Jak vybrat ovocný příkrm pro kojence a co nekupovat?

Ovocných příkrmů je v nabídce hrozně moc a čert, aby se v tom vyznal. Udělala jsem rozsáhlý průzkum mezi přesnídávkami, řadu z nich jsem vyzkoušela na dětech, sobě či muži. Zjistila jsem následující: 1. Velké procento ovocných příkrmů obsahuje cukry a škroby.  2. Ne všechny přesnídávky jsou vhodné pro kojence od 4. ukončeného měsíce, i když to je na obale napsáno. 3. Vyšší cena není známkou vyšší kvality.
KAROLÍNKA A JEJÍ PŘÍBĚHY
Naučná a zábavná kniha (od 4 do 7 let)
359 Kč 399 Kč

Obsah

Cukry a škroby v přesnídávkách

Chystala jsem se nakupovat první ovocné skleničky pro Filku, proto jsem se pustila do zkoumání složení a pídila se po etiketách. Zjistila jsem, že v některých příkrmech jsou cukry, voda a hmota je zahuštěna škrobem. Náramná šmakuláda. 🙂 Prošmejdila jsem nespočet značek a skleniček. Jak to dopadlo? Podívejte se na stručné, ale jasné hodnocení. Výsledek průzkumu jsem rozdělila do čtyř kategorií.

1. místo: Vynikající poměr mezi cenou a kvalitou

 • Babylove – Přesnídávkám Babylove tleskám. Představují bezvadný poměr mezi cenou a kvalitou. Jsou složeny ze 100% ovoce, chutnají dobře, nejsou doslazované a dítě si nezvyká na extrémně sladkou chuť. Zakoupíte je pouze v drogerii DM. Jedna sklenička vyjde na 18 Kč (190 gramů). Občas kupuji a jsem spokojena.
 • dmBIO – Má oblíbená značka nezůstala ve stínu své “sestry”. Perfektní poměr ceny a kvality najdete také u těchto produktů z DM. Jsou vyrobeny ze 100 % ovoce. Přesnídávku koupíte okolo 25 Kč až 30 Kč (190 gramů).
 • Hamánek Happy Fruit – Tento příkrm mě mile překvapil a doma jich máme hned několik. Děti je milují. Je vyroben ze 100% ovoce. Přesnídávka neobsahuje cukry, škroby a ani šťávy, kterými by výrobce dobarvoval rozmělněné ovoce. Příkrm se prodává za cenu okolo 30 Kč.  Velký výběr příkrmů v akci najdete na Mall.cz.
 • Bebivita Feine Früchte – Vynikající přesnídávky v kelímcích, které jsou vyrobeny pouze z ovoce (jak jsem již psala výše). Mám vyzkoušeno a jsou moc dobré. Čtyři kelímky po 100 gramech vyjdou na 54 Kč.

2. místo: Perfektní kvalita, vysoká cena

 • Babybio – Francouzská kvalita za francouzské ceny. Příkrm ze 100% ovoce je kvalitní, chutný, ale také za něj náležitě zaplatíte. Dvě skleničky (duopack) o hmotnosti 2×130 gramů přijdou na 80 Kč. Pozor: Balení BABYBIO Příkrm jablko borůvka banán 2×120 g a BABYBIO Příkrm žluté ovoce 2×120 g obsahují rýžovou mouku.
 • Ovko BIO kapsička 100 % – Zde je krásně vidět, že všechno jde, když se chce. BIO kapsička je vyrobena ze 100 % ovoce (přitom její “sestra” Ovko (nebio) skončila na té nejspodnější příčce). Kapsička o hmotnosti 90 gramů stojí 20 Kč až 30 Kč.
 • Alete “pure” 100 % Frucht – Skvělá přesnídávka, žel za vyšší prodejní cenu, která se vyšplhá na 34 Kč (190 g). Na druhé straně za podobnou sumu zakoupíte pranýřované Hipp BIO Švestky (125 g).
 • Holle Bio kapsička – Pouze BIO ovoce, šikovný obal, ale ta cena. Kapsička o hmotnosti 90 g stojí 40 Kč. Za jednu Holle kapičku budete mít dvě skleničky Babylove, které jsou také vyrobeny ze 100% ovoce.
 • Ella’s Kitchen – Jak výrobce nazývá “organická” kapsička plná “organických” dobrot. Jenže jedno 120 gramové “organické” balení vyjde na 60 Kč.
 • Sunárek – Super příkrm, ale za extrémně vysokou cenu. Jendo balení kapsičky o váze 90 gramů pořídíte kolem 30 Kč.

3. místo: Obsah škrobů

 • Hamánek – Příkrm není nejhorší, ale do perfektní přesnídávky má daleko. Obsahuje rýžovou mouku, vodu, fruktózu a 85 % ovoce. Záleží na příchuti a poměry se mohou nepatrně lišit. Cena 190 gramové skleničky se pohybuje mezi 16 Kč a 20 Kč.
 • Hami – Přesnídávky značky Hami mě zklamaly. Nebyly nejhorší, ale přesto Hami prodává takové, které mají ve složení rýžovou mouku, případně škrob. Mezi ovocnými příkrmy najdete také kvalitní, bez přidaných látek. Mezi perfektní příkrm patří například Hami první lžička jablíčko 125 gramů za 19 Kč.
 • HippNejvětším propadákem byly příkrmy Hipp, které v průzkumu nedopadly dobře a nikdy už je nekoupím. Netvrdím, že se mezi produkty nenajde dobrá přesnídávka, ale aby bylo ve skleničce 50 % ovoce a zbytek voda, škrob, cukr s prodejní cenou 30 Kč za 125 gramů, to je silné kafe. Úplně nejhorší složení ze všech přesnídávek, které jsem kdy viděla, měly přesnídávky Hipp BIO Švestky a Hipp BIO Meruňky. Na druhé straně v nabídce najdete vysoce kvalitní ovocné příkrmy, například kompletní řadu Hipp ovoce v kelímcích.
 • Bebivita – Pozor, pozor. Bebivita se na první pohled tváří, že ovocné přesnídávky obsahují vysoký podíl ovoce, jenže chyba lávky. Skleničky jsou složeny z ovocného pyré a ovocné šťávy, která tvoří třetinu obsahu! Nechybí ani oblíbený rýžový škrob a rýžová krupice. Na druhé straně má Bebivita velice kvalitní příkrmy v kelímku. Ty tvoří pouze ovoce, jsou chutné a dětem chutnají. Mám vyzkoušeno.

4. místo: Propadák

 • Ovko – Nehoráznost! Za 19 Kč koupíte dítěti přesnídávku o hmotnosti 190 gramů skládající se z 53 % ovoce, modifikovaného škrobu, vody, rýžové mouky a cukru. Výrobce uvádí, že přesnídávka je vhodná pro děti od čtyř měsíců. Zajímalo by mě, zda by ji dal svým dětem.
 • Cvrček Kojenecká výživa – Tato odporná kaše (můj muž byl odvážný a ochutnal ji) stojí 13 Kč až 15 Kč za 190 gramů. Ve složení najdete jablečnou dřeň a ovocnou dřeň (dle příchuti) s podílem 60 %. Nechybí  fruktózový sirup (fruktóza, dextróza, maltóza) a kukuřičný modifikovaný škrob.
 • Hello – Přeslazená hmota, která se skládá z přibližně 85 % ovocné dřeně, vody, cukru a kukuřičného modifikovaného škrobu. Ovocné příkrmy v akci pořídíte za 7 Kč až 9 Kč (190 gramů).

Které příkrmy nejsou pro 4. měsíční dítě vhodné?

Všechny ty s přídavkem cukru. Nevhodné jsou přesnídávky Ovko, Cvrček, Hello, doslazované přesnídávky Hipp, Hamé. Mně vadí i přídavek škrobu, rýžové a kukuřičné mouky. To ale, čistě technicky, dítěti neškodí. Velký výběr příkrmů v akci najdete na Mall.cz.

TIP NA KNIHU PRO DĚTI OD 4 DO 7 LET

Karolínka a její příběhy 1

KOUPIT KNIHU V E-SHOPU

NOVINKY VŽDY PO RUCE? SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK A INSTAGRAM.

Přeji vám šťastný nákup. 🙂 Foto: Mamadodeste.cz
Mamadodeste.cz

Mamadodeste.cz

Magazín Mamadodeste.cz rodičům pravidelně přináší tipy na vyrábění s dětmi. Najdete zde inspiraci na tvoření s dětmi, tipy na krásné knihy i hračky pro děti. Web jsem zprvu založila jako zábavu pro své tři děti a později jsem jej rozšiřovala o další zajímavá témata.

Mamadodeste.cz
Logo
Shopping cart