ZAČÍNÁME S LAMINOVÁNÍM

Pracovní sešit poznávání barev

V následujícím krátkém příspěvku vám představím, jak zalaminovat stránku, jak vybrat laminovačku a kde koupit samolepicí suché zipy. Příspěvek je určen pro ty z vás, kteří chtějí doma laminovat pracovní sešity nebo listy pro děti a s laminováním nemají prozatím žádné zkušenosti.

Jak vybrat laminovačku

Laminovačka stojí pár stovek korun. Sama jsem byla překvapená, jak je levná. Koupila jsem tu nejlevnější laminovačku (Peach Home Office PL707 A4)  a jsem s ní spokojená. Pro domácí použití stačí. Vyšla na 500 Kč. Na profesionální laminování není, ale jen tak pro osobní potřebu je perfektní. Laminovačka je malá, není nastavitelná, ale zatím jsem nepocítila, že by mi vadilo, že se nedá nastavit. Koupila jsem ji v Alze a dostala jsem k ní zdarma laminovací fólie. 

LAMINÁTOR PEACH

Peach Home Office PL707 A4

Laminátor Peach Home Office PL707 A4 na Alza.cz

Laminátor může mít nastavitelný průchod pro papír s fólií a také teplotu, na kterou se zahřívá. Ty levnější laminovačky nemají nic nastavitelného. Nejlelvnější jsou laminovačky, na kterých můžete laminovat maximálně formát A4, formát A3 na nich zalaminovat nelze. Záleží jen na vás, jestli budete chtít laminovat takto velké formáty. Na obyčejné laminovačce můžete zalaminovat také fotografie. Při delším laminování se bude laminovačka zahřívat, a na té, kterou mám doma, můžete laminovat maximálně dvě hodiny. Mně to stačí, ale kdybyste se chtěli živit laminováním nebo vyrábět pracovní sešity pro širší veřejnost, doporučila bych vám si buď pořídit více obyčejných laminovaček, nebo si připlatit za lepší přístroj.

Laminátor Peach Home Office PL707 A4

Laminátor Peach Home Office PL707 A4 je malý a skladný.

Laminovací fólie

Do laminovačky budete vkládat laminovací fólie, které vypadají trošku jako eurodesky. Fólie je na jedné straně svařená, jinak se dá na třech stranách oddělit. List papíru vložíte do fólie a zatavenou stranou jej vsunete do laminovačky.

Rozložená laminovací fólie Peach A4 100 mic.

Rozložená laminovací fólie Peach A4 100 mic.

Fólie se prodávají v různých tloušťkách, které se udávají v micronech (od 80 do 125 micronů) V obchodech je mívají velmi často v akci. Já jsem kupovala fólii spolu s laminovačkou na Alza.cz, kde je od 1000 Kč doprava zdarma. Laminovačky umí zatavit fólii o tloušťce 125 micronů. Doporučuji vám kupovat fólie o síle alespoň 100 micronů, případně 125 micronů. Ty stovkové jsou skvělé a stačí na vytvoření krásného pracovního listu nebo rozvrhu.

LAMINOVACÍ FOLIE PEACH

Laminovací fólie Peach 100 micronů formát A4

Laminovací fólie Peach 100 micronů formát A4

Samolepicí suché zipy

Na výrobu pracovních sešitů jsem potřebovala samolepicí suché zipy. Kde je koupit a jaké? Ukázalo se, že sehnat samolepicí suché zipy je problém. Mívají je v galanterii, lidově řečeno ve švadlence. Online si je můžete objednat například v obchodě Stoklasa.cz nebo na Aliexpress.com.

Nejlevněji vychází, když si koupíte suchý zip nenastříhaný v metráži. Nejdříve jsem koupila suché zipy v kamenném obchodě v metráži a poté jsem objednala z Aliexpressu samolepicí kolečka o průměru 1 cm a 1,5 cm (uvidíte na fotce výše). Věděla jsem, že na ně budu měsíc čekat. Kolečka bývají pohodlnější, jenže u nás je koupíte jen těžko, bývají často vyprodaná. Jedno platíčko (cca 50 kusů zipů) vyjde v galanterii na 35 Kč až 50 Kč. Kolečka nejlevněji je pořídíte na Aliexpressu, jen si musíte počkat na dodání balíčku. Na Ali jsem kupovala 450 koleček o průměru 1 cm i s poštou za 2,5 USD, 100 párů větších koleček o průměru 1,5 cm vyšlo na 1,37 USD. Kolečka o průměru 1 cm jsou příliš malá a moc se mi nezamlouvají. Drží na fólii hůře než stříhací suchý zip z české galanterie. Stříhací zip z galanterie se neodlepí a nepadá.

STŘÍHACÍ SUCHÝ ZIP

Samolepicí suchý zip

Samolepicí suchý zip

 

Přeji vám při nákupu laminátoru hodně štěstí. 🙂