Jak vydat knihu: Osobní zkušenosti, rady a kolik to stojí

Chcete vydat svou knihu? Tento článek vám dá rámcovou představu o tom, co to obnáší, jak knihu vydat, jak dlouho to trvá a také, kolik vás to bude stát.

KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Jak vydat knihu

Knihu můžete vydat sami nebo se obrátit na nakladatelství, které rukopis posoudí a buď se vám ozve, nebo vám dá vědět, že o něj nemají zájem. Možná. Možná se také neozvou vůbec. Jestli budete chtít vydat knihu sami, můžete ji vydat jako fyzická osoba, nebo jako právnická osoba (nakladatelství). O tom, jak založit nakladatelství, se více dozvíte v článku Jak založit nakladatelství: Praktické rady.

Co je k vydání knihy potřeba

Níže shrnu, co je k vydání knihy potřeba, pokud ji chcete vydat sami:

 1. K vydání knihy je potřeba z formálního hlediska v podstatě pouze buď živnost nebo s.r.o.
 2. Rukopis
 3. Pokud budete vydávat knihu s obrázky nebo s fotografiemi, budete potřebovat vytvořit ilustrace nebo fotografie. Buď je vytvoříte sami, nebo vám s tím musí pomoci profesionál.
 4. Korektura textu – můžete ji provést sami, nebo využít korekturu českého jazyka od agentury.
 5. Sazba – knihu můžete nasázet sami, případně můžete využít profesionálního DPT operátora.
 6. Tisk – seženete tiskárnu, do které knihu v elektronické podobě odešlete.
 7. Dovoz knih z tiskárny – některé tiskárny doručí knihu na soukromou adresu, jiné tuto službu nenabízí, proto může být pohodlnější vybrat takovou tiskárnu, která knihu na soukromou adresu doručí.
 8. Provoz e-shopu – musíte zprovoznit e-shop, ve kterém budete knihu prodávat.
 9. Balení knihy a odesílání – Poté, co si zákazníci knihu koupí, musíte ji zabalit (to znamená sehnat vhodný obal) a poslat ji.

Cesta to je na první pohled snadná, ale není tomu tak. Musíte udělat spoustu kroků k tomu, abyste knihu sami vydali. Pokud nemáte znalosti se sazbou knih, budete se muset obrátit na odborníka.

Kolik vydání knihy stojí

Níže zkusím nastínit, kolik vydání knihy stojí. Cena se bude u každé knihy lišit v závislosti na počtu stran, typu knihy (román, dětská obrázková kniha, kuchařka) a také v závislosti na počtu výtisků i na to, jakou pomoc si zaplatíte.

 1. Napsání knihy – knihu napíšete sami (pokud využijete odbornou pomoc například pro konzultaci správnosti textu nebo se zeptáte profesionála na to, jak se mu váš rukopis líbí, bude to něco stát). 0 Kč
 2. Založení nakladatelství – 7800 Kč / OSVČ a podnikání na živnost: 1000 Kč
 3. Obrázky – jestli neumíte kreslit nebo fotit, budete potřebovat pomoc profesionála. Počítejte minimálně 10 000 Kč. Minimálně. Částka může být (a pravděpodobně také bude) vyšší.
 4. Jazyková korektura – jazykovou korekturu provede externí agentura. Korektura jedné strany stojí různě (od 40 do 100 Kč za normostranu = 1800 znaků).
 5. Sazba – cena sazby se pohybuje od 90 Kč za A4 (obyčejný hladký text, například beletrie). Záleží na složitosti sazby, na tom, kolik DTP operátor nad sazbou strávil času. Hodinová sazba bývá kolem 250 Kč a více. Sazba beletrie bude levnější než sazba dětské obrázkové knihy. Sazba může stát od 5 000 Kč do 15 000 Kč.
 6. Tisk – tisk knihy závisí na to, jakou vyberete vazbu, kolik má kniha stran, na jaký papír budete tisknout, zda v knize budou obrázky a jestli budete tisknout ofsetem nebo digitálně. Níže uvádím příklad cenové kalkulace mojí knihy Karolínka a její příběhy.
 7. Doprava – doprava knihy domů, případně do skladu, kde ji budete skladovat, stojí okolo 2000 Kč (záleží, kolik budete objednávat knih).
 8. Obal – obaly na knihy stojí okolo 15 Kč za kus. Při vybírání obalu hrají velkou roli rozměry knihy. Nenechte se zmást. Ceny v e-shopech jsou uvedeny bez DPH. Takže je potřeba k ceně připočíst DPH. Dále je potřeba koupit vyjma obalu také izolepu, odvíječ lepicí pásky, štítky a bublinkovou folii.

Cenová kalkulace knihy

Zadání pro tiskárnu: Dětská kniha, 144 stran, křída mat 150 g, obrázky, předsádky barevné, obal barevný + matné lamino s parciálním lakem, kapitálek bílý, vazba pevná V8, rozměry 200×260 cm.

 • Nabídkové ceny tisku se pohybovaly od 200 Kč do 350 Kč bez DPH při nákladu 500 kusů. Pro neplátce DPH je třeba připočíst DPH ve výši 10 %.
 • Dále je třeba připočíst cenu dopravy (cca 2000 Kč) + tisk knih navíc do cca 50 kusů (tiskárna může navíc vytisknout knihy, aby spotřebovala archy papíru).
 • Poté je potřeba počítat náklady viz výše na korekturu, sazbu, grafiku a ilustrace, případně odborné posouzení textu (od 0 Kč do cca 40 000 Kč).
 • Následně je potřeba připočítat náklady na obaly, které jsou cca 15 Kč za kus i s DPH.

Všechny ceny uvádím s DPH, protože předpokládám, že pokud budete vydávat svou první knihu, nebudete plátci DPH.

Kalkulace vychází tedy takto: Průměrná cena jedné knihy při nákladu 500 kusů je cca 255 Kč (vč. DPH) + 4 Kč doprava k autorovi domů + 15 Kč obal + 80 Kč náklady na ostatní výdaje (korektury, obrázky, sazba, s.r.o., další výdaje na pomoc s knihou – konzultace textu, atp.) = 354 Kč včetně DPH.

Pokud budete vydávat více kusů, náklady na jednu knihu budou nižší. Stejně tak, pokud budete dělat vše sami, snížíte náklady o výše uvedených 80 Kč. Toto je ilustrativní příklad obrázkové knihy, kdy autor využije pomoc ilustrátora a také DTP operátora.

POZOR: Toto nejsou konečné náklady. Pokud chcete knihu prodávat, je nutné připočítat náklady na provoz e-shopu. Zdarma můžete využít systém Shoptet, který nabízí provoz e-shopu za 0 Kč do 10 položek. Tento systém zdarma toho moc neumí, ale určitě je to velký pomocník pro začínající autory i podnikatele. Zaplatíte pouze doménu a provoz serveru. Doména stojí cca 150 Kč na rok a provoz cca 70 Kč až 150 Kč na měsíc. Dále můžete využít e-shop na platformě Woocommerce, který je také zdarma, ale musíte ho sami vytvořit a také je třeba si pořídit šablonu, aby e-shop hezky vypadal (od 10 do 70 USD). Můžete také využít placený pronájem e-shopu Shopsun, který stojí od cca 90 Kč na měsíc (včetně DPH).

Dále je potřeba připočítat náklady, které se pojí s odevzdáním povinných výtisků. Musíte odevzdat 5 kusů povinných výtisků do knihoven.

Proces vydání knihy: Jak dlouho to trvá

Záleží na tom, kdy budete knihu vydávat. Nejlepší je vydávat knihu od ledna do března, kdy je nízká poptávka stran nakladatelství. Nejvíce bývají tiskárny vytížené od cca srpna do prosince. Ceny papíru za poslední rok zdražily (o desítky procent), a tak se promítnou také do tisku. Já jsem zadávala poptávku v září a knihu jsem dostala v lednu. Knihu jsem vytvářela přes rok, ale mám tři malé děti a také práci (tehdy na poloviční, teď už na plný úvazek), a tak to trvá.

Distribuce knihy

Když máte knihy doma, nastává další kámen úrazu, který má název distribuce. Nenechte se zlákat nízkými cenami dopravy. Často bývají uvedeny bez DPH, palivového příplatku a dalších příplatků (doručení zásilky mimo depo, pojištění). Možná, že vám pomohou moje zatím malé zkušenosti s níže uvedenými dopravci:

Zásilkovna: Je potřeba založit si přístup pro podnikatele. Stačí, když se registrujete na stránkách. Zásilkovna funguje dobře, ale nepatří mezi nejrychlejší dopravce. Za to je možná jeden z nejspolehlivějších. Úskalí? Cena. Cena odeslání zásilky z výdejního místa na výdejní místo je cca 80 Kč včetně DPH. K základní ceně 47 Kč je třeba připočítat 10 Kč příplatek za podání mimo depo + palivový příplatek, který byl cca 9 % ceny (zvyšuje se dle cen benzínu) + pojištění zásilky (zásilky jsou pojištěny pouze na 300 Kč) a DPH ve výši 20 %. Horko těžko se na 80 Kč dostanete. U dražších zásilek to je víc. Lze odesílat zásilky do 5 kg. Když mi dorazila první faktura ze Zásilkovny, nemile mě překvapila a na dopravu jsem doplácela ze svého.

Česká pošta a doporučený dopis: Jednu knihu můžete poslat jako doporučený dopis. Ze zkušenosti patří Česká pošta k nejrychlejším dopravcům a je schopná doručit zásilku do 24 hodin od podání, pokud ji odešlete jako doporučený dopis prioritní (76 Kč se zákaznickou kartou). Je dobré si založit zákaznickou kartu. Je zdarma a zakládá se online. Doporučený dopis economy jde o něco déle (cca od 3 dny), ale je levnější. Dále je možné využívat Balíkovnu. Pro začínající podnikatele není Balíkovna výhodná, protože je potřeba uzavřít smlouvu s Českou poštou o tom, že za poštovné utratíte 5000 Kč ročně (upřímně nechápu proč, ale je to v podmínkách). Balík do Balíkovny můžete odeslat jako fyzická osoba. Nic vám v tom nebrání a cena je 65 Kč. Úskalí tkví v rychlosti služby. Balíkovna je pomalá.

GLS: Dopravce GLS nabízí nejlevnější dopravu balíčku velikosti XS z výdejního míst a na výdejní místo. Cena je 54 Kč. Je nutné si vytisknout štítek. Nevýhodou je poměrně nízké pokrytí – nemají tolik výdejních míst jako Zásilkovna. Na stranu druhou není potřeba dosáhnout nějakého obratu. Pokud budete posílat velké množství balíků, můžete dosáhnout na drobnou slevu. Za mě nejlepší služba.

PPL: Můžete využít odeslání balíčku z parceshopu PPL do jiného PPL parcelshopu. Cena služby je 65 Kč.

Dále můžete využít například služeb Zaslat.cz, kdy můžete posílat balíčky z domova a můžete si vybrat společnost, se kterou chcete balík odeslat.

Závěr

Přeji vám ze srdce hodně štěstí a pevné nervy. Oboje budete potřebovat. Zákazníci jsou zvyklí na to, že knížka stojí 100 Kč až 150 Kč. A nic s tím neuděláte. Vzhledem k tomu, že se zvýšily ceny tisku, papíru a také se zvyšují mzdy, tak je velká pravděpodobnost, že podraží plošně všechny knihy. Také se zvýšily ceny dopravy z Číny, což prodraží ceny knihy vytištěné v Číně a že jich není málo (například Svojtka tiskne v Číně). Jako sólista nemáte moc šancí, jak snížit náklady na vydání knihy. Jedním způsobem, jak snížit cenu za kus, je vytisknout hodně knih (s tím se pojí problémy skladování a také odbytu), nebo udělat vše sám. Ovšem, pokud to umíte. S tím se pojí také investice do grafických programů, vyšší časová investice a schopnost udělat dobrou sazbu.

 NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM

Foto: Mamadodeste.cz

Štítky

Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart