Tento pokus jsme zkoušeli před dvěma lety. Nyní jsme jej ještě trošku vylepšili a také se do něj zapojilo více dětí. V článku najdete odkaz na video, ve kterém uvidíte, jak na to, a také se v něm můžete podívat na reakce dětí.

Obsah

Princip pokusu

Kouzelným způsobem se nafoukne balónek zcela sám. Nevěříte? Stačí vzít ocet, jedlou sodu, láhev, balónek a jde se na to.

Pro koho je pokus určen

Pokus je vhodný pro děti od čtyř let – pokud jej budou provádět samy (je potřeba, aby jim dospělý připravil láhev). Tříleté děti mohou pod dozorem rodičů nasypat jedlou sodu do láhve, ale pozor. Není to pro ně nic snadného.

Letní pokusy s jedlou sodou: Nafouknutí balónku
Letní pokusy s jedlou sodou: Nafouknutí balónku

Co budete potřebovat

  • Jedlou sodu
  • Láhev (čím větší, tím lepší – měli jsme 2 litry)
  • Balónek
  • Ocet
  • Trychtýř
Pracovní sešit Léto 2
Pracovní sešit Léto 2

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Youtube

Jak na to

Do balónku jsem vsunula trychtýř a nasypala do něj lžíci jedlé sody. Do láhve jsem nalila trošku octa – cca 2 centimetry ode dna. Na hrdlo jsem připevnila balónek tak, aby se do láhve nevysypala soda (to udělají děti).

Děti si vzaly do ruky láhev a vysypaly jedlou sodu z balónku přímo do láhve. Nastala chemická reakce a soda začala pěnit. Balónek se nafukoval a ony byly velmi překvapené.

Závěrem

Super pokus, který je na přípravu rychlý, jednoduchý a poměrně levný. Děti byly nadšené. Nevýhodou pro nás bylo, že jsem musela sehnat plastové láhve – doma je normálně nemáme. Ale co bych pro takové pokusy neudělala, že. 🙂 DOPORUČUJI: PUSŤTE VIDEO DĚTEM. Budete je motivovat k tomu, aby pokus také vyzkoušely.

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Tereza Krček

Tereza Máma do deště

Jsem Tereza, autorka blogu Máma do deště. S dětmi doma vyrábíme neobyčejné věci z obyčejných surovin. Naše výtvory nejsou složité, ani nestojí spoustu peněz, a může je udělat úplně každý. Neumím popsat radost v dětských očích, která se objeví, když spolu něco vytváříme.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart