TIP NA VÝLET

Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Prales s velkým P jsem objevila úplnou náhodou a za tento objev jsem moc ráda. Velmi hezky pojaté, krásně zpracované, naučné, pro děti zábavné a interaktivní ekocentrum se nachází na okraji Prahy. Vstup je zdarma. V článku najdete krásný tip na výlet pro předškoláky i školáky. UPOZORNĚNÍ: ZVÍŘÁTKA NENÍ MOŽNÉ KRMIT.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Prales

Pod pojmem Ekocentrum Prales se ukrývá název Pražské lesní středisko. Provozovatelem jsou Lesy hlavního města Prahy, a podobně jako u minizoo v Chuchli, kterou také spravují Lesy hl.m.Praha, si zde děti přijdou na své. Centrum slouží pro rekreaci, setkávání místních, můžete si zde zamluvit jeden ze zajímavých workshopů nebo se zúčastnit přednášek (zaměřeno na environmentalismus). V neposlední řadě zde sídlí školka, je zde komunitní centrum, zahrada, foliovníky, farma, naučná stezka pro děti, piknikové místo v lese, kde lze rozdělat oheň.

Doprava a parkování

Prales se nachází v městské části Kbely (Praha 19). Můžete se sem vypravit autem. Parkoviště se nachází přímo v areálu, ale bohužel je zde pouze pět míst. Kdyby nebylo na parkovišti vlno, můžete nechat vozidlo například v ulici Mladějovská. Nejsou zde parkovací zóny. Pojedete-li MHD, budete příjemně překvapeni tím, že se Ekocentrum Prales nachází nedaleko zastávky Mladějovská, kde staví autobusy č. 375 a 378 .
Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Pro koho je Prales určen

Ekocentrum ocení všichni milovníci přírody – malí i velcí. Nabízí toho opravdu mnoho a zkusím na několika řádcích shrnout, co vše se zde dá dělat. Nejmenší děti od tří let mohou navštěvovat školku přímo v areálu. Starší děti mohou navštěvovat workshopy. Dospělí se mohou zúčastnit akcí zaměřených na environmentalismus, pronajmout si kousek zahrádky, květináč na sazenice nebo místo ve foliovníku a pěstovat zde třeba rajčata, papriky, bylinky. Všichni bez rozdílu věku sem mohou přijít, podívat se, dozvědět se zajímavosti z přírody, z lesa, dozví se, jak rostou stromy, jak se těží dřevo. Starší děti zaujmou zábavné tabule a hry.

Základní informace

EKOCENTRUM PRALES
 • Adresa: Mladoboleslavská 953, 197 00 Praha 19
 • Věk: 3 roky až 99 let
 • Otevřeno: Celoročně: PO-PÁ: 7:00 – 15:30; duben až říjen navíc otevřeno v sobotu: 9:00 – 17:00, NEDĚLE ZAVŘENO (COVID19: areál je otevřen)
 • Vstup: Zdarma
 • Plánovaná doba návštěvy: individuální (my jsme v muzeu strávili 2,5 hodiny)
 • Toalety: V hlavní budově je toaleta, ale není přístupná volně veřejnosti. Jiné WC jsme nenašli.
 • Parkování: Ano (přímo v areálu – je zde pouze pět míst)
 • Možnost zakoupit občerstvení: NE
 • Aktuální informace najdete na webu Lesy Praha.

Otevírací doba a vstupné

Ekocentrum je otevřeno od pondělí do pátku od 7:00 do 15:30 (celoročně). V sobotu je otevírací doba od 9:00 do 17:00 (pouze od dubna do října). Vstupné je zdarma. Pokud byste měli zájem zúčastnit se workshopů, je nutné se na setkání objednat. Ceny workshopů jsou nízké (od 50 Kč do 200 Kč). Mezi témata již uskutečněných workshopů patřilo například vyrábění kožených opasků, podzimní tvoření, výroba bylinných mastí.
Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Co se zde dá dělat

Ekocentrum je rozděleno na horní a dolní areál. Navštívili jsme obě části. V té horní jsme si udělali dlouhou procházku, v dolní části na nás čekaly interaktivní prvky a zajímavosti. Otevírací doba uvedená výše platí pouze pro dolní areál. Horní areál (na procházky) je otevřen nepřetržitě. Popisy patří k fotografii v galerii (viz výše).
 • V dolním areálu najdete: 1. hlavní budovu ekocentra Prales, 2. naučnou stezku Cesta dřeva, 3. ukázkovou včelnici, 4. výběh pro nutrie, 5. výběh pro ovce, 6. komunitní zahradu, 7. výrobnu štípaného dříví
 • V horním areálu najdete: 8. zelené bludiště ve tvaru listu (to jsme nenašli), 9. budovu Dřevák, 10. ovocný sad, 11. piknikové místo

Dolní areál

Děti nejvíce zajímala naučná stezka Cesta dřeva, domácí zvířátka a pěstování rajčat. Podívali jsme se na králíky, kozy a berany. V naučné stezce se děti seznámí s tím, že ne každé dřevo je stejné. Mohou si prohlédnout druhy dřev, zjistí, že každý druh dřeva jinak zní (dendrofon), objeví letokruhy a stáří stromu. Mohou se projít po bosé stezce, kde si vyzkouší různé materiály pod nohama – šišky, stromovou kůru, větvičky a oblázky. Podívají se na hřbitov odpadků, kde mají poznat, za jak dlouho se různé odpadky rozloží, zaujmout je může mraveniště i kadibudky. Navštívit mohou biotop kleče. Můžete si prohlédnout hospodářská zvířata a také, jak se pěstuje zelenina. Děti byly velmi zvědavé a sledovaly rajčata, dýně i papriky.
Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Občerstvení

Není zde možné zakoupit občerstvení, ale můžete si s sebou přinést svačinu, kterou si lze sníst na jednom z odpočinkových míst. Toalety pro veřejnost zde nejsou. Pokud byste potřebovali na WC, je potřeba najít správce areálu a požádat ho, zda by vám mohl nějak pomoci. WC je uvnitř areálu, avšak není pro veřejnost otevřeno.

Časová dotace

Je velmi těžké určit, jak dlouho bude vaše návštěva trvat. My jsme zde pobyli dvě a půl hodiny. Prošli jsme areál, podívali jsme se na zvířata. Kdyby zde bylo hřiště, zůstali bychom déle. V areálu hřiště je, avšak patří k mateřské školce a není možné jej využít. Dále zde je jedna houpačka a dřevěné autíčko (určeno pro veřejnost), avšak to bylo obsazeno.
Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Kam s dětmi v Praze? Do Ekocentra Prales (vstup zdarma)

Závěrem

Velmi hezké a povedené Ekocentrum Prales je skvělým místem, kde strávit dopoledne nebo odpoledne. Vstupné je zdarma, děti se dozví spoustu zajímavostí, prohlédnou si zvířátka a uvidí, jak se pěstuje zelenina. Atrakce je určena pro menší i větší děti. Školáci si mohou číst zajímavé informace, vyzkouší si zábavné hry, odkrývají okénka na tabulích. Do areálu mohou zavítat také školy nebo školky. Velmi doporučuji.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

10 Hodnocení
Ekocentrum Prales

Byli jsme velmi mile překvapení z krásného místa, které Ekocentrum Prales nabízí. Vstupné je zdarma, naučná stezka pro děti se nám líbila svou interaktivitou, hezkým a zajímavým zpracováním. Děti se podívaly na zvířátka a také na to, jak se pěstuje zelenina. To je velmi zajímalo. Návštěvu moc doporučuji.

KLADY
 • Hezky zpracované
 • Interaktivní
 • Dětem se návštěva moc líbila
 • Vstupné zdarma
 • Široký koncept: zvířátka, pěstování zeleniny, naučná stezka
 • Pěkné a udržované místo
ZÁPORY
 • V areálu jsme nenašli volně přístupné WC.

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám hodně zábavy. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart