TIP NA VÝLET

Kam s dětmi po Čechách? Do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka jsme se vypravili, když bylo venku překrásné teplé počasí. Výlet se povedl, děti byly nadšené a nechtěly za žádnou cenu domů. V článku na vás čeká tip na skvělý rodinný výlet.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka

Jestli máte rádi mašinky a vláčky, je pro vás muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka jako dělané. Největší muzeum mašinek v České republice zaujme malé i velké návštěvníky. Těšit se můžete na „historické vozy“, které si pamatujeme z dětství, historické parní lokomotivy i modely mašinek.

Doprava a parkování

Do Lužné jsme jeli autem. Zaparkovat lze zdarma před muzeem. Parkoviště s hrubšími kamínky nedaleko nádraží bylo poseto automobily. Hned vedle muzea se nachází nádraží, ze kterého se můžete ve vybrané dny projet vyhlídkovým vláčkem. Na stanici Lužná u Rakovníka se dostanete také vlakem. Hned, jak vystoupíte z vlaku, vydáte se doleva a dále rovnou na větší parkoviště, které projdete skrz a uvítají vás brány muzea Českých drah.
Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Pro koho je muzeum určeno

Muzeum bude zajímat děti i dospělé. Každý návštěvník si oblíbí něco jiného a spokojeni budou všichni. Děti okolo tří let velmi ocení modely mašinek, dětské hřiště i možnost nahlédnout do vybraných vagónů. Dospělí si zavzpomínají na to, jakými vozy jezdili v mládí nebo v dětství. Toalety jsou součástí areálu a najdete je nedaleko dětského hřiště. Do areálu je možné vjet s kočárkem, stejně jako se můžete s kočárkem pohybovat v bezprostřední blízkosti mašinek a vlaků. Jen je potřeba někdy udělat kompromis a některé cesty objet. Kočárků bylo v muzeu několik, včetně toho našeho.

Základní informace

MUZEUM ČESKÝCH DRAH
 • Adresa: 9. května 255, Lužná, 270 51 Lužná
 • Věk: 2 roky až 99 let
 • Otevřeno: Červenec a srpen denně od 9:30 do 17:00, září a říjen: PO-PÁ: 9:30 – 15:00, SO a NE: 9:30 – 17:00. MUZEUM OTEVÍRÁ V KVĚTNU (CCA POLOVINA MĚSÍCE), ZAVÍRÁ SE NA KONCI ŘÍJNA.
 • Vstup: Dospělí: 100 Kč, dítě od 4 let: 70 Kč, rodina: 290 Kč
 • Plánovaná doba návštěvy: individuální (my jsme v muzeu strávili 2,5 hodiny a klidně bychom zde byli i déle)
 • Toalety: Ano
 • Parkování: Ano (přímo před muzeem)
 • Možnost zakoupit občerstvení: Ano – káva, limonáda
 • Aktuální informace najdete na webu muzea.

Otevírací doba a vstupné

Muzeum je otevřeno od poloviny května (přesné datum se mění a je uvedeno na webu muzea) až do konce října. Doporučuji vypravit se do muzea, když neprší, protože se není moc kde schovat. V létě je otevírací doba jiná než v září a v říjnu. V roce 2020 je muzeum otevřeno: červenec a srpen denně od 9:30 do 17:00, květen, červen, září a říjen: PO-PÁ: 9:30 – 15:00, SO a NE: 9:30 – 17:00.
Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Vstupné pro dospělou osobu nad 15 let je 100 Kč, děti nad 4 roky zaplatí 70 Kč, rodinná vstupenka (2+2) je 290 Kč, děti do 4 let v rámci rodinné turistiky nic neplatí. Zakoupit si navíc můžete jízdenku na úzkou dráhu za 20 Kč. Není v ceně vstupného.

Expozice a co se zde dá dělat

Téměř celá výstava se koná venku pod širým nebem. Můžete navštívit lůžkový vlak.
Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Podívat se do staršího osobního vlaku a také do staršího rychlíku. Do vagonů se nastupuje poměrně těžko, jelikož zde není perón. Schody jsou velmi vysoko. Zájemci si mohou prohlédnout expozici v uzavřené budově, kde malé návštěvníky nejvíce zajímají modely mašinek a také modelová železnice, po které mašinky jezdí. Děti se odsud nechtěly za žádnou cenu hnout. Ven jsme se dostali tak, že jsme jim museli slíbit další návštěvu modelové železnice, což jsme také dodrželi a na mašinky jsme se byli podívat hned dvakrát. Staré modely parních lokomotiv se nám moc líbily. Dětem už o něco méně. Návštěva v přístřešku s lokomotivami byla zajímavá, ale pro neposedy může být nebezpečná. Raději jsme je více hlídali, aby nespadly do nějaké ze škarp, které se pod lokomotivami nacházely. Byla zde také ostraha. A nikoli bezdůvodně. Nakonec jsme zavítali k jídelnímu vozu.

Občerstvení a hřiště pro děti

Občerstvení je nejslabším článkem celého muzea. Matěj si dal kávu, které mi bylo až líto, jak byla odporná, a nezasluhovala si ani špetku pozornosti, stejně jako malinovka s obsahem benzoanu sodného. Doporučuji donést si vlastní pití. Nasvačit se můžete přímo u jídelního vozu nebo ve velkém přístřešku s ještě větším transparentem „Rádio Blaník“. Hřiště pro děti je malé, ale poměrně atraktivní. Dominují mu mašinky. Některé mašinky byly populárnější než jiné, dětem se návštěva hřiště líbila.
Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Kam s dětmi po Čechách? Do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka

Časová dotace

V muzeu jsme strávili 2,5 hodiny. Pokud je velké teplo, není se moc kam schovat. Můžete sice na prohlídku vagonů, ale před prudkým sluncem se schováte u starých parních lokomotiv, v místnosti s modely mašinek, a poté v přístřešku s lavičkami, kde se můžete nasvačit. Časová dotace bude u každého trošku odlišná a myslím, že se může pohybovat průměrně mezi dvěma až třemi hodinami.

Závěrem

Muzeum Českých drah se nám rodičům i dětem moc líbilo. Vstupné je fajn, přijatelné, a stojí za návštěvu nás to procent. Vytkla bych jen tristní občerstvení, které mělo stejně starou nabídku jako „historické“ vlaky z devadesátých let. Obecně krásný výlet pro děti i dospělé, který dětem přinese spoustu nových zážitků a dospělým lehkou a příjemnou nostalgii. Celá expozice není příliš interaktivní, což je trošku škoda. Nabízí sice pohled do vagonů a také si děti mohou vyzkoušet ovládat jeden model vláčku, žel tímto celá interaktivita končí. I přesto je návštěva muzea zajímavá a pestrá.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

9 Hodnocení
Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka

Jestli máte rádi mašinky a vláčky, bude se vám výstava starých vozů jistě líbit. V muzeu nenajdete nová pendolina, ale staré známé rychlíky a osobní vlaky, které jezdily ještě na počátku nového tisíciletí, stejně jako staré parní lokomotivy. Návštěva muzea se nám moc líbila.

KLADY
 • Příjemná výstava
 • Zajímavá pro děti a nostalgická pro rodiče
 • Férové vstupné
 • Hezké venkovní posezení
 • Dětské hřiště
 • Toalety
 • Parkování zdarma
ZÁPORY
 • Téměř žádné interaktivní prvky
 • Málo zpřístupněních vagonů

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám hodně zábavy. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart