ZAČÍNÁME S LAMINOVÁNÍM

Pracovní sešit poznávání barev

V následujícím krátkém příspěvku vám představím, jak zalaminovat stránku, jak vybrat laminovačku a kde koupit samolepicí suché zipy. Příspěvek je určen pro ty z vás, kteří chtějí doma laminovat pracovní sešity nebo listy pro děti a s laminováním a výrobou sešitů nemají prozatím žádné zkušenosti.

Obsah

Jak vybrat laminovačku

Laminovačka stojí pár stovek korun. Sama jsem byla překvapená, jak je levná. Koupila jsem tu nejlevnější laminovačku (Peach Home Office PL707 A4)  a jsem s ní spokojená. Pro domácí použití stačí. Vyšla na 500 Kč. Na profesionální laminování není, ale jen tak pro osobní potřebu je perfektní. Laminovačka je malá, není nastavitelná, ale zatím jsem nepocítila, že by mi vadilo, že se nedá nastavit. Koupila jsem ji v Alze a dostala jsem k ní zdarma laminovací fólie.  Seznam e-shopů, které laminovačku prodávají, i levněji než za 500 Kč, najdete zde.

Laminátor může mít nastavitelný průchod pro papír s fólií a také teplotu, na kterou se zahřívá. Ty levnější laminovačky nemají nic nastavitelného. Nejlelvnější jsou laminovačky, na kterých můžete laminovat maximálně formát A4, formát A3 na nich zalaminovat nelze. Záleží jen na vás, jestli budete chtít laminovat takto velké formáty. Na obyčejné laminovačce můžete zalaminovat také fotografie. Při delším laminování se bude laminovačka zahřívat, a na té, kterou mám doma, můžete laminovat maximálně dvě hodiny. Mně to stačí, ale kdybyste se chtěli živit laminováním nebo vyrábět pracovní sešity pro širší veřejnost, doporučila bych vám si buď pořídit více obyčejných laminovaček, nebo si připlatit za lepší přístroj.

Laminátor Peach Home Office PL707 A4

Laminátor Peach Home Office PL707 A4 je malý a skladný.

Laminovací fólie

Do laminovačky budete vkládat laminovací fólie, které vypadají trošku jako eurodesky. Fólie je na jedné straně svařená, jinak se dá na třech stranách oddělit. List papíru vložíte do fólie a zatavenou stranou jej vsunete do laminovačky.

Rozložená laminovací fólie Peach A4 100 mic.

Rozložená laminovací fólie Peach A4 100 mic.

Fólie se prodávají v různých tloušťkách, které se udávají v micronech (od 80 do 125 micronů) V obchodech je mívají velmi často v akci. Já jsem kupovala fólii spolu s laminovačkou na Alza.cz, kde je od 1000 Kč doprava zdarma. Laminovačky umí zatavit fólii o tloušťce 125 micronů. Doporučuji vám kupovat fólie o síle alespoň 100 micronů, případně 125 micronů. Ty stovkové jsou skvělé a stačí na vytvoření krásného pracovního listu nebo rozvrhu, 125 micronů už je slušná tloušťka.

LAMINOVACÍ FOLIE PEACH

Laminovací fólie Peach 100 micronů formát A4

Laminovací fólie Peach 100 micronů formát A4

Samolepicí suché zipy

Na výrobu pracovních sešitů jsem potřebovala samolepicí suché zipy. Kde je koupit a jaké? Ukázalo se, že sehnat samolepicí suché zipy je problém. Mívají je v galanterii, lidově řečeno ve švadlence. Online si je můžete objednat například v galanterii nebo na Aliexpress.com (odkazy uvádím níže).

Nejlevněji vychází, když si koupíte suchý zip nenastříhaný v metráži. Nejdříve jsem koupila suché zipy v kamenném obchodě v metráži a poté jsem objednala z Aliexpressu samolepicí kolečka o průměru 1 cm a 1,5 cm (uvidíte na fotce výše). Věděla jsem, že na ně budu měsíc čekat. Kolečka bývají pohodlnější, jenže u nás je koupíte jen těžko, bývají často vyprodaná. Jedno platíčko (cca 50 kusů zipů) vyjde v galanterii na 35 Kč až 50 Kč. Kolečka nejlevněji je pořídíte na Aliexpressu, jen si musíte počkat na dodání balíčku. Na Ali jsem kupovala 450 koleček o průměru 1 cm i s poštou za 2,5 USD, 100 párů větších koleček o průměru 1,5 cm vyšlo na 1,37 USD. Kolečka o průměru 1 cm jsou příliš malá a moc se mi nezamlouvají. Drží na fólii hůře než stříhací suchý zip z české galanterie. Stříhací zip z galanterie se neodlepí a nepadá.

Druhy suchých zipů přehledně

  • Kolečko cca 1 cm průměr – Kolečka jsem měla z Číny a odlepovala se, nedržela jak na podkladě, tak nebylo dost dobře možné připevnit dvě části k sobě. NEDOPORUČUJI.
  • Kolečko cca 1,5 cm průměr – Poměrně dobrá volba. Kolečka držela, nepadala, ale lepidlo není tak silné jako u stříhacího suchého zipu. Kolečka jsem kupovala na Aliexpressu. Kolečka prodávají v galanterii Stoklasa – jak online (zde odkaz) tak v kamenné prodejně. Kolečka mohou být v kamenné prodejně vyprodaná (osobní zkušenost).
  • Stříhací suchý zip z Aliexpressu – Překvapilo mě, že stříhací suchý zip je kvalitnější než kolečka. Dobře drží, není drahý, metr koupíte do 25 Kč. Kupuji šířku cca 2 cm. Kupuji tento. Beru bílý a černý o šířce 2 cm. Poštovné stojí 9 Kč a na jedno poštovné lze objednat až 4 kusy (4 metry) suchého zipu. Zip z galanterie je kvalitativně trošku lepší, ale co se poměru ceny a kvality týče, na pracovní sešity tento zip dostačuje.
  • Stříhací suchý zip z galanterie – Zip perfektně drží, jedinou nevýhodou je vyšší cena. Skvělé zipy za dobrou cenu kupuji v galanterii v OD Kotva na Praze 1 (3.patro). 🙂 Bohužel ne vždy se tam dostanu, a také mají někdy vyprodáno.  Tak mám v zásobě zipy z Ali. Online koupíte tyto zipy také ve Stoklase, ale pozor na to, co kupujete. Je potřeba se v jejich nabídce trošku zorientovat, protože mají nejen nalepovací zipy, ale také zipy bez lepidla. Můžete koupit nastříhaný, který vyjde dráž (odkaz) nebo v metráži, který vyjde levněji, avšak prodává se nejméně 25 metrů tohoto zipu (odkaz).

PS: Budete-li objednávat suchý zip z Aliexpressu, dejte pozor, abyste koupili samolepicí. U některých prodejců není hned na první pohled zřejmé, co nabízí. S objednáním a dodáním nejsou žádné problémy.

Zip lepím tak, že na list sešitu nalepím hrubou část (háček) a na vystřižené dílky nalepím měkkou část (plyš).

Jak archivovat hotové výrobky

K archivaci a uložení se nabízí možnost vložit sešity do šanonu po jednotlivých listech, nebo můžete sešity uložit do desek. Já využívám desky, protože nemusím stránky proděravět a navíc desky zabírají méně místa.

Tenké desky na jeden sešit

V papírnictví nebo v hypermarketu seženete papírové desky, které stojí mezi 10 Kč až 20 Kč. Do desek se vejde jeden až dva sešity. Použila jsem je na velmi tlustý sešit Poznávej svět.

Tenké desky na jeden sešit

Tenké desky na jeden sešit

Desky na více sešitů nebo na hry

Pořídila jsem v papírnictví černé silné desky s přihrádkami. Do jedné přihrádky se vejde jeden sešit. Spisové desky stály do 300 Kč. V Tescu jsem dokoupila obyčejnější desky, do kterých dávám hry, nebo procvičování písmenek. Desky (organizér s gumou) stály 90 Kč.

Jak vyrobit interaktivní PDF FAQ

Jakou fólii mám použít?

Používám 100 mic. Dobře se stříhá a je dostatečně silná.

Mám nejprve nastříhat jednotlivé části papíru a ty potom zalaminovat nebo zalaminovat celý list, a poté jej nastříhat?

Zalaminujte celý list, poté jej nastříhejte. List nechte zchladnout a stříhejte po zchladnutí.

Čím se lepí suché zipy?

Na folie lepte pouze samolepicí suché zipy. Nepoužívejte lepidlo, ani vteřinové.

Po zalaminování barva vybledla.

Mně se toto nikdy nestalo, ale možná, že je to tiskárnou. Zkuste vytisknout PDF na jiné tiskárně.

Po zalaminování zežloutla stránka.

Toto se mi stalo. Způsobuje to tisk. Zkuste vytisknout PDF na jiné tiskárně.

Stránky se rozpadají.

Možná, že laminovačka málo hřeje. Použili jste příliš silnou folii, která se dostatečně nepropojila s papírem.

Přeji vám při vyrábění hodně zábavy. 🙂

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart