DOPORUČUJI

Jaro, Léto, Recenze: Podzim, Zima: Čtvero ročních období od R.S. Berner

Co všechno se během jednoho roku  venku děje? Kdybychom neměli sérii knih od Rotraut Susanne Berner, jen těžko by mě napadlo tolik činností, kolik autorka dokázala na několika málo listech zachytit. Rodačka ze Stuttgartu ztvárnila  čtvero ročních období do čtyř knih neobyčejně krásně a povedeně. Ostatně to je také důvod, proč se (jenom v Německu) prodalo  přes milionu výtisků. Jinými slovy vytvořila knihy, které skutečně stojí za to.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY + PDF ZDARMA
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let) + PDF pro předškoláky (49 stran)
359 Kč 399 Kč
Obsah

Jak se tomu říká?

v češtině nemáme žádné slovo, které by tyto knihy umělo výstižně pojmenovat. Nebo snad ano? Němci používají pro knihy R.S.Berner (a nejen pro její publikace) označení Wimmelbuch (nebo také Wimmel-Bücher, Wimmel Bücher). Kdybychom název velmi volně přeložili do češtiny, mohli bychom říci, že se jedná o knihy, kde se něco hemží. A skutečně. Když se na publikace podíváte, hemží se to barvami, postavami a příběhy. Zároveň mám při prohlížení knihy pocit klidu, jakéhosi řádu a přirozenosti. Občas se mi u podobných publikací  stávalo, že jsem se doslova ztratila ( a co teprve dítě). Příkladem je kniha Farma, která má sice krásné obrázky, je kvalitní, ale na stránkách vládne chaos a při prohlížení občas pošilhávám po lupě.

Naše rituály

Loni sem zavedla na Martínkovi druhé narozeniny pomyslný rituál. Každého čtvrt roku dostal jednu knihu ze série čtvero ročních období. K narozeninám mu babička koupila díl Jaro. Moc mě překvapilo, jak ho kniha bavila a i já jsem si ji hned zamilovala. Po podobnějším průzkumu jsem zjistila, že je kniha naprosto fantastická a koupila jsem další tři díly. A tak dostával každé tři měsíce novou knížku.
Série knih Jaro, Léto, Podzim, Zima od R.S.Berner

Série knih Jaro, Léto, Podzim, Zima od R.S.Berner

V létě jsme si prohlíželi knihu Léto, kde se děti koupaly v rybníce, jezdily na nádraží vlakem, nakupovaly v obchodním domě. Na podzim dostal třetí díl Podzim a v zimě jsem mu dala poslední knížku Zima. Celý rok jsme prohlíželi a vím, že tenhle rok budeme prohlížet znova. Knihy jsou už opotřebované, hlavně ty první dvě, ale to se nedá nic dělat. Na Martínka ještě čeká poslední, pátá knížka, s názvem Noc. Možná, že ji dostane zase k narozeninám, kdy se náš rituál uzavře, protože další knihy od R.S.Berner se v češtině už neprodávají. Jako další rituál může být také to, že novou knihu prohlížíme vždy se začátkem nového ročního období, starší díly čteme prakticky denně.
Série knih Jaro, Léto ,Podzim, Zima od R.S.Berner

Série knih Jaro, Léto ,Podzim, Zima od R.S.Berner

Co se mi na knihách líbí

Mají svoje kouzlo a také nápad. Čtvero ročních období je zachyceno, jak jsem už psala, ve čtyřech knihách. Ty mají stejnou velikost, stejný počet listů a stejné scenérie. Každá kniha se skládá z těch samých scén. Na prvním listu je průřez domem, na druhém listu statek a autodílna, na třetím listu nádraží, na čtvrtém kulturní centrum a nová školka, na pátém náměstí, na šestém obchodní dům a na sedmém rybník s restaurací. Během každého ročního období se na jednotlivých stránkách odehrává jiný příběh, který autorka přizpůsobila počasí. Jenže to by nebylo samo o sobě až tak geniální. S kreativitou zašla ještě kousek dál a jednotlivé díly mezi sebou propojila. Během celého roku se stalo tolik věcí: staví se školka, děti si našly kamarády a hrají si spolu, pán, který si při běhu rozbil koleno si začal známost s paní, která mu po pádu pomáhala na nohy. Dějová linka propojuje všechny díly dohromady. A to se mi moc líbí. Na podzim a v zimě mohou děti hledat na obrázcích schovaného papouška. Po celou sérii na vás dýchá neskutečná pohoda a klid, a přitom se toho tolik děje. Už se nemůžu dočkat, jaká bude kniha Noc, kterou mám dlouho schovanou.
POZOR: Milují vaše děti knížky R.S.Berner a umí už vybarvovat? Na internetu jsem našla webové stránky Wimmlingen. Na webu si můžete přečíst s R.S.Berner rozhovor (vše v němčině) a fanoušci si mohou stáhnout omalovánky. Zdarma.  🙂
Série knih Jaro, Léto ,Podzim, Zima od R.S.Berner

Série knih Jaro, Léto ,Podzim, Zima od R.S.Berner – co se děje na nádraží?

Vše o sérii čtvero ročních období

  • Vazba: Leporelo
  • Listy jsou stejně pevné jako desky.
  • Počet listů: 8
  • Počet stran: 14
  • Rozměry: 34 cm x 26 cm
  • Autorka: Rotraut Susanne Berner
  • Nakladatelství: Paseka s.r.o.
  • Rok vydání: 2012
  • Cena: od 200 Kč do 250 Kč (záleží na tom, kde knihu koupíte).
Knížky pořídíte online velmi dobře. Seženete je například v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský.

Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc v KNIHÁCH DOBROVSKÝ

Proč je prohlížení tak důležité

Prohlížet knihy už v batolecím věku je pro děti i pro rodiče velmi dobré, protože prohlížení podporuje dětskou představivost. Martínek si knihy prohlížel rád zhruba od roku, Filku knížky v 16 měsících ještě moc nezajímají. Oba mají stejnou výchovu, ale každé dítě je jiné. Jakmile Filka začne projevovat o knihy zájem, budu moc ráda. S Martínkem si prohlížíme každý den. Čtení knih, prohlížení obrázků a vyprávění, rozvíjí svým způsobem kreativitu, dítě v batolecím období hodně vnímá to, co vidí. Nasává do sebe informace jako houba právě skrze zrakové vjemy. Obrázkové knihy jsou jedním z podnětů, které mohou děti posunout dál a dále je rozvíjet. Dítě přemýšlí nad tím, co v knize vidělo. Mozek pracuje na plné obrátky, ponoří se do myšlenek a postupně spouští asociace. Martínek často ví, že tohle či ono viděl v knížce a teď se na předmět dívá ve skutečnosti. Propojuje to, co se naučil, obrázky se skutečností. Rozvíjí se také abstraktní myšlení a to je moc dobře. Když jdeme do mini ZOO, kde vidí jelena, krávu nebo prase, hned si spojí, že zvířátka viděl v knížce, nebo že jsme o nich mluvili. Další recenze na knihy najdete v sekci Naše knihovnička“.

Jak často si s dětmi číst

Doma čteme tak často, jak je potřeba. Co to znamená? Když chce Martínek prohlížet knížky (vyprávět a číst), prohlížíme. Filku prohlížení moc nezajímá, občas si donese nějakou knížku, podívá se na prvních pár stránek, odloží ji a jde se věnovat něčemu jinému. Nenutím ho. K čemu by to bylo? Naproti Filkovi je Martínek velký čtenář a knížky si nosí každý den. Nerad si prohlíží sám, ale někdy je tak zabraný do obrázků, že o něm i tři minuty nevím. 🙂 Často se to ale nestává. Potřebuje výklad: co kde je, kdo kam jde a proč, co se dělá tam a zase jinde. Znáte to. 🙂 Jaké jsou u vás doma nejoblíbenější knihy? Pro další inspiraci se můžete podívat do rubriky Naše knihovnička, kde najdete knížky pro děti do tří let a od tří do pěti let.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Už víte, jakou knihu pořídíte? 🙂 Přeji vám krásnou zábavu. Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart