dětských velikostech (až do 36).
nahoru ↑

Jaké boty jsem vyzkoušela a jak jsem s nimi spokojená?

Náš malý velký test dětských bot na širokou nohu. 🙂 Martínek měl jako první boty Fare, poté letní Jonap, celoroční Primigi, zimní a celoroční Lupilu a také celoroční Rak. Všechny botičky vypadaly krásně, když jsem je kupovala, ale ne všechny krásné zůstaly. Je jasné, že se boty zničí. Nečekala jsem nic jiného. Zkrátka, až mu budou malé, tak je vezmu a vyhodím, říkala jsem si. Některé boty mě mile překvapily a vypadají jako nové, a ještě je nutné dodat, že zůstaly krásné i po tom, co jsem je vyprala v pračce, a také po tom, co s nimi Martínek brázdil kaluže, šlapal, kam se dalo a ničil je, co to šlo.  🙂

nahoru ↑

🏆1. -2. místo: Značka obuvi Rak🏆

Z těchto bot jsem byla nadšená. Na první pohled byly krásné a pohodlné. Boty jsou celokožené, mají ohebnou podešev, vyndavací stélku, jsou širší.  Velkým mínusem bylo, že se po čase odřely. Kdyby se odřely trošku, tak to by zase až tak nevadilo. Ale po měsíci chození se z bot loupala barva a vypadaly, jako kdybych je vytáhla z popelnice. Jsou pohodlné, netlačí.  Kdyby si výrobce přečetl tyto řádky, určitě by odvětil, že jsem o boty špatně pečovala, měla jsem je natřít tímhle krémem, nastříkat takovým sprejem a hlavně je nenosit do mokra, vlhka, tepla, na slunce a také ne do větru. Jenže, jak pečovat o dětské boty? Lze to vůbec? Nebo by možná jenom řekl, že se jeho boty zkrátka odírají.  Dětem se nedá vysvětlit, že se do louže nešlape a na odrážedle se jezdí normálně (nikoli s nohama za sebou, nad sebou, pod sebou nebo jinde). Boty jsou velmi dobré, až na odřenou barvu. Kupovala jsem je za 720 Kč. Příběh jménem Rak má pokračování na dalších řádcích. Nová kolekce 2019 je trošku dražší, ale lepší. 🙂 Martínek boty dokázal také odřít, ale po výrazně delší době a výrazně krutějším zacházení.

Jaro 2019: Znovu Rakovci

Boty Rak jsem koupila znovu. Tentokrát jsem počítala s tím, že se odřou, ale zkrátka jsem nesehnala jiné boty za rozumnou cenu. Martínkovi se noha ještě rozšířila. 🙁 Boty Rak na suchý zip z nové kolekce mě překvapily. Koupila jsem maličko větší a Martínek je nosí už půl roku. Musím je pochválit. 🙂 Boty se neodřely tak, jak jsem předpokládala. Nová kolekce je lepší, hezčí a zdá se mi kvalitnější. Velmi oceňuji značky, které na sobě pracují a zlepšují své produkty. Slovenská značka Rak mezi ně rozhodně patří.

Dětské boty Rak - tyhle opravdu vydrží, neodřou se.

Update 07/2019: Máme Raky i na léto. Jsou moc fajn. Martínek nosí boty už dva měsíce a jsou nezničené, skvěle mu sedí, mají velmi širokou špičku, pružnou podešev a jedinou nevýhodou je, že když Martínka obouvá tatínek, tak nepozná, která bota je pravá a levá, ale to není chyba bot. 🙂

Slovenské boty Rak patří k nejlevnějším a zároveň nabízí perfektní poměr ceny a kvality. Pořídíte je například na Mall.cz. Seznam dalších prodejen najdete zde. Co bych jim vytkla? Vyrábí se pouze do velikosti 28, proto jsem se po čase vrátila ke značce Primigi.

Dětské boty Rak na MALL.CZ

nahoru ↑

🏆1.- 2. místo: Značka obuvi Primigi🏆

Italské boty nejsou původem z Itálie, ale některé modely vyrábějí se v Tunisku, Rumunsku či Albánii. Záleží na kolekci a také na tom, jaká bota se vám právě dostane pod ruku. Doma máme jedny letní sandálky Primigi a čtvery celoroční boty. Troje celoročky na suchý zip a jedny na šněrování. Boty mě překvapily jenom pozitivně. Nedoporučuji je ale kupovat přes internet, protože co model, to jiná velikost. Bohužel to mám vyzkoušeno. Každé boty sedí jinak. Kdybyste se chtěli přeci jen podívat, jaké boty jsou v nabídce přes internet, najdete je například na Mall.cz.

Dětské boty Primigi na MALL.CZ

Letní obuv je celokožená, pásky se nedají povolit, což je velké mínus, a podešev je poměrně silná. Bota je široká, pohodlná a snadno se zapíná. Nejsem fanda zapínání bot na suchý zip, jenže okolnosti mě donutily k tomu, abych začala fandou býti. Většinou se snažíme vypravit se ven v co nejrychlejším čase a suchý zip tomu dost pomůže. Ideální letní boty bych si představovala jinak. Na fotografii vidíte, že špička boty je odřená. Je to proto, že Martínek vláčel (nevím proč) nohu po dlaždicích a špičku odřel. Cena: 750 Kč (Kupováno v Německu.)

Letní celokožené boty, sandálky, Primigi.

Celoroční šněrovací boty mají textilní výstelku, vyndavací stélku, kožený svršek a ohebnou podešev. Vyprala jsem je v pračce a myslela jsem si, že se rozpadnou. K mému překvapení drží jako nové. Jediné, co se opotřebovalo, jsou tkaničky. Boty jsem koupila ve Fashion Aréně a nečekala jsem od nich žádný zázrak. Překvapily mě a nadmíru splnily mé očekávání. Jsou měkké, pohodlné a pro širokou buclatou nohu jako dělané. Za slabinu bych označila tkaničky, které se po dvou měsících třepí a kloužou. Naštěstí se dají lehce vyměnit. Cena: 680 Kč

Celoroční šněrovací dětské boty Primigi. Na obrázku vidíte boty po dvou měsících používání. Jsou čisté, suché, vyprané v pračce.

UPDATE 07/2019: Boty přežily i druhé dítě a vypadají jako nové. Bohužel se boty Primigi z této kolekce nedají nikde sehnat. Boty byly vyrobeny v Rumunsku.

Celoroční boty na suchý zip jsou celokožené, i uvnitř. Nemají vyndavací stélku, v čemž vidím negativum. Na stranu druhou se to ty tři měsíce, co je dítě nosí, dá docela dobře přežít. Jsou pohodlné a vydržely toho hodně.  Vyprala jsem je v pračce a myslela jsem si, že budou zničené a ošklivé. Překvapilo mě, že jsou použitelné a skoro jako nové. Suché zipy drží, nejsou v nich nánosy chlupů a nečistot. Boty stále voní po kůži a barva nevybledla. Cena: 750 Kč (Kupováno v Německu.) Přehledný seznam obchodů s obuví a bot pro děti Primigi najdete zde.

Celoroční celokožené dětské boty Primigi na suchý zip. Na obrázku vidíte boty po dvou měsících používání. Jsou čisté, suché, vyprané v pračce.

Boty jsem koupila ve výprodeji v německém e-shopu tausendkind.de, který do České republiky balíčky nezasílá, ale využila jsem službu přeposlání zásilky. Doprava z Německa k přeposílačům byla zdarma, poté jsem zaplatila pouze za přeposlaný balík (150 Kč). Troje celokožené boty od Primigi vyšly na 2250 Kč. Boty jsou  kvalitní, odolné a dost toho vydrží. V České republice se dají velmi levně sehnat ve Fashion Aréně v outletu. Jenže … pěkné a vhodné boty nejsou v obchůdku Primigi vždy k mání. Třeba letos jim moc použitelných bot nepřišlo.

Podzim 2019: Primigi do města i do lesa

Podzimní boty Primigi jsem koupila ve velikosti 30 (místo velikosti 29), protože se mi zdály trošku menší, než obuv jiné značky. Botičky jsou skvělé, celokožené a moc pohodlné. Mají vyndavací stélku. Jsem zvědavá, jak se opotřebí. Zatím vykazuje obuv značky Primigi to nejmenší opotřebení ze všech bot, které jsme vyzkoušeli. 🙂

Primigi: Boty na podzim

Primigi: Boty na podzim

Z nákupu těchto bot jsem moc ráda, protože boty Rak, které Martínkovi seděly, se vyrábí pouze do velikosti 28. Vrátili jsme se proto ke značce Primigi. Botičky jsou dost drahé, ale zatím všechny modely vydržely i dvě děti, dvoje vyprání v pračce, dvoje sušení na slunci. Velký výběr obuvi Primgi najdete na Mall.cz. Seznam modelů bot značky Primigi najdete zde.

Dětské boty Primigi na MALL.CZ

nahoru ↑

Značka obuvi: Keen

Sandále Keen jsou momentálně (léto 2020)  jediné boty, které Martínek na svou nohu obuje. Už mu bohužel nesedí ani letní model bot Primigi, se kterým v minulosti neměl problém. Botičky Keen jsou velkoryse široké, i když Martínek je má na noze tak akorát a pro něj by mohly být i širší. Filka má stejné boty, o číslo menší. Jemu sedí skvěle, a i když má také širokou nohu, sandále mu sedí perfektně, noha v nich má dostatek prostoru. Sandále jsou vyrobeny z PES popruhoviny (svršek), měkké podšívky s antibakteriální technologií Cleansport NXT. Anatomicky tvarovaná stélka je vyhotovena z EVA materiálu. Dětské boty mají navíc ještě vyjma klasického rychlozavazování pásek přes nárt na suchý zip.

Mají ryze sportovní vzhled, mně se moc nelíbí, ale jsou to jediné boty na trhu, které Martínek obuje. Na první pohled jsem byla překvapená jejich kvalitou. Nečekala jsem od gumovo-látkových bot žádný zázrak. Chtěla jsem kožené botičky, jenže Keen si mě svými vlastnostmi rychle získaly. Jednak se boty perfektně čistí, zdají se být nezničitelné, jsou ideální na písek i odrážedlo. Nejsou žádným výstavním módním doplňkem, což při našich cestách letní trávou, bahnem a loužemi vlastně ani tak moc nepotřebujeme. Celou recenzi na boty najdete v článku Recenze dětských bot Keen (sandály). Cena: 990 Kč

Boty jsou dobře dostupné v prodejnách se sportovní obuví i ve vybrané obuvi. Přehled prodejen najdete zde.

nahoru ↑

Co nedoporučuji, ale sedí: Jonap

Letní sandály jsou nekvalitní a už bych je nekoupila. Kožený svršek a textilní výstélka vypadají na první pohled (v obchodě) poměrně slušně, ale podívejte se na fotografie, co se stane s botou po dvou měsících nošení. Letní boty jsem vzala jenom proto, že jsem v sedmém měsíci těhotenství nechtěla jezdit už do asi pátého obchodu s dětskou obuví. Martínek toho moc nenachodil, tak jsem byla ráda, že se do nich vešel a neškrtily ho. Podešev je ohebná, široká. Obuv jsem vyprala v pračce a není použitelná pro další nošení, což s praním v pračce nesouvisí. Boty byly na vyhození i tak. S celoroční obuví zkušenost nemám, třeba je na tom lépe. Sandálky bych doporučila jako náhradní, nebo jen tak na okrasu. 🙂 Cena: 550 Kč

nahoru ↑

Jaké boty nesedí, ale často jsou doporučovány?

V diskuzích se dočtete různé věci. Mimo jiné také doporučení na značky bot, které sedí na širokou nohu. Záleží na tom, jak moc širokou nohu dítě má, jak má vysoký nárt a na jaký model zrovna narazíte. Kamenné prodejny dětských bot se potýkají často s malým výběrem, boty musíte objednat přes internet na prodejnu, a vyzkoušet je tam. Pro normální nohu koupíte botičky ihned, bez objednávání. S „bramborou“ jsou potíže. Co nesedí?

 • Pegrés – klasické botičky jsou těžké na noze, špatně dostupné. Prodávají se také „bosé Pegrés“. Ty jsem nezkoušela.
 • Fare (měli jsme první botičky, než se z nohy stala brambora. Na nohu s vysokým nártem nesedí.)
 • Superfit – na širokou nohu může sedět šířka s označením W
 • Sportovní obuv nesedí vůbec: Nike, Adidas, Puma
 • Protetika
 • Baťa
 • Alpine Pro – zimní sněhule sedí o dvě čísla větší 🙂
 • Addidas
 • Nike
 • Richter
 • D.D.Step
 • Lupilu
nahoru ↑

Značka obuvi: Fare

Od českého výrobce Fare seženete kožené dětské botičky snad v každé obuvi. Celoroční celokožené boty s koženou výstélkou mají vyndavací koženou stélku. Kupovala jsem je jako první boty, poté Martínkovi další modely nebyly. Neprala jsem je v pračce, ale vyčistila jsem je v ruce, usušila na topení, tkaničky jsem vyprala. Botičky vypadají krásně jako nové. Podešev lze ohnout, není příliš silná.  Podruhé bych první boty koupila jiné. Pro extrémně širokou nohu jsou boty od této značky úzké. Sandály jsou snad ještě užší. Cena: 710 Kč.

Celoroční šněrovací boty Fare se na extrémně širokou nohu nehodí. Botičky jsou jako nové i po dvou měsících nošení.

Botičky Fare se hodí spíše na úzkou nožičku a jestli se vám jejich vzhled líbí a máte doma dítě s hubeným chodidlem, můžete se po botách podívat například zde .

nahoru ↑

Značka obuvi: Lupilu

Levné boty Lupilu z Lidlu jsem koupila jako nouzovku. Máme doma zimní a celoroční. Zimní boty měl Martínek na noze jen párkrát, moc toho v zimě nenachodil. Boty jsou menší, než uvádí číslování (místo velikosti 25 měl 27). Není to žádný zázrak, ale vztaženo k poměru cena a kvalita jsou boty v pořádku. Zimní boty se mi nezdály extra teplé, nejsou nepromokavé a hodí se pro městské děti, které nepojedou na hory a se sněhem do kontaktu moc nepřijdou. V opačném případě bych volila úplně jiné (nepromokavé s GORE-TEX membránou, teplé, sněhule). Zimní boty vyšly na 380 Kč, celoroční na necelých 300 Kč.

Celoroční botičky mají suchý zip, dobře se zapínají, a také jsou mírně menší, než by se dle předepsané velikosti mohlo zdát. Oboje boty se rychle zničí, klidně po dvou třech nošeních. Na písek, odrážedlo a jako náhradní boty jsou fajn. Na celodenní nošení bych je spíše nedoporučila.

boty lupilu

Dětské boty Lupilu

nahoru ↑

Závěrem

Pro děti se širokou nohou je poměrně těžké sehnat boty, které jim dobře padnou, a zároveň za více párů nezaplatit stejně jako za dovolenou pro celou rodinu u moře.  Osvědčily se nám boty značky Rak a také boty Primigi, které jsou velmi odolné. Velkou nevýhodou je vyšší cena. Jedny z nejhorších bot, které jsme měli, byly letní sandálky Jonap, které se téměř hned zničily. V těsném závěsu na druhém místě od konce skončila obuv značky Lupilu z Lidlu.

Dětské boty Primigi na MALL.CZ

Přeji vám šťastný výběr. 🙂

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Tereza Krček

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart