Jak jsem vyhodila chemii: Návod na výrobu domácích čistících prostředků

Před časem jsem se podrobněji zabývala složením pracích prášků a gelů na dětské prádlo. Zjistila jsem, že prací gely, ale třeba také čistící prostředky do domácnosti, obsahují methylisothiazolinone, benzisothiazolinone, bronopol či methylchloroisothiazolinone. Vyzkoušela jsem čistit domácnost postaru. K tomu mi stačil ocet a jedlá soda.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Chemie v čistících prostředcích

Některé čistící prostředky jsou plné chemie. Při bližším průzkumu jsem zjistila, že tekuté prací gely (ano, i ty s označením “pro děti”) obsahují konzervační látky methylisothiazolinone, benzisothiazolinone, bronopol či methylchloroisothiazolinone. Od té doby tyto prací gely nepoužívám. Níže vám vysvětlím, proč jsou tyto látky nevhodné, a které gely je obsahují. Čerpala jsem z encyklopedie Bioo.cz.

Methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone

Tyto syntetické látky zabrání růstu bakterií, mají konzervační a biocidní účinky. Jsou to jedeny z nejsilnějších kontaktních alergenů a mohou vést až k dermatitidě. Jedná se o neurotoxické látky a takové mohou být i pro vyvíjející se plod. Mohou způsobit alergické reakce kůže, očí a plic, dráždí pokožku. V roce 2016 je EU zakázala používat v bezoplachových přípravcích. V oplachové kosmeticke mohou být používány v koncentraci 0,0015%. (čerpáno z Bioo.cz) Kde najdete Methylisothiazolinone? Níže uvádím příklady čistících prostředků, kde se látka vyskytuje (výčet není kompletní).
 • Pur
 • Clin čistič na okna
 • Omino Bianco čistič koberců, tekutý prací prostředek
 • Lovela prací gel
 • Bupi prací gel
 • Ariel prací gel
 • Persil prací gel
 • Ajax na podlahy

Benzisothiazolinone

Používá se jako konzervant a antimikrobiální látka. Dráždí oči, kůži a dýchací cesty. Má ekotoxikologický efekt, stopy této látky se mohou nacházet v ovoci a zelenině. (čerpáno z Bioo.cz) Kde najdete Benzisothiazolinone? Níže uvádím příklady čistících prostředků, kde se látka vyskytuje(výčet není kompletní).
 • Sanytol dezinfekční prací gel
 • Lovela prací gel
 • Ariel prací gel
 • Persil prací gel
 • Air Wick sprej
 • Mr Proper na podlahy, čistič ve spreji
 • Cif Cream
 • Jar

Bronopol

Konzervační prostředek zabrání růstu bakterií, plísní a kvasinek. Látka je toxická pro kůži, a pokud je vdechnuta,je toxická i pro plíce. Může podráždit oči a zvyšuje citlivost pokožky, může vést až ke kontaktní dermatitidě. Tento silný alergen může způsobovat otoky, zarudnutí a svědění kůže. Je toxický pro životní prostředí, může uvolňovat formaldehyd a nitrosaminy. I velmi nízké dávky bronopolu mohou poškodit zažívací systém. Maximální povolená koncentrace je 0,1 %. (čerpáno z Bioo.cz) Kde najdete Bronopol? Níže uvádím příklady čistících prostředků, kde se látka vyskytuje.
 • Batole prací gel
 • Jelen prací gel i jar
Čistící prostředky obsahují další chemické látky mezi které patří například Phenoxyethanol nebo Butylphenyl. Ani tyto látky nepatří k nejvhodnějším. Čistící prostředky sice legislativu EU splňují, ale poté, co jsem si o složení přečetla podobnější informace, rozhodla jsem se, že vyzkouším čistit domácnost jedlou sodou a octem.

Děkuji, nechci

Jak pravil profesor Zelí: “Nechci slevu zadarmo.” A měl pravdu. Když projdete drogerii nebo hypermarket, budou na vás vykukovat lákavé slevy na čistící prostředky, kterým spotřebitel jednoduše nemůže odolat. Jenže koho by napadlo podívat se na složení. Když se děti chtějí zapojovat do úklidu domácnosti zkrátka proto, že je činnost zajímá a baví, přestala jsem používat chemii, protože není šetrná ani k našemu zdraví a ani k životnímu prostředí. Zkouším různé ekologické prací prášky a gely a recenze na ně naleznete v sekci Ekologické prací prášky a gely. Mile mě překvapil například prací gel z mýdlových ořechů Yellow&Blue. Také jsem zkoušela vyrobit doma ekologický prací prášek na prádlo. Zkušenosti s výrobou jsem sepsala do článku: Návod na snadnou výrobu domácího ekologického prášku na praní prádla.

Jak vyrobit čistící prostředky doma

Bude vám stačit obyčejný ocet a jedlá soda. Použít můžete také citron nebo olivový olej. Do domácích ekologických čistících prostředků lze přidat také esenciální oleje, aby domácnost hezky voněla. Zatím jsem čistila pouze octem, jedlou sodou a citronem. Moc se mi líbilo, že děti mohly bez obav mýt a uklízet se mnou. Byla jsem hrozně ráda, že čištění skvěle funguje. Vyčistila jsem celý byt, bílé židle a bílý stůl na pár hodin vypadaly jako nové (přesně do prvního kreslení :)). Dokonce se mi podařilo vydrbat pastelkami počmáraný stolek z IKEY Mammut. Jak jsem jej čistila? Stačila houbička a pasta na čištění z jedlé sody a citronu.

Tipy na ekologické produkty

Ekologie a udržitelnost je pro naši domácnost důležitá, a proto pravidelně zkouším a testuji nové ekologické produkty, ať už z oblasti ekologické kosmetiky (pravidelně přidávám nové recenze) nebo z oblasti ekologické drogerie. Recenze na ekologické prostředky na mytí nádobí postupně přidávám pod štítek Ekologické mytí nádobí. Zde najdete recenze na ekologické tablety do myčky, ekologické jary a také ekologické prášky do myčky na mytí nádobí. Recenze na ekologické prací prášky a gely na mytí nádobí najdete pod štítkem Ekologické prací prášky a gely.

Co jsem vyzkoušela? DIY čistící prostředky

Vyčistila jsem celý byt. K tomu mi stačila jedlá soda, ocet a citron (ten používat nemusíte). Vlastně už ani jinak neuklízím. Nakoupila jsem zásoby jedlé sody a octa. Nemusím se bát, když budou děti uklízet se mnou. Zatím jsem se nepouštěla do pokročilejších příprav, například jsem do octu nepřidávala bylinky a ani esenciální oleje. Smíchala jsem pouze dvě ingredience, aby byla příprava co nejjednodušší. 

VÝSLEDKY PRAKTICKÝCH TESTŮ EKOLOGICKÝCH PRACÍCH PROSTŘEDKŮ

Čistící pasta

Návod na domácí čistící pastu je velmi snadný. Koupila jsem větší pytlíček jedlé sody (kupuji v Lidlu 100 g za 5 Kč), nasypala jsem jej na talířek a vymačkala jsem na sodu šťávu z poloviny citronu. Jedlou sodu jsem smíchala s citronovou šťávou. Místo citronu můžete použít několik lžiček octa (viz níže). Pastu jsem spotřebovala celou na jeden velký úklid. Když jsem smíchala citron s jedlou sodou, začala jedlá soda pěnit, pěna ale vzápětí zmizela. Čistící pastu jsem použila na mytí dveří, které jsem vydrhla jen, jak to šlo. Zmizely počmárané skvrny od pastelek a fixek. Umyla jsem dětský stoleček z IKEA, vyčistila jsem jídelní stůl a všechny židle, vydrhla jsem kuchyň (skříňky i dřez), umyla jsem celou koupelnu a záchod. Pastu jsem nanesla na houbičku, čistila perfektně. Domácí čistící pastu můžete umíchat buď řidší nebo velmi hustou. Úplně poprvé jsem zvolila zlatou střední cestu a vytvořila jsem ne příliš řídkou, ale ani tuhou pastu. Ze začátku mi pasta několikrát z houbičky spadla, ale později jsem se s ní naučila zacházet a už nic nepadalo. Věc, kterou jsem čistila, bylo potřeba důkladně opláchnout. Když jsem pastu vyráběla opakovaně, zvolila jsem kombinaci octa a jedlé sody. Vytvořila jsem poměrně tuhou pastu, se kterou se mi pracovalo lépe. Záleží ale na každém, co komu vyhovuje.

Jak umýt podlahu octem a vodou

Do kýble s vodou jsem nalila šálek a půl octa. Ocet má desinfekční účinky, a když jsem s tímto roztokem vytřela podlahu, kterou jsem ještě vysušila hadrem, byla jsem překvapena, jak je podlaha čistá a beze skvrn. Ocet čistí srovnatelně jako chemické prostředky na podlahu. Tento způsob čištění není vhodný na dřevěnou podlahu.

Jak vyčistit pračku

Do pračky jsem nalila hrnek octa a pustila jsem ji na 60°C. K čištění pračky také používám odstraňovač vodního kamene. . S ním krásně ekologicky vyčistíte pračku, myčku i varnou konvici. Zkoušela jsem všechno. Více najdete v článku: EKODROGERIE: Co by nemělo chybět v ekologické domácnosti.

Univerzální čistící octový přípravek

Do vody přidejte ocet podle toho, jak vám bude poměr octa a vody vyhovovat. Slabší roztok můžete dát do rozprašovače a umýt s ním okna (například na 1 litr vody 70 až 100 ml octa). Silnější roztok se hodí na čištění lednice. 🙂 Octem jsem myla i zrcadlo v koupelně. Překvapilo mě, že nedělá šmouhy.

Jak vyčistit odpad

Pokud smícháte jedlou sodu a ocet, nastane reakce, při které se uvolňuje oxid uhličitý. Hydrogenuhličitan sodný a kyselina octová společně vypění. Do odpadu umyvadla jsem nasypala půl pytlíku jedlé sody, kterou jsem zalila hrnkem octa. Zatímco jedlá soda pěnila, ohřála jsem si vodu, kterou jsem do odpadu nalila asi 10 minut poté, co jedlá soda dopěnila. Nejlepší je, když necháte směs chvíli působit, poté na ni nalijete vodu a necháte opět chvíli v klidu.

Jak vyčistit záchod

Do záchodové mísy od okraj až dolu (tam, kde není voda), jsem nasypala jedlou sodu, kterou jsem pokapala octem. Jedlá soda začala pěnit a když dopěnila, vyčistila jsem záchod štětkou. Vhodnější jsou ekologické čistící prostředky, které koupíte v ekologickém e-shopu.

TIP: Prací parfém YAYA original – DOPORUČUJI

Prací parfém YAYA original

Prací parfém YAYA original

Tento prací parfém má silnou a příjemnou vůni. Máte možnost vybrat si z několika druhů vůní. Překvapilo mě, že vůně zůstává silná i poté, co je prádlo vypráno a usušeno. Po přibližně dvou týdnech je prádlo stále krásně provoněné. Osobně jsem byla ohromena třemi různými vůněmi (viz níže), ale nakonec jsem si objednala jen dvě. To, co se říká o parfému na praní, je pravda. Vůně je velmi intenzivní, a na jedno praní stačí použít malé množství, asi 5 ml, ale můžete použít i méně. Podle toho, jak intenzivně chcete, aby vaše prádlo vonělo (já používám klidně i poloviční množství 2,5 ml a prádlo krásně voní). Tento parfém je nejlepší, jaký jsem kdy použila. Mohu ho s čistým svědomím stoprocentně doporučit . Je vhodný i pro citlivou pokožku – vyzkoušela jsem ho na dětech a nezpůsobil žádné vyrážky ani jiné problémy. Parfém je přírodní alternativou k aviváži. Parfém má veganské složení, nebyl testován na zvířatech. Obal produktu je navržen tak, aby byl opakovaně použitelný. Lahvička má obsah 150 ml a vystačí minimálně na 30 praní. Tento ekologický parfém je vyroben z přírodních olejů a neobsahuje žádné syntetické přísady. Prací parfémy jsou dostupné na Soaphoria.cz, kde si můžete vybrat z velké nabídky kvalitní a ručně vyráběné přírodní kosmetiky.

PRACÍ PARFÉM na SOAPHORIA.CZ

Když chcete mít pohodlí

Uklízet a prát můžete také ekologickými čističi, které koupíte ve vybraných drogeriích a online obchodech. Vyzkoušela jsem řadu ekologických pracích prášků a gelů. Výsledky jsem sepsala do samostatného článku: Výsledky praktických testů ekologických pracích prášků a gelů. Bio kosmetiku nebo ekologické čistící prostředky koupíte například v e-shopu Econea.cz, kde si vyberete ze široké nabídky zboží (dekorativní kosmetika, barvy na vlasy, prací prášky).
Econea: E-shop s ekologickými produkty

Econea: E-shop s ekologickými produkty

 Ekologické čistící prostředky na ECONEA.CZ

Závěrem

Vyzkoušela jsem, že si v domácnosti při generálním úklidu vystačím s octem, citronem a jedlou sodou. Takový úklid se mi moc líbí a budu v něm dále pokračovat, protože nemusím mít strach, pustit k práci také děti. I když jsou běžné úklidové prostředky kontrolovány a jsou vyrobeny v souladu s předpisy EU, obsahují chemické látky. Nejsem BIO a ani EKO fanatik, na druhou stranu si uvědomuji dopad čistících prostředků na životní prostředí (ekologický aspekt) a také na naše zdraví (zdravotní aspekt). Zároveň bych nechtěla vhodné čistící prostředky složitě shánět a obětovat hodně času návštěvou specializovaných prodejen. Čistím octem, problematická místa jedlou sodou. Článek jsem sepsala jako inspiraci pro všechny, kteří nechtějí uklízet bez zbytečné chemie. 🙂 Zkoušela jsem různé ekologické prací prášky a gely a recenze na ně naleznete v sekci Ekologické prací prášky a gely. Mile mě překvapil například prací gel z mýdlových ořechů Yellow&Blue. 

VÝSLEDKY PRAKTICKÝCH TESTŮ EKOLOGICKÝCH PRACÍCH PROSTŘEDKŮ

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart