Statek u Merlina: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou s dětmi

Když jsme vybírali, kam pojedeme o víkendu s dětmi, padla volba na Statek u Merlina. Vstupné bylo příznivé, tak proč to nezkusit. Nakonec jsme byli rádi, že jsme vyrazili právě sem a určitě se sem ještě vrátíme. Tip na krásný výlet najdete v článku.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY (AKCE DOPRAVA 10 KČ)
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Statek u Merlina

Tento statek je jedna velká krása. Vybrali jsme si jej na základě doporučení kamaráda. Také recenze na Google byly kladné. Sbalili jsme si věci na odpoledne a vyrazili jsme. Z Prahy to netrvá dlouho. Statek leží nedaleko za Hostivicí. Jeli jsme autem, slunce svítilo a my jsme tak trošku tušili, že nebude kde zaparkovat. Což se potvrdilo. Auto jsme nechali stát zaparkované až kus od statku.

Kam na výlet s dětmi kousek od Prahy? Na Statek u Merlina
Kam na výlet s dětmi kousek od Prahy? Na Statek u Merlina

Hned u vstupu na statek je stánek, ve kterém si koupíte vstupné (rodinné 2+2 stálo 270 Kč v roce 2021 – cenu vstupného jsem v tomto roce v tabulce aktualizovala). Můžete přikoupit misku s krmením pro zvířátka (vzali jsme si jednu), jízdu na poníkovi (také jsme vzali jednu). Aktuálně vstup pro rodinu i s krmením vyjde na cca 500 Kč. Ve stánku jsou také suvenýry, kterými si můžete udělat radost a podpořit statek. Když jsme si koupili vstupenky, vydali jsme se dále do dvora po dlážděné cestě. Na menším prostoru kousek za vstupem se nachází občerstvení s posezením, toalety a koše na tříděný i směsný odpad. Z občerstvení si můžete dát tuším pizzu, párek v rohlíku (a ještě další jídlo podobného charakteru), limonádu, kávu. Tento prosto je dost malý, hlavně, když je na statku plno. Jakmile jsme prošli po dlážděné cestě směrem ke stodole a dále skrze ní, čekala na nás zvířátka.

STATEK U MERLINA

 • Adresa: Malá strana 84, Chyňava , 267 07
 • Web: https://www.statekumerlina.eu
 • Parkování u areálu: ANO, ale v sezóně nestačí
 • Toalety: ANO
 • Obchod: ANO
 • Co lze koupit: Suvenýry, občerstvení – není možné koupit farmářské výrobky domů
 • BIO produkty: NE
 • Zvířátka: ANO
 • Doba návštěvy: 2 až 3 hodiny (i se svačinou)
 • Otevírací doba: KVĚTEN A ČERVEN 2021 – středa až neděle od 10 do 17 hodin (PONDĚLÍ A ÚTERÝ JE ZAVŘENO); ČERVENEC A SRPEN 2021 – denně i státní svátky od 10 do 19 hodin; ZÁŘÍ A ŘÍJEN 2021 – soboty, neděle a svátky od 10 do 17 hodin; DUBEN – pátek až neděle a státní svátky od 10 do 17 hodin
 • Vstupné: Dospělý: 150 Kč / Dítě nad 3 roky: 80 Kč / Rodina (2+2): 420 Kč / Děti do 3 let zdarma – 2022

Zvířata

Překvapilo nás, kolik je na statku zvířat a na poměrně rozlehlém prostoru. Hned za stodolou chroupali mrkvičku králíčci, kteří se po ohradě mohli volně pohybovat. Děti mohly králíky pohladit, nakrmit je z mističky (pouze z koupeného krmiva) a prohlédnout si je z blízka. Naproti králíkům byli v klecích papoušci – andulky. Dále jsme viděli papouška Aru, pumu, lamu, velbloudy, surikaty (ty jsou hned vedle stánku s občerstvením), dravé ptactvo, kozy, ovce, pštrosa, oslíky a poníky.

Filka využil jednu jízdu na poníkovi. Ve třech letech na něm jel poprvé a moc se mu to líbilo. Martínek se v pěti letech bál, a tak se jen díval. Zvířátek je zde opravdu hodně, jsou zvyklá na lidi a pro jídlo by udělala prakticky cokoli. Za naší miskou s jídlem dokonce vyskočila ovce z ohrady a hnala se za námi pro kus žvance, přičemž na ni bylo vidět, že hlady rozhodně netrpí. 🙂

Co se zde dá dělat

Zvířátka je možné: hladit, fotit, krmit zakoupeným krmením. Vše ale s rozmyslem a opatrně. Po areálu se pohybuje personál, který dohlíží na to, že je vše v pořádku. Také je možné zaplatit si jízdu na poníkovi (jedno malé, skutečně velmi malé, kolečko), případně různé programy zábavy se zvířaty, které jsou v nabídce na webových stránkách statku. Konktrétně jde o Lama treking, Na jeden den ošetřovatelem nebo zážitek S velbloudem na procházku. My jsme toto nevyužili.

V areálu je malé hřiště pro děti, kde jsou houpačky, prolézačky a také chroští, kterým je možné procházet. Děti se mohou vydovádět v trávě, kde je také posezení, a vyzkouší si stezku pro bosé nohy.

Shrnutí a co na statku najdete

 • Zvířátka – králíci, andulky, ary, surikaty, ovce, kozy, poníci, oslíci, pštros, lama, velbloudi, kočky
 • Toalety jsou součástí areálu.
 • Děti si mohou pohrát na menším hřišti.
 • Je zde také stezka pro bosé nohy.
 • Zvířátka je možné krmit zakoupeným krmením. Lze je také pohladit a vyfotit si je.
 • Můžete si zakoupit jízdu na poníkovi – kupuje se u poklady vepředu. Nikoli tam, kde se na poníkovi jezdí.
Kam na výlet s dětmi kousek od Prahy? Na Statek u Merlina
Kam na výlet s dětmi kousek od Prahy? Na Statek u Merlina

Ještě než na statek vyrazíte

Tento odstavec shrnuje informace, které je dobré mít na paměti, než na statek vyrazíte. Možná, že vám pomůže rozhodnout se, kdy na statek vyjet, abyste si výlet co nejvíce užili.

 • Je zde opravdu, OPRAVDU, hodně lidí, když je hezky. Pokud svítí slunce a nebe je bez mráčku, bude zde totálně plno.
 • Vhodnější doba návštěvy je DOPOLEDNE. My jsme vyrazili na statek po obědě a bylo zde hodně lidí.
 • Na statku je minimum stínu. Když je teplo, není se kam schovat. Stín je pouze na menším prostoru u stánku s občerstvením. Stejně tak, když bude pršet, prostor pro úkryt je značně omezen.
 • Pejskům vstup zakázán. Mohli by vyplašit velbloudy. Psi nesmí do areálu ani v kočárku, vaku, s košíkem. Nesmí tam za žádných okolností.
 • Občerstvení si můžete zakoupit přímo na místě, ale nemusíte. Stánek má omezený sortiment, ale i tak je skvělé, že v areálu je. Bylo u něj plno.
 • Když si koupíte krmení, dostanete informaci, že s ním nesmíte krmit určitá zvířátka. Informace o nekrmení zvířátek je také umístěna na ohradě, ve které se zvířata pohybují (kousek od vstupu jsou surikaty, které se nesmí krmit).
 • Parkování je značně omezeno. Lze zaparkovat kdekoli v obci a kousek cesty dojít pěšky.
 • Po statku je možné pohybovat se s kočárkem. Pro kolečková křesla určen není – je zde sice kousek cesty dlážděný, ale poté přechází v prašnou a dále v travnatou cestu.

Závěrem

Statek se nám moc líbil. Je hezky a pečlivě udržován, zvířátka jsou pohodáři, mají rády lidi a jdou na ruku – čekají, co dostanou k snědku. 🙂 Pro děti je to ideálně strávené dopoledne nebo odpoledne. My se na statek určitě zase vrátíme.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

Přeji vám hezkou zábavu. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart