Jak založit nakladatelství: Praktické rady

Jak založit nakladatelství? Do článku jsem připravila praktické informace, abyste je nemuseli hledat na více místech jako já. Když víte, co máte dělat, není to nic těžkého.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak založit nakladatelství

Nejprve je potřeba založit společnost s ručením omezeným a při registraci zvolit ve výběru činností nakladatelskou činnost. Jak založit společnost s ručením omezením? Protože nemám času na zbyt, využila jsem portál zalozfirmu.cz. Veřejně prospěšná společnost si za vyřízení nic neúčtuje. Jinými slovy vám splní váš požadavek úplně zadarmo. Jinak samozřejmě založení firmy něco stojí. Musíte platit notářské poplatky, ověření dokumentů a podobně. Vyjde to přibližně na 7300 Kč.

Na webových stránkách zalozfirmu.cz se registrujete, vyplníte krátký formulář a je to. Poté stačí jen počkat na pokyny, které po založení formuláře obdržíte. Založení firmy může trvat dva až čtyři týdny. Záleží na tom, jak rychle budete postupovat dle instrukcí. Nejprve je potřeba po zkontrolování údajů nechat ověřit dokumenty o souhlasu s umístěním sídla firmy, případně diplomy, máte-li nějaké, plnou moc. Tyto dokumenty zašlete nebo donesete osobně na kontaktní adresu zalozfirmu.cz. Poté zaplatíte poplatky a nakonec základní kapitál. Nikam nemusíte cestovat (vyjma povinného ověření listin, což udělají na poště, kde je Czech Point).

Kolik stojí založit s.r.o.

Níže uvádím zákonné poplatky, poplatky za služby, které budete muset zaplatit tak jako tak (a ještě si všechno budete sami zařizovat).

  • Správní poplatek za vystavení živnostenského listu: 1000 Kč
  • Notářské poplatky: 5445 Kč
  • Správní poplatek za výpis z OR: 121 Kč
  • Ostatní výdaje: 726 Kč
  • Ověření listin: 30 Kč (1 listina)
  • Odeslání dokumentů poštou: 60 Kč (doporučeně)
  • Vlastní kapitál: od 1 Kč
  • CELKEM: cca 7300 Kč

Po registraci a obdržení veškerých podkladů máte nakladatelství založené a teď je vhodné registrovat se jako nakladatel v Národní knihovně (NKP).

Jak se registrovat jako nakladatel a jak registrovat ISBN

Pokud chcete vydávat knihy s ISBN, musíte se registrovat jako nakladatel v Národní knihovně. Musíte. Pokud vydáte jako nakladatel více než tři knihy, musíte poté ISBN přidělovat. Takže je vhodné tuto registraci provést tak jako tak. Na výběr máte dvě možnosti. Buď budete vydávat ISBN sami, tzn., že NKP vám poskytne deset čísel a vy sami tato čísla přidělíte, nebo před každou publikací požádáte o číslo NKP. V prvním případě je potřeba napsat test k přidělování ISBN. Test je online. V druhém případě žádný test psát nemusíte, ale možnosti přidělování jsou omezené a časem test budete muset stejně vyplnit. Odkaz na web NKP a informacím o registraci.

Pro vstup do registrace je nutné:

  1. Složit test. Test (najdete zde) se vyplní online. Odešle se online. Po složení testu dostanete evidenční list.

2. Když obdržíte evidenční list, připojíte k němu kopii výpisu z živnostenského rejstříku vydaného na vydavatelské činnosti (u organizací kopie statutu, z něhož je patrno, že organizace provádí též publikační činnost). PODROBNĚJŠÍ INSTRUKCE ZDE.

Název nakladatelství

Název nakladatelství vždy kopíruje název s.r.o. Pokud se vám nelíbí název s.r.o. a chtěli byste jej změnit, je to možné, ale poměrně pracné a musíte za to zaplatit. Lze to udělat tak, že budete knihy vydávat v edici.

Závěrem

S trochou štěstí vše snadno zvládnete. Já jsem zvládla všechno sama se třemi malými dětmi přilepenými na noze :), a vy to zvládnete také. Práci mi usnadnila společnost zalozfirmu.cz a také skvělá možnost ze strany Národní knihovny vyplnit vše online.

Přeji vám mnoho úspěchů. 🙂

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart