Letní pokusy s jedlou sodou a ledem: Co se rozpustí a vypění rychleji

Tento pokus jsme zkoušeli před dvěma lety. Nyní jsme se k němu vrátili a také se do něj zapojilo více dětí.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Princip pokusu

  • Pokus s ledem: Nachystali jsme si sklenice s teplou a studenou vodou. Děti do nich vhodily led a sledovaly, ve které sklenici se led rozpustí dříve. Praktický způsob, jak ukázat, že v teplé se led rozpouští rychleji.
  • Pokus s jedlou sodou: Ohřála jsem ocet, který jsem nalila do jedné sklenice, do druhé jsem nalila naopak velmi vychlazený ocet. Děti do sklenice vhodily ledovou kostku s jedlou sodou. Která sklenice se dříve naplní pěnou? Ta s teplým octem.

Pro koho je pokus určen

Pokus je vhodný pro děti od tří a půl let – pokud jej budou provádět samy (je potřeba, aby jim dospělý vše připravil). Mladší děti mohou pod dozorem rodičů pokusy také vyzkoušet, avšak je potřeba dohlédnout na to, aby si nic nestrkaly do pusy.

Co budete potřebovat

  • Jedlou sodu
  • Ocet (klidně 2 láhve – máte-li více dětí)
  • Formičky na led
  • Potravinářské barvy (nemusí být)
  • Sklenice od okurek nebo podobné nádoby
  • Plochou nádobu pod tyto sklenice (použila jsem zapékací mísu)
  • Lžičku
Pracovní sešit Léto 2
Pracovní sešit Léto 2

KOUPIT PDF V E-SHOPU

Jak na to

Oba pokusy doporučuji provádět na podložce – tj. v nějaké nádobě – plech, zapékací mísa, tác a podobně. Na tuto podložku postavte sklenice a až poté začněte s pokusem.

Pokus s ledem: Do tvořítka na led jsem nalila barevnou vodu (voda + potravinářské barvivo). Led jsem nechala zmrznout v mrazáku. Je tedy dobré nachystat pokus předem, aby voda zmrzla. Druhý den jsme se pustili do zkoumání. Do jedné sklenice jsem nalila teplou vodu, do druhé vodu studenou. Děti vhodily do sklenic led a zkoumaly, ve které sklenici se led dříve rozpustí. Díky tomuto pokusu jsme si vysvětlili, že v teplé vodě se led rozpustí rychleji, protože led je studený (ledový) a voda je teplá. Z ledu se uvolňuje rychleji voda. Schválně jsem použila barevné kostky ledu, aby bylo vidět, která nádoba se rychleji zbarví.

Pokus s jedlou sodou: Nejúspěšnější pokus všech dob. Zde též doporučuji nachystat kostky ledu přes noc. Do ledáčku jsem nasypala jedlou sodu. Přidala jsem potravinářské barvy, ale nemusí to nutně být. Zakapala jsem kostky vodou – ne moc, ale trošku vody to chce, aby jedlá soda držela pohromadě. Ledáček jsem dala do mrazáku. Do lednice jsem vložila jednu láhev octa. Druhý den jsme se pustili do pokusu. Do jedné sklenice jsem nalila teplý ocet, do druhé jsem nalila ledový ocet, který jsem nechala chladit v lednici. Do každé sklenice jsem nalila cca 3 cm octa. Rozdíl teplot byl okolo 50 °C. Děti do každé sklenice vhodily 2 kusy ledu s jedlou sodou. A začaly se dít věci. Která sklenice vypění dříve?

Závěrem

Pokusy, hlavně s jedlou sodou, jsme několikrát opakovaly. Znovu a znovu. Až do té doby, než nám došel ocet. 🙂

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Kniha Karolínka dělá radost dětem od 4 do 7 let a pořídit ji můžete v mém e-shopu. Dodání je rychlé, ale prosím, raději jej nenechávejte na poslední chvíli. 🙂

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart